بی‌انصافی رسانه‌ای علیه برخی روحانیون؛ از عناد تا جوّ غالب

«سیاوش خوشدل» عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «بی‌انصافی رسانه‌ای علیه برخی روحانیون؛ از عناد تا جوّ غالب» نوشت:

در چند ماه اخیر بارها شاهد بوده‌ام که مطالبی علیه برخی از روحانیون در تلگرام دست‌به‌دست شده‌است. مضمون این مطالب نه انتقاد و تحلیل سخنان یک روحانی، بلکه تقطیع منجر به تحریف سخنان اوست. مثلاً ویدیویی بیست‌ثانیه‌ای که در آن حجّة‌الاسلام احمد خاتمی انگار دارد مدّعی می‌شود که گوش کردن زن باردار به موسیقی منجر به زنازادگی نوزاد می‌شود. فیلم کامل‌تر را ببینیم درمی‌یابیم او دارد انتساب این سخن به خود را تکذیب می‌کند. یا فیلمی از حجّة‌الاسلام علیرضا پناهیان که در آن گفته‌می‌شود به عنوان آمادگی برای ظهور برای خود اسب بخرید. تخریب و تفریح تا همین جای فیلم حاصل می‌شود و باقی فیلم را که متضمّن توضیح پناهیان دربارۀ الزامات عصر حاضر و به کار نیامدن «اسب» است و به پیشنهاد یادگیری زبان عربی ختم می‌شود، نمی‌بینیم.

ایجادکنندگان و ادامه‌دهندگان این موج رسانه‌ای که سوار بر آمیزه‌ای از تخریب و تفریح است، اگر با آگاهی دست به این کار می‌زنند، با توجیه وسیله در پی هدف تخریبی خود هستند. اگر هم نمی‌دانند، یا مهارت رسانه‌ای کافی برای جستجو دربارۀ اصل و مرجع مطالب و فیلم‌ها و تصاویر ندارند و یا به علّت مخالفت با برخی افراد، انگیزه‌ای برای جستجو دربارۀ این دست مطالب ندارند و هر چیزی را علیه آن افراد ارائه شود، درست می‌انگارند.

به هر روی روحانیونی که در عرصۀ سیاست وارد می‌شوند، در معرض حبّ و بغض قرار می‌گیرند و این موج رسانه‌ای آمیخته با تحریف علیه آنها هرچند قابل پذیرش و صحیح نیست، ولی چرایی آن قابل‌درک است.

دست‌کم از موردی که اکنون می‌خواهم به آن بپردازم قابل‌درک‌تر است. بیست‌وچهار ساعت از زلزله نگذشته بود که فیلمی از حجّة‌الاسلام فرحزاد در برنامۀ «سمت خدا» دست‌به‌دست می‌شود. فیلم متعلّق به سال نودویک و  مربوط به حادثۀ زلزلۀ آذربایجان است. زیر آن از قول او نوشته‌اند «باید درس عبرت بشوند، نباید از دولت توقّع کمک داشته‌باشند.» فیلم را که باز می‌کنی و می‌بینی، آنچه می‌شنوی با خطّ القایی و برداشت ارائه‌شده، زمین تا آسمان تفاوت دارد. خطاب ایشان به مردمی است که در مقام کمک‌کردن هستند. یعنی کمک کنید و منتظر دولت نمانید. دقیقاً همان کاری که خیلی‌ها دارند انجام می‌دهند. عبرت گرفتن از پلاسکو و زلزله و مانند اینها به این معنا که برای آینده پیش‌بینی و پیشگیری کنیم نیز، همان حرفی است که همه در آن متّفق‌القول‌اند. مشابه این تحریف با سخنان وزیر مسکن در حادثۀ قطار صورت گرفت. آنجا که وزیر در پاسخ خبرنگاری که از نحوۀ پرداخت دیۀ درگذشتگان پرسید، می‌گوید «از این جهت مشکلی نیست، چون بیمه هستند»، و عبارات به گونه‌ای منتقل می‌شود که گویی او گفته‌است «به درک که مردند. پولش را می‌دهم.»

دیگری عکسی است که از حجّة‌الاسلام قاسمیان در کنار ساختمان ویرانه‌ای پخش شده‌است. به حمایت او از قالیباف اشاره شده و رفتارش نوعی خودنمایی و ریاکاری خوانده می‌شود. در حالی که وقتی فیلم منتشر می‌شود می‌بینیم او در حال دعوت از مخاطبان خود برای اختصاص دادن نذورات ماه صفر برای زلزله‌دهندگان بوده است. قضاوت بر اساس یک عکس من را به یاد آن عکس آقاتختی می‌اندازد که کنارش تیتر زدند «مردی که سر خم نکرد» و بعد که فیلم را دیدیم، دیدیم نه‌خیر، آن طورها هم نبوده.

امروز همه مجهّز به رسانه‌های زمانۀ خود شده‌اند و در نشر امواج رسانه‌ای نیز سهیم‌اند. امّا مهارت و سواد راستی آزمایی مطالب و تحلیل‌ها و ادّعاها و نقل‌قول‌ها هنوز همه‌گیر نشده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام جناب نویسنده؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛خواهشن کسی را با کسانی انهم طیفی بیش از…..نفر؛مقایسه نکنید.
    نمیدانم سن جناب چند است؟یادمه اگر اشتباه نکنم سال ۴۶ بود داشتم میرفتم سر کلاس و دبیرستان:تلویزیون که نداشیم,هکذا رادیو, وقتی از درب منزل بیرون امدم تو کوچه و مسیررفتن خوشبختانه یک خانواده محترم که کارمند شهرداری بود رادیو داشتند و داشت اخبار۷ صبح را پخش میکرد که شنیدم که گفت اقا تختی در …خودکشی کرده است و..که واقعن شل شدم و از حال رفتم ولی رفتن کلاس و مدرسه خود تکلیف بود.تا دم دبیرستان گریه امانم نمیداد که بعد ورود کثیری از دوستان هم کلاسی بعد دیدن من سوال پیچم کردند. وام نکته انسانی از ۶ دانگ تمام خوبی و بدی اگر ۳ دانگش درست و درمان باشد کفه اش سنگین خواهد بود.ولی جناب عالی با قیاس مع الفارغ؛؛؛فارغ شدید و اقا تختی ما را خیلی….خرابش کردید.گمانم بر این است که انصاف نیوز چاپش میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن