پیشنهاد دولت سوریه به کُردها

منابع رسانه‌ای می‌گویند، نظام سوریه به حزب کرد اتحاد دموکراتیک این کشور حکومت خودگردان در شمال سوریه را در ازای عقب نشینی از مناطق عرب نشین پیشنهاد داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بر همین اساس علی مملوک، رئیس سازمان امینت ملی سوریه با برخی از مسئولان حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(PYD) در منطقه تحت سیطره نظام سوریه در شهر قامشلی از توابع استان حسکه دیدار و درباره این پیشنهاد با آن‌ها گفتگو کرد.

بنا بر این گزارش، حزب مذکور این پیشنهاد دولت دمشق را رد کرده و خواهان ایجاد یک منطقه فدرالی شده که قانون اساسی جدید سوریه از آن حمایت کند.

به گفته منابع مذکور، مذاکرات میان مملوک و حزب اتحاد دموکراتیک هیچ نتیجه‌ای نداشته و دو طرف توافق کردند که در زمان دیگری یک نشست دیگر برگزار کنند.

نظام سوریه مذاکرات مشابهی را با این حزب که بزرگترین تشکل سیاسی کردهای سوریه است و بخش وسیعی از شمال این کشور را در اختیار دارد، با نظارت روسیه داشته است. اخیرا نیز ولید معلم، وزیر خارجه سوریه اعلام کرد که نظام حاکم آماده بررسی مسئله حکومت خودگردان برای کردهاست.

در همین حال نیروهای تحت امر حزب اتحاد دموکراتیک که از سوی آمریکا حمایت و مسلح شده‌اند، حفر خندق و ایجاد خاکریز را در مناطق حدفاصل سرزمین‌های تحت سیطره نظام سوریه شروع کرده‌اند. برخی تحلیلگران این اقدام را به مثابه “ترسیم مرزها” می‌دانند.

مناطق تحت کنترل کردها عمدتا در شمال و شرق سوریه(زرد)

نیروهای کرد و همپیمانان عرب آنها که ائتلافی تحت عنوان سوریه دموکراتیک را زیر نظر آمریکا تشکیل داده‌اند اکنون بر یک چهارم خاک سوریه سیطره دارد. ساکنان بسیاری از این مناطق به ویژه در مناطق جنوبی‌تر بیشتر عرب و ترکمان هستند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن