یادداشت توماس فریدمن: «دونالد! تو دردسر بزرگی را ایجاد کردی»

به گزارش فرارو، خروج جنجالی دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای، با انتقادات گسترده جهانی مواجه شد. تقریبا اغلب روزنامه‌نگاران و تحلیلگران برجسته آمریکایی و غربی اقدام ترامپ را غیرسازنده دانستند. در همین رابطه، توماس فریدمن، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، طی یادداشتی در نیویورک‌تایمز، از خروج یکجانبه ترامپ از برجام انتقاد کرد و گفت: ترامپ می‌بایست مزایای برجام را قبول می‌کرد و با اصلاحات محدودی که اروپایی‌ها در برجام تدارک دیده بودند، راضی می‌شد.
فریدمن نوشت: “در مقابل، ترامپ برای (کسب دستاوردهای) حداکثری فشار آورد، همه پل‌ها را خراب کرد، ما (آمریکایی‌ها) را از آلمان، فرانسه و بریتانیا جدا کرد و نیرو‌های میانه‌رو در ایران را تضعیف کرد. اکنون ترامپ باید به تنهایی یک تقابل پیچیده و چندبُعدی با ایران را مدیریت کند”.
فریدمن با طعنه و کنایه نوشت: ” من را یک مردد بدانید. (اما) رئیس‌جمهوری که نتوانسته از پسِ یک رقاصه کاباره‌ای بر بیاد و نتوانسته جلوی درز اخبار از کاخ سفید را بگیرد، (چگونه) می‌تواند یک استراتژی چندجبهه‌ای را برای مقابله با ایران، کره شمالی و جنگ‌های تجاری با چین، اروپا و مکسیکو مدیریت کند”.
به گفته فریدمن، دیدگاه اوباما درباره خاورمیانه این بود که این منطقه، یک منطقه یاغی بود که در آن یک ترکیب سمی از افراط‌گرایی دینی، قبیله‌گرایی، نفت، فساد، تغییرات آب‌وهوایی و حکمرانی بد، باعث شده تغییر احتمالی از بیرون غیرممکن شود. این تغییر باید از درون بیاید. اوباما در پایان هشت سال ریاست‌جمهوری‌اش از همه رهبران منطقه ناامید شد.
اوباما امیدوار بود که امضای توافق هسته‌ای با ایران و رفع تحریم‌ها، باعث ادغام ایران در جهان و “میانه‌رو شدن” نظام آن شود. اما به گفته فریدمن، چنین چیزی اتفاق نیفتاد.
از دیدگاه فریدمن، تیم ترامپ، برخلاف اوباما، حداکثرگرا هست. یعنی هم می‌خواهد محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای و موشکی ایران اعمال کند و هم باحضور ایران در منطقه مقابله کند؛ و اگر ممکن باشد، نظام ایران را هم تغییر دهد.
این روزنامه‌نگار در ادامه، نسبت به اتخاذ سیاست تغییر رژیم از سوی ترامپ هشدار داد و گفت: چنین سیاستی منطقه را بی‌ثبات می‌کند.
ترامپ و دوستانش ادعا می‌کنند ایران از پولی که بعد از برجام بدست آورده برای گسترش نفوذش در چهار پایتخت عربی – بیروت، بغداد، دمشق و صنعا- استفاده کرده است. فریدمن، اما، استدلال می‌کند که این ادعای ترامپ و دوستانش نادرست است.
فریدمن در ادامه این پرسش‌های استفهامی را مطرح کرد: ” آیا ترامپ قصد دارد برای عقب راندن ایران از نیرو‌های آمریکایی استفاده کند؟ خیر. آیا او نیرو‌های عربی دارد که این کار را بکنند؟ خیر. آیا متحدان اروپایی اکنون، این کار را برای او انجام می‌دهند؟ خیر. پس این جریان ایران، دقیقا چگونه قرار است معکوس شود؟ “.
فریدمن مدعی شد اقدام ترامپ برای متمرکز کردن توجه بر ایران، درست است، اما او هنوز به یک استراتژی نیاز دارد تا فشارهایش علیه ایران را به دستاورد‌های پایدار تبدیل کند.
به گفته این روزنامه‌نگار ترامپ نمی‌بایست از برجام خارج می‌شد. او باید فقط اصلاحاتی در این توافق ایجاد می‌کرد. اگر ترامپ چنین می‌کرد اروپایی‌ها هم احتمالا جانب این اصلاحات را می‌گرفتند.
فریدمن تصریح کرد: ” چه ننگی. صرفا اصلاح کردن آنچه اوباما آغاز کرده بود، می‌توانست به طرز عظیمی منافع آمریکا را پیش ببرد… . به جای اینکه ما الان شرکت‌های نزدیک‌ترین متحدان‌مان را به تحریم تهدید کنیم، (اصلاح برجام) می‌توانست روابط ما با نزدیک‌ترین متحدان‌مان را بسیار نزدیک باقی بگذارد. اما، ترامپ خواست هر دو، اوباما و ایران، را در هم بکوبد. به همین دلیل او کل توافق را نابود کرد. خوب، دونالد! تو دردسر بزرگی را ایجاد کردی. در آن بمان”
انتهای پیام
لینک کوتاه شده: https://www.ensafnews.com/eB371
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن