انتقاد مولانا عبدالحمید از طرح تقسیم سیستان و بلوچستان

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با بیان این که «تقسیم استان سیستان و بلوچستان به نفع نظام و مردم استان نیست»، ریشه‌ی اصلی مشکلات استان را در «تبعیض» دانست و بر لزوم رفع تبعیض‌ها تأکید کرد.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در مراسم نمازجمعه اهل‌سنت زاهدان،با اشاره به سؤال یکی از نمایندگان مجلس از وزیر کشور درباره‌ی تقسیم استان سیستان و بلوچستان گفت: مدتی قبل یکی از نمایندگان استان در مجلس از وزیر کشور درباره تقسیم استان سؤال کرد. استدلال این نماینده مجلس آن بود که عامل توسعه‌نیافتگی و عدم پیشرفت استان، پهناوری و وسعت آن است و در صورت تقسیمِ سیستان و بلوچستان به دو یا سه استان، اعتبارات بیشتری به آن اختصاص خواهد یافت. ایشان معتقد هستند که فقر، بدبختی و مشکلات در این استان فراوان است که البته در این مورد حق با این نماینده محترم است، اما استدلال ایشان برای تقسیم استان درست نیست.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با بیان این که «این نماینده معلول را به‌درستی تشخیص داده‌اند، اما در تشخیص علت یا اشتباه کرده و یا بر آن سرپوش گذاشته‌اند»، اظهار کرد: علت اصلی مشکلات، فقر و بدبختی استان به تبعیض و نابرابری باز می‌گردد. اگر سیستان و بلوچستان به 10 استان تقسیم شود، اما تبعیض و نابرابری رفع نشود و همه‌ی مذاهب و اقوام با هم برابر نباشند باز هم فقر و بدبختی وجود خواهد داشت. زمانی که تبعیض وجود داشته باشد فقر مادی و فرهنگی، بی‌سوادی و پسرفت و… نیز وجود خواهد داشت.

وی افزود: مشکلات زمانی قابل حل خواهند بود که مسایل به‌صورت درست و کارشناسی‌شده آسیب‌شناسی و علت مشکلات بررسی شده و برای برطرف کردن علت‌ها چاره‌اندیشی شود. اما برخوردکردن با معلول و سرپوش‌گذاشتن بر روی علت‌ها چاره کار نیست و موجب پیشرفت و ترقی نخواهد شد.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان، اجرای عدالت و توجه یکسان به همه اقوام و مذاهب را موجب ترقی و پیشرفت و بالندگی جامعه دانست و با برشمردن پتانسیل‌ها و استعدادهای فراوان استان سیستان و بلوچستان گفت: ما بیش از یکهزار کیلومتر مرز خاکی و بیش از 300 کیلومتر مرز آبی داریم و استان ما سرشار از معادن و امکانات و مزیت‌های فراوان برای تجارت و دامپروری و کشاورزی به ویژه با توجه به محصولات خاص استان مانند موز، انبه، خرما و… است که در صورت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی درست و رفع تبعیض این استان می‌تواند در مسیر پیشرفت قرار گرفته و نه تنها مردم استان، بلکه مردم کشور از آن بهره‌مند می‌شوند.

مولانا عبدالحمید گفت: سیستان و بلوچستان دروازه بزرگ اقتصاد کشور در شرق و جنوب شرق کشور است و می‌تواند حتی در تقویت اقتصاد کشور نیز نقش داشته باشد. کسانی که اهل دغدغه و دلسوز استان هستند باید بدور از هرگونه تعصب، دردها و مشکلات را شناسایی کنند و نباید نگاه قومی و مذهبی داشته باشند. دین اسلام میان همه ما مشترک بوده و این دین است که برای مسایل زندگی برنامه ارایه کرده است، اما مذاهب دارای اختلافات فقهی و گرایشات مختلف هستند و نباید مذهب را در اداره امور دخالت داد.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان گفت: دلسوزان واقعی جامعه نگاه مذهبی و ناسیونالیستی قومی ندارند و نمی‌گویند که همه امور باید در دست یک قوم و مذهب باشد. پیشرفت و توسعه‌ی استان در گرو تقسیم استان نیست و مردم استان نسبت به موضوع تقسیم استان دغدغه دارند و احساس ناراحتی می‌کنند. مردم می‌گویند که طراحان تقسیم استان بدنبال اهداف خاص و منافع خود هستند.

وی افزود: تقسیم استان به نفع مردم استان نیست. آنچه به نفع نظام و مردم استان سیستان و بلوچستان است، وحدت و اخوت است و اینکه همه در ادارات و دانشگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تبعیضی وجود نداشته باشد.

رییس شورای هماهنگی مدارس علوم دینی سیستان و بلوچستان گفت: موضوع اقوام و مذاهب در سال‌های اخیر مورد توجه همه کاندیداهای ریاست جمهوری و همه جریانات سیاسی قرار گرفته است و آقای دکتر روحانی نیز در هر دو دوره انتخابات بیشتر و پررنگ‌تر این موضوع را مطرح کرده‌اند، اما اقوام و مذاهب همچنان دغدغه دارند که با وجود قدم‌هایی که برداشته شده است، اما مشکلات آنان هنوز حل نشده است.

مولانا عبدالحمید گفت: مردم ایران هر روز دعا می‌کنند که تبعیض از کشور و از پیشانی سرزمین ما پاک شود. تبعیض با فرهنگ و تمدن ایرانی سازگاری ندارد. اسلام و ملت‌های متمدن نیز تبعیض را نمی‌پذیرند و در جمهوری اسلامی نیز که بنای آن بر جمهوریت و اسلامیت است، نباید تبعیض وجود داشته باشد.

نباید بین اقوام، مذاهب و ادیانی که در ایران زندگی می‌کنند «تبعیض» وجود داشته باشد

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه از دولت روحانی خواست تا برای رفع تبعیض در کشور تلاش کند و افزود: سرزمین ایران متعلق به همه ایرانیان است و حتی آنانی که مسلمان نیستند مانند یهودیان، مسیحیان، زرتشتیان، دینداران و حتی بی‌دینان همه ایرانی هستند و نباید از حقوق خود محروم شوند و مورد تبعیض قرار بگیرند.

وی اظهار کرد: عدالت باید برای همه ایرانیان به‌صورت یکسان اجرا شود و از شایستگان همه ادیان و مذاهب در اداره امور استفاده شود. جای تعجب است که می‌بینیم میان اقوام و مذاهب و ادیانی که در کنار هم زندگی می‌کنند، تبعیض وجود دارد.

مولانا عبدالحمید افزود: پس از فرمانی که رهبر معظم انقلاب صادر کردند، تکلیف مسوولان سنگین‌تر شد و بر آنان واجب شد که به همه اقوام نگاه یکسانی داشته باشند. وقتی انتظار داریم که همه ایرانیان از امنیت و وحدت و مرزهای کشور پاسداری کنند، باید میان آنان عدالت برقرار باشد. تعصبات بی‌جای قومی و مذهبی مانع پیشرفت و ترقی جامعه است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا