کمک به مدرسه نکنیم، رفتارهای بدی با دانش‌آموز می‌شود!

«عباسلو»، مددکار مرکز آموزشی کودکان آفتاب شهر کرمان درباره­‌ی هزینه­‌هایی که مدارس دولتی برای ثبت­‌نام و یا با عنوان «کمک به مدرسه» از دانش‌­آموزان می­‌گیرند به خبرنگار انصاف­‌نیوز گفت: مدارس دولتی دو دسته شده‌اند: دولتی و هیات امنایی، وقتی برای ثبت‌­نام به مدرسه می­‌روید، می­‌گویند: مدرسه؛ هیات­‌امنایی است و برای ثبت‌­نام هر دانش‌­آموز 150 هزار تومان درخواست می‌­کنند.

او درباره­‌ی این‌­که «آیا دریافت این پول قانونی است و اگر خیر، به آموزش و پرورش برای اعتراض مراجعه کرده‌اید؟»، گفت: قانونی نیست، اما به عنوان خدماتی که در مدرسه ارایه می‌­دهند یا در قالب کمک به مدرسه می­‌گیرند، چون بچه­‌های ما بازمانده از تحصیل یا کودکان ­کار هستند، در نهایت توانستیم آن­ها را با کلی پیگیری و گرفتن نامه از فرمانداری و آموزش ­و پرورش ثبت‌نام­ کنیم.

عباسلو در پاسخ به این پرسش که «اگر این مبلغ را پرداخت نمی­‌کردید، چه می­‌شد؟»، گفت: براحتی می­‌گویند که جا نداریم و ثبت‌­نام­شان نمی­‌کنند و برای 35 دانش‌آموزی که ثبت‌­نام کردیم، هزینه­ را پرداخت کردیم.

بچه­‌ای که در کرمان رایگان ثبت‌­نام شود، نداریم

او افزود: در رابطه با بچه­‌هایی دیگری هم که زیر پوشش داریم و جزو خانواده­‌های نیازمند هستند،با آموزش ­و­ پرورش رایزنی کردیم تا هزینه­‌ای برای ثبت­‌نام نگیرند، تعداد محدودی را پذیرفتند، اما وقتی به مدرسه مراجعه شد، مسوول مدرسه گفت: اینجا هیات امنایی اداره می­‌شود و باید خودمان مخارج را تامین کنیم و آموزش­ و ­پرورش بی‌جا کرده که چنین نامه‌­ای داده است یا برخی مدارس دیگر، گفتند: برای پوشش‌­های مالی مدرسه نیاز به کمک داریم و اگر می­‌خواهید ثبت­‌نام شوید، باید پرداخت کنید و بچه‌­ای که در شهر کرمان بصورت رایگان ثبت­‌نام شود، نداریم.

هر چقدر مدیر مدرسه زورش برسد، پول می­‌گیرد

«مرتضی حیدری»، برادر دو دانش‌­آموزی که در شیراز تحصیل می‌کنند، در این باره گفت که برای برادرش که در مدرسه­‌ی رودکی ثبت‌نام کرده، مبلغ 200 هزار تومان و برای خواهرش که در مدرسه­‌ی نبوت تحصیل می‌کند، 150 هزار تومان پرداخته کرده است.

او با بیان این که « اگر پرداخت نکنید چه اتفاقی می‎­افتد و این­ که این پول را به حساب چه کسی واریز می­‌کنید؟»، گفت: این پول را به حساب مدرسه به عنوان کمک به مدرسه می­‌ریزیم و اگر پرداخت نشود، ثبت‌­نام نمی­‌کنند، البته بعضی دوستان هم گفتند که برخی مدارس مبالغ بیشتری می­‌گیرند.

حیدری در پاسخ به این پرسش که «این مدارس چه معیاری برای مبالغی که بصورت متغیر دریافت می­‌کنند، دارند؟»، گفت: زور مدیر مدرسه است و هر کسی زور زیادی دارد، بیشتر می‌تواند بگیرد.

کمک به مدرسه عامل خوش­رفتاری

«معصومه غلامی» درباره‌­ی این ­که «مدارس اصفهان برای ثبت­‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی شهریه ­می­‌گیرند؟»، گفت: این سوال خیلی برایم عجیب است، چون همه‌ی مدارس اصفهان بدون استثنا شهریه می­‌گیرند و این مبالغ از 150 هزار تومان شروع می‌شود، اما برای هر مدرسه متفاوت است که آن را به عنوان «کمک به مدرسه» دریافت می‌کنند. برای ثبت­‌نام خواهرانم که در پایه­‌های پنجم و نهم درس می‌خوانند، 200 هزار تومان گرفتند و به این که در کدام پایه تحصیل می‌کنند، ارتباطی ندارد، چون میزان این مبالغ در هر مدرسه، متفاوت است.

او افزود: اگر کمک به مدرسه را ندهیم، مسوولان مدرسه به دانش‌آموز فشار می‌آورند؛ کارنامه نمی­‌دهند، جلوی دیگران از کلاس بیرونش می‌کنند، همین رفتارها بدی که انجام می­‌دهند،موجب می‌­شود که بچه دیگر به مدرسه نرود.

غلامی، گفت: برای مبالغی که می­‌گیرند به آموزش ­و­ پرورش رفتیم، اما مسوول مقاطع ابتدایی آموزش ­و پرورش شهرستان برخوار اصفهان گفت که اختیار دست مدارس است و به ما مربوط نیست، مسوول مقاطع دبیرستان هم همین را گفت که هر چی مدرسه گفت، همان است!

مدرسه به بچه‌ها می‌گوید اگر نیاورید با شما برخورد می‌شود

«رمضانی»، مادر دو دانش‌آموزان که یکی در مقطع راهنمایی و دیگری دبیرستانی است، گفت: مدرسه از هر کدام بچه‌ها، 270 هزار تومان درخواست کرد که از این میزان تا 100 هزار تومان آن را تاکنون پرداخت کردیم. این اواخر مسوولان مدرسه هر روز به بچه‌ها می‌گویند که قرار بود تا الان آن را پرداخت می‌کردید. اگر نیاورید با شما برخورد می‌شود! چون این مبالغ را قسط بندی کرده بودیم و قرار بود هر ماه، 100 هزار تومان به حساب مدرسه واریز کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که «این مبالغی که از شما گرفتند اجباری است و با چه عنوانی است؟»، گفت: بله! اجباری که هست، مدرسه‌ی علیزاده علاوه بر 270 هزار، 25 هزار تومان هم برای بیمه گرفت.

رمضانی، گفت: مدرسه‌ی رضوی‌ دلیل دریافت این پول‌ها را چاپ برگه‌های امتحان در طول یکسال یا تخته هوشمند و… عنوان کرد، اما دبیرستان علیزاده هیچ حرفی نمی‌زند و می‌گوید که باید این پول را بیاورید و حتی بخاطر همین، اول سال از ما تعهد هم گرفتند!

کاری می‌کنم که این آقا به پشیمانی بیفتد!

واکنش محمود صادقی به بلبشوی کمک به مدرسه: «ورود می‌کنیم!»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا