اعتراض پناهیان به «نق بزنان حسود»!

پناهیان با بیان اینکه پشت زیارت پیاده‌روی اربعین هیچ نقشه سیاسی نیست گفت: برخی از “نق‌بزنان حسود” که محبت به اهل بیت را نمی‌توانند ببینند، می‌گویند که تاکنون این‌جور نبوده و امروز این‌طور شده است.

به گزارش خبرآنلاین حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان کارشناس مذهبی در سخنان پیش از خطبه‌‌های نماز جمعه این هفته تهران در سخنانی به بیان عظمت پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و گفت: به مراسم زیارت با عظمت اربعین به عنوان رسم و یا حتی مناسک دینی خاص نباید نگاه شود، مناسک دینی آن دسته از فرائضی هستند که در صورت ترک مورد عتاب خداوند قرار می‌گیرد. زیارت امام حسین(ع) بروز محبت به آل‌الله و ارادت به ایشان است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

*بعضی می‌گویند باید ببینیم که نظام چه منفعتی از زیارت اربعین دارد؟ و از سویی بعضی‌ها هم درباره زیارت اربعین به همکاری دولت اعتراض می‌کنند.

* در پشت زیارت پیاده‌روی اربعین هیچ نقشه سیاسی و نه تدبیر فرهنگی نیست، بلکه دل‌‌های مردم است که آنها را به اینجا رسانده و به آن توجه می‌کنند؛ حتی مداحان و مبلغین دینی هم به زیارت اربعین قبلا توجه زیادی نداشتند و مروجان دین هم به مرور به جمع مردم پیوستند، هنوز شعرهای زیادی در تحسین زیارت اربعین نداریم.

* بنده در صحبتی که با آیت‌الله سیستانی و دیگر مراجع نجف پیرامون این موضوع داشته‌ام، آنها هم به عظمت پیاده‌روی اربعین اشاره کرده‌‌اند. پدید‌آورنده این زیارت خود مردم بوده‌اند. اگر کسی در اخبار ۱۰ ساله گذشته رصدی بکند، می‌بیند که ابتدا در عراق و سپس ایران هیچ‌کس غیر از مردم این موج را آغاز نکرده‌ است.

* تحلیل‌های سیاسی درباره زیارت اربعین کاملا بی‌اساس و از سر بیماری روح و افسردگی اندیشه سیاسی برخی‌‌ها است و اصل زیارت اربعین تحولی است که در دل‌ها پدید آمده است.

* مردم عراق صدها میلیون تُن غذا و طعام می‌آورند و به زائران تقدیم می‌کنند،؛ منت هم می‌کشند که زائران طعام آنها را استفاده کنند، این دلیلش این است که  خداوند متعال دل‌ها را به سوی زیارت اربعین متحول کرده است.

* اگر کسی فکر می‌کند که مردم با تبلیغات به سوی زیارت اربعین حرکت می‌کنند به آنها باید گفت که دستگاه‌‌های تبلیغاتی هرگز چنین قدرتی ندارند که دل‌های مردم را متوجه این موضوع کنند، نادان‌‌های عالَم هم می‌دانند که این کار، عادی نیست.

* مردم بَرده دستگاه‌‌های تبلیغاتی نیستند، تجربه نشان داده که جایی که مردم دل‌شان با کاری نباشد، همکاری نمی‌کنند.

* مداحان برجسته‌ کشور هم نقشی در شکوه زیارت اربعین نداشتند؛ زیارت اربعین خواست خدا بوده است، البته بعضی‌ها یاوه‌سرایی می‌کنند، بنده خودم هم نقشی در تبلیغ زیارت اربعین نداشتم؛ ما نه تحسین و نه تبلیغ برای زیارت اربعین کردیم، بالاخره کار تبلیغی در این مسیری که خود به خود متحول شده، تأثیرش دو صد چندان می‌شود.

* اگر کسی می‌گوید که پیاده‌‌روی اربعین توسط دستگاهی صورت گرفته، برود و توسط یک دستگاهی دیگر کار مشابهی انجام دهد؛ این کار دستگاهی نیست و کار خداست که تحول در دل‌‌ها ایجاد کرده است.

* برخی از «نق‌بزنان حسود» که محبت به اهل بیت را نمی‌توانند ببینند، می‌گویند که تاکنون این‌جور نبوده و امروز این‌طور شده است، پاسخ این است که برای اینکه الآن شیعه می‌تواند از خودش دفاع کند، اگر ۱۵ سال پیش می‌خواستند چنین زیارتی را ترتیب دهند، همه قتل‌عام می‌شدند.

*مومنین بعد از ۱۴۰۰ سال می‌توانند از خودشان دفاع کنند. هر آدم عاقلی که ذره‌ای شعور داشته باشد، در صورتی که منعی نداشته باشد، خودش را از ثواب زیارت اربعین محروم نمی‌کند.

* حضرت امام(ره) می‌فرمایند که مکتب سر و صدا می‌خواهد، اما بعضی‌ها جرات نمی‌کنند که سخنان امام(ره) را نقد کنند.

* به شکر خدا موشک‌های سپاه اسلام می‌تواند از ما دفاع کند و ما هم به پیاده‌روی اربعین می‌رویم.

* مسئولین برای اربعین سال آینده ۱۰ میلیون زائر را تمهید و پیش‌بینی کنند، البته اگر مسئولین هم این کار را نکنند، مردم خودشان این کار را انجام می‌دهند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/Nzutp
برچسب ها

نوشته های مشابه

4 Comments

 1. سخنان این به اصطلاح کارشناس مذهبی را جدی نگیرید! ایشان قبلا هم برای جمع آوری سیاهی لشکر درمیتینگ انتخاباتی أقای رییسی در مصلی تهران، خرده افاضاتی برای دستگاه ها وافراد داشتند!و از دین مایه گذاری کردند! و حتی بسارت پیروزی دادند!
  البته کاش در جاهایی که لنگرگاه نظام است، از این جنس سخنرانان که سوادی ندارند، و برموج بلبشویی سوار می شوند، استفاده نمی شد!
  دستگاه سید الشهدا که درود خدا براو باد، در خدمت آمال و آرزوهای عده یی در آمده است!
  هرچند که عده یی دوست دارند، سوار برموج خودجوشی احساسات و عواطف دوستداران اهل بیت شده و آن را در خدمت آمال سیاسی خود قرار دهند.ولی مردم آن ها را پس می زنند!
  اما اهل بیت روش و سلوکشان دستگیری از حال نیازمندان و گره گشایی از فقیرا بوده است. بنا به تحقیقی که در نشریه ی آیینه ی یزد چاپ شده است، در تحقیق از هفتاد مدرسه در یزد، از دوازده هزار دانش آموز آن، ببش از نیمی از این دانش آموزان یا دسترسی به صبحانه نداشته یاصبحانه ی آن ها نان خالی بوده است! بنا براین گزارش، ۳۳۰۰مدرسه در یزد نیاز به بازسازی،تعمیریا نوسازی دارد!!!؟
  هدف امام حسین که درود خدا براو باد، آگاهی بخشی، اصلاح جامعه و نجات آن ها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن