ظریف خواستار میانجیگری تونس میان ایران و عربستان شده است؟

یک روزنامه کویتی مدعی شد که وزیر خارجه کشورمان در پیامی به وزیر خارجه تونس از وی خواست تا میان ایران و عربستان میانجیگری کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه الجریده کویت مدعی شد: یک منبع آگاه در وزارت خارجه ایران به این روزنامه گفته است که محمد ایرانی روز جمعه گذشته به عنوان فرستاده ویژه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به تونس سفر کرده و به خمیس الجهیناوی، وزیر خارجه تونس پیامی تحویل داده و از وی خواسته است تا میان ایران و عربستان به منظور برگزاری گفت‌وگوهای پشت پرده برای حل اختلافات میانجیگری کند.

این منبع افزود: خمیس الجهیناوی در حاشیه نشست روز یکشنبه وزرای خارجه عرب در قاهره این پیام را به عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان تحویل داده است.

الجریده در ادامه نوشت: مقامات تونسی به مقامات ایرانی اعلام کردند که پیام شما به ریاض تحویل داده شد و قرار است سعودی‌ها پس از بررسی این پیام در هفته آینده به ایران پاسخ دهند.

این روزنامه کویتی ضمن اشاره به اینکه محتوای این پیام این است که حل اختلافات از طریق گفت‌وگو به نفع ایران، عربستان و منطقه خواهد بود و تنش به نفع هیچ کدام نخواهد بود، نوشت: تهران، تونس را برای این امر انتخاب کرده است زیرا با هر دو طرف روابط خوبی دارد.

این منبع همچنین اعلام کرد که ایران فعلا این روش را انتخاب کرده است و اگر ریاض برای برگزاری مذاکرات و گفت‌وگو موافقت کند آن را علنی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، این ادعا در حالی از سوی این رسانه کویتی مطرح شده که تا کنون ایران هیچ درخواستی برای وساطت با عربستان مطرح نکرده است و همواره اعلام کرده خواهان گفت‌وگو بر اساس تغییر رفتار این کشور در منطقه است.

وزارت امور خارجه تونس قبل از این در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد ایرانی فرستاده ویژه وزیر خارجه ایران با خمیس الجهیناوی وزیر خارجه تونس دیدار و پیام مهمی از طرف محمدجواد ظریف در رابطه با روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه به وی تحویل داد.

وزارت خارجه تونس اعلام کرد که در این دیدار خمیس الجهیناوی بر اهمیت گسترش روابط و همکاری میان ایران و تونس در تمام زمینه‌ها به خصوص بعد از سفر محمدجواد ظریف به تونس در ژوئن ۲۰۱۷ تاکید کرد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن