آشفتگی بن سلمان در صحنه لبنان از چیست؟

مهدی کرمی، تحلیلگر جهان عرب، یادداشت قابل تاملی دارد که به نقل از کانال محمّد حسین کریمی پور در پی می‌آید:

به نظر می‌رسد علیرغم استدلالی که سعودیها برای تصمیمات این روزهایشان در خصوص لبنان می‌کنند، این تصمیمات هرچه که هست بیش از آنکه متأثر از هدف گیری ریاض توسط حوثی‌ها با موشک‌های ارتقاء یافته به کمک حزب الله باشد، با اوضاع آلبوکمال مرتبط است.

امریکایی‌ها و سعودی‌ها برای تسلط «ی پ گ» بر آلبوکمال تلاش و هزینه هنگفتی کردند، اما ظاهراً از دو سه روز پیش با ورود حشدالشعبی به کارزار دیرالزور، این هزینه‌ها را بربادرفته می‌بینند.

کابوس این روزهای ائتلاف عبری، عربی، غربی این است که اگر یک کامیون دوشنبه صبح از پارچین راه بیافتد، شب جمعه در حومه صور بارش را تخلیه خواهد کرد. ایجاد چنین کانال لجستیک مطمئن و ارزانی، به تقویت چشمگیر قدرت ایران و نیروهای جبهه مقاومت ختم می‌شود.

تیلرسون در طول یکی دو ماه گذشته سخت در تلاش بوده است که چند مانع بزرگ در مسیر کامیون قصه ما، ایجاد کند.

حداقل یکی در خانقین، چندتا در بغداد و تعدادی هم در الأنبار …

همزمان پنتاگون هم خیلی تلاش کرد که کامیون را در نقطه مرزی عراق- سوریه یعنی آلبوکمال به گمرک همپیمان آمریکا یعنی جمهوری دموکراتیک سوریه وارد کند. یا لااقل در ایست و بازرسی «ی پ گ» تفتیشش کند.

به نظر می‌رسد نتانیاهو و سلمان هم وقتی می‌بینند النصره و فتح الشام در کفریابوس زبدانی نمی‌توانند جلوی کامیون را بگیرند، می‌خواهند بعد از مرز، در مجدل عنجر از طریق نیروهای فالانژ یا کلاه آبی‌ها فکری برای توقفش کنند.

اگرچه راهبرد اخیر عربستان در لبنان نیز غیرواقعگرایانه و در دراز مدت غیر مؤثر می‌نماید اما با یک نظر اجمالی به تاریخ معاصر منطقه به نظر می‌رسد مؤثرترین راهبرد برای متوقف ساختن حرکت کامیون نه استخدام قوه قهریه بلکه مثل همیشه، انجام یک معامله چرب و شیرین با روسیه خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/pEfIr
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن