ابلاغیه‌ی جدید ثبت احوال و چالش‌های تغییر نام

یک وکیل دادگستری در واکنش به ابلاغیه‌ی جدید سازمان ثبت احوال مبنی بر محدودیت‌های جدید تغییر نام، عنوان کرد: از آنجا که این تغییر نام ممکن است در فرآیند شناسایی افراد در جامعه و همینطور سوءاستفاده‌ی برخی اشخاص که به دلایل امنیتی یا قضایی دست به تغییر نام خود می‌زنند، مشکلاتی را برای برخی ادارات ایجاد کند. لذا صرف کثرت استعمال یک نام نسبت به نام قبلی، می‌تواند مشکلات یاد شده را دو چندان کند.

پس از اعلام «سیف الله ابوترابی»، سخنگوی ثبت احوال مبنی براینکه: «اسامی مذهبی، تنها قابل تغییر به اسامی مذهبی دیگر و آن‌هم منوط بر غالب بودن فراوانی نام منتخب ثانویه است.» «پوریا قهرمانی»، حقوق‌دان و وکیل دادگستری در یادداشت ارسالی به انصاف نیوز، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است که در پی می‌آید:

نظر علمای ادبیات و زبان‌شناسی، زبان و گویش مانند موجودی زنده همواره درحال تغییر است، با کمی تحقیق در متون و کتاب‌های گذشتگان به راحتی می‌توان دریافت واژه‌هایی که در سنوات گذشته مورد استفاده‌ی نویسندگان و مورخان بوده است، درحال حاضر مورد توجه آنها نیست و چه بسا در‌صورت استفاده برای عموم مردم قابل فهم نخواهد بود. با توجه به مقدمه‌ی ذکر شده، اسامی افراد را نیز در همین قلمرو باید مورد توجه قرار داد.

یکی از سرگرمی‌های شخصی من، زمانی که  به بهشت زهرا می‌روم و یا در کوچه و خیابان قدم می‌زنم، دقت در اسامی نگاشته شده در آگهی‌های فوت است. هرچند قانون ثبت احوال در کشور ما مدت زیادی نیست که مرسوم است ولی سلیقه‌ی افراد در گزینش اسامی در همین چند دهه‌ی گذشته تغییر چشمگیری پیدا کرده است .

دقت در اسامی پنجاه سال پیش مرسوم در ایران، با اسامی که مردم در دهه‌ی ۹۰ انتخاب می‌کنند، لزوم تغییر در بعضی از نام‌ها را قابل قبول می‌کند، ولی از آنجا که این تغییر ممکن است در فرآیند شناسایی افراد در جامعه و همینطور سوءاستفاده‌ی برخی اشخاص که به دلایل امنیتی یا قضایی دست به تغییر نام خود می‌زنند، مشکلاتی را برای برخی ادارات ایجاد کند. لذا صرف کثرت استعمال یک نام نسبت به نام قبلی، می‌تواند مشکلات یاد شده را دو چندان کند.

به نظر می‌رسد این فرآیند با نظر کارشناسان اداره‌ی ثبت احوال و در یک پروسه‌ی زمانی طولانی به انجام برسد و تغییر نام به صورت سطحی و آهسته، فقط در مواردی که کارشناسان تغییر نام را اجتناب‌ناپذیر تشخیص دهند، امکان‌پذیر باشد و این تغییر برای افرادی که دارای سوءسابقه می‌باشند، به کلی ممنوع اعلام گردد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/IySyt
برچسب ها

نوشته های مشابه

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن