بعضی از مهمانان جشنواره تئاتر فجر

جشنواره تئاتر فجر امسال با تغییر ساختار و حذف بخش هایی از جشنواره حال و هوای متفاوتی دارد. در این گزارش چند اثر از آثار جشنواره معرفی می‌کنیم

پدر و یا مادر بودن یعنی چه؟

نمايش «گردهمايي والدين» از كشور گرجستان به كارگرداني میخل چارکویانی، داوید خوربالادزه و طراحي لباس آنا گرجنيدزه در سي‌و ششمين جشنواره بين‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

گردهمایی والدین دومین اجرای گروه Open Space است. متن این اجرا براساس قصه‌های شخصی بازیگران کار شکل گرفته است؛ همچنين مصاحبه‌ها و رمان نویسنده کلاسیک گرجی، نیکو لورتکیپانیزه با نام “تراژدی بدون قهرمان” در شکل‌گیری این متن نقش داشته‌اند. پدر و یا مادر بودن یعنی چه؟ چطور زندگی ما می‌تواند با جزئیات کوچکی تغییر کند که لازمه فضایی پر از کلیشه‌های جنسیتی هستند، و چطور این فضا تلاش دارد که طبیعت ما را تغییر دهد؟ گردهمایی والدین چنین فضایی را برای مخاطب خود ارائه می‌دهد و سعی دارد سوال‌هایی را برای او بوجود آورد.

اين گروه در اجراي قبلي خود نيز به مسائل اجتماعي پرداخته بود. «خداي گرسنگي» نمايشي بود درباره يكي از نگراني‌هاي مهم امروز يعني فقر كه تحريك‌كننده خشونت و نااميدي كامل است؛ كه آن نيز بر اساس مستندات بنا شده بود.

اجراي نمايش «گردهمايي والدين» از سوم تا هفتم بهمن‌ماه، در عمارت روبروست.

نمايش «گردهمايي والدين»
نمايش «گردهمايي والدين»
نمايش «گردهمايي والدين»
نمايش «گردهمايي والدين»
نمايش «گردهمايي والدين»
نمايش «گردهمايي والدين»

قرائتی از شعر مرگ

نمایش «رختشوی‌خانه مفاخر» از کشور فرانسه به کارگردانی جاسم هیندی، تهیه‌کنندگی Hebbel Am Ufer (HAU) و سرپرستی باربارا رائس در بخش بین‌الملل سی‌وششمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.

به گزارش روابط عمومی سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نمایش « رختشوی‌خانه مفاخر » قرائت شعری از مرگ است که با مجموعه‌ای از تصاویر و نقاشی‌ها مثل مناظر، طلسم‌ها و پرتره‌هایی از حیوانات همراه شده است و از دست رفتن سرخوشی زندگی در خاورمیانه را نمایش می‌دهد. این کار تجلیلی از نازک الملائکه شاعر معاصر عراقی است که یکی از تأثیرگذارترین شاعران زن محسوب می‌شود.

HAU یک مجموعه تئاتری است که از ادغام سه سالن در برلین تشکیل شده است؛ این مجموعه هنوز گروه تئاتری ویژه خود ندارد اما مکانی است برای برگزاری جشنواره‌ها، اجرای مهمانان و تولیدات مشترک.

« رختشوی‌خانه مفاخر » روز یکشنبه، اول بهمن‌ماه ساعت ۱۵ در پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر به مدت ۳۰دقیقه به صحنه می‌رود.

نمایش


گفتگوی تکه‌تکه‌ای از شعارهای روی تی‌شرت

نمايش «شرتولوژی» از كشور فرانسه به كارگرداني ژروم بل در فرمي مينيمال به سي‌وششمين جشنواره بين‌المليل تئاتر فجر راه يافته است.

به گزارش روابط عمومي جشنواره، شرتولوژی همان اندازه که مینیمالیستی است، می‌تواند بازیگوشانه باشد. موضوع اين نمايش در مورد ساختارها در گذر زمان، تصاویر در فضاست كه از طريق استقرار انسان‌ها و تی‌شرت‌‌ها در ترکیب و چینش کنار یکدیگر و لباس پوشیدن و پدیدار شدن در مقابل انظار مخاطب بيان مي‌شود. اين كار گفتگوی تکه تکه‌ای است از شعارهایی که روی تی‌شرت‌هایی که در همسایگی هم به سر می‌برند نوشته شده است.

شرتولوژي در سال ۱۹۹۷ در ليسبون شكل گرفت. اين نمايش تا كنون در فستيوال‌هاي متعددي چون ادينبورگ حضور داشته است.

ژروم بل فرانسوي يكي از تأثيرگذارترين هنرمندان معاصر در حوزه مطالعات اجرا و كورئوگرافي است و تأليفات بسياري در اين زمينه داشته است. بل سال گذشته نيز براي برگزاري يك سخنراني با عنوان «ژروم بل به روايت ژروم بل» در نوزدهمين جشنواره تئاتر دانشگاهي به ايران آمد.  او كه در رشته کورئوگراف تعلیم دیده است، رقص را به فراموشی می‌‌سپارد، به طوری که در این فراموشی اتفاق جدیدی می‌افتد؛ علایق او که در حوزه کار کردن با زبان حرکت و تصویر، با مفاهیمی چون ظرافت، مینیمالیسم انسانی تلقی می‌شوند، نقطه ملاقات جادویی بین فیزیک و فلسفه بوجود می‌آورند؛‌ خود بدن و فرآيندهايي كه حضور زنده آن را مي‌سازد؛ فرآيندهاي زبان و ارتباط زبان با اشيا (متحرك و بي‌جان)، فرآيندي كه توسط روايت يا معنا ساخته مي‌شود، فرآيندي كه از طريق استقرار اشيا (زنده يا بي‌روح) در فضا و زمان ساخته مي‌شود.

تي‌شرت‌هاي دست دوم انباشته از شعارها، آرم‌ها، آيكون‌ها و تصاويري از فرهنگ سرمايه‌داري بين‌المللي منسوخ شده‌اند‌،؛‌شعارها براي محصولات يا ايده‌هايي كه خوب به ياد نمي‌آيند، شماره‌ها و تاريخ‌ها، جوك‌ها،‌چهره‌ها و ‌هشدارها.

نمايش «شرتولوژي» در تاريخ‌هاي ۴ و ۵ بهمن‌ماه، ساعت ۱۶ در سالن سايه مجموعه تئاترشهر به صحنه مي‌رود.

نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»

نمايش «شرتولوژی»

نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
نمايش «شرتولوژی»
معرفی نمایش‌های کاربردی بخش خارج از صحنه (آف استيج) سي‌و‌ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر

 

حوزه کاربردی یکی از شش قسمت تعریف شده در بخش خارج از صحنه (آف استیج) سی‌و‌ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است. در این بخش نمایش‌هایی در حوزه مسئولیت اجتماعی با تمرکز بر مسائل مهاجرین، سالمندان، معلولان، زندانیان، کودکان پیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، ناشنوایان و… اجرا می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سی‌و‌ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بخش خارج از صحنه (آف استیج) شامل هرگونه اجرا در محیط آزاد و بیرون از فضاهای متعارف تئاتری با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب است.

در این بخش که مدیریت آن را حمید پورآذری به عهده دارد، ۴۱ نمایش حضور دارند که از میان آنها ۱۷ نمایش در حوزه خیابانی، شش نمایش در حوزه کاربردی، شش نمایش در حوزه بین‌الملل، چهار نمایش در حوزه جنبی، چهار نمایش در حوزه مرور و چهار نمایش در حوزه میهمان انتخاب شده‌اند.

در متن پیش‌رو شش اثر حوزه کاربردی (با رویکرد مسئولیت اجتماعی) که از شهرهای تهران، بوشهر، اصفهان و محلات به جشنواره راه یافته‌اند، معرفی می‌شوند.


آنکه گفت آری/آنکه گفت نه

این نمایش به کارگرداني هاجر عتیقی از اصفهان با حضور بیماران مرکز توان بخشی اعصاب نورالمهدی اين شهر یکی از آثار راه يافته به جشنواره سی‌و ششم است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: کودکی برای شفای مادرش از بیماری به همراه آموزگار و دو دوستش راهی کوه و دشت می‌شود تا دارویی پیدا کند. زهره حاتمی، زهرا علی‌نجیبی، سپیده موسوی، مریم طَرقی بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند در تاریخ‌های شش و هفت بهمن ماه راس ساعت‌های ۱۵ و ۱۷ به محل پلتفرمی دیگر بیایند.


ان ای

این نمایش کاری از میثم کرمی است که با همکاری انجمن معتادان گمنام شهرستان محلات در این دوره از جشنواره شرکت کرده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: تعدادی از اعضای انجمن معتادان گمنام با پاکی از چند روز تا چند سال، دور هم جمع شده‌اند و تصمیم دارند در سطح شهر چادری بنا کنند و با مردم از خودشان بگویند، بنابراین «ان ای» با بازی علی اکبر محمدی، مریم پورمقدم، سعید مهریزاده، عسل میرزایی، خاطره قربانی، فاطمه زهرایی از ششم تا هشتم بهمن ماه میزبان مخاطبان در ایوان انتظار، محوطه تئاتر شهر و خانه هنرمندان است.


سایبان آرامش ما، مائیم

این نمایش به کارگردان بهیاد نجفی، اثری‌ست که با حضور کودکان کار جمعیت امام علی تهران شکل گرفته است. بیتا عزیزاَقلی، لیلی ماه عبدالهی، فردین حکیمی، سمیرا محمدی، تمنا سنجرانی، نرگس ملاجردی بازیگرانی هستند که در این اثر یک ساعته به ایفای نقش می‌پردازند. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «سایبان آرامش ما، مائیم». اين نمايش كاربردي به شیوه مجسمه تئاتر شورایی اجرا می‌شود. در این اثر با استفاده از کودکان کار افغان در نقش بازیگر سعی شده تا تصویری واقعی از شرایط موجود زندگی آنها به تصویر کشیده شود. علاقمندان به این نمایش می‌توانند در روزهای پنج و شش بهمن ماه در مکان‌های ایوان انتظار، محوطه تئاترشهر و باغ کتاب به تماشای آن بنشینند.


سلبریتی‌های گمنام

این اثر به کارگردان سپیده حجامی نمايشي است که با حضور معلولان هنرمند شهر بوشهر آماده اجرا در این دوره از جشنواره شده. در خلاصه داستان این اثر آمده است: چند نفر از علاقمندان تئاتر، سینما و موسیقی برای دیدار با سلبریتی‌های این هنرها با واسطه‌ای راهی تهران می‌شوند تا هم شاهد جشنواره‌های تئاتر، فیلم و موسیقی باشند و هم  غلامرضا فرجزاده، امین چاهشوری، محسن چاهشوری بازیگرانی هستند که در این نمایش ۳۵ دقیقه‌ای به ایفای نقش می‌پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند در روزهای ۲۸ و ۲۹ دی ماه طی ساعت‌های ۱۶:۳۰ و ۱۹ به محوطه تئاتر شهر و خانه هنرمندان مراجعه کنند.


نادیدنی

این نمایش به کارگردانی بابک حجری با همکاری روشندلان انجمن نابینایان تهران شکل گرفته و طی روزهای بیست و هفتم و سی دی ماه راس ساعت ۱۵ و دوم، چهارم و هفت بهمن راس ساعت ۱۶ برای دوستداران این نوع از آثار در عمارت روبه رو اجرا می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: مواجهه و تجربه شرایطی که برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. فریبا علیزاده، امیر سلامی، عبدالله دادخواه، طیبه سیادت زاده، امیررضا قربانی اعضای اجرایی این اثر را تشکیل می‌دهند. این نمایش ۱۵ دقیقه‌ای در هر اجرا پذیرای یک مخاطب است.


خط باریک قرمز

این نمایش کاری از توماج دانش بهزادی یکی از اعضای فعال گروه تئاتر پراکسیس بوده که با حضور جمعی از زندانیان کانون اصلاح و تربیت شهر زیبا و به تهیه کنندگی شبکه سوم سیما آماده اجرا در این دوره از جشنواره شده است. «خط باریک قرمز» درباره زندگی شخصی هر کدام از بازیگران آن بوده و در تاریخ های ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ دی ماه راس ساعت ۱۶ برای تئاتر دوستان در داربست محسن به اجرا گذاشته می‌شود.

 

سی‌و‌ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۲۸ دی‌ماه لغایت ۹ بهمن ماه به دبیری فرهاد مهندس برگزار می‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/6dN8k
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن