دفاعی از «دکتر حسن کامران» و نقدی به یک دانشجو

متن ایمیل رسیده به انصاف نیوز درباره‌ی انتشار یادداشتی با عنوان «تخلف علمی منتسب به حسن کامران» [لینک] در پی می‌آید:

در خصوص مطلب مندرج در تاریخ ۱۵/ ۸/۹۶ با عنوان تخلف علمی منتسب به حسن کامران نماینده اصفهان [+اسناد] گوشزد مواردی را برای آگاهی خوانندگان ضروری می‌دانم.

در محافل دانشگاهی وقتی دانشجویی مقاله‌ای می‌نویسد بنا به عرف و رسم و احترام نام استاد و راهنمای خود را در مقاله قید می‌کند. بولد کردن مطلب به عنوان مقاله‌ی دکتر کامران و تخلف علمی نماینده‌ی اصفهان در آن سایت امری خلاف واقع است. در حقیقت این مقاله متعلق به دانشجوی مورد اشاره بوده که یک بار احتمالاً تأیید دکتر کامران برای ارسال را گرفته و بدون اطلاع نامبرده مقاله را برای نشریات مختلف فرستاده و چاپ نموده است. این تخلف، قصور یا سوء استفاده‌ی یک دانشجوست، نه دکتر کامران و نه هیچ استاد همکار یا راهنمای دیگر نمی‌تواند کنترل داشته باشد که دانشجو مقاله‌ای را که یک بار به تأیید او رسانده یا حتی شاید نرسانده به نام او به جاهای مختلف ارسال نکرده باشد. زیرا وصول مقاله و درجریان بررسی گذاشتن آن از سوی اغلب نشریات به طور معمول بدون امضا و تعهد نویسندگان و کنترل نمونه‌ی امضای آنان یا استعلام از تک تک نویسندگان صورت می‌گیرد. تخلف دانشجو در این کار امری محرز است و باید مورد نقد و برخورد قرار گیرد درست به همان‌گونه که بازی کردن با آبروی یک استاد با بولد کردن وارونه‌ی مطلب توسط یک سایت قابل بررسی و برخورد است.

دوم این نقص و کاستی نشریات باید مورد نقد و اصلاح قرار گیرد که با وجود امکانات اینترنتی امروز و نرم‌افزارهای شباهت یاب، مبادرت به چاپ مقاله‌ای می‌کنند که یک بار در جای دیگری منتشر شده است.

سوم ضعف علمی و محتوایی مقاله‌ای که در چند نشریه از فیلتر داوران گذشته، بیش از آنکه ضعف نویسنده باشد ضعف نشریاتی است که درجه‌ی علمی – پژوهشی دارند. سوء استفاده از این موضوع و بولد کردن مطلب برای سمپاشی علیه یک شخصیت سیاسی دارای وجهه‌ی اجتماعی بالا، پیشینه‌ی مناصب بزرگ و سابقه‌ی مبارزاتی گسترده در پیش از انقلاب اسلامی که در طول سالیانی که بالاترین اختیارات مالی را داشته حتی ذره‌ای خدشه و لغزش مالی و تخلف از او دیده نشده و مورد اعتماد جامعه‌ی میلیونی اصفهان بوده که در چندین دوره اعتماد خود را به وی ثابت کرده‌اند، مسلماً به قصد اصلاح نبوده است.

در پایان به عنوان فردی که خود شاهد و ناظر بوده‌ام در کلاس جغرافیدان بزرگ کشور مرحوم دکتر شکویی که کسی در مراتب علمی وی تردید ندارد بارها شنیده‌ام که: «اگر در میان جغرافیدانان و صاحب‌منصبان این مملکت بخواهم یک فرد منصف و دست پاک مثال بزنم باید دکتر کامران را مثال بزنم که اگر ایشان اهل لغزش و خطا بود هر آنچه از جاه و مقام می‌خواست، داشت»

با احترام دکتر حمدا… فاضلی

تخلف علمی منتسب به حسن کامران نماینده اصفهان [+اسناد]

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/admcW
برچسب ها

نوشته های مشابه

7 Comments

 1. ایشان استحقاق جاه و مقامی بیش از نمایندگی مادام العمر مجلس را ندارد ، توجیه و استدلال دفاع این دوست عزیز از جناب دکتر هم استحکامی بیش از عبارت معروف “انشاء الله گربه است ” ندارد !!

  15
 2. خود گویید و خود پسندید استاد؟!!!
  چرا مسئولان خودشان مواظب تخلفات اطرافشان نیستند ؟
  این آقا سوءاستفاده کرده از مقام ومنصب دکتر کامران، در ضمن یک انقلابی باید حواسش به اطرافش باشه و بدونه در مجامع علمی کشورش چی میگذره و چه کسانی از القاب و منصب او سوءاستفاده می کنن

 3. ایشوون “دارای وجهه‌ی اجتماعی بالا” هستن؟! تو انتخابات مگه به زور نیامدن مینو خالقی به مجلس راه پیدا نکردن؟!
  “خدشه و لغزش مالی و تخلف” ؟! امیدواریم اینطور باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن