علاقه پادشاه عربستان به سیدمحمد خاتمی

معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه در دولت اصلاحات می گوید که بهترین رابطه میان ایران و عربستان در زمان خاتمی شکل گرفت.
به گزارش انصاف نیوز، محمد صدر مشاور وزیر امور خارجه در گفت وگو با نامه نیوز با اشاره به تغییر رویکرد ایران نسبت به عربستان در دولت روحانی گفت: دولت ها با بررسی رفتار سیاسی، گفتار و اخلاق در عرصه بین المللی رابطه با دولت های دیگر را بررسی می کنند.
وی ادامه داد: احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود به گونه ای عمل کرد که کشورهای خلیج فارس درهای سیاست خارجی خود را به روی ایران بستند.
معاون عربی آفریقای وزارت خارجه در دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: احمدی نژاد به مدت چهار سال تلاش کرد به عربستان برود اما دولت ریاض مخالفت می کرد. همچنین هیچکدام از مقام های سعودی نیز به تهران نیامدند.
صدر با اشاره به رابطه مناسب ایران و عربستان در زمان خاتمی گفت: بهترین رابطه میان تهران و ریاض در زمان دولت اصلاحات شکل گرفت.
این دیپلمات برجسته در وزارت خارجه افزود: من در آن زمان بارها به عربستان سفر کردم، چه در زمان فهد و چه در زمان ملک عبدالله و پیام های سید محمد خاتمی را به آنها رساندم. رابطه خوب و بسیار دوستانه ای بود.
وی با اشاره به رابطه خوب ملک عبدالله و سیدمحمد خاتمی گفت: پادشاه عربستان علاقه فراوانی به آقای خاتمی داشت. بارها ملک عبدالله به من گفت که خاتمی را برای حج به عربستان بیاور. عبدالله گفت اگر این سفر انجام شود من تمام کارهای خود را رها خواهم کرد و همراه خاتمی، لباس احرام خواهم پوشید و اعمال حج را انجام خواهم داد.
مشاور وزیر خارجه خاطرنشان کرد: این موضوع محقق نشد اما سیدمحمد خاتمی چند سفر کاری موفق به عربستان داشت.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن