فرماندار ری: جمهوری اسلامی نسبت به افاغنه هیچ‌گاه کم نگذاشته است

در آخرین روز نمایشگاه مطبوعات، «هدایت­الله جمالی­پور»، فرماندار شهرستان ری با حضور در غرفه‌ی انصاف نیوز به برخی پرسش‎ها درباره‎ی مسایل مهاجران مقیم ایران از جمله ثبت‎نام کودکان پاکستانی، سختگیری در اعطای مجوز برنامه‎های فرهنگی و نگاه فرمانداری ری به آنها پرداخت.

photo_2017-11-04_11-00-34

فرماندار ویژه شهرستان ری در پاسخ به این پرسش که «کودکان پاکستانی که قرار بود در مدارس ثبت‎نام شوند، کارشان به کجا رسید و در چه تعداد از مدارس ری، دانش­آموزان ایرانی، افغانستانی و پاکستانی تفکیک شده‌اند؟»، گفت: مدرسه­‌شان آماده و ثبت‌­نام آنها انجام شده است. در این مسأله، آموزش و پرورش ورود پیدا کرد و آقای وزیر هم دستور داد و مدرسه­‌ای به آنها تخصیص داده شد و مقدمات فراهم شده است.

وی افزود: در بسیاری مدارس، ایرانی­ها و افاغنه در کنار هم تحصیل می­کنند و تفکیک نداریم.

مجوز فعالیت­های فرهنگی اتباع بیگانه تابع شرایط خاص است

جمالی‌­پور در پاسخ به این پرسش که «بعضی فعالان فرهنگی افغانستانی از سختگیری فرمانداری ری برای اعطای مجوز فعالیت­های فرهنگی صحبت می‎کنند و گاه نتوانستند مراسم­‌های فرهنگی برگزار کنند؟»، گفت: دادن مجوز در قالب فعالیت­های فرهنگی برای اتباع بیگانه تابع شرایط خاص خودش است، اگر مسأله‌ی خاصی در آن وجود نداشته باشد، همچون همه‌­ی مردم می­توانند مجوز بگیرند و فعالیت کنند.

وی ادامه داد: در خصوص اعطای مجوز، اداره کل اتباع نظر دارد و مدیریت می‎کند، اگر اداره کل اتباع استانداری و وزارت کشور موافقت کنند، بی‌تردید فرمانداری هم همکاری لازم را انجام می­دهد؛ مگر این که موضوع برنامه‌ی فرهنگی­ اتباع مخالف یا مغایر ارزش­های اجتماعی ما باشد، یعنی یک نوع تضاد فرهنگی، اجتماعی با مباحث فرهنگی کشور داشته باشد.

هیچ‌گونه تبعیضی در جمهوری اسلامی برای افاغنه وجود نداشته است

خبرنگار انصاف نیوز پرسید: «به عنوان فرماندار ری نگاهتان به مهاجران افغانستانی چه نوع نگاهی است؛ امنیتی، سیاسی یا اجتماعی؟» که او این‌گونه تبیین کرد: ۴۰ سال است که مهاجران افغان در کنارمان زندگی می­کنند، مانند اتباع ایرانی حقوق مساوی دارند و از همه­‌ی ظرفیت­های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه بهره­‌مند می­شوند و تا کنون هیچ‎گونه تبعیضی در جمهوری اسلامی برای افاغنه وجود نداشته است.

جمالی‌پور افزود: سالها افاغنه در کنار ایرانی­ها زندگی مسالمت‌آمیز داشته‌­اند و فکر نمی‎کنم در ادوار مختلف، جمهوری اسلامی نگاه تبعیض‌آمیز نسبت به اتباع افغانی داشته است و الان هم همین نگاه وجود دارد؛ نگاه مقام معظم رهبری و دستور ایشان مبنی بر ثبت‎نام کودکان افغانستانی فاقد مدارک هویتی در مدارس مؤید این ادعاست و نشان از توجه و عنایت جمهوری اسلامی به افاغنه دارد.

ایرانی­ها تمام ظرفیت­هایشان را در اختیار افاغنه قرار داده‎­اند

فرماندار ری با اشاره به این که «درگذشته خاک افغانستان جزوی از کشور بزرگ ایران بوده است»، گفت: ایران بزرگ تا تاجیکستان امتداد داشت و در گذشته افغانستان هم جزویی از ایران بود؛ فرهنگ و ارزش­های فرهنگی­مان مشترک است و همین اشتراکات موجب شده قرابت فرهنگی وجود داشته باشد و افغانی‎ها احساس غربت در ایران نکنند و الحمدلله ایرانی­ها هم همه­‌ی ظرفیت­های خودشان را در اختیار اینها قرار داده‌­اند.

وی افزود: اگر الان شما در دولت افغانستان نگاه کنید، می‌بینید بخش بزرگی از مسوولان دولتی تحصیلکرده­ی ایران هستند و این نشان می­دهد که ایران توجه ویژه­ای به افاغنه داشته است.

جمالی‎پور عنوان کرد: بعضی وقت­ها صداهایی را می­شنویم که ناشی از کم لطفی است و از مردم بویژه دولتمردان و مسوولان افغانستان توقع نداریم و می­توانم شهادت بدهم که جمهوری اسلامی نسبت به افاغنه در طول این ۴۰، ۵۰ سالی که در ایران هستند، هیچ‌گاه کم نگذاشته است.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/cEXgA
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن