«سایت حزب‌الله مشهد» و «پیروان احمدی‌ن‍ژاد» فراخوان اعتراضات اولیه را داده بودند

علی مطهری در گفت‌وگو با انصاف نیوز خبر داد

علی مطهری در حاشیه‌ی کنگره‌ی بزرگداشت هاشمی رفسنجانی به پرسش‌های خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی اعتراضاتی که هفته‌ی گذشته در کشور روی داد پاسخ گفت. او گفت که «سایت حزب‌الله مشهد» و «پیروان احمدی‌ن‍ژاد» فراخوان اعتراضات اولیه را داده بودند.

حتی از شعارهای تند و توهین به مقامات باید گذشت

ابتدا از او درباره‌ی دستگیری‌های اخیر پرسیده شد. مطهری گفت: ما صحبت کردیم در آن جلسه‌ی غیرعلنی مجلس. گفتیم که با دستگیر شدگانی که اقدام به تخریب اموال عمومی نکرده‌اند سختگیری نکنند و زودتر آزاد شوند اما آنهایی که دست به تخریب زدند بایستی پاسخگو باشند. اما اگر دستگیری‌هایی صرفاً بخاطر پیشگیری انجام شده باشد قابل قبول نیست. در عین حال من این را پرسیدم و پاسخ دادند که افرادی اگرچه در خیابان حضور نداشتند اما از طریق فضای مجازی تحریک می‌کردند و آنها هم بازدداشت شده‌اند. اگرچه من شخصاً معتقدم فقط با آنهایی که دست به تخریب زده‌اند بایستی برخورد شود و با بقیه نباید سختگیری کنند. حتی آنهایی که شعارهای تند دادند و به مقامات توهین شده است، باید از این چیزها بگذرند.

حمایت رسانه‌های خارجی از اعتراضات به معنی پیوندشان با هم نیست

از او درباره‌ی مباشرت عوامل بیگانه و خارجی از جمله برادرزن صدام در قضایای اخیر پرسیده شد که پاسخ داد: خیر! ببینید هر حرکت اعتراضی که در داخل می‌شود بلافاصله رسانه‌های خارجی می‌آیند پشت این حرکت. این دلیل بر این نیست که این معترضین یک پیوندی و یک وابستگی به آنها داشته باشند.

عامل بروز این اعتراضات صرفاً مسائل اقتصادی نیست

نایب رییس مجلس درباره‌ی چرایی بروز چنین اعتراضاتی نیز گفت: بعضی مسایل به مرور انباشته شده است. برخی از جوانان ما احساس می‌کنند که توجهی به آنها نمی‌شود و به شخصیت آنها احترام گذاشته نشده است. مسوولین با آنها کمتر صحبت کرده‌اند و ارتباط درستی نداشته‌اند. شاید این جوانان خواسته‌اند اظهار وجودی بکنند که ما هم هستیم. البته عده‌ای هم هستند که دنبال آزادی‌های فردی هستند. بالاخره افرادی هم هستند که می‌گویند حجاب نباید اجباری باشد یا مشروب‌فروشی باید داشته باشیم. برخی هم دنبال چنین خواسته‌هایی هستند که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

مطهری در پاسخ به این پرسش انصاف نیوز که آیا آمار بالای بیکاری در شهرهایی که اعتراض در آنها صورت گرفت می‌تواند دلیل این حوادث باشد؟، گفت: بله مؤثر بوده ولی عامل اصلی نبوده است. زیرا ما در شرایط سخت‌تر از این هم بودیم ولی مردم همراهی کردند. بنابراین صرفاً مسایل معیشتی نبوده است. قبلاً در دهه‌ی هفتاد هم چنین اغتشاشاتی داشتیم که به دلایل اقتصادی روی داد و تورم ۴۹ درصد عامل آن بود. ولی اعتراضات امروز صرفاً دلایل اقتصادی ندارد.

نقش یک امام جمعه در شکل‌گیری اعتراضات اخیر؟

او در پاسخ به این پرسش که آیا درست که امام جمعه‌ی مشهد در شکل‌گیری اعتراضات نقش داشته است، گفت: شخص ایشان را من نمی‌دانم ولی آن کسانی که در مشهد ابتدا دعوت به تجمع کرده‌اند یکی «سایت حزب الله مشهد» بوده که این‌ها قبلاً کنسولگری عربستان در مشهد را تخریب کرده‌اند و دیگری هم پیروان آقای احمدی‌ن‍ژاد بوده‌اند که از طریق فضای مجازی دعوت به تجمع کرده بودند. آقای علم‌الهدی هم در نماز جمعه‌ی آن هفته [به این مضمون] گفته بودند که بخش اولش یعنی اعتراض به گرانی خوب بود اما بقیه‌اش خوب نبود که البته این حرف خوبی نیست.

از آن بزرگ آقا بپرسیم که چه فایده‌ای از تحریک جوانان بردید

[توضیح: با عرض پوزش از مخاطبان، خط آخر خبر در ساعت ۱۶ روز جمعه اصلاح شد.]

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. فراخوان وساماندهی اولیه اعتراضات خیابانی مشهد؟بمنظور ورود جهانگیرمعاون اول دولت اعتدال وامید دکترروحانی به مشهد بود؟یعنی استقبال ازمعاول رییس جمهور باتم شعارگرانی وتضیف دولت بود!!

 2. خیلی پیچیده است
  عملا رجوی و ترامپ نتانیاهو از بل بشویی حمایت کردن که از مشهد و سایت حزب الله و پیروان هاله نور شد!

  10
 3. سلام ،
  یک پرسش از آقای مطهری دارم- چون ایشان را تا حدود زیادی باانصاف میدانم ! الان که جامعه ایران غرق در انواع مواد مخدر – از گیاهی و شیمیایی و غیره میباشد ، اگر بنا باشد که همگی اینها جمع شود و بجای تمام این آشغالها – مثلآ یک ماءالشعیر ۲% ( که همان آبجو ۲% ) رواج پیدا کند – آیا شما مخالفت میکنید یا موافق هستید ؟ از شما پاسخ منصفانه انتظار میرود و نه سیاستمدارانه !

  6
  1
 4. اقای مطهری اینکه یک روحانی بزرگوار وضع مردم را از نظر اقتصادی خوب درک کرد یک امتیاز برای ایشان است برای کوتاه مدت یک سوپاپ اجتماعی را بکار انداخت و اقاب مطهری از مردم همیشه باید ترسید و مردم رعیت شما نیستند .

 5. به خاطر گرانی بودمامجلس ودولت حلال نمیکنیم هرچیزی راادم مگه تیتر میزنه تا فرداصبح اگربشینی من میگم گرانی بود جمع کنین این اقا میخواد به هدفش برسه مابه ته خط رسیدیم بیا مارابکش وچرات وپرت کوتاه بیا مردم خر گیراوردن باین برناهمه چه طوری جان سالم به دربردی باون نوبخت ومجلس وهمتون زورادرین

 6. با درود . چرا آن روحانی بزرگوار سال ۸۸ از معیشت مردم و گرانی حرفی نزد ؟ خواهشا منصفانه جواب دهید . چرا آن زمان مردم حق اعتراض نداشتند و همین آقایون مردم را به خوردن نان و اشکنه دعوت می کردند یا می گفتن مگر ما برای نان یا مرغ انقلاب کردیم؟ کمی انسانیت…….!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا