هاشمی: فرد عزل شده مشاور بنده نبوده

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تجلیل از سوّم خرداد سالگرد حماسه آزادسازی خرمشهر، از این حماسه به عنوان برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس نام برد و گفت: آثار فتح خرمشهر محدود به جبهه های ایران نبود، بلکه در کل منطقه و حتّی دنیا تأثیر داشت و نقطه عطف بود.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از انتخاب، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه امروز(شنبه) مجمع افزود: آثار فتح خرمشهر محدود به جبهه های ایران نبود، بلکه در کل منطقه و حتّی دنیا تأثیر داشت و نقطه عطف بود زیرا دنیا به ویژه مثلث شرق، غرب و ارتجاع منطقه، به قدرت و شجاعت مثال زدنی رزمندگان ایران، اعم از ارتش، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی بسیج پی بردند.

جانشین فرماندهی کل قوا در دوران دفاع مقدس، به حمایت های بلوک شرق و غرب و پشتیبانی های راهبردی ارتجاع از صدام برای مسلح کردن منطقه خرمشهر به موانع آهنین ایذایی مختلف که آن را به دژ مستحکم نفوذ ناپذیر تبدیل کرده بود، اشاره کرد و گفت: به رغم این حمایت ها و پشتیبانی های لجستیکی، رزمندگان اسلام با توکل به خداوند و امدادهای غیبی با عبور از دژ مستحکم خرمشهر، ضربه نهایی را به صدام وارد و خرمشهر را دلاورانه آزاد کردند که موجب تعجب، وحشت و در عین حال تحسین جهانیان شد.

هاشمی رفسنجانی ایجاد صفوف طولانی اسرای عراقی و ذلت نیروهای بعثی را در عملیات بیت المقدس، صحنه ای دیدنی و جاودان در تاریخ روشن دفاع مقدس ذکر کرد و افزود: فتح خرمشهر، تبدیل به نقطه ای عطف برای تقویت روحیه رزمندگان و تضعیف نیروهای متجاوز شد که همین امر موجب استمرار پیروزی های بعدی تا پایان جنگ بود.

وی همچنین در ادامه به برخی القائات سوء و شایعاتی که پس از فتح خرمشهر در مورد آمادگی اعراب برای پرداخت خسارت های ایران و ضرورت پایان جنگ از سوی افراد مغرض، معاند و یا بی اطلاع از تاریخ دفاع مقدس عنوان شده و متأسفانه هنوز هم در محافلی با مقاصد سیاسی و جناحی به اقتضای زمان هراز چند گاهی تکرار می شود اشاره کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اولا هیچ پیشنهاد عملی و جدّی برای پرداخت خسارت های جنگ به ایران در آن زمان وجود نداشت و برخی کشورهای عربی در واقع می خواستند بدون پرداخت غرامت و خروج عراق از خاک ایران، جنگ پایان یابد و صدام نیز تقویت شود، ثانیاً، امام راحل در همه مراحل انقلاب و دفاع مقدس، اشراف و ولایت کامل و راهبردی داشتند و اجازه ختم جنگ را نمی دادند.

هاشمی رفسنجانی گفت: پس از فتح خرمشهر، روحیه و انگیزه رزمندگان ایرانی بسیار بالا بود و بعضی از فرماندهان خواستار ادامه پیشروی در خاک عراق بودند، لذا در جلسه ای مشترک از فرماندهان ارتش و سپاه و رؤسای قوا که در محضر امام(ره) تشکیل شد، امام راحل به عنوان فرمانده کل قوا، ضمن مخالفت جدّی با پایان جنگ و تأکید بر ضرورت مجازات صدام متجاوز، به فکر مردم عراق نیز بودند و تأکید داشتند، جنگ باید به گونه ای ادامه یابد که مردم عراق آسیب نبینند.

وی افزود: لذا استدلال نظامی ها برای تعقیب متجاوزان در آن سوی مرزها با رعایت شرط امام(ره) در مورد آسیب ندیدن مردم عراق مورد موافقت قرار گرفت و انصافاً جمهوری اسلامی ایران تا پایان جنگ به فرمان امام راحل به رعایت اصول اسلامی، انسانی در عملیات جنگی پایبند ماند و تمام عملیات ایران در خاک عراق در مناطقی انجام شد که یا مردم، آن مناطق را تخلیه کرده بودند یا به هیچ وجه مسکونی نبود که نهایتاً صدام علیه مردم خود در شهر حلبچه دست به جنایت بزرگ شیمیایی زد و مردم مظلوم کُرد منطقه را بمباران شیمیایی کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پایبندی ایران را در جنگ به اصول اسلامی، انسانی، در تاریخ جنگ های دنیا افتخار آمیز خواند و گفت: خداوند پاداش ما را داد و اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مقتدر، آرام با ثبات و رو به توسعه و بالندگی تثبیت شد و صدام و صدامیان به زباله دان تاریخ پیوستند و خداوند بخشی از اجر مردم ایران و جزای صدام را در همین دنیا به جهانیان نشان داد.

هاشمی رفسنجانی، ایّام فتح خرمشهر را به رزمندگان، مردم وفادار ایران و نیروهای مسلح تبریک گفت و برای خانواده های معزز شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان، آرزوی صبر و توفیق روز افزون کرد.

** فرد عزل شده در دانشگاه آزاد مشاور بنده نبوده و نیست

در حاشیه جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از پایان سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی، صفارهرندی یکی از اعضای مجمع، در سخنان کوتاهی خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: نقش حضرت عالی به عنوان فرمانده دوران دفاع مقدس برجسته و ماندگار است و در واقع ما باید در وهلة اوّل، پیروزی های دفاع مقدس را به شما تبریک بگوییم.

وی افزود: خرداد ماه با نام و یاد امام راحل گره خورده است و جناب عالی هم به حق به نقش برجسته امام(ره) در همه مراحل انقلاب و دوران دفاع مقدس تأکید داشتید.

صفارهرندی ادامه داد: متأسفانه اخیراً نام فردی هتّاک در انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد که خوشبختانه پس از بررسی ها در این دانشگاه، وی عزل شد ولی گفته می شود که نامبرده هنوز هم مشاور رسانه ای در مجمع تشخیص است که البته ما بعید می دانیم. خوب است جناب عالی این موضوع را تکذیب کنید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این اظهارات، ضمن تشکر از آقای صفارهرندی گفت: خوب شد این موضوع مطرح شد. وی در دوران ریاست جمهوری بنده بدون هیچ سابقة سوئی مدتی در اواخر دوره با معاونت اجرایی ریاست جمهوری همکاری انتشاراتی داشت که البته بنده هم حکم نداده بودم. بعد از پایان آن دوره وی منفصل و مدتها از وی بی-خبر بودیم تا اینکه اخیراً با مراجعه به رییس دفتر اینجانب و اعلام آمادگی برای همکاری و خدمت به نظام، بدون اطلاع از سوابق چند سال گذشته وی، در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به کار شد که بلافاصله پس از افشای مقاله هتّاکانه، از مسوولیت چند روزه خود عزل شد و در دفتر هم من حکم نداده بودم و مشاور بنده هم نبود، و در دفتر بنده هیچ گونه مسؤولیتی ندارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن