مساله «حصر» به رئیس کتابخانه ملی چه ارتباطی دارد؟!

محمدرضا اسدزاده در خبرآنلاین نوشت: دانش مدیریت زیرشاخه ای به نام رفتارشناسی مدیران فرهنگی دارد که موضوع گفتار و رفتار مدیران در حوزه عملکردی شان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. نگاه و نقد این قلم با احترام به سیاست های فرهنگی دولت تدبیر و امید و از منظر رفتارشناسی مدیران فرهنگی نگاشته شده است. امیدوارم این نگاه نقادانه، حمل بر قصد تخریب هیچ شخصی قلمداد نشود.

امشب، شب آغاز هفته کتاب است و رئیس محترم کتابخانه ملی در اظهاراتی سیاسی بیان کرده است: « توافق شده تا پایان امسال دامنه حصر برداشته شود. توافقی صورت گرفته که تا پایان سال ۹۶ دامنه حصر آرام آرام کم و یا برداشته شود. »

این بیان و سخن بیش از آنکه از منظر سیاسی مورد اهمیت باشد باید از جایگاه مدیریت فرهنگی و منطق تحلیلی در رفتارشناسی مدیران فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

دقیقا از زمان انتشار این خبر، بازخودهایی که از چهره ها و نخبگان سیاسی و فرهنگی دریافت کردم –  که البته عموما همگی موافق پیام سیاسی خانم رئیس بودند – اما همگی این پرسش را مطرح می کردند که «این موضوع به رئیس کتابخانه ملی چه ارتباطی دارد؟»

در دانش رفتارشناسی مدیریت فرهنگی مبحثی به نام «رفتارهای عاریتی یا رفتارهای بازیگرانه» وجود دارد. این رفتارها بیشتر از سوی مدیرانی رخ می دهد که جایگاه مدیریتی را پل عبوری به حوزه های دلخواه شان می بینند نه محل استقرار.

گذشته از تحلیل رفتار و گفتار رئیس کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، پاسخ این پرسش کاملا روشن است. این پاسخ را باید در سوابق رییس محترم بررسی کرد. بدون هیچ قضاوتی سوابق سرکار خانم اشرف بروجردی که دکترای فقه سیاسی دارد، مرور کنید تا متوجه شوید آیا ایشان تخصصی در حوزه کتاب و کتابخانه داری و کتابشناسی دارند؟

به راحتی با مرور سوابق مدیریتی و مطالعاتی ایشان متوجه خواهید شد که گرایش های درونی، فکری و روحی این رئیس محترم، حوزه سیاست است و مانند بسیاری از جایگاه های مدیریت های تخصصی فرهنگ در کشور، از عالم سیاست به صورت موقت به مدیریت فرهنگی حوزه کتاب منتقل شده اند.

نگارنده تنها از مدیران عالی فرهنگی کشور تقاضا دارد در سخنرانی هایشان به این موضوع که «فرهنگ جای اهالی سیاست نیست»، و «مدیریت های فرهنگی را به اهالی سیاست نسپارید» اشاره ای نکنند تا مبادا موجب وهن موضوع در کشور شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/BCMPL
برچسب ها

نوشته های مشابه

3 Comments

  1. نمیشه که فقط یه گروه بیان بگن مرگ بر فتنه گر و فقط اعدام و فلان و بهمان و به بقیه ربط نداشته باشه. یا به همه ربط داره یا هیچکس

  2. ايشان قطع نظر از سمت و پست دولتي که دارند، بعنوان يک شهروند معمولي هم بشمار ميروند، حالا شما فکر کنيد که از اين محمل، اينگونه گفته اند! ضمنا بنا به فرمايش جناب علي، برخي هستند که از آدم تا خاتم، از بود تا نبود و از گودرز تا شقيقه ورود ميکنند و اعلام نظرهاي کارشناسي و کارشناسي ارشد ميکنند، حالا اين بنده خدا اومده در باره يه موضوعي که مبتلا به اکثريت جامعه است، و بسياري در موردش حرف ميزنند، اظهار نظر هم نه، بلکه خبري را داده، اينقدر گير دادن نداره که!

  3. چه طور دوستانی که در نوشته ها و گفته ها توهین،ورد زبانشان است، سخن بگوید! ولی ایشان با رعایت حرمت مسوولین قبلی خودش، در مورد یک موضوع اطلاع رسانی کرده و میثاق مردم را در انتخابات را یادآوری کرده، نباید هیچ نظری بدهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن