ارسال کمک آوارگان دیروز به زلزله‌زدگان امروز

حمید انوری، انصاف نیوز: چند روز پیش زلزله‌ای به بزرگی 7.3 ریشتر کرمانشاه را لرزاند که موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم و آواره شدن بسیاری از آنها شد. همین باعث شد تا مهاجران افغانستانی که سالهاست غزیبانه در ایران زندگی می‌کنند و خود نیز طعم آوارگی را چشیده‌اند نسبت به همنوع خود احساس مسوولیت کنند و همنوا با دیگر ایرانیان کمک‌هایی را برای مردم آن نواحی بفرستند.

از صبح امروز – پنجشنبه – تصاویری از ارسال محموله‌هایی حاوی کمک‌های مهاجران افغانستانی به مردم زلزله‌زده‌ی کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برای اینکه صحت آن را بدانیم با بسیاری از افرادی که به نوعی با آنها در ارتباط بودند صحبت کردیم و پس از گفت‌وگو با بیش 10 نفر، بالاخره غروب پنجشنبه با «علیرضا یوسفیان» مسوول ارسال این کمک‌ها آشنا شدیم. او از سرمایه‌گذاران افغانستانی ساکن مشهد است و عضو موسسه‌ی خیریه‌ی «امام جواد» و همزمان در موسسه‌ی «محکم» است که در حوزه‌ی حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی فعالیت می‌کند و نیز در «مجمع خیرین سلامت ایران» هم عضویت دارد.

«علیرضا یوسفیان» از مهاجران افغانستانی که سالهاست در مشهد زندگی می‌کند درباره‌ی میزان و چرایی کمک‌های ارسالی به زلزله‌زدگان کرمانشاه در گفتگوی اختصاصی به انصاف نیوز گفت: این کمک‌ها شامل مواد غذایی، پوشاک، لوازم گرمایشی، بهداشتی و… به ارزش 70 میلیون تومان برای کمک به زلزله‌زدگان است که برای آنها ارسال شد و با فرماندار بروجرد و مجمع خیرین سلامت کرمانشاه هماهنگی‌هایی صورت گرفته است تا آنها بدست مردم برسد. حتی آماده‌ی رفتن هستم تا حداقل بتوانم کاری انجام دهم و این کار را از طرف همه‌ی مهاجران انجام می‌دهم.

حالا نوبت ماست که کمک کنیم

این خیر افغانستانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه مهاجران افغانستانی با محدودیت‌هایی مواجه هستند و وضعیت زندگی خوبی در ایران ندارند، چه اتفاقی افتاد که شما تصمیم گرفتید این کمک‌ها را برای مردم کرمانشاه ارسال کنید؟، گفت: به دلیل حملات تروریستی اخیری که در مسجد جوادیه‌ی هرات انجام شد، مجروحانمان وارد مشهد شدند و بیمارستان «امدادی» آن‌ها را پذیرش کرد، استاندار خراسان رضوی هم به دانشگاه علوم پزشکی دستور داد که هزینه‌های بیمارستان را متقبل شوند که حدود 17 نفر را درمان کردند، حتی کنسولگری ایران در هرات شبانه به آنها ویزا داد و اینها مد نظر ماست.

وی با اشاره به کمک‌های مردم ایران اظهار کرد: در زمان دولت موقت کرزای، عزت‌الله انتظامی برای افغانستان کمپین زد و کمک جمع کرد.

سازمان انتقال خون، خون مهاجران افغانستانی را قبول نمی‌کند

یوسفیان با ابراز گلایه از اینکه افغانستانی‌ها نمی‌توانند خون اهدا کنند، گفت: به دکتر اسلامی، رییس سازمان انتقال خون استان خراسان رضوی، نامه زدیم و گفتیم مهاجران افغانستانی از بچه‌ی 15 تا پیرمرد 90 ساله آماده هستند تا در مواقع اضطراری با همان گروه خونی که شما نیاز دارید (–O)، خون بدهند، حتی حاضر شدم هزینه‌ی سرنگ و بسته‌بندی خون را به‌صورت شخصی پرداخت کنم و اگر 1000 عدد می‌شود هزینه‌ی آن را بدهم که حداقل بتوانیم کاری برای همنوعان خودمان کرده باشیم. حال آن که نمی‌گیرند و قابل نمی‌دانند؛ بماند یا اینکه کاری نمی‌کنند حرف دیگری است.

وی افزود: از زمان وقوع زلزله هزینه‌ی موکب‌هایی که در عراق و در مشهد داشتیم را به مردم کرمانشاه اختصاص داده‌ایم.

یوسفیان در ادامه به کمک‌هایی که برای همشهریان افغانستانی از طرف خیرین مشهد انجام می‌شود اشاره کرد و افزود: در موسسه‌ی خیریه‌ای [امام جواد] که در مشهد عضو هستم به همشهری‌هایمان از نظر مواد غذایی و … کمک می‌کنیم و سعی می‌شود تا همه‌ی امکانات را برای آنها مهیا کنیم و در داخل افغانستان هم در شهرهایی مثل کابل، هرات، مزار شریف و… شعبه داریم و در ماجرای سرپل، میرزاولنگ و برای مجروحان مسجد جوادیه‌ی هرات هم کمک‌های نقدی فرستادیم و دیروز هم 38 عدد سنگ برای قبور شهدا بارگیری شد تا نصب شود.

او در پایان از ادامه‌ی این کمک‌ها به مردم کرمانشاه خبر داد و گفت: فردا جمعه بعد از دعای ندبه‌ای که مهاجران افغانستانی قرار است برگزار کنند، باز هم کمک جمع آوری می‌کنیم و این کمک‌ها ادامه دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا