وزیر بهداشت: روحانیت وارد امور پزشکی و طب سنتی نشود

وزیر بهداشت با تاکید بر این که در کشور جایگاه روحانیت بسیار رفیع است، گفت: ما جایگاه روحانیت را رفیع‌تر از آن می‌دانیم که روحانیت وارد کسب و کار و تجارت امور پزشکی و طب سنتی شود؛ چرا که جایگاه روحانیت آنقدر بی‌بدیل است که هر گونه رابطه مالی با بازار و جامعه به قداست آن آسیب می‌زند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ سیدحسن هاشمی در همایش آموزشی اورژانس ویژه روحانیون مساجد افزود: در طول تاریخ دیده‌ایم هر وقت پادشاهان و سلاطین خواستند فاصله‌ای بین علمای دین و مردم ایجاد کنند به این ابزار متوسل شدند و اگر گاهی اوقات معاونین و مشاورین من صحبتی و یا توصیه‌ای می‌کنند در واقع توصیه بزرگان است.

وی با تاکید بر نقش مساجد و روحانیت در تهذیب جامعه و آشنایی نسل جوان با راه و رسم زندگی و دین، گفت: مساجد مکان‌های شریفی هستند که محل رشد افراد هستند و این افراد می‌توانند در سالم‌سازی محیط، جامعه و کشور نقش مهم و بسزایی داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: مساجد می‌توانند کانونی برای ارائه مطالب در حوزه پیشگیری باشند، با آموزش اورژانس ویژه روحانیون مساجد، روحانیون می‌توانند جان فردی را نجات دهند.

وزیر بهداشت گفت: ۸۰ درصد مرگ ایرانیان به دلیل سبک زندگی و تغذیه نامناسب است، با اصلاح سبک زندگی و سالم سازی غذای روح و جسم می توان از این مرگ ها پیشگیری کرد.

هاشمی بر تحرک بدنی و ورزش و کاهش مصرف نمک، شکر و روغن تاکید کرد و گفت: میزان نمک مصرفی مردم ۳ برابر استاندارد دنیا است و در حال حاضر مصرف دخانیات که بلای خانمان سوز در کشور است در حال رشد است.

وزیر بهداشت گفت: باید با عمل خود مردم را دعوت به کار نیک و پسندیده کنیم، به نظر می‌رسد روحانیون با طی کردن دوره‌های آموزشی می‌توانند نقش موثری در پیشگیری از بیماری‌ها و ارائه خدمات در حوزه فوریت‌های پزشکی داشته باشند.

هاشمی گفت: در بسیاری از مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی با در دسترس بودن ابزار لازم می‌توان از مرگ پیشگیری کرد، اگر در مساجد، ادارات و مجتمع‌های مسکونی بتوانیم با کمک سازمان اورژانس و خیرین در کنار آموزش‌های لازم، ابزار و تجهیزات لازم گذاشته شود، در پیشگیری از مرگ ناشی از سکته قلبی موثر خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: با آموزش و پیشگیری می‌توان از برخی معلولیت‌ها و عوارض اجتماعی پیشگیری کرد، مرگ هر زن و مرد در خانواده می‌تواند شیرازه امور آن خانواده را از هم بپاشد و آسیب‌های اجتماعی زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابر این با پیشگیری از مرگ‌ها و معلولیت‌ها می‌توان نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

وزیر بهداشت افزود: خوشبختانه حوزه اورژانس، ارایه خدمات فوری به بیمار است که غیراز خیرخواهی و رضایت مردم که رضایت خدا را به دنبال خواهد داشت، هیچ معامله دیگری در کار نیست؛ چرا که نجات جان یک انسان، نجات بشریت است.

هاشمی با بیان این که مردم قلبا” اعتقاد وافری به لباس روحانیت دارند، افزود: امیدواریم که هر یک از روحانیون یک سفیر سلامت باشند و ما این هنر را داشته باشیم که از موقعیت روحانیون، بهترین بهره را در راستای ارتقا سطح سواد سلامت ببریم.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/rmSlC
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن