لعنت بیهوده

«داود سلیمانی»، نماینده‌ی اسبق مجلس، در یادداشتی در کانال تلگرام خود با عنوان «لعنت بیهوده» نوشت:

آقای وحید حقانیان، معاون اول رییس جمهور آقای جهانگیری را لعنت کرد و گفت که وی این تخم لق (یعنی ایمن نبودن مسکن مهر در مقابل زلزله) را مطرح کرد و…

وی در مصاحبه‌ای در پاسخ به ضعیف بودن مسکن مهر، معاون اول روحانی یعنی اسحاق جهانگیری را  لعنت کرد…

روز بعد اما او  گفت که ظاهرا آقای جهانگیری ناراحت شدند من قصد جسارت نداشتم و… اما واقعیتی است که … الخ.

چند نکته در این باب لازم است اشاره کنم:

۱. آقای حقانیان وجودش تبعی است یعنی شخصیت او و نامش از خودش نیست، همه را مرهون الطاف مقام رهبری و حضورش در بیت است. بنابراین کاربرد این لحن و ادبیات هم خود وی را و هم بیت را کوچک می‌کند و موجب وهن می‌شود.

۲. لعن برادر مسلم چه برسد مومن و اصلاح طلب گناهی نابخشودنی است که قطعا نیاز به توبه دارد.

۳.  مهمتر از آن لعن کسی چون اسحاق جهانگیری در کسوت یک مسوول بلند پایه‌ی نظام، توسط فردی که منتسب به بیت رهبریست، بیانگر و نشانه‌ی چه چیزی می‌تواند باشد؟ تفرقه در راس نظام …؟

این پالس‌ها به نفع کیست؟

در هر صورت این امر نشانگر خبط بزرگی است که مردم را بیشتر درگیر دو قطبی و شکاف می‌سازد. و…

۴. گیریم که کار جهانگیری خطا بود. خطا را با لعن و نفرین نمی‌توان اصلاح کرد، این شبیه دعوا و مرافه و زدن همدیگر است که اصلا توجیهی ندارد.

۵. اقای وحید البته روز بعد مصاحبه‌ای کرد که انتظار می‌رفت ایشان عذر خواهی کند . اما وی با این جملات در سرپل ذهاب تا حدودی خواست که لعنتش را توجیه کند وی گفت… «من روز گذشته قصر شیرین بودم در جمع برادرهای جهادگر نکته‌ای را گفتم که ظاهرا به معاون اول محترم دولت برخورده من قصد توهین یا جسارت نداشتم و…»

ایشان در اینجا هم با علم به اینکه کارش خطا بوده… عذر خواهی نمی‌کند و حلالیت نمی‌طلبد. هرچند تلویحا به خطای خود اشاره می‌کند که قصد توهین و جسارت نداشته. اما :

* ایشان باید بداند که لعن مومن توهین و جسارت است و اگر ایشان به خطای خود واقف است باید

اولا: توبه کند و

ثانیا: عذرخواهی کند و

ثالثا: و مهمتر از همه رضایت آقای جهانگیری را مبنی بر بخشش کسب کند چون حق الناسی است که اگر ایشان نگذرد بر گردن وی خواهد ماند.

۶. دیگر آنکه وی گفته «…نکته‌ای را گفتم که ظاهرا به معاون محترم دولت برخورده…»

واقعا نباید به ایشان برمی‌خورد؟ لعن و نفرین نکته‌ای است که ظاهرا به ایشان برخورده؟ کوچک شمردن گناه لعن، لازم این سخن است و خود گناهی دیگر. امام سجاد ع فرمودند : خدایا من از کوچک شمردن گناه به تو پناه می‌برم.

۷. ایشان در جای دیگری از مصاحبه‌اش می‌گوید که: «این بحثم در جمعی خصوصی بود کاملا، و قرار نبود پخش بشه و…»

به نظر می‌رسد لعن و نفرین علیه کسی، در نظر ایشان، در خلوت و جلوت متفاوت است، یعنی می‌توان انسان مومنی را در خلوت و یا در جمعی خصوصی و محدود لعن کرد، ولی در علن، خیر، نمی‌توان. این منطق اگرچه نیاز به بحث دارد ولی من حیث المجموع اصل خطای صورت گرفته را که نفرین لعن است، توجیه نمی‌کند. اگر نگوییم که خطایی بر روی خطاست.

امیدوارم که اگر برخورد جهانگیری علی مانقل سیاسی بود، برخورد آقای وحید آنگونه نباشد.

و ما ارید الا الاصلاح ما استطعت.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا