پاسخ رییس فدراسیون فوتبال به انتقادات کی‌روش

رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد که بهترین امکانات در اختیار تیم ملی فوتبال کشورمان قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم، مهدی تاج با حضور روی خط تلفنی برنامه فوتبال یک شبکه ورزش، درباره برخوردها با مدارس فوتبال متخلف، اظهار داشت: کمیته اخلاق یک مأموریتی دارد و مأموریتش هم طبق قانون مشخص است که براساس قانون و مأموریتی که دارد، با یکسری دستگاه‌ها همکاری می‌کند. روز چهارشنبه سمیناری در ارتباط با راهکارهای مبارزه با فساد در کمپ تیم‌های ملی برگزار شد که ما هم خودمان میهمان بودیم، چون وزارت اطلاعات این سمینار را گذاشته و میهمانانی را دعوت کرده بود. در این سمینار، از هر منظری به موضوع نگاه شد.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در دومین همایش مبارزه با فساد، خاطرنشان کرد: اینکه پولی داده شده و گرفته شده و تبانی در کار بوده است، این فقط یک ادعاست، اما اگر مستنداتی بیاورند، می‌‌شود جرم. این دوستان حتی به رسانه‌های ورزشی هم اعلام آمادگی کردند که شما اگر مستنداتی دارید که قابل استناد باشد، این می‌شود یک نوع محکومیت یا جرم. آنها اعلام کردند با توجه به وظایفی که دارند، آمادگی برخورد با جرایم ورزشی را دارند، اما اگر ادعا باشد و این ادعا هم به تشویش اذهان عمومی منجر شود، خودش یک جرم می‌شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد منتشر شدن تعهدنامه‌ای راجع‌به دریافت 120 میلیون تومان پول برای بازی دادن به یک بازیکن و ایجاد شائبه جادوگری در دیدار گل‌گهر سیرجان – خونه‌به‌خونه گفت: اگر در همان سمینار، دوستانی رفتند و این موضوع را نوشتند، قابل پیگیری است. واقعاً هم باید پیگیری شود و به اطلاع مردم برسد. مردم باید بدانند این موضوعی که از طریق رسانه مطرح شده، چه نتیجه‌ای دارد. این نوشته شده و هم کمیته اخلاق، هم بازرسی کل کشور و هم پلیس امنیت تهران پیگیر موضوع هستند. من خودم را مصمم می‌بینم و رسانه‌ها هم باید کمک کنند. الان پرونده‌های زیادی تشکیل می‌شود و اگر مستندات کافی باشد، شک نکنید که مسئولان کمیته اخلاق برخورد می‌کنند. از کسانی هم که سعی می‌کنند این بخش جامعه را اصلاح کنند، تشکر می‌کنم. امیدوارم دیگران هم در بقیه بخش‌ها هم این کار را بکنند. فساد در خیلی از بخش‌های دیگر هم هست.

تاج در واکنش به این مسئله که کی‌روش ادعا کرده خیلی از دیدارهای دوستانه تیم ملی را با ارتباطاتش هماهنگ کرده است، گفت: تیم ملی می‌خواهد مسابقه بدهد و یکی از مأموریت‌های سرمربی انتخاب رقیب دوستانه است. در هیچ‌جای دنیا که فدراسیون فوتبال تیم انتخاب نمی‌کند، سرمربی با توجه به توانایی‌هایی و مسابقاتی که در پیش دارد، تیم‌های تدارکاتی را پذیرش و انتخاب می‌کند. به نظرم دو بازی اول برای تیم ملی خیلی خوب بود. آقای کی‌روش هم در این راستا کمک کرده است و دستش هم درد نکند، اما ما خودمان دنبال برنامه‌ها هستیم. هر برنامه‌ای که کمیته بین‌الملل ترتیب بدهد، باید با هماهنگی سرمربی باشد. این یک روال منطقی است.

وی در پاسخ به این پرسش که «هزینه‌ها را چه کسی تقبل می‌کند؟»، یادآور شد:‌ برای توگو ما پول دادیم که اینجا آمدند و حدود 100 هزار دلار هم شاید برای پاناما پرداخت کنیم. همه این‌ها را هیچ‌کس از جیبش نمی‌دهد و همه آنها توسط فدراسیون فوتبال پرداخت می‌شود. مشکلی در این زمینه نیست.

رئیس فدراسیون فوتبال در مواجه شدن با سؤالی در مورد ناراحتی‌های اخیر کی‌روش و ادعای او مبنی بر اینکه در هفت سال گذشته تغییری رخ نداده است، تصریح کرد: من نمی‌دانم ایشان تغییرات را در چه دیده، اما شاید در حالت عصبانیت یک چیزی گفته است. همین کمپ و امکانات تیم ملی اتفاق خیلی خوبی بوده و خود کی‌روش به من گفت در خاورمیانه و آسیا بهترین است. ما فقط یک زمین چمن نداریم که حرف کی‌روش در این زمینه درست است. هنوز نتوانستیم امکانات چمنی درست کنیم، اما هتل و امکانات‌مان خوب است. پاداش بازیکنان را هم داده‌ایم، اما بالاخره کشور محدودیت‌هایی دارد. ما در هیچ بخشی نمی‌توانیم بگوییم کشور هیچ محدودیتی ندارد.

تاج در واکنش به اظهارات اخیر کی‌روش که گفته بود «تمام پول آماده‌سازی تیم ملی در حساب یک خانم است»، اظهار داشت: موضوع مال سه چهار سال پیش است. ما یک طلبی از فیفا داشتیم که نتوانسته بودیم آن را وصول کنیم. آن موقع من مسئول فدراسیون فوتبال نبودم، ولی واقعیت این بود که همین مجموعه ایفمارک ما رفته آنجا یک هزینه‌هایی را ایجاد کرده که فیفا پول هزینه شده برای ایفمارک را از مطالبات فدراسیون برداشت. شاید مدیران اگر در مورد این موضوع تصمیم بهتری می‌گرفتند، اولویت روی آنجا تنظیم نمی‌شد، اما این‌طور نیست که پول به حساب شخصی کسی رفته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا دولت و وزارت ورزش می‌تواند به سرخابی‌ها کمک مالی کند؟»، گفت: به نظر من که نمی‌تواند، چون در قانون آمده که دولت نمی‌تواند به تیم‌ها کمک کند. اگر یک چیدمان خوبی در این باشگاه‌ها نباشد، هر چقدر پول بیاید، اتفاق مثبتی در ورزش ما رخ نخواهد داد. یعنی دولت بیاید و همه هزینه‌ها را بدهد، اما قراردادها به همین شکل پیش برود، یک چاهی است که ته ندارد. فوتبال کشور هم تنها پرسپولیس و استقلال نیست، فوتبال کشور همه باشگاه‌ها هستند. تیم‌هایی مانند تراکتورسازی هواداران بیشتری دارند و بودن‌شان در لیگ قهرمانان آسیا یک امتیاز است. روزی نیست که ما دو سه ساعت با مدیران هر سه باشگاه جلسه نداشته باشیم. همین امروز و دیشب را هم خبر دارم که مسئولان سه باشگاه تا ساعت 9 شب با یکدیگر در ارتباط با رفع بدهی‌ها جلسه داشتند. این روند که مردم در جریان امور قرار بگیرند و مبلغ قراردادها منتشر شود، باعث می‌شود دیگر فلان مربی یا فلان بازیکن بیشتر نگیرد و در این بین ارقامی عجیب و غریب در نمی‌آید. به این مسائل فیرپلی مالی می‌گویند؛ یعنی باشگاه‌ها هر چقدر درآمد دارند، هزینه کنند.

«هر مسئولی می‌تواند به سر تمرین برود، منتهی با هماهنگی قبلی»، رئیس فدراسیون فوتبال با بیان این جمله درباره عصبانیت کی‌روش از حضور اسماعیل حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در تمرین تیم ملی خاطرنشان کرد: ما خودمان هم خبر نداشتیم که حسن‌زاده آنجا بود. حالا شاید مسیر حسن‌زاده آن سمت بوده که خواسته است به تمرین تیم ملی هم یکسری بزند. هر کسی بخواهد به تمرین تیم ملی برود باید با هماهنگی باشد، مخصوصاً آقای حسن‌زاده که کارش جنبه انضباطی دارد.

تاج راجع‌به صحبت‌های علی کریمی پیرامون فساد در فوتبال، یادآور شد: علی کریمی برای فوتبال زحمت کشیده و اندازه زحمتی که کشیده، می‌تواند حرفایش را راحت بزند. فکر می‌کنم این کار را هم انجام می‌دهد. هرکس می‌تواند یک چیزی بگوید که قابل رسیدگی است، چه برسد به علی کریمی که سال‌ها برای فوتبال ما زحمت کشیده است.

وی ادامه داد: به‌نظر من فوتبال از بقیه در این زمینه جلوتر، مناسب‌تر و پاک‌تر است. فوتبال ما پاک است، اما به‌هرحال پلشتی‌ها و گرفتاری‌هایی هم وجود دارند. حُسن فوتبال این است که مثل آبکش است. ما نمی‌توانیم آب را در آبکش نگه داریم. در فوتبال هم نمی‌شود موضوعی را پنهان کرد. همه چیزِ فوتبال در آنتن تلویزیون پخش می‌شود. این شیشه‌ای بودن فوتبال خوب است.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که «آیا عقب افتادن معوقات کارلوس کی‌روش صحت دارد یا خیر؟»، گفت: امروز (جمعه)‌ سه روز است که حقوق کی‌روش عقب افتاده است. البته می‌گویم، ما در تلاش هستیم تا این مسئله را حل کنیم. شاید چند روزی پرداخت حقوق ایشان زمان ببرد، اما مثل همه سازمان‌های دیگر در کشور مشکل مالی دارد که امیدواریم دولت محترم به قول‌هایی که به فدراسیون فوتبال داده که از تیم‌های ملی حمایت مالی کند، جامه عمل بپوشاند تا فدراسیون در بخش آماده‌سازی تیم‌های ملی به خوبی به وظایفش عمل کند.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا