«مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود»

آیت الله  مکارم شیرازی با بیان این که سنت و فرهنگ حوزه همانند مباحثه، تقریر دروس و امثال آن باید  مورد توجه باشد، اظهار داشت: فرهنگ حوزوی نباید فراموش شود بلکه فرهنگ خاص حوزه باید حفظ شود.

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، به ارزیابی وضعیت کنونی حوزه علمیه و تفاوت آن با سابق پرداخت و اظهار کرد: حوزه علمیه قم از بهترین حوزه های علمیه در دنیا است.

او افزود: حوزه علمیه قم حوزه ای سازنده، بسیار مفید و مؤثر برای نظام اسلامی و برای شیعیان داخل و خارج از کشور است.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به پنج دلیل و شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه قم نسبت به سابق اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از شواهد پیشرفت حوزه نسبت به سابق مسأله رساله نویسی فقهی است، ده سال است که در این زمینه مسابقه برگزار می کنیم و هر سال نسبت به سال قبل با استقبال بیشتری مواجه شده و رساله های بهتری نوشته می شود اما سابق بر این در حوزه ها چنین برنامه هایی وجود نداشت.

او ادامه داد: شاهد دیگر این است که بیش از ۳۰ مدرسه فقهی در حوزه وجود دارد که کار آنها مجتهد پروری است یعنی نخبگان و استعدادهای برتر را شناسایی کرده و تحت برنامه های بسیار منظم و فشرده پرورش می دهند، این برنامه غیر از پرورش عمومی حوزه است و سابقا چنین مدارسی برای پرورش مجتهد وجود نداشت.

این استاد حوزه، افزایش چاپ و انتشار کتاب در حوزه  را از دیگر دلایل پیشرفت آن دانست و ابراز داشت: در گذشته شاید سالی بیش از ۵ کتاب چاپ و منتشر نمی شد ولی امروزه هر هفته بیش از ۵۰ کتاب چاپ و منتشر می شود که نشانگر پیشرفت حوزه است.

او چهارمین شاهد بر پیشرفت حوزه علمیه را توجه و پاسخگویی به مسائل مستحدثه برشمرد و عنوان کرد: در گذشته در مورد مسائل مستحدثه بحثی نمی شد اما در حال حاضر تعداد بسیاری کتاب و رساله درباره مسائل مستحدثه نوشته می شود و کسانی هستند که بر مسائل مستحدثه و پاسخگویی به آن تمرکز دارند.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: در زمینه پاسخ به شبهات نیز گروه هایی هستند که به پاسخگویی به شبهات فقهی، اعتقادی، تفسیری و دیگر شبهات می پردازند و این مسائل از امتیازات حوزه علمیه است.

او افزود: اضافه بر این ها حدود ۴۰۰ مرکز پژوهشی در حوزه علمیه قم در مورد مسائل فقهی، اصولی، عقیدتی، تفسیری و رجالی و غیر آن وجود دارد که بسیاری از آن ها کارهای مهمی ارائه داده اند، همچنین طلاب زیادی از حدود یکصد کشور جهان در حوزه علمیه قم با برنامه ویژه ای مشغول به تحصیل هستند که در سابق تقریباً هیچ یک از اینها وجود نداشت. این موارد نشان می دهد که الحمدلله حوزه نسبت به سابق پیشرفت فراوانی کرده است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: البته کاستی هایی در حوزه های کنونی وجود دارد که باید برطرف شود اما در مجموع حوزه نسبت به گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

او با بیان این که امروزه بحث هایی قوی تر از بحث های بزرگان پیشین در حوزه انجام می شود، گفت: امروز حوزه ای پیشگام و پیشرو داریم اما باید کاستی ها نیز برطرف شود تا شاهد رشد و بالندگی بیشتر آن باشم.

آیت الله مکارم شیرازی توجه به اخلاق در حوزه علمیه را امری ضروری دانست و افزود: اسباب انحراف اخلاقی در زمان ما نسبت به گذشته بیشتر شده است و به همین دلیل احتمال آلوده شدن انسان زیادتر است از این رو باید بیشتر مراقب مسائل اخلاقی باشند.

او با بیان این که سنت و فرهنگ حوزه همانند مباحثه، تقریر دروس و امثال آن باید  مورد توجه باشد، اظهار داشت: فرهنگ حوزوی نباید فراموش شود، باید مراقب باشیم که حوزه در فرهنگ دانشگاهی استحاله نشود؛ بنابراین فرهنگ خاص حوزه را باید حفظ کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به مشکلات معیشتی طلاب و مسائل مربوط به شهریه، ادامه داد: گاهی به مسائل و مشکلات شهریه اشاره می شود اما طلاب باید توجه داشته باشند که سابقا شهریه چقدر بوده و بزرگان چگونه زندگی می کردند، امروز نسبت به گذشته واقعا پیشرفت حاصل شده اما تصدیق می کنیم هنوز طلاب مشکلات معیشتی فراوان دارند.

او در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم فضلا و مدرسین و طلاب محترم با استمداد از لطف پروردگار بکوشند و حوزه را از این پیش‌تر ببرند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا