آخرین خبرها از اعتراضات در لبنان

هزاران لبنانی‌ در طرابلس و صیدا تظاهرات کرده و برخی گروه‌های فعال در اعتراضات خواهان مشارکت در تظاهرات “یکشنبه وحدت” در بیروت شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران لبنانی بار دیگر شامگاه شنبه علیه طبقه حاکم و فسادان در کشورشان در طرابلس تظاهرات کردند و خواستار برگزاری تظاهرات امروز (یکشنبه) برای تسریع روند تشکیل دولت شدند.

طبق این گزارش، شهروندان معترض از مناطق مختلف لبنان به طرابلس آمده بودند.

در همین راستاف رغید شهیّب ۳۲ ساله که از شهر “عالیه” به طرابلس آمده بود، خطاب به اهالی طرابلس گفت: به اینجا آمدم تا از شما حمایت کنم، زیرا تنها شما هستید که همچنان انقلاب را حفظ کرده‌اید.

وی افزود: ما با شما هستیم و اگر روز روی زمین نباشیم قلباً از شما حمایت می‌کنیم.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش داد که هزاران معترض لبنانی با تجمع در میدان “النور” طرابلس پرچم کشورشان را به احتزاز درآوردند و سرود ملی لبنان را سر دادند.

طبق این گزارش، در جریان تظاهرات همچنین بررسی‌های سیاسی و گفت‌وگوهایی میان استادان دانشگاه و دانشجویان انجام شد.

همچنین، لیلا الفضل ۵۰ ساله که از شهر شیعه نشین النبطیه در جنوب لبنان به طرابلس آمده بود، ضمن اعلام حمایت از معترضان، تأکید کرد: ما احساس می‌کنیم که ملت یک روح واحد هستند و خواسته‌ها، درد و رنج و امید واحدی برای زندگی کردن به دور از تحقیر و ذلت دارند.

شهروندان لبنانی شامگاه گذشته در شهر صیدا نیز تظاهرات کردند.

معترضان در میان استقرار گسترده نیروهای ارتش در چهارراه “ایلیا” در صیدا تجمع کردند و همین مساله منجر به مسدود شدن این چهارراه شد.

شهروندان لبنانی علی‌رغم بارش باران در مناطق “باب التبانه”، “الزاهریة”، “السویقه” و “الجسرین” راهپیمایی کردند و با در دست داشتن پرچم کشورشان خواستار مقابله با فساد در لبنان شدند.

معترضان لبنانی همچنین خواستار برگزاری تظاهرات “یکشنبه وحدت” در میدان الشهدا در بیروت شدند.

در همین راستا، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که حامیان حزب “جریان آزاد ملی” امروز برای برگزاری تظاهرات در حمایت از میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در مسیر کاخ ریاست جمهوری آماده می‌شوند.

روزنامه النهار نیز در این باره نوشت، بیانیه هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که منتشرکنندگان این بیانیه‌ها خواستار برگزاری تظاهرات تحت عنوان‌های مختلف؛ ازجمله “یکشنبه فشار” و “یکشنبه وحدت” شدند.

طبق گزارش النهار، این تظاهرات قرار است که در سراسر لبنان برگزار شود و هدف از آن درخواست برای تشکیل یک دولت “مستقل و توانمند” است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن