Ads

5 کد خبر:86635

/ دین خدا را با همین مردم، باید اجرا کنیم /

سخنان بسیار مهم آیت الله شبیری زنجانی درباره‌ی وضعیت طلبه‌ها

img

آیت الله شبیری زنجانی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، از کم رنگ شدن تقوی، دانش و محبوبیت طلبه‌ها ابراز تأسف کرد.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، این مرجع عالی‌قدر، کم شدن محبوبیت طلبه‌ها در جامعه را «نگران کننده» دانست و گفت: نوع طلبه‌ها محبوبیت سابق را ندارند. در گذشته این صنف محبوب و مورد احترام بود، اکنون ممکن است شخصی به خاطر رفتارش در جایی مورد احترام باشد اما این موضوع درباره نوع طلبه‌ها نیست. الان اگر اختلافی بین طلبه و غیر طلبه در جامعه رخ دهد، چرا خیلی‌ها حداقل قسمتی از مشکل را از جانب طلبه می‌دانند؟ چون محبوبیت طلبه‌ها کم شده است. اینها مصیبت‌هایی است که اگر چه سخت است اما باید قبول کرد.

آیت الله شبیری «ورود طلاب به فعالیت‌های سیاسی» را یکی از عوامل مهم کم شدن محبوبیت آنان دانست و افزود: بسیاری از افراد تخصص لازم را ندارند. جدای از اینکه برخی رفتارها شأن و احترام طلبه را پایین می‌آورد؛ مخصوصا اینکه طلبه پرچم به دوش بکشد و بگوید «زید» را شما انتخاب کنید و «عمرو» را انتخاب نکنید. این رفتارها شأن و احترام طلبه را پایین می‌آورد. یک بازاری محترم این کار را نمی‌کند که یک طلبه انجام می‌دهد. طلبه هم اگر بخواهد در این زمینه فعال باشد باید در این مسیر یک سری ارشادات کلی داشته باشد اما وارد شدن طلبه‌ها به این وادی صلاح حوزه و طلبه نیست.

آیت الله شبیری زنجانی از کم شدن «علمیت» حوزه‌های علمیه ابراز نگرانی کرد و افزود: الان خیلی از چیزها شعار است اما شعار جای واقعیت را نمی‌گیرد. خیلی‌ها در اوّلیات فقه مانده‌اند اما از آنها به عنوان مجتهد یاد می‌شود. قم از نظر معلومات آن طور که باید باشد نیست. مرحوم والد ما همه‌ی موارد علم را با استنادات حاضر داشت. الان من به جای او نشسته‌ام اما برخی از مسائل را نمی‌دانم. گاهی انسان به چیزی نیاز دارد باید از کسی بپرسد اما کسی نیست که اگر مشکل فقهی پیش آمد از او بپرسیم.

این مرجع عالی‌قدر از کم فروغ شدن موضوع «تقوا» در حوزه‌های علمیه انتقاد کرد و گفت: یکی از مسائلی که الان با سابق فرق کرده است مسأله‌ی اخلاق و تقوای طلبه هاست. آن زمان مرحوم آقای خمینی درس اخلاق داشت و حوزه معنویت خاصی داشت. از مرحوم سید مرتضی عسگری شنیدم که گفت طلبه‌ی فیضیه بودیم. دو ساعت به اذان صبح چراغ همه‌ی حجره‌ها روشن بود و طلبه‌ای خواب نبود. علی القاعده همه مشغول تهجد بودند. الان چنین نیست. خوف الهی باید وجود داشته باشد.

آیت الله شبیری زنجانی، آسیب ندیدن «نوع روحانیت» را برای دوام برنامه‌های دینی ضروری دانست و از طلبه‌ها خواست با رفتار صحیح خود با مردم به ترمیم چهره‌ این قشر کمک کنند.

وی تاکید کرد: طلبه باید تلاش کند با مردم فاصله نداشته باشد. گاهی مواردی پیش می‌آید که خواسته‌ی ما با خواسته‌ی مردم متفاوت است، ما باید در کنار مردم قرار بگیریم چرا که با همین مردم می‌خواهیم دین خدا را اجرا کنیم.

این مرجع عالی قدر در پاسخ به پرسش مدیر حوزه‌های علمیه درباره‌ی فقه اجتماعی گفت: اگر فقه در امور اجتماعی دارای نواقصی است نه به این علت است که فقه ناکارآمد است بلکه به این دلیل است که ما روی آن کار نکرده‌ایم. چرا که موقعیت آن پیش نیامده بود و الان می‌توان با استناد به قرآن و سیره نبی اکرم و ائمه هدی علیهم السلام به این موضوعات پرداخت. البته فقه اجتماعی نباید در مقابل فقه فردی تصور شود.

انتهای پیام

Ads

مطالب مرتبط

5 دیدگاه در “سخنان بسیار مهم آیت الله شبیری زنجانی درباره‌ی وضعیت طلبه‌ها”

 1. خدا را شکرگزاریم به خاطر وجود مراجع مستقل و آزاده ای مثل ایشان و آیت ا… سیستانی و آیت ا… وحید خراسانی و…… که با این نوع مواضع از خسران دینی و تضعیف باورهای مذهبی مردم جلو گیری می کنند ،[…]
  7  0
 2. وقتی پنجاه نفر از خبرگان رهبری […]. از طلبه چه انتظاری است؟!
  البته!هشدار های این چنینی این مرجع قابل تقدیر است.البته خیلی از مراجع، از ترس شکستن شیشه ی خانه اشان، حوصله ی این روشنگری ها را ندارند!!؟
  6  0
 3. انصاف جان! آیا این پنجاه نفر از کاندیدای محافظه کاران اقدارگرا حکایت کردند یا نه؟! ببنید! کسی اگر وقت می گذارد و این چند خط را می نویسد، جزایش سانسور و ممیزی و… نیست!
  4  0

ارسال دیدگاه

Top