هلال احمر و شیر خورشید

به گزارش انصاف نیوز، دکتر «یدالله اسلامی» دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس در یادداشتی تلگرامی با عنوان «هلال احمر و شیر خورشید» نوشت:

نشان شیر و خورشید یکی از سه نشانه‌ی به رسمیت شناخته شده برای سازمان‌های امداد و نجات است. این نشان پس از جنگ جهانی اول همراه با هلال احمر که نشانه‌ی پرچم ترکیه بود در کنوانسیون ژنو به رسمیت شناخته شد. پس از انقلاب اسلامی کشور ایران دیگر از نشان شیر و خورشید استفاده نکرده و نشانه‌ی هلال احمر را برای خود برگزیده است. دولت اسرائیل سال‌ها پیگیر حق استفاده از شیر و خورشید برای استفاده در سازمان امداد و نجات خود بوده است. ایران به دولت سوئیس اطلاع داده است که حق استفاده از شیر و خورشید را برای خود محفوظ دانسته و هرگاه که بخواهد دوباره از آن استفاده خواهد کرد. سال‌ها حق استفاده از هلال احمر به ترکیه و مصر محدود بود. بعدها سایر کشورهای اسلامی نیز اجازه‌ی استفاده از این نماد را پیدا کردند. هلال نماد دولت عثمانی است نه نماد اسلامی. شیر و خورشید هم نماد ایرانی است نه نماد شاهنشاهی.

بازگشت به نماد شیر و خورشید برای سازمان امداد و نجات سال‌هاست که از سوی برخی دلسوزان کشور مطرح و این امر به عنوان نشانه‌ای از توان ملی دانسته می‌شود.

این نماد به گونه‌ای با فرهنگ شیعی نیز پیوند خورده است و نماد طاغوت نیست که بایستی از آن دوری شود.

از آنجا که ایران حق استفاده از نماد شیر و خورشید را برای خود محفوظ دانسته برای استفاده‌ی دوباره از آن نیاز به رأی گیری و طی مراحل قانونی تازه‌ای نیست، تنها با اعلام رسمی این نماد زنده و به صورت نمادی ملی در سازمان‌های امداد و نجات رسمیت یافته و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

پیشنهاد این است که نهادهای دست‌اندرکار و مسوولین کشور با دور اندیشی و بهره گیری از فرصت و جلوگیری از سربرآوردن نمادهای دیگر (کریستال سرخ توسط اسرائیل) هرچه زودتر اقدام لازم جهت برگرداندن شیر و خورشید را برای کشور انجام داده و سازمان امداد و نجات ایران بشود سازمان و یا جمعیت شیر و خورشید سرخ جمهوری اسلامی ایران.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/u2SXz
برچسب ها

نوشته های مشابه

3 Comments

  1. از قدیم الایام شیر نزد ما ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته که هم بر میگردد به وجه ملی( درادبیات ودر جامعه ) وهم وجه مذهبی وضمنا چون از نظر جغرافیایی هم ایران یکی از زیستگاه های شیر بوده و بدلیل قدرت واعتماد بنفس ونیز مناعت طبع همیشه بعنوان مظهر شجاعت ومردانگی وقدرت مورد ستایش ما ایرانیان بوده است .در ضمن نقش شیر از همه زمان صفویان به بعد در پرچم های منسوب به لشگر ایرانیان نقش بسته است.نمونه ادبی: برو شیر درنده باش ای دغل.. میفکن خود را چو روباه شل .نمونه مذهبی: اسداله ولی ( شیرخدا )که از القاب حضرت علی ( ع ) می باشد.

    13
  2. در تائید نظر نویسنده محترم که اشاره فرموده اند: شیر بعنوان نماد شیعی هم شناخته می شود ،اشاره ویاد آوری این نکته خالی از لطف نیست که مشاهده نقش شیر در بیرق های عزاداری سالار شهیدان در مراسم دهه اول محرم تائیدی است بر نماد مذهبی بودن آن . ضمنا شاهد آن هم شعری استعاره ای بمضمون زیر است: ماهمه شیریم ،اما شیر علم! حمله مان از باد باشد دم بدم …گر نبودی جنبشی از بادها شیر مرده کی بجستی در هوا !؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن