واکنش شورای همکاری خلیج فارس به مذاکرات

وزیر خارجه قطر در بخشی از نشست وزارتی شورای همکاری خلیج فارس با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران اعلام کرد که نمی شود ترتیبات امنیتی در منطقه در جریان باشد و اعضای شورای همکاری از آن جدا باشند.
به گزارش فارس، وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس (GCC) به منظور آمادگی برای کنفرانس دوحه (۹ و۱۰ دسامبر) سه شنبه (دیروز) یک نشست در سطح وزرای خارجه، در دوحه برگزار کردند. ریاست این کنفرانس را «خالد بن عطیه» وزیر خارجه قطر بر عهده داشت.
بنا به گزارش خبرگزاری رسمی قطر «قنا»، خالد بن عطیه در پایان نشست اعلام کرد که مسئله فلسطین، سوریه و اوضاع عراق و یمن در صدر گفت وگوها قرار داشت. در این نشست موضوعات مشترک دولت های عضو شورای همکاری در سطوح مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز مورد بحث قرار گرفت.
وی افزود که شورای همکاری بر مبارزه با تروریسم و مقابله با افراط گرایی تاکید کردند. وی سپس اعلام کرد که وحدت اعضای شورای همکاری موضوعی سرنوشت ساز است و همه اعضا به این موضوع واقفند و برای آن تلاش می کنند.
خالد بن عطیه در پاسخ به سؤالی درباره موضع شواری همکاری، پیرامون برنامه هسته ای ایران گفت: اعضای شورای همکاری قبلا هم از توافق اولیه بین ایران و گروه ۵+۱ و امکان حل مسالمت آمیز برنامه هسته ای ایران استقبال کرده بود. وی افزود که ما با حق هر دولت در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای موافقیم و همزمان خواستار عدم وجود سلاح هسته ای نه فقط در ایران بلکه در کل خاورمیانه هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد که این توافق احتمالی به پایان آنچه وی آن را کشمکش هسته ای در منطقه نامید، منجر شود. خالد بن عطیه ادعا کرد که «ممکن نیست در منطقه ترتیباتی امنیتی در جریان باشد، و کشورهای عضو شورای همکاری یک طرف آن نباشند. این مسئله ای روشن است».
وزیر امور خارجه قطر همچنین گفت، اقداماتی که گروه ۵+۱ در این خصوص انجام داده است، گام هایی روشن است برای اطمینان از این که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و «ما دائما در جریان اتفاقاتی که در این خصوص روی می دهد هستیم».
انتهای پیام

لینک کوتاه شده: https://www.ensafnews.com/wUJ5n

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن