طرح ملی پایش مسکن مهر

«احسان مالکی‌پور» در یادداشت ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «طرح ملی پایش مسکن مهر» نوشت:

لعنت خدا نثار طرفین درگیر در ماجرای مسکن مهر شد و اگر طرحی که در ادامه پیشنهاد می‌شود آغاز نشود عذاب الهی هم گریبانگیر آنان خواهد شد. در این چند روز که به عنوان یک مهندس عمران، دانش‌آموخته شهرسازی و البته یک علاقه‌مند به سیاست موضوع را از طریق رسانه‌ها و دوستان متخصص دنبال کردم نتایج زیر حاصل شد:

 • در مورد مسکن مهر کرمانشاه، گرچه ریزش دیوارها یک اشکال فنی غیرقابل بخشش بود، اما شانتاژ رسانه‌ای هم در مورد خرابی‌های مسکن مهر این استان رخ داد و قاعدتاً در اذهان عمومی تعمیم‌هایی در ارتباط با کیفیت ساخت کل مسکن‌های مهر کشور صورت پذیرفت.
 • در مورد مسکن مهر به طور کلی، چند اشکال کلیدی در جنبه‌ی مالی وجود داشته که احتمال می‌رود بسیاری از این مسکن‌ها را دچار نقایص خطرناک کرده باشد. طبق گفته‌ی دوستانی که پیمانکار مسکن مهر بوده‌اند، قیمت‌گذاری پایین ساخت مسکن مهر توسط کارفرما (به خصوص در مرحله‌ی نازک‌کاری)، پرداخت‌های دیرهنگام و عدم تعدیل قیمت‌ها با توجه به افزایش زیاد تورم (که یکی از نزدیکان وزیر مسکن قبلی هم بر آن صحه گذاشت)، تاثیرات جدی بر کیفیت ساخت مسکن مهر بر جای گذاشته است. برخلاف برخی نظرات این اشکالات صرفاً متوجه مرحله نازک‌کاری نبوده و مرحله سفت‌کاری هم بدون نقایص فنی نبوده است. دوستی که ناظر مسکن مهر بود می‌گفت پیمانکار به نحوی پی سازه را اجرا کرده بود که مقاومت آن نصف مقدار استاندارد بود- و این یعنی فاجعه! البته مشکلات مذکور را صرفاً نمی‌توان به بی‌اخلاقی پیمانکاران نسبت داد، زیرا تورم کمرشکن ایجاد شده و عدم تعدیل قیمت‌ها برای پیمانکاران داخلی آنان را از موقعیت «سودآوری» در موقعیت «جلوگیری از ضرر» قرار داد.

به هر حال، جنجال اخیر درباره‌ی مسکن مهر دو بحران را برای ۱۰ تا ۱۲ میلیون ایرانی ایجاد کرد:

 • به دلیل موضوعات مطرح‌شده در ارتباط با مسکن مهر، ارزش دارایی آن‌ها به شدت افت کرد.
 • تا هر زمانی که این هموطنان در مسکن مهر ساکن هستند، هر لحظه نگرانند که مبادا با لرزه‌ای همان دارایی کم‌ارزش‌شده‌شان بر سرشان خراب شود و همیشه باید در ترس و استرس در این واحدها سکونت کنند.

بنابراین پیشنهاد می‌شود «طرح ملی پایش مسکن مهر» با اهداف زیر آغاز شود:

 • بررسی سلامت سازه‌های مسکن مهر
 • اصلاح و مقاوم‌سازی سازه‌های معیوب
 • جبران خسارت برای آن دسته از مالکینی که واحدهای مسکونی آن‌ها قابل اصلاح نیست
 • و نهایتاً بهبود ارزش مالی واحدهای مسکن مهر و تأمین امنیت و آرامش خاطر مهرنشینان که بسیار مهم‌تر از ارزش مالی دارایی آن‌هاست.

در اثر اجرای این طرح قطعاً برخی روسفید و برخی روسیاه خواهند شد، اما حالا که واقعیت بر همه روشن شده و احتمال وجود مشکلات جدی در سایر واحدهای مسکن مهر هم وجود دارد، فرداروزی اگر بازهم سانحه‌ای طبیعی در گوشه‌ای از این خاک رخ داد، نه تنها لعن خدا که عذاب او هم شامل همه کسانی خواهد شد که می‌دانستند و می‌توانستند و کاری نکردند و باعث مرگ هموطنانمان شدند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/cCkw2
برچسب ها

نوشته های مشابه

One Comment

 1. طرح ملی ماله کشی مسکن مهر ( مسکن مهر ۲ ، بزودی در این سینما )
  جناب مهندس ؛ بنا به گفته خود جناب عالی :
  دوستی که ناظر مسکن مهر بود می‌گفت پیمانکار به نحوی پی سازه را اجرا کرده بود که مقاومت آن نصف مقدار استاندارد بود- و این یعنی فاجعه!…‌‌‌…..
  این از وضع موجود پی سازه و اسکلت ، کیفیت و مقاومت کارهای داخلی و نما هم که زالزله همه چی رو عیان کرد ، پس این پیشنهاد شما شبیه همان بند زنی قوری چینی شکسته ست ! این طرحهای جناب عالی چقدر آب خواهد خورد و خروجی آن چیست ؟
  خروجی آن هم آه و ناله و نفرین ابدی خواهد برای طراحان امروزی آن.

  خانه از پای بست ویران است
  خواجه در بند نقش ایوان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن