نظر صاحب نظران فرهنگ، هنر و رسانه درباره افتتاح شورای حل اختلاف

سایت دادگستری استان تهران نوشت: در نشست آیت الله رییسی با مسئولان و اصحاب رسانه در ایام ماه مبارک رمضان تعدادی از مدیران رسانه با اشاره به درخواست‌های مکرر و قدیمی سالیان گذشته خود خواستار تشکیل شورای حل اختلاف در حوزه رسانه شدند و امروز شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و ارتباطات و به نقل از خبرگزاری میزان، در نشست آیت الله رییسی با مسئولان و اصحاب رسانه در ایام ماه مبارک رمضان تعدادی از مدیران رسانه با اشاره به درخواستها ی مکرر و قدیمی سالیان گذشته خود خواستار تشکیل شورای حل اختلاف در حوزه رسانه شدند.

رییس قوه قضائیه در همان نشست گفت: یکی از کار‌های دادگاه‌ها این است که تا می‌توانند با صلح و سازش قضیه را حل کنند.

وی در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: اولین مسیری که می‌توانند پیگیری کنند، این است که کار را با صلح و سازش حل کنند تا به دادگاه و محکمه نکشد و با شورای حل اختلاف، ریش سفیدی، کدخدا منشی، مسائل درون سازمانی، درون صنفی مشکلات حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود. ما از این فضا بسیار استقبال می‌کنیم.

و حالا امروز ۱۵ مرداد ۹۸، مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه افتتاح شد؛ در ادامه اظهارنظر اصحاب فرهنگ و رسانه درباره افتتاح این مجتمع ویژه را می‌خوانید.

مدیر مسئول روزنامه صبح نو:  گشایش مجتمع شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه اثرات مهم و ثمر بخشی دارد

فرشاد مهدی پور مدیر مسئول روزنامه صبح نو در حاشیه مراسم افتتاح مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه اظهار کرد: تجربه شورا‌های حل اختلاف در حوزه‌های مختلف قضایی تجربه بسیار ارزنده‌ای بوده است و به امر کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی کمک شایانی کرده است؛ لذا با گشایش مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اهالی رسانه نیز توفیقات حاصله دراین رابطه بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از نکات مهم در این رابطه اصلاح ضوابط، رویه‌ها و آیین نامه‌های داخلی دستگاه‌های مرتبط با حوزه فرهنگ و رسانه است؛ چرا که بسیاری از این موارد قدیمی شده اند یعنی نمی‌توانند از حقوق مولف و مصنف در شرایط فعلی و منطبق با اقتضائات و نیاز‌های روز حمایت کنند.

مدیر مسئول خبرگزاری دانشجو: افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه باعث از بین رفتن بسیاری از سوءتفاهم‌ها خواهد شد

هادی قاسمی در گفتگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با مثبت ارزیابی کردن افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه گفت: این اقدام حرکت عاقلانه و هوشمندانه است و بسیاری از مشکلات ما با دستگاه‌های مختلف با ریش سفیدی و با توضیحات دقیق قابل حل اصست و تجریه نیز این را ثابت کرده است.

وی ادامه داد: عنصر معنوی رسانه‌ها با تشکیل این جلسات بسیار دقیق روشن خواهد شد. بسیاری از سو تفاهم‌ها برداشته می‌شود و یکی از اقدامات خوبی است که رئیس قوه قضاییه انجام دادند و نوید خوبی برای اهالی رسانه است.

مدیر مسئول خبرگزاری دانشجو با بیان اینکه پیش از این نیز چنین پیشنهادی درجلسه فرهنگ و رسانه با حضور قوه قضاییه مطرح شد، افزود: این اقدام نوید یک اتفاق و مسیر جدید خواهد بود که امید است به سمت بهتر شدن شرایط سوق داده شود.

مدیر کل اخبار داخلی خبرگزای مهر:  افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه، تحقق یک وعده بود که در فرصت کوتاهی انجام شد

محمد مهدی رحیمی مدیر کل اخبار داخلی خبرگزای مهر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه اظهار کرد: این موضوع  تحقق یک وعده بود که تقریبا دوماه قبل اقای رئیسی در مراسم افطاری با اصحاب رسانه داده بود که اصل برگزاری آن جلسه نیز یک اقدام بدیعی بود.

وی ادامه داد: بسیاری از اهالی رسانه در آن جلسه حضور داشتند بر این نکته اذعان داشتند که ما تاکنون مشابه این نشست را با رئیس قوه قضاییه نداشتیم که در آن نکات مسائل صنفی، غیر صنفی و ناظر برحوزه فعالیت قوه قضاییه را از ما بشنود.

رحیمی افزود: یکی از پیشنهاداتی که در آن جلسه مطرح شد و رئیس قوه قضاییه هم روی آن صحه گذاشت و وعده تحقق آن را داد این بود که حوزه فرهنگ و رسانه که اقتضاعات کارشان متفاوت است، طبیعتا نیاز دارند به اینکه جلسات دادگاهشان و احیانا شکواییه هایی که دارند در فضای متفاوتی با لحاظ آن اقتضائات و با قضاوت افرادی که از آن اقتضائات شناخت بیشتری دارند صورت گیرد که این اقدام در فرصت کوتاهی انجام شد.

مدیرمسئول روزنامه شهروند : افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه مانند ریش سفیدی سازمان‌یافته بین اصحاب رسانه عمل می‌کند

اسماعیل رمضانی  در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر رسانه اظهار کرد: راه اندازی این مرکز، مانند ماجرای ریش سفیدی سازمان‌یافته بین اصحاب رسانه عمل می‌کند.

وی ادامه داد: با آغاز به‌کار شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر رسانه خیلی از پرونده‌های قضایی رسانه‌ای به مصالحه ختم می‌شوند و بار پرونده‌ها در دادگاه‌ها و محاکم قضایی کمتر می‌شود؛ لذا افتتاح چنین شورایی بسیار مفید و مثمرثمر خواهد بود.

مدیرمسئول روزنامه شهروند خاطرنشان کرد: افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر رسانه؛ حرکت رو به جلو و کاملا پسندیده‌ای است و اگر درست و صحیح عملیاتی شود، موارد استفاده‌ فراوانی دارد.

مدیرکل سیاسی خبرگزاری فارس: راه‌اندازی مجتمع شورای حل اختلاف ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه نوعی ساز و کار بومی است/ ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضا با این اقدام کاهش می‌یابد

محمدامین میرزایی در گفت‌وگو با خبرگزاری گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به راه اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه، این اقدام را مثبت توصیف کرد و گفت: این اقدام در ادامه تحولاتی است که آیت الله رئیسی درحال رقم زدن در قوه قضائیه است.

وی اضافه کرد: تشکیل شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه در گام ابتدایی باعث می‌شود که تعداد پرونده‌ها کاهش یابد و در گام بعدی امکان حل و فصل اختلافات از راه گفت‌وگو را مهیا می‌کند.

مدیرکل سیاسی خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه تحولاتی که امروز در قوه قضائیه در حال رخ دادن است باعث افزایش امید مردم به دستگاه قضا شده، تصریح کرد: ادامه یافتن این تحولات و یافتن راه‌های بومی برای حل معضلات قطعا امیدواری مردم را نسبت به آینده افزایش خواهد داد.

مدیرمسئول پایگاه خبری فردا: با راه‌اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ هنر و رسانه، ورودی پرونده‌های رسانه‌ای به محاکم قضایی کاهش می‌یابد

محمدصالح مفتاح در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به راه اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه اظهار کرد: پرونده‌های حوزه فرهنگ و رسانه ویژگی‌های خاص خود را دارند و اصحاب دعوا در این پرونده‌ها نیز متفاوت با دیگر پرونده‌ها هستند به همین دلیل رسیدگی به این پرونده‌ها نیازمند سازوکاری است که در آن جایگاه طرفین دعوا را حفظ کنند.

مدیرمسئول پایگاه خبری فردا اظهار کرد: بسیاری از پرونده‌های اهالی فرهنگ و رسانه این قابلیت را دارند که در شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه منجر به نتیجه سازش شوند. لذا با راه اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ هنر و رسانه، ورودی پرونده‌های قضایی رسانه‌ای به محاکم قضایی کاهش می‌یابد و پرونده ها با سرعت بیشتری رسیدگی می شوند.

مدیرمسوول سایت انصاف نیوز: تشکیل شورای حل اختلاف هم به نفع رسانه‌ها و به نفع هم سیستم قضایی است.

علی اصغر شفیعیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به راه‌اندازی شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه، آن را اتفاق لازم و مبارکی خواند و با بیان اینکه معمولا ساده‌ترین و کمترین قرار‌ها برای اهالی فرهنگ و رسانه صادر می‌شود، افزود: بیشتر این پرونده‌های قضایی رسانه‌ها نیز مختومه می‌شد.

شفیعیان تصریح کرد: وجود مجتمع شورای حل اختلاف برای اهالی فرهنگ و رسانه ضروری بود آنهم با توجه به حجم بالای پرونده‌هایی که مختومه می‌شد. بنابراین تشکیل شورای حل اختلاف هم به نفع رسانه‌هاست و هم سیستم قضایی است.

مدیرمسوول سایت انصاف نیوز خاطرنشان کرد: پیگیری‌ها برای ایجاد این مجتمع شورای حل اختلاف فرهنگ و رسانه از قبل شده بود و وزارت ارشاد با کمک قوه قضاییه در این باره زحمات زیادی کشیدند. حال با راه اندازی این شورای حل اختلاف، حجم پرونده‌های قضایی رسانه‌ای کم می‌شود. این مجتمع تنها مجمع قضایی تخصصی برای اهالی رسانه است و باعث کاهش تشکیل پرونده قضایی برای اصحاب رسانه می‌شود.

نویسنده و کارگردان سینما : شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه دوستی‌ها را حفظ کرده و آدم‌ها را کنار یکدیگر حفظ می‌کند

مسعود اطیابی نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در حاشیه افتتاحیه مجتمع شورای ویژه حل اختلاف فرهنگ و رسانه پیرامون تاسیس این شورا گفت: از نظر من در ابتدا بگویم که ما همیشه نباید منتقد باشیم و اگر کار خوبی انجام شد تشکر کنیم، خوشبختانه پس از حضور رئیس جدید قوه قضاییه تحولات بسیار زیادی به وجود آمده و خوبی کار در آنجاست که این تحولات به چشم همه دیده می‌شود.

وی در همین راستا ادامه داد: طی ماه‌های گذشته و حضور آیت الله سیدابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه به این نهاد ورودی نداشتم، اما آنچه از برخورد و گفته‌های مردم برداشت می‌شود این است که روند کاری در دستگاه قضا تغییرات بسیار خوبی داشته است.

مدیرکل فرهنگی خبرگزاری ایسنا : شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه از برخی پرونده سازی‌های غیر واجب جلوگیری می‌کند

علیرضا بهرامی مدیرکل فرهنگی خبرگزاری ایسنا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص افتتاح شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه گفت: به شخصه متخصص حقوق و قضا نیستم اما با تعریفی که شورای حل اختلاف دارم، به شدت با تاسیس شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه موافق هستم.

وی در همین راستا ادامه داد: اتفاقات موجود و روند در دادسرای فرهنگ و رسانه بسیار غیرتخصصی بود و در بیشتر موارد با وجود تمام زحمت‌هایی که کشیده می‌شد راه به جایی نمی‌برد، در آن دادسرا معمولا افراد درباره مقولاتی نظر می‌دانند که اطلاعاتشان از شاکی و متشاکی کمتر بود و همین اتفاق کار را بسیار پیچیده و دشوار می کرد.

مدیر مسئول پیشین خبرگزاری دانشجویان ایران: شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه روند قضایی را راحت‌تر و تعداد پرونده‌ها را کم می‌کند

رضا واعظی، مدیر مسئول اسبق خبرگزاری دانشجویان ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، درباره راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه‌ای توسط رئیس قوه قضائیه گفت: راه اندازی شورای حل اختلاف یک اقدام مثبت و رو به جلو  در چارچوب اقدامات مناسب ریاست قوه قضائیه است.

استاد رسانه و عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما درباره اثرات مفید این شورا حل اختلاف افزود: بخش زیادی از مسائل بدون اینکه به مراجع رسمی قضائی برود در چارچوب شورای حل اختلاف قابل حل است به گونه‌ای که اگر به پرونده‌های حوزه رسانه‌ها توجه کنیم، معمولا منتهی به گذشت می‌شود و این اقدام که شورای حل اختلاف تشکیل شده است یک اقدام خوب و موثر است.

واعظی  درباره اثرات خوب و نتایج اجرای شورای حل اختلاف رسانه‌ها گفت: این شورا روند قضایی را راحت‌تر می‌کند و هم فشار به دستگاه قضایی و دادگاه‌ها را کم می‌کند و هم تعداد پرونده‌ها را کم می‌کند.

مدیر مسئول پیشین خبرگزاری دانشجویان ایران با بیان اینکه این امر یک اقدام  پسندیده است افزود: هرچند اجرای این امر یک پیش شرط دارد که اعضای شورای حل اختلاف از فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران حوزه رسانه  بوده و  نسبت به کم و کیف مسائل رسانه‌ای از آگاهی برخوردار باشند و به قوانین این حوزه وقوف لازم را داشته باشند و بتواند به نحو مطلوب رضایت طرفین حاضر در شورا را جلب کنند و با توجه به حساسیت کار رسانه‌ای و خبرنگاری این اقدام  مناسب  است و از پرونده سازی برای خبرنگاران جلوگیری می‌کند.

افتتاح شورای حل اختلاف اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/RPmYf
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن