نظر حافظی درباره لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری

یک عضو پیشین شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری گفت: امروز خلع وجود دستگاه نظارتی احساس می‌شود لذا باید زیرساخت‌های نظارتی را برای مدیریت شهری ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، رحمت‌الله حافظی در نشست بررسی عملکرد شهرداری و چشم‌اندازهای پیش‌رو که در محل دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران برگزار می‌شد، گفت: نمی‌توان عملکرد شهرداری را به تنهایی مورد بررسی قرار داد لذا لازم است همه دستگاه‌ها و موارد مرتبط با شهرداری را مورد بررسی قرار داد و در حقیقت عملکرد مدیریت شهری را مورد سنجش قرار داد. در این بررسی باید شورای اسلامی شهر، وزارت راه، مجلس، دولت و قوه قضاییه که هر یک نقش دارند، مورد بررسی قرار گیرند.

وی افزود: لازم است که در بررسی عملکرد شهرداری ابعادی همچون بودجه، محیط زیست، مسائل فرهنگی و… مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

عضو پیشین شورای شهر تهران ادامه داد: طرح جامعه شهر تهران چشم‌انداز این شهر را پیش‌بینی کرده است که در متن این صنعت به عنوان چشم‌انداز شهر تهران آمده است تهران شهری با اصالت و هویت ایرانی و اسلامی است. شهری دانش‌پایه، هوشمند و جهانی. شهری سرسبز و زیبا، شاداب، زنده با فضای عمومی گسترده. شهری امن و مقاوم در برابر مخاطرات و مناسب برای سکونت، فعالیت و فراغت. کلانشهری با عملکرد ملی و جهانی که باید یکی از سه شهر مهم منطقه آسیای جنوب شرقی تبدیل شود. در طرح جامع شهر تهران چنین چشم‌اندازی پیش‌بینی شده است.

حافظی افزود: متاسفانه ما شاخص‌هایی برای ارزیابی عملکرد مدیریت شهری نداریم و هیچ دستگاهی نیز این کار را انجام نمی‌دهد. بر همین اساس هر شهرداری در پایان دوره خود مدعی است که بهترین عملکرد را داشته است.

وی با اشاره به اینکه هر یک از شهرداری‌ها گزارشی درخصوص پایبندی به نظام بودجه‌ریزی خود به وزارت کشور ارائه می‌کنند، افزود: هیچ‌گاه وزارت کشور شهرداری‌ها را از حیث پایبندی به نظام بودجه‌ریزی مورد سنجش قرار نداده است.

عضو پیشین شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه طرح جامع کلان‌نگر است و جزئیات در طرح تفصیلی مورد بحث قرار می‌گیرد، افزود: آخرین طرح جامع شهر تهران در آذرماه سال 1386 به تصویب رسیده است و طرح تفصیلی در سال 1392 یعنی 6 سال پس از تصویب طرح جامع ابلاغ شد. این بدین معناست که شش سال ساخت و ساز در این شهر بدون حساب و کتاب انجام شده است. بر همین اساس است که امروز مشاهده می‌کنیم نه‌تنها در حریم گسل‌ها بلکه روی گسل‌ها نیز ساخت و ساز انجام شده، این عملکرد 10 سال گذشته مدیریت شهری تهران است.

حافظی افزود: اگر یک حادثه غیرمترقبه در شهر تهران داشته باشیم چه کسی پاسخگوی زیان مالی و جانی شهروندان است. بازنگری طرح جامع باید هر 5 سال یک بار انجام شود. بر این اساس باید تا به امروز طرح جامع دو بار بازنگری می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی تاکید کرد: ساختار فرهنگی شهر تهران که در دوره مدیریت قبلی شهرداری از جایگاه خدماتی به جایگاه نهاد اجتماعی و فرهنگی ارتقا پیدا کرد تنها در حد یک شعار بود چراکه اگر این مهم محقق می‌شد آیا امروز شاهد کودکان کار و خیابان و این حجم گسترده حاشیه‌نشینی بودیم؟ ناعدالتی‌هایی که از شمال تا جنوب شهر شاهد آن هستیم چگونه توجیه می‌شود؟ سالانه دو هزار میلیارد تومان هزینه مسائل فرهنگی تهران بود اما تاثیری بر فرهنگ ما گذاشته است؟

این عضو پیشین شورای شهر تهران ساختارهای موازی موجود در امر مدیریت شهری را یکی دیگر از مشکلات مجموعه شهرداری تهران خواند و افزود: ما در مجموعه شهرداری تهران معاونت فرهنگی داریم و از سوی دیگر شاهد فعالیت سازمان فرهنگی و هنری هستیم. به واسطه همین عدم همسویی و هم‌افزایی در فعالیت‌ها شاهد مشکلات بسیاری در مجموعه شهرداری تهران هستیم.

حافظی افزود: در موضوع پایبندی شهردار به برنامه و بودجه، مصوبات شورا و قوانین بالادست شاهد اتفاقات عجیبی بودیم. هیچ‌گاه شهردار از این منظرها مورد پایش قرار نگرفت، امری که از ضرورت‌ها ما محسوب می‌شود. وضعیت بافت فرسوده، محیط زیست، حفظ باغات، حریم شهر، بهره‌وری و کارآمدی همه و همه هیچ‌گاه مورد پایش و سنجش قرار نگرفته است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تامین درآمدهای شهرداری تهران از محل درآمدهای ناپایدار اشاره کرد و افزود: دارایی‌های شهر را می‌فروشیم و حتی برای آینده نیز دارایی‌های شهر را فروخته‌ایم و هر سال شاهد نابسامانی‌های بودجه شهر هستیم و این نابسامانی آنقدر زیاد است که هر سال چند هزار میلیارد در لایحه دوفوریتی و ظرف نیم ساعت به صورت عجیبی به تصویب شورای شهر تهران می‌رسانیم. چنین مدیریتی شهر تهران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

عضو پیشین شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص تبدیل شهرداری تهران به سازمان شیشه‌ای که شفافیت مالی در آن به درستی اجرایی شود، افزود: قطعا ساز و کار این مهم وجود دارد و می‌توان با یک سامانه هوشمند تجاری عملکرد تمام سازمان‌ها را قابل رصد کرد.

حافظی افزود: در حوزه جمع‌آوری زباله‌ها قطعا رضایت نسبی در میان شهروندان وجود ندارد. جمع‌آوری زباله‌ها در شهر تهران از سه منظر اقتصادی، سلامت و نما و منظر شهری قابل بررسی است. زباله‌ای که به عنوان طلای کثیف محسوب می‌شود و می‌تواند محل تامین درآمد باشد امروز در شهر تهران به جای درآمدزایی حدود 400 میلیارد تومان هزینه دربر دارد تا جمع‌آوری شود. در حقیقت ما پول می‌دهیم تا اموالمان را ببرند.

وی ادامه داد: از منظر سلامت هم کسی رضایت ندارد. کدام شاخص بهداشتی وضعیت امروز مخازن شهر تهران را توجیح می‌کند. علاوه بر اینکه از نظر منظر و نما با مشکلاتی مواجه هستیم. در حوزه حقوق شهروندی نیز زمانی که مخزن جمع‌آوری زباله در زیر پنجره شهروند قرار می‌گیرد او را برای استفاده از هوای خنک در فصل گرما محروم می‌کند.

عضو پیشین شورای شهر تهران تاکید کرد: شورای اسلامی شهر تهران در دوره سوم درخصوص ساخت پل صدر و تونل نیایش زمانی این طرح را مصوب کرد که شهرداری بتن‌ریزی پایه‌های پل را انجام داده بود. این مثال اوج خودکامگی شهردار ظرف 10 سال گذشته بوده است. باید بپذیریم جایگاه شهروندان، شورا و شهرداری هر یک کجاست.

حافظی اظهار کرد: شهرداری مجری و بازوی اجرایی مصوبات شوراست و خود اجازه ندارد تصمیم‌گیری کند. در حالی که در دوره گذشته متاسفانه شهرداری تصمیم‌گیری می‌کرد و در ضعف شورا کار خود را پیش می‌برد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری تاکید کرد و افزود: ما نیازمند یک دیوان محاسبات شهری هستیم که خارج از پوشش شهرداری و شورا قرار گیرد تا اگر تخلفی انجام شد و شهردار خلاف مصوبات شورا اقدامی انجام داد در دادسرا پاسخگو باشد. متاسفانه امروز این خلع در شهر تهران مشاهده می‌شود. لذا نیاز است مجلس در این حوزه بازنگری‌ای داشته باشد تا زیرساخت‌های نظارتی فراهم شود.

عضو پیشین شورای شهر تهران با اشاره به وجود فاصله طبقاتی در شهر تهران و همچنین در توزیع پروژه‌های شهری گفت: نه‌تنها توزیع ناعادلانه پروژه‌های شهری شکاف طبقاتی را آنطور که شهردار پیشین ادعا می‌کرد، پر نکرد و به سمت کاهش حرکت نکرد بلکه شاهد افزایش این شکاف طبقاتی هستیم.

حافظی درخصوص فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک در شهر تهران نیز گفت: این دفاتر با هدف تسهیل مراجعات عمومی آغاز به کار کردند اما وقتی برون‌سپاری می‌کنیم باید پرسنل هم آزاد باشند اما دفاتر ایجاد شد مردم به آنها مراجعه می‌کردند و بعد اعلام می‌شد که بار دیگر باید به شهرداری مراجعه کنند لذا این کار عبسی بود. از سوی دیگر امتیاز ایجاد دفاتر به چه کسانی واگذار شد؟ متاسفانه در برخی مناطق این دفاتر رانت آقازاده شدند.

وی درخصوص انتخاب شهردار توسط رای مستقیم مردم گفت: به نظر من انتخاب شهردار توسط مردم حرکت بسیار مثبتی است چراکه کاندیدای شهرداری می‌تواند نصف بعلاوه یک، 31 عضو شورا را با خود همراه کند اما همراه کردن جمعیت هشت میلیونی کار ساده‌ای نیست لذا رای‌گیری به خواست مردم نزدیک است و به صرفه شهر تمام خواهد شد.

عضو پیشین شورای شهر تهران تاکید کرد: وضعیت نابسامانی داریم اما نباید آن را رها کنیم و باید با امید گام‌هایی با کمک خبرگان و کارشناسان رو به جلو برداریم. بی‌تردید باید مدیریت هزینه‌ها را در دستور قرار دهیم.

حافظی گفت: در دوره قبل هزینه‌ها بیش از واقع و غیرضروری به شهر تحمیل شد، هزینه‌هایی که دو تا سه برابر قیمت واقعی است. امیدوارم تیم جدید مدیریت هزینه‌ها را به صورت واقعی اجرایی کند. باید شهر هوشمند در دستور کار قرار بگیرد تا شاهد کاهش هزینه‌ها، ترافیک و آلودگی هوا باشیم. قطعا نظام بودجه‌ریزی مدیریت شهری نیازمند یک دگرگونی است.

وی خطاب به مدیریت جدید شهر تهران گفت: درخواست می‌کنم تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها سلامت‌محور باشد تا تصمیمات مورد پذیرش و رضایت مردم نیز قرار بگیرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا