«لباس شخصی خودسر در گلستان هفتم نداشتیم»

/ معاون امنیتی استاندار خبر داد /

معاون امنیتی استاندار در واکنش به خبرهایی مبنی بر حضور نیروهای موسوم به «لباس شخصی» در ماجرای دراویش گنابادی و نزدیک منزل «نورعلی تابنده»، گفت: این افرادی که در صحنه هستند تماما تحت مدیریت هستند و ما چیزی به عنوان لباس شخصی که بخواهد کار خودسرانه انجام دهد نداشتیم و همه در غالب ماموریت و کار در آن مکان حضور پیدا کردند و تحت فرماندهی نیروی انتظامی تهران بودند.

«محسن همدانی»، معاون امنیتی استاندار تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت:من نمی‌دانم که اصلا این ادعاها در این میان تا چه اندازه کارساز است یا چقدر به درد حل این اتفاقات می‌خورد؛ ضمن اینکه سریعا  اسم لباس شخصی گذاشتن روی افراد حاضر در صحنه هم درست نیست. من هم به عنوان معاون امنیتی استاندار تهران با لباس شخصی در صحنه حضور داشتم.

وی افزود: من اصل این حرف را رد می‌کنم. ما در صحنه تعداد زیادی نیرو داریم که باید متوجه اوضاع باشند و لباس فرمی ندارند. مثلا مجموعه‌ای از دوستان وزارت اطلاعات حضور دارند؛ اینها لباس فرم ندارند و می‌شوند لباس شخصی. همچنین دستگاه‌های تصمیم‌گیر و نظارتی و قوه‌قضاییه همگی در صحنه هستند و بیشتر هم با لباس شخصی هستند. اصلا الان در آنجا ملاک لباس نیست. موضوع برخورد با یک پدیده در خیابان است که مدتی است مزاحم شرایط اجتماعی آنجا شدند؛ مزاحمت‌های مردمی ایجاد کردند و پس از آن به پلیس دستور داده شده است که بروید و برخورد کنید؛ برخورد هم از نوع کنترل و مدارا و مذاکره بوده است. حتی با بلندگو چندین بار از اینها خواسته شد که محل را ترک کنند، شلوغ نکنند و…

وی در ادامه تاکید کرد: فرمانده‌ی میدان، نیروی انتظامی بوده و وجود تعداد دیگری از افراد در آن صحنه را نمی‌توان به حضور لباس شخصی‌ها تعبیر کرد. گاهی اوقات دوستان با یک نگاه و سبقه‌ی سیاسی از لباس شخصی‌ها، یک عقبه‌ی ذهنی دارند. من خواهش می‌کنم که وارد این مسایل نشوند و اجازه دهند که مسایل امنیتی به شیوه‌ی خودش مدیریت شود و سیاسی‌اش نکنند. ما به مردم خودمان همیشه گفتیم و باز هم می‌گوییم که این افرادی که در صحنه هستند تماما تحت مدیریت هستند و ما چیزی به عنوان لباس شخصی که بخواهد کار خودسرانه انجام دهد نداشتیم و همه در غالب ماموریت و کار، در آن مکان حضور پیدا کردند و تحت فرماندهی نیروی انتظامی تهران بودند.

همدانی درباره‌ی وضعیت گلستان هفتم، محل زندگی نوعلی تابنده، در این ساعت گفت: در حال حاضر وضعیت بسیار خوب و کنترل شده است، پلیس زحمت کشیده و در آن مکان حضور دارد، البته حضور پلیس بسیار اندک است. ما هم پیغام‌هایمان را فرستاده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم که این شرایط دیگر به هیچ‌وجه تکرار نشود. این گروه اجتماعی حرکات زشتی را انجام داد که می‌توان نام جنایت بر آن گذاشت؛ اینکه هم‌وطن‌های ما را به شهادت برسانند و 60، 70 نفر را مجروح کنند و باعث سلب آسایش مردم آن محله شوند؛ شیشه بشکانند و آتش زنند و ماشین واژگون کنند، اینها کارهای بسیار قبیحی است که ما واقعا از این گروه بعید می‌دانستیم. سابقه‌ی این‌ها این نبود.

وی در پاسخ به اینکه آیا این اعمال عکس‌العملی به یک کنش بوده یا خیر گفت: نه، به همین خاطر تعجب ما چندین برابر شده است. اگر خدایی ناکرده نیروهای دولتی و حکومتی جایی اشتباه کرده بودند، ما به صراحت می‌گفتیم که اشتباه شده و حلش می‌کردیم؛ اما شما نگاه کنید، هیچ اشتباهی از این سو صورت نگرفته؛ شروع کننده از ابتدای ابتدا همین افراد بودند. لجاجتشان، گستاخی‌شان، تهدید حکومت و اینکه زمان دهند که ما تا یک ساعت دیگر چه می‌کنیم و اینها، خیلی زشت است. ما در جامعه‌مان میان بسیاری از افراد معترض و ناراضی هم چنین ادبیاتی را نمی‌بینیم. الان اوضا تحت کنترل است و امیدواریم که دیگر از این اتفاقات نیافتد.

 «حمید فرخ نژاد» روز گذشته در اینستاگرام خود نوشته بود:

متأسّفانه ديشب به دليل اشراف منزلم به گلستان هفتم، شاهد درگير‌ی گسترده در اين محل بودم. شهادت می‌دهم اگر درايت نيروی انتظامی نبود، ماجراجويی آقايان لباس شخصی و عصبانيت دراويش، منجر به فاجعه‌ای با تلفات انساني بالا می‌شد. تشكر می‌كنم از عملكرد عاقلانه و حرفه‌ای نيروی انتظامی و تسليت می‌گویم به خانوادهٔ  نيروهای ازدست‌رفتهٔ ناجا. كاش عقلای هر دو طرف نقش پررنگ‌تری برای جلوگيری از اين دست برخوردها ايفا می‌كردند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. کاش بعضی دوستان دولتی دست از سر هم کردن مطالب بردارند و شفاف مطالب را بگویند! لباس شخصی داریم و تاکنون این.را نتوانستند حل کنند!
  وزارت کشوری که آقای رحمانی فضلی باشد، عواملش هم این گونه اند! چرا هنوز نتوانسته ایم آزادی های مدنیِ مصرح قانون اساسی را اجرا کنیم!? چرا […]؟!به خاطر این که مدیر کل ها پایبند نیستند، اعتقادی به این حرف ها ندارند! الان در شهرستان تفتِ یزد، جوانان و فعالین و سیاسیون روی گزینه ی فرماندار، به اجماع رسیده اند، ولی در استانداری اراده یی بر پیگیری این موضوع و توجه به خواسته ی تفکر پیروز نیست! تازه!مدیر کل سیاسی اصرار دارند برای فرماندار فعلی، پست مدیریتی جدید در جایی دیگر در نظر بگیرند!!؟ نمی دانم!چرا افراد باید دائم مدیر بمانند؟!
  خروجی کارشان اعجاب آور است!

 2. اینکه حداقل خطری بنام خودسر و غیر قابل کنترل امنیت شهروندان را تهدید نمی کند پیشرفت بزرگیست.
  پس کسی نمی تواند گناه اعمالی را به گردن یک گروه و دسته بیاندازد.
  […]
  و برعکس ان چه فکر می کردیم در بدنه نظام چند دستگی وجود ندارد.
  این نکته مهمی بود که برای قشر و گروهی هم دلسوزی اضافی نشود. و بطور کلی همه از یک پارچه تشکیل شده اند فقط شکل لباس ها و ماموریت ها فرق میکند. مثلا اسید پاشی کور را در لباس […] انجام می دهند. آر پی جی به خونه های مردم در لباس […]؟ ضرب و شتم و تخریب حسینیه های قم و بروجرد و اصفهان دراویش در لباس […] و … همه کلا از …. فقط می خواهم بدانم که ۶ ساعت زیر آفتاب برای رای دادن به حسن روحانی فرقی با رئیسی نمیکرد نه؟
  با احترام
  و البته با آرزوی اجرای قانون و عدالت بطور یکسان برای همه
  قانون حب و بغض نمی شناسد. قانون بعضا با مبحث اخلاق هم مبانی مشترکی دارند و اخلاق را قانونی میکنند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا