پاسخ سروش محلاتی به چرایی بی‌توجهی به آرای سیاسی علامه‌طباطبایی

سروش محلاتی گفت: آرای سیاسی علامه طباطبایی چندان همسو با وضع و شرایط فعلی نیست و به همین علت کمتر به آن پرداخته شده است ولی اگر غیر از این بود، بیشتر به آرای وی توجه و در مدارس نیز این آرا تدریس می‌شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سروش محلاتی در نشست نقد و بررسی کتاب «تاملات سیاسی علامه طباطبایی» که عصر امروز (سه‌شنبه) در باشگاه اندیشه برگزار شد، با بیان اینکه علامه طباطبایی سه قلمرو کار فکری دارد، گفت: قلمرو اول مباحث فلسفی و کلامی و عقلی وی است. قلمرو دوم او کار تفسیری است که ابتدا تفسیر البیان و سپس تفسیر المیزان است. تا پیش از علامه تفسیر در حوزه‌های علمیه رواج چندانی نداشت که این دو، جنبه‌های شناخته شده کار فکری علامه است.

وی افزود: برای بسیاری افراد پاسخ روشنی وجود ندارد که آیا علامه طباطبایی دارای تاملات سیاسی هم بوده است یا خیر و حتی شاگردان علامه هم به این موضوع نپرداخته‌اند و کسانی مانند آیت‌الله جوادی آملی و آیت‌الله مصباح یزدی که جزو شاگردان ایشان هستند، اشاره‌ای به دیدگاه سیاسی علامه نکرده‌اند یا کمتر اشاره کرده‌اند.

محلاتی با بیان اینکه مباحث سیاسی علامه مثل سایر آثار وی دارای دقت نظر و ارائه آرای جدید است، گفت: این آرا به دو دلیل مورد توجه قرار نگرفته؛ یکی این که آرای ایشان در این زمینه پراکنده است و به عنوان مثال در موضوع ولایت فقیه مشخص نیست که در کجای تفسیر المیزان می‌توان آرای علامه را در این زمینه پیدا کرد. همچنین دلیل دیگر هم این است که آرای سیاسی علامه چندان همسو با وضع و شرایط فعلی نیست و به همین علت کمتر به آن پرداخته شده است؛ کما اینکه اگر غیر از این بود، بیشتر به آرای وی توجه و در مدارس نیز تدریس می‌شد.

مولف کتاب تاملات سیاسی علامه طباطبایی در پایان با بیان اینکه این کتاب حاصل تحقیقی ده ساله است، اظهار کرد: برخی از مسائلی که در کتاب حاضر ارائه شده است، محصول سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات من در طول این ده سال بوده است و مجموعه ای از مباحث مربوط به آرای سیاسی علامه را مطرح می‌کند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا