جزییات دیگری از حادثه متروی شهرری؛ «امر به معروف نبود»

رییس روابط عمومی فرمانداری شهر ری جزئیات دیگری از حادثه‌ی روز شنبه متروی شهرری را تشریح کرد و گفت: مضروب حادثه اذعان  کرده پشت سر فرد ضارب ایستاده بوده و به هیچ وجه چهره‌ی او را ندیده که قصد امر به معروف و یا نهی از منکر داشته باشد!

امین بابایی، مشاور فرمانداری شهرری در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز، با بیان این که ری به عنوان یکی از شهرستان‌های حاشیه‌ی پایتخت همیشه دستخوش حواشی  و برخی حوادث بوده است، گفت: روز گذشته بیست و چهارم تیرماه، مشاجره‌ی مرد جوانی با یکی از روحانیون شهرری به نام «خلیل ذوالفقاری» منجر به ضرب و جرح فرد روحانی شد. این حادثه زمانی رخ داد که ایشان در ایستگاه ایستاده و در حال سفر شهری با مترو بود که فرد ناشناسی که در حالت عادی نبوده است، از پشت به او حمله و با تیغ موکت بری ضرباتی را به گردن وکف دست و صورت فرد روحانی وارد کرد که به خونریری شدید منجر شد.

وی افزود: از همان ابتدای حادثه، برخی حاضران در ایستگاه مترو برای دفاع از شخص روحانی وارد عمل شده، به‌طوری که دستان دو نفر از آن‌ها مجروح و به بیمارستان هفتم تیر متنقل و به‌صورت سرپایی درمان شدند، اما روحانی مضروب با انتقال به اتاق عمل از ناحیه‌ی گردن و صورت جراحی شد.

بابایی، با بیان این که «ضارب که شیء تیز برنده دستش بود پس از مواجهه با ایست پلیس و دستوری مبنی بر این که سلاح خود را زمین بگذارد، ممانعت کرد که به شلیک تیر هوایی منجر شد»، اظهار کرد: بعد از شلیک تیرهوایی اول، تیر دوم به پای  ضارب شلیک شد و به دلیل خونریزی شدید به مرگ وی انجامید.

رییس روابط عمومی فرمانداری شهر ری با اشاره به این که «از ابتدا تا انتقال مضروب به بیمارستان و فوت ضارب با موضوعی بنام امر به معروف و نهی از منکر مواجه نبودیم»، نسبت به انتشار برخی گزارش‌ها در این باره ابراز تعجب کرد و گفت: این قبیل برخوردها، آب در آسیاب دشمن ریختن است و رفتارهای این چنینی است که هر موضوع پرتنشی را با موازین دینی و مذهبی مرتبط و درگیر و در رسانه‌ها بهره برداری می‌کنند.

وی با استناد به عیادت فرمانداری از مضروب حادثه و پیگیری ماجرا به روایت وی، گفت: شخص روحانی امروز اذعان  کرد من پشت سر فرد ضارب ایستاده بودم و به هیچ وجه چهره‌ی او را ندیدم که بخواهم قصد امر به معروف و یا نهی از منکر داشته باشم.

انتقاد به گزارش ۲۰:۳۰

بابایی با اشاره به گزارش تصویری منتشره شده در برنامه ۲۰:۳۰ شبکه‌ی دوم صدا و سیما درباره‌ی حادثه‌ی متروی شهرری، تأکید کرد: در حالی با بهره برداری از این موضوع قصد ارائه خودشان را دارند که این گونه رفتاهای ایذایی و شومن گونه دیگر منسوخ شده است و این موضوع در اذهان عمومی ما به دلیل ترویج شبکه‌های مجازی به اندازه کافی وجود دارد که متاسفانه از سوی رسانه‌های رسمی نیز دامن زده می‌شود.

وی افزود: در گزارش پخش شده، هیچ استناد قانونی و عینی مبنی بر موضوع امر به معروف یا نهی از منکر به عنوان علت بروز حادثه وجود ندارد و در واقع با مسوول مرتبطی همچون پلیس یا مرجع قضایی گفت‌وگویی صورت نگرفته که گفته شود امر به معروف و نهی از منکر در کشور قربانی داده است.

مشاور فرمانداری ری تصریح کرد: این درحالیست که به نظر می‌رسد حادثه یک موضوع معمولی بوده و یک فردی که شاید موادی مصرف کرده و در حالت عادی یا در شرایط روانی مناسبی نبوده، اقدام به حمله و ضرب و جرح کرده است.

وی یادآور شد: این قبیل رفتارها، بحران را به وجود آورده تا جایی که واکنش برخی مسوولان منطقه‌ای را به همراه داشته است و حتی شخص فرماندار ری نیز نسبت به برخی دروغ پراکنی‌ها در این گزارش انتقاد و گلایه دارد و قرار است نامه‌ای در این باره تنظیم و معاونت سیاسی سیما ارسال شود که علت این رفتارها را رصد کنند.

رییس روابط عمومی فرمانداری شهر ری درباره‌ی این احتمال که فرد مضروب پیش از این قاضی بوده و ضارب قصد انتقام‌گیری داشته است؟ به انصاف نیوز گفت: پرونده زوایای پنهان دارد که در دست تحقیق و بررسی است اما براساس شواهد فعلی و اظهارات فرد مضروب و خانواده و نزدیکانش، قاضی بودن وی ارتباطی با حادثه ندارد و چندین سال است به عنوان یکی از محبوب‌ترین ائمه جماعات شهر ری مطرح بوده است.

وی افزود: اگر قضبه  انتقام‌گیری بود، پس چرا بعد از سالها که از دایره‌ی قضاوت کناره گیری کرده است و امام جماعت بوده، این موضوع رخ دهد و بنابراین به احتمال خیلی زیاد و براساس تحقیقات انجام شده، یک موضوع واکنشی و رفتار پرخاشگرانه و یا ناهنجاری اجتماعی است و صرفاً یک حادثه‌ی بدون برنامه ریزی شده بوده است.

بابابی ادامه داد: در شرایطی که شبکه‌های مجازی با فرافکنی و بهره گیری از تفکرات عوام گونه سعی در تزلزل افکار عمومی می‌کنند، رسانه‌های رسمی همچون صدا و سیما و خبرگزاری و سایت‌های معتبر باید بیشتر به صداقت و شفاف سازی بیندیشند.

وی همچنین احتمال خصومت شخصی به دلیل همسایگی ضارب و مضروب را نیز رد کرد و گفت: در پیگیری‌های اولیه مطرح شد که ضارب ساکن منطقه‌ای بوده که مضروب، امام‌جماعت یکی از مساجد آن جا بوده است، اما تحقیقات خیلی فوری نسبت به این موضوع و احتمال خصومت شخصی صورت گرفت و به‌طور کامل فرضیه رد شد.

مشاور فرمانداری اظهار کرد: این حادثه ممکن است به دلیل بحران روانی یا مصرف روانگردان ها یا مشروبات الکلی رخ داده باشد که می‌تواند در هر فردی، این حالت را ایجاد کند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. ما فیلم درگیری را که با گوشی گرفته شده بود در شبکه های اجتماعی دیدیم. [به نظر] با کلاش به بالاتنه مجرم شلیک کرد.

    14
    1
  2. طبق گزارش پزشکی قانونی اثری از الکل یا مواد روانگردان در جسد مقتول یافت نشده است ، مسئله امر به معروف از سوی روحانی مضروب انکار شده است . یا مقاماتی که اطلاع رسانی میکنند از جریان بی اطلاع هستند یا واقعیت را کتمان میکنند !

  3. واقعا جای تاسف است که دولت اقای روحانی اسمش را دولت راست گویان می گذارد از ان طرف فرماندرش اینچنین خلاف واقع صحبت می کند…البته با وجود وزیر کشور اصولگرا و غیر همسو بیشتر از این هم انتظار نیست….طبق گفته های شاهدین روحانی در حال تذکر به خانمی بخاطر پوشش بوده و با واکنش این جوان رو برو و کار به برخورد فیزبکی می کشد و جوان چیزی مصرف نکرده بوده و تایید شده و گلوله اول هوایی و دوم از فاصله نزدیک به بالا تنه شلیک می شود در حالی که باید به پا شلیک میشده….جوان در لحظه اخر مرگ جانم فدای ایران فریاد می زده….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن