آنچه طی ۱۴ روز بر سعد حریری در عربستان گذشت

یک رسانه عرب زبان از آنچه طی مدت ۱۴ روز بر سعد حریری در عربستان گذشته است، پرده برداشت.

به گزارش مهر العرب پست در مطلبی آورده است: قرار است که سعد حریری طی ساعات آینده به همراه خانواده اش به فرانسه که تابعیت آن را دارد به دنبال میانجیگری الیزه برود اما داستان ۱۴ روزی که حریری و خانواده اش در عربستان تحت بازداشت گذرانده اند، قابل تامل است.

این رسانه به نقل از منابع لبنانی و فلسطینی و سعودی می افزاید: حالت آشفته حریری هنگام گفتگوی مستقیم تلویزیونی تنها به خاطر اجبار وی برای اتخاذ موضع سیاسی مخالف میلش نبود، بلکه دلایل دیگری دارد. حریری از مجبور شدن به استعفا غافلگیر شده و تلاش کرد با آن مخالفت کند و این خواسته را مطرح کرد که پس از استعفا در لبنان به عربستان بازگردد، اما با این خواسته اش مخالفت شد و مجبور شد طبق آنچه سعودی ها برایش کارگردانی کرده بودند، حرکت کند.

العرب پست فاش کرد: حریری هنگامی که بیانیه استعفا را قرائت کرد و به ساختمان نزدیک به هتل ریتز کارلتون که تعدادی از شاهزادگان و وزیران سعودی در آن بازداشت بودند برده شد، در معرض توهین لفظی قرار گرفت و هنگامی که به این رفتار اعتراض کرد در معرض ضرب و شتم نیروهای امنیتی سعودی قرار گرفت و پس از آن تعدادی از همراهانش به منزل برده شدند و تحت حبس خانگی قرار گرفتند.

در روز ششم ماه جاری ریم دختر ولید بن طلال بازداشت شد تا به پدرش که درباره همه اموالش و راههای رسیدن به آن سرسختی نشان می داد، فشار وارد شود و در این هنگام دولت لبنان و خانواده حریری در بیروت و جریان المستقبل به دنبال کسب اطلاعی از سرنوشت حریری بودند و هنگامی که بهاء برادر سعد از خانواده اش می خواست که به ریاض بروند و بیعت کنند فصل دیگری از فشار بر سعد شروع شد.

این رسانه نوشت: در شرایطی که منابع خبری از اقدام ولید بن طلال برای خودکشی با بریدن دستش و انتقالش به بیمارستان خبر دادند، افراد سرویس اطلاعاتی سعودی حریری را تهدید کردند که وی را به تجاوز به دخترش متهم خواهند کرد در صورتی که مطابق خواسته ریاض حرکت نکند. این هر چند در حد تهدید باقی ماند اما به شکل زیادی در روحیه سعد تاثیر گذاشت.

رسیدن این اخبار به ریاست جمهوری لبنان و برخی گروههای سیاسی، میشل عون را به تحرک واداشت و جبران باسیل داماد و وزیر خارجه اش را به کشورهای اروپایی فرستاد تا به «مملکت قهر» فشار وارد کند و فعلا فرانسویها به شکل گسترده ای وارد شده اند و فشار وارد می کنند و این پس از آن صورت گرفت که برای آنها مشخص شد که موضوع فراتر از موضوع منطقه ای است.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/V0NcG
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن