تفسیر مهاجرانی از فیلم خبرگان رهبری

«سیدعطاءالله مهاجرانی» در تفسیر فیلمی که به تازگی از جلسه‌ی انتخاب آیت الله خامنه‌ای در مجلس خبرگان در سال ۶۸ منتشر شده، معتقد است: «این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را بهمراه دارد. عالیترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می‌کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می گذارد و نمی‌پذیرد».

به گزارش انصاف نیوز، دکتر مهاجرانی که در سال ۶۸ از اعضای کابینه بوده است، در یادداشتی در وبلاک خود با عنوان «بلندی از آن یافت کو پست شد!»، نوشت:

فیلمی از مجلس خبرگان مثل نقل و نبات در شبکه های اجتماعی و سایت ها می گردد. گوشه ای از بحث مجلس خبرگان در خرداد ماه ۱۳۶۸در باره انتخاب آیه الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی را نشان می دهد. می توان به این فیلم و سخن یا اعتراف آیه الله خامنه ای در باره خود از دو زاویه نگاه و تفسیر کرد.

یکم: کسانی که از بنیاد با رهبری آیه الله خامنه ای مخالف بوده و هستند. می گویند ببینید خودش هم موافق رهبری خودش نبوده است. ثانیا رهبری ایشان موقت بوده و قرار بوده است که رفراندم برگزار شود.

دوم: کسانی که همین فیلم را نشانه صلاحیت آیه الله خامنه ای برای رهبری می دانند.

چگونه می توان این دو زاویه دید را سنجید و تفسیر کرد؟

روز نخست رهبری آیه الله خامنه ای روز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، بعد از جلسه دولت به دیدار ایشان رفتیم. پیش از آن هر چند وقت یک بار هیات دولت به ریاست ایشان تشکیل می شد. این بار ما به عنوان هیات دولت با مقام رهبری دیدار داشتیم. در نگاه نخست ایشان ساده تر شده بودند. قبا داشتند و نه لباده. گفتند: « بار بسیار سنگینی را بر دوش من نهاده اند. شانه های من برای این بار ناتوان است. به خداوند توکل می کنم. یَا یَحْیَىٰ خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّهٍ !» دنباله آیه را نخواندند. تازه این سخن پس از انتخاب ایشان به عنوان رهبری بود . این ویژگی که فرد پای بر نفس خود می گذارد و خود را کوچک می شمرد، نشانه توانایی و بزرگی ست. فرهنگ ما متفاوت از فرهنگ غربی ست که با فریب و دروغ خود را چنان می نمایند که نیستند. ترامپ محصول چنین رویکرد و فرهنگی ست. سعدی در باب تواضع بوستان سروده است:

بلندی از آن یافت کو پست شد
در نیستی کوفت تا هست شد

صمیمیت و برافروختگی که در سیما و سخن و حرکات آیه الله خامنه ای در این فیلم دیده می شود، تمامی نشانه های توانایی کسی ست که بر خود پیروز شده است، نه نشانه ضعف و ناتوانی.

نکته دوم سخن آیه الله هاشمی ست که می گوید انتخاب آیه الله خامنه ای تا رفراندوم و موقتی خواهد بود. این سخن برای تمام کردن بحث بوده است. ضمن این که مصوبه خبرگان رهبری بدون هیچکونه شرطی ابلاغ می شود و سند انتخاب آیه الله خامنه ای به شمار می رود.

کسانی که با هر انگیزه ای فیلم خبرگان را منتشر کرده اند، ممکن است در سطح برخی غوغا سالاران را خرسند کرده باشند تا در این روزهایی که مطامعی علیه نظام و رهبری تیز شده است، دستاویزی فراهم کنند، اما خردمندان و نکته بینان می‌دانند و می‌فهمند که این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را بهمراه دارد. عالیترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می گذارد و نمی پذیرد. به تعبیر امام سجاد علیه السلام:
و لا ترفعنی فی الناس درجه الّا حططتنی عند نفسی درجه مثلها. مرا در میان مردم علوّ مقام مبخش، مگر آن که در درونم حس فروافتادگی بیشتر شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. ای کوردلان بدبخت متعصب…
   خفاشانی که در روز روشن هم آفتاب را نمیبینند، لیاقت همان کوردلی و سنگوارگی را دارند.
   خدایا شکرت که تا این حد سنگ و کور نشده ایم، و البته آقای مهاجرانی هم با تمام ناراستیها و نادرستیها، هنوز وجدان دارند و کوردل نشده اند.
   بر دل بعضی مهر زده شده و بوی تعفنشان بلند است و خلقی از آنها در آزار : طبع الله علی قلوبهم

  1. نیازی به امدن نیست ، با هوای آلوده تهران و بیم زلزله ، همانجا هم میشود خدمت کرد !
   چه خوش بود که براید ز یک کرشمه دو کار
   زیارت شه عبدالعظیم و دیدن یار

   8
   2
 1. اگر آقای مهاجرانی بحثِ صداقت می فرمایند، چرا پس این همه سال هیچ وقت این قسمتها چه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته نمیشد و همیشه سانسور میشدِ این قسمتها. همیشه یادم هست این جلسه خبرگان را نشان می دهند اولِ جلسه رو نشان میدهند بعد یهو قطع می کردند و آخرِش رو نشون میدن.!!!. بعد در این فیلمِ کامل حتی روحانیون خبرگان می گویند که “ما شما را به توان عدولِ مومنین انتخاب می کنیم”. عادلِ مومن با ولی فقیه فرق دارد … خودِ روحانیونِ خبرگان از جمله آقای امامی کاشانی در فیلم صراحتا از واژه “عدول مومنین” استفاده می کند که با ولی فقیه فرق دارد. اینها کتمان نیست؟

  11
  2
 2. جناب مهاجرانی عزیز، عزیزم مهاجرت تان تا اینجا دیگر کفایت میکند.! راستی، سالیانی پیش در مورد شما مطلبی را گفته بودند که به زعمتان دروغ بود و شما بسیار برافروخته شدید، چنانکه در قسمتی از (بخش پایانی) پاسخ تان، رهبری را خطاب قرار دادید ، و البته بگونه ای که بکلی با فحوای این تفسیرتان متناقض و متضاد بود! یادتان هست جناب مهاجرانی؟

  7
  2
 3. ظاهرا اینقدر قافیه تنگ است که یک پیام نه چندان مرزشکن منعکس نمی یابد قابل درک است انشاالله…….

  5
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا