بیانیه‌ی محکومیت «سناریوسازی‌های اخیر علیه شوراهای صنفی»

شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور در بیانیه‌ای آنچه را «سناریوسازی‌های اخیر علیه شوراهای صنفی»و «بازداشت گسترده دانشجویان و فعالان صنفی» خوانده‌اند، محکوم کردند.

به گزارش انصاف نیوز، متن این بیانیه به نقل از کانال «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» در پی می‌آید:

🔸در هفته‌ای که گذشت، دانشجویان و فعالان صنفی – در کنار دیگر مردم – روزهای سختی را از سر گذراندند. با آغاز اعتراضات فراگیر معیشت محور، دولت و تمامی نهادهای مسوول در دانشگاه و بیرون از دانشگاه که گویا برخاستن صدایی مستقل از دانشجویان در این سال‌ها به مذاقشان خوش نیامده است، کوشیدند فرصت را مغتنم شمارند و با توجه اعتراضات اخیر، فعالان صنفی و مستقل در سرتاسر کشور را نیز تحت فشار قرار دهند. بازداشت‌های فلّه‌ای و غیرقانونی تنها نشان می‌داد که نهادهای مسوول تا چه اندازه از جریانی مستقل که صدای خواسته‌های دانشجویان و نماینده‌ی اقشار فرودست جامعه باشد، هراس دارند.

🔸مراجعه‌ای اجمالی به موضع گیری‌ها و فعالیت‌های دادخواهانه‌ی سال‌های اخیر شوراهای صنفی کشور، به روشنی این نکته را عیان می‌سازد که شورای صنفی در مسیر فعالیت‌های خود، همواره بر ماهیت «صنفی» فعالیت‌هایش تأکید داشته است. مسائل صنفی مشخصاً مسائلی هستند که دانشجویان در زیست روزمره‌ی خود در دانشگاه با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. مصادیق چنین مسائلی بر همه‌ی دانشجویان روشن است: خصوصی سازی آموزش، سنوات تحصیلی، برخوردهای امنیتی، افت کیفیت تغذیه‌ی دانشجویان و کیفیت خوابگاه‌ها به دنبال واگذاری به بخش خصوصی، بهداشت محیط دانشگاه، دسترس‌پذیری فضاهای عمومی دانشگاه برای دانشجویان، و…. نکته‌ای که در همه‌ی این مصادیق واضح است، تأثیرپذیری آن‌ها از سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی و اجتماعی است. کیفیت آموزشی و زیستی دانشگاه‌ها با میزان بودجه‌ی تخصیص‌یافته به دانشگاه‌ها و نوع نگاه به مسائل دانشگاه در برنامه‌های توسعه پیوند تنگاتنگی دارد.

♦️ شوراهای صنفی همواره به صراحت اعلام کرده‌اند که نه درگیر بازی جناح‌های سیاسی داخلی هستند و نه هیچ‌گونه ارتباطی با جریان‌ها و گروه‌های سیاسیِ خارج از کشور دارند و مدعیان نیز تاکنون چیزی جز لفاظی‌های بی‌معنا و بولتن‌سازی‌های دروغین ارائه نکرده‌اند. علاوه بر این‌ها، به واسطه‌ی درهم‌تنیدگی و پیچیدگی روابط اجتماعی و فراروی اثر سیاست‌گذاری‌های کلان از سطح دانشگاه، طبیعتاً مطالبات صنفی-معیشتی دانشجویان با مطالبات صنفی معلمان، پرستاران، کارگران و سایر اقشار زحمتکش و فرودست جامعه پیوند می‌خورد و این بخشی بدیهی از کنش نقادانه و فعالانه نمایندگانی است که مطالبات بدنه دانشجویی خود را به صورت علمی در سطوح کلان اقتصادی ـ سیاسی بررسی و تشریح می‌کنند. واگذاری بنگاه‌های اقتصادی، گران‌سازی و خصوصی‌سازی خدمات عمومی، تضعیف قدرت چانه‌زنی نیروی کار و تشدید سازوکارهای کنترلی بر مبنای انواع و اقسام تبعیض‌های اجتماعی و نظارت‌های امنیتی از جمله سیاست‌های کلان حاکم بر کشور است که حیات دانشجویان و آینده آنان را همچون دیگر نیروهای مزدبگیر نشانه گرفته است.

پس از بازداشت جمعی از دانشجویان در هفته‌ی گذشته، فعالان صنفی پیگیری حقوقی لازم را برای مطالبه آزادی دانشجویان در بند، آغاز کردند. دیدار فعالان دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی با رؤسای دانشگاه‌هایشان اولین گام برای این هدف بود. اما نیروهای حراستی و امنیتی نشان دادند که ادعای گفت و گو پذیری و نقدشنوی ایشان، ادعایی پوچ و دروغین است. هم دانشجویان دانشگاه تهران و هم دانشجویان علامه طباطبایی، به محض خروج از جلسه، بازداشت شدند! پس از بازداشت این عده، موجی از دستگیری‌های غیرقانونی، احضارها و تهدیدها آغاز شد. دبیر و نایب دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران – یکی در منزل خود و دیگری هنگام صرف نهار! – بازداشت شدند. ده‌ها فعال صنفی کنونی و سابق نیز نه در خیابان که در خانه‌هایشان دستگیر شدند. دلیل ارائه شده برای این بازداشت‌های غیرقانونی خود بخش مهمی از فاجعه‌ای است که هر روز در حال رخ دادن است: پیشگیری فراقانونی از اتهاماتی که هرگز نمی‌توانند اثباتشان کنند. از شهرستان‌ها نیز، مشخصاً احضار و تهدید فعالان صنفی به وفور گزارش شده است. در حالی که فعالان صنفی از راه‌های متعارف و رایزنی سعی در آزادی دانشجویان داشتند، با مشت آهنین و گسترده‌تر شدن بازداشت‌ها، پاسخ گرفتند.

از طرفی دیگر تشکل‌های قدرت ساخته در دانشگاه‌ها که همواره دست در دست جناح‌های قدرت، بخشی از پروژه تعرض به فعالیت مستقل و حق طلبانه فعالان و شوراهای صنفی را به پیش بردند؛ امروز نیز، در وانفسای برخوردهای ستمگرانه نهادهای امنیتی با دانشجویان، دست از انتشار مصاحبه‌ها و سناریوهای فریب‌کارانه و فرصت‌طلبانه خود برنداشتند. معنی این موضع‌گیری‌ها برای ما واضح و مبرهن است: خاموش کردن هر صدای دادخواهانه و هر انتقاد بنیادین و حقیقی از جانب بازوی کنشگر دانشجویان مستقل.

🔴ما، اعضای شوراهای صنفی سراسر کشور، ضمن محکوم‌کردن این رفتارهای غیرقانونی و توجیه ناپذیر با تمام توان خود، آزادی بی‌قیدوشرط یکایک دانشجویان و فعالان صنفی را مطالبه می‌کنیم. این بدین معناست که قرار کفالت و قید وثیقه نیز که در واقع حاکی از تشکیل پرونده‌هایی مبنی بر اتهامات واهی برای دانشجویان در بند است، برای ما پذیرفتنی نیست. هرچند روند غیرقانونی بازداشت‌های اخیر ما را از حسن نیت و همراهی وزارت علوم و مسوولان دانشگاه‌ها ناامید کرده است، ناگزیریم خطاب به آنان اعلام کنیم:

🔻«اگر از تلاش برای آزادی تمام و کمال دانشجویان ناتوانید، تأمین موجبات و قید و شرط (وثیقه، کفالت و غیره) آزادی آن‌ها مستقیماً برعهده شماست».

همچنین سم‌پاشی بدون سند و مدرک تشکل‌های معلوم‌الحال باید با واکنش مسوولانه‌ی نهادهای مربوطه متوقف و پیگیری شود.

🔸شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور، قاطعانه دربرابر هرگونه تعرض و دست درازی به نقش و کنش اثرگذار ساحت شورا به نفع فرودستان و محذوفین اجتماعی خواهد ایستاد و تمام قد از حقانیت جایگاه مستقل صنفی خود دفاع خواهد کرد. ما اعلام می‌کنیم، دربرابر هجوم جناح‌ها و تشکل‌های وابسته به نهاد شورای صنفی ایستادگی می‌کنیم و فعالیت‌های صنفی خود را که برخاسته از تجربه زیسته، وضعیت معیشتی و سیاست‌های اقتصادی کلان حاکم بر کشور است، با جدیتی بیش از پیش پیگیری خواهیم کرد.

دانشگاه‌های امضا کننده بیانیه‌ی شوراهای صنفی کشور:

۱ – شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس

۲ – شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

۳ – شورای صنفی دانشگاه مراغه

۴ – شورای صنفی دانشگاه شهید مدنی تبریز

۵ – شورای صنفی دانشگاه رازی

۶ – شورای صنفی دانشگاه تبریز

۷ – شورای صنفی دانشگاه حکیم سبزواری

۸ – شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف

۹ – شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت

۱۰ – شورای صنفی دانشگاه نیشابور

۱۱ – شورای صنفی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

۱۲ – شورای صنفی دانشکده فنی دانشگاه تهران

۱۳ – شورای صنفی دانشگاه مازندران

۱۴ – فعالین صنفی دانشگاه علامه

۱۵ – شورای صنفی دانشکده ادبیات دانشگاه علامه

۱۶ – شورای صنفی دانشگاه منابع طبیعی گرگان

۱۷ – شورای صنفی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران

۱۸ – شورای صنفی دانشگاه صنعتی همدان

۱۹ – شورای صنفی دانشگاه صنعت نفت

۲۰ – شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان

۲۱ – شورای صنفی دانشگاه صنعتی کرمانشاه

۲۲ – شورای صنفی دانشگاه سیستان و بلوچستان

۲۳ – شورای صنفی دانشگاه بیرجند

۲۴ – شورای صنفی دانشگاه زنجان

۲۵ – فعالین صنفی دانشگاه صنعتی اصفهان

۲۶ – شورای صنفی دانشگاه بناب

۲۷ – شورای صنفی دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان

۲۸ – شورای صنفی دانشگاه کاشان

۲۹ – شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

۳۰ – شورای صنفی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

۳۱ – شورای صنفی دانشگاه بجنورد

۳۲ – شورای صنفی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

۳۳ – شورای صنفی خوابگاه‌های سطح شهر و کوی دانشگاه تهران

۳۴ – شورای صنفی خوابگاه چمران دانشگاه تهران

۳۵ – شورای صنفی دانشگاه امیر کبیر

۳۶ – شورای صنفی دانشگاه گرمسار

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/xLzBS
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن