کاخ مروارید به میراث فرهنگی البرز رسید

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز از تحویل مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ مروارید و آغاز آسیب شناسی فضای 30هکتاری این مجموعه توسط کارشناسان میراث فرهنگی خبر داد.
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ابوالفضل عبیدی گفت: با توجه به صدور حکم دادستان کرج، 30 هکتار از مجموع 111 هکتار وسعت مجموعه کاخ مروارید روز یکشنبه تحویل میراث فرهنگی استان شد.
وی افزود: مجموعه 30 هکتار شامل ابنیه و فضای سبز است که از این پس در اختیار اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز خواهد بود.
عبیدی بیان کرد: با توجه به اینکه این ابنیه در سال های گذشته به علت بی توجهی دچار تخریب و فرسایش شده، اکنون کارحفاظت اضطراری آن در برنامه کاری این اداره کل قرار دارد.
وی یادآورشد: کاخ مروارید یا کاخ شمس یکی ازبناهای ارزشمند دوران معاصر است که به واسطه ساخت آن توسط بنیاد فرانک لوید رایت در ایران شهرت جهانی دارد.
کاخ مروارید به درخواست خدیجه پهلوی (شمس الملوک) دختر دوم رضا شاه و همسر مهرداد پهلبد، طی سالهای 47- 1345 هجری شمسی درزمینی به وسعت 111 هکتار و با زیربنای دوهزارو500 متر مربع احداث شده است.
این اثر در سال 1382 به شماره 7067 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و تا اوایل دهه 80 به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده مورد بازدید عموم قرار می گرفت. 
از اوایل دهه 80 با واگذاری مسوولیت این مجموعه به دستگاههای مختلف اجرایی، درهای این مجموعه به روی بازدیدکنندگان بسته شد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا