صانعی: آیت الله هاشمی مجتهد مسلم بود نه مجتهد رسمی

آیت الله صانعی با تقدیر از مقام علمی آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان وقتی که از قم به سوی تهران رفتند مجتهد مسلم بودند نه مجتهد رسمی و این مساله در آثار و بیانات ایشان هم مشخص و روشن است.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز از قم، این مرجع شیعی صبح پنجشنبه در نشست فقهی-حقوقی دیه که با حضور جمعی از عالمان شیعه و سنی و همچنین برخی از اعضای خانواده‌ی آیت الله هاشمی رفسنجانی در قم برگزار شد به تقدیر از مقام علمی رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت.

آیت الله صانعی گفت: روزی با آیت الله هاشمی درباره‌ی فتواهایی که ما درباره‌ی مسایل زنان و غیرمسلمانان مطرح کرده بودیم گفت‌وگو می‌کردیم. به ایشان گفتم این مباحث را به مجمع تشخیص ببرید و درباره‌ی اجرایی شدن آن بحث کنید. گفتند معذوراتی دارند. یعنی اصل موضوع را قبول داشتند اما گویا مشکل از جایی دیگر بود.

وی در قسمتی از سخنان خود از علمای شیعه خواست از ناملایمت‌هایی که در طرح فتاوای متناسب با شرایط روز، ایجاد می‌شود هراسی نداشته باشند.

آیت الله صانعی در اینباره توضح داد: امام خمینی با همه‌ی پایبندی که به روش قدما داشت فرمودند دادن کتاب به غیر مسلمان نه تنها حرام نیست بلکه گاهی مستحب است. می‌گوید شما که می‌خواهید دعوت به اسلام کنید باید به آنها برنامه را تحویل بدهید تا مطالعه کند. امام در بیع اسلحه می‌گوید اصلاً حکم شرعی همیشگی ندارد و دایر مدار نظر حکومت است. همین نظری که در دنیای امروز است. و همهی روایات را توجیه می‌کنند.

این مرجع شیعی با انتقاد از احقاق نشدن برخی از حقوق اقلیت‌های دینی با تمسک به قاعده‌ی نفی سبیل گفت: تمام انسان‌های غیر مسلمان را از بسیاری از حقوق محروم می دانیم چون آنها را کافر می دانیم! یک آیه که پنج تفسیر دارد را علم می‌کنیم که این نمی‌تواند استاد دانشگاه شود اما می‌توان او را به جنگ بُرد! الان هم که متاسفانه در جامعه مسایل دیگری در این زمینه شنیده می‌شود که جای تأسف دارد.

وی خطاب به علمای اهل سنت که در جلسه حضور داشتند از آن‌ها خواست در نشست‌ها و برنامه‌های علمی خود از علما و روحانیون شیعه دعوت کنند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. کاری به شخصیت اقای هاشمی ندارم ولی برای ایشون یه وقت زشت نباشه از کسی استفاده می کنید که خودش رونده شده است.
    مرجع تقلید بععضی از بی دینای اشوبگر 88 همچین مال دهن پرکنی برای استفاده نیست ها….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا