فهرست شرکت‌کنندگان در نشست سوچی مشخص شد

سازماندهندگان کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی روسیه به بیان آخرین تحولات مربوط به این کنفرانس که قرار است امروز (دوشنبه) و فردا (۲۹ و ۳۰ ژانویه) برگزار و ادامه داشته باشد، پرداختند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، یک منبع مطلع روز یکشنبه گفت، بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل که معمولا ریاست هیئت دولت سوریه را در مذاکرات صلح برعهده دارد در کنفرانس سوچی حضور نخواهد یافت.

سازماندهندگان این کنفرانس اظهار داشتند، فاروق عرنوس، مشاور وزیر خارجه سوریه برای حضور در نشست سوچی دعوت شده است.

سازماندهندگان این کنفرانس که ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه و روند آستانه درباره حل بحران سوریه هستند، گفتند، مدعوین به کنفرانس بیش از ۱۶۰۰ شخصیت به نمایندگی از طیف‌های مختلف و گروه‌های سیاسی جامعه سوریه هستند.

اعراب غالب مدعوین را تشکیل می‌دهند که میزان آنها حدود ۹۴.۵ درصد است، البته نمایندگانی از کردها، ایزدی‌ها، آشوری‌ها، ارمن‌ها، شرکس‌ها داغستانی‌ها، ترکمان‌ها و دیگر اقشار و طوایف نیز حضور دارند.

مخالفان داخلی نیز در کنفرانس حضور دارند که از شورای مردمی و احزاب اصلی نظیر حزب بعث،‌ “جبهه ملی پیشرو”، “حزب سوسیال” و غیره به اضافه شخصیت‌های برجسته با تمامی اعتقادات دینی و سران قبال و نمایندگان انجمن‌های کارگری و برخی حرفه‌ها و مشاغل هستند.

به گفته سازماندهندگان، نمایندگان گروه‌های مسلح نیز که به توافقنامه آشتی ملی با دولت پیوسته‌اند در این کنفرانس حضور دارند. تعداد گروه‌های مسلح که از ابتدای مقابله با تروریسم داوطلبانه سلاح خود را به دولت تحویل داده‌اند از ۲۳۰ گروه فراتر رفته است.

اما به نمایندگی از مخالفان خارج نشین سوری بیش از ۳۰۰ تن شرکت می‌کنند که در بین آنها مخالفان مقیم مسکو، آستانه و جریان “فردای سوریه” “حراک المدنی” و “هیئت هماهنگی ملی گروه‌های تغییر دموکراتیک” است.

به عنوان ناظر  از سازمان ملل، کشورهای عضو دائم شورای امنیت مصر، عراق، لبنان، عربستان، اردن و قزاقستان برای حضور در نشست دعوت شده است.

قرار است مذاکرات حول محور تشکیل کمیته قانون اساسی برای آغاز اصلاح قانون اساسی سوریه باشد.

از طرف روسیه نیز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این اجلاس حضور دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا