نامه‌ی صادق زیباکلام به رییس قوه قضاییه

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در یادداشتی در قالب نامه به رییس قوه قضاییه، درباره‌ی چهار پرونده‌ی خود در سال‌های اخیر توضیحاتی داده است.

به گزارش انصاف نیوز، متن این نامه به نقل از کانال تلگرامی آقای زیباکلام در پی می‌آید:

بسمه تعالی

حضرت آیت‌الله صادق آملی لاریجانی

ریاست محترم قوه قضاییه دامت افاضاته

با سلام و تحیات، هفته گذشته فرموده بودید در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و متهمین مرتکب جرمی علیه امنیت کشور شده‌اند.

ریاست محترم قوه قضاییه

اساسا جرم سیاسی غیرقابل تعریف است. چون در نهایت تمام جرم‌های سیاسی خلاصه می‌شوند در بیان نظری که مغایر با نظر حکومت است. طرفه آن که حکومت آن را «تشویش اذهان عمومی»، « تبلیغ علیه نظام»، « نشر اکاذیب» و «اقدام علیه امنیت کشور» بنامد. در تمامی این‌دست پرونده‌ها «جرمِ» واقعیِ متهم بیان نظری مغایر با حکومت است. ظرف سه سال گذشته قوه قضاییه چهار پرونده علیه اینجانب تشکیل داده که به‌زعم آن قوه هیچ‌کدام سیاسی نبوده‌اند.

در سال ۹۳ و در اوج مخالفت تندروها با مذاکرات هسته‌ای بنده از جناب شریعتمداری پرسیدم که علی‌رغم این‌همه هزینه، هسته‌ای چه گلی بر سر اقتصاد کشور زده و اگر آن بودجه‌های هنگفت در مساله آب سرمایه‌گذاری می‌شد، آیا بیشتر به نفع مردم نمی‌بود؟ بجای جناب شریعتمداری، دادستان محترم انقلاب پاسخ دادند و دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ماه زندان محکومم نمود. قضات تجدیدنظر باتوجه به گزارش پزشگی مبنی بربیماری و لزوم معالجه، ۱۸ماه مجازات زندان را به ۵میلیون تومان جزای نقدی تقلیل دادند.

به دنبال مصاحبه‌ای با رادیو آلمان (DW) و طرح این موضوع که قوه قضاییه در ایران مستقل نیست و در مواردی مجری خواسته‌های حکومت است، متهم به توهین به قوه قضاییه و «نشر اکاذیب» شدم. این‌بار در دادگستری محاکمه شدم و قاضی که فارغ‌التحصیل حقوق از دانشگاه تهران بود در دادگاه گفت خوشحال نیست که یک استاد دانشگاه را در جایگاه متهم ببیند. ایشان به ۲ میلیون تومان جزای نقدی محکومم نمودند.

پرونده سوم مربوط به ناآرامی‌های دی‌ماه سال گذشته می‌شد. در مصاحبه با DW اظهار داشتم که مسوولین بجای پذیرش واقعیت و ریشه‌یابی آن ناآرامی‌ها، به سر وقت تئوری‌های توطئه خواهند رفت که از بخت بد من هم این اتفاق افتاد. این بار سر از محکمه قاضی صلواتی در آوردم و به اتهام «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» محکوم به ۱۸ماه حبس و دو سال محرومیت اجتماعی شدم که در مرحله تجدیدنظر است.

پرونده چهارم که مرحله بازپرسی آن اخیرا انجام شده پیرامون گفته جناب حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب از مسوولین حوزه بود. مشارالیه فرموده‌اند که برای تصدی ۶۰ شغل تا سال ۱۴۱۴ نیاز به سیصدهزار روحانی است. بنده هم برآورد کردم که بر اساس حقوق حداقل ۲٫۵ میلیون تومان در ماه هزینه سالیانه این تعداد روحانی بالغ بر نه‌هزار میلیارد تومان می‌شود و آن را مقایسه کرده بودم با بودجه استان‌های محروم کشور همچون کردستان، سیستان‌وبلوچستان و محیط‌زیست که حول و حوش ۵۰۰ میلیارد تومان در سال است.

حضرت آیت الله آملی لاریجانی بزرگوار

آیا در تمامی این موارد بنده بجز بیان نظری مغایر با حکومت، جرم دیگری مرتکب شده بودم؟

ایام به کام باد

صادق زیباکلام

۲۳بهمن۱۳۹۷

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. ضمن آرزوي موفقيت براي استاد زيبا كلام و مطهري و … قابل توجه … كه اگر اينچنين سخنان و تفكراتي جرم تلقي ميشود آنوقت آقاي محمود خان احمدي نژاد بخاطر تحركات ضد نظامش كه براي همه عيان است بايستي چند بار اعدام گردد …

  5
  4
  1. اولا اینکه نام (بسیجي) خود فریبی بیش نیست چرا که یک بسیجی تربیت شده در مکتب و نظام جمهوری اسلامی و مخالف با مکاتب فئودالیسمی و لیبرالی هیچگاه از اینگونه افراد دفاع نمی کند چون تمام مشکلات اقتصادی مردمان ناشی از انتخاب و حمایت های همین اساتید از رئیس جمهور فعلی است که خود حضرات بارها بلحاظ ندونم کاریهای دولت و سیاستهای غلط اقتصادی که منجر به از هم پاشیدگی اساس خیلی از خانواده ها و رشد ۲۰۰ درصدی فقر مطلق شده عذرخواهی کرده اند

  2. استاد عزیز آقای زیبا کلام، مگه این بنده خدا ها در پرونده های یک و دو و سه و چهار شما چی گفتن که حضرتعالی شاکی هستی؟!
   اساسا هزینه، مالیات و محاسبه سود و زیان، فقط در به چم گشتن کار اقتصادی کاربرد ندارد، بلکه در سیاست نیز قابل تعریف است.
   در پرونده یک شما، هزینه دریافت مشاوره از آقای شریعتمداری ۵ تومن می باشد.
   در پرونده دو شما، مالیات بر تبلیغات در رسانه ۲ تومن می باشد.
   در پرونده سه شما، مالیات بر عملکرد خود را باید پرداخت کنید.
   و در نهایت در پرونده چهار شما، سود و زیان جاری خود را محاسبه فرمائید.
   این هزینه ها در همه کشورها وجود داره، باور نداری از dw بپرس!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن