جعفر پناهی: بزرگترین آرزویم این است که فیلمم در ایران پخش شود

«جعفر پناهی» با انتشار یادداشتی نسبت به حضور فیلمش در جشنواره کن واکنش نشان داد.

به گزارش انصاف نیوز پناهی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

بیش از یک دهه است که از سوی نهادهای وابسته، زمزمه‌ی مرگ ِسینمای هنری ایران شنیده می‌شود. حتی وقتی سینمای ایران به اسکار هم دست یافت، کوتوله‌های سینمایی با عنوانِ مضحک ِ” لابیگری” در القای آن کوشیدند.

امسال برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانی در بخش مسابقه‌ی اصلی کن حضور خواهد داشت. این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینمای ایران زنده و پویا است.

مسلما این امر به مذاق کسانی که می‌خواستند مرگ سینمای مستقلِ ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند و یا با سوق دادن سینما به سمتِ سینمای حکومتی، سینمای مستقل را ریشه کن کنند، خوش نخواهد آمد.

آشکار است که دنبال بهانه‌ای دیگر خواهند گشت. بسیاری از کشورها آرزو داشته‌اند و دارند که فیلمی در یکی از سه جشنواره‌ی الفِ -کن، ونیز و برلین- داشته باشند. امسال با حضور فیلمسازان ایرانی در فستیوال برلین استارتِ تداوم پویایی سینمای ایران زده شد اما با جایزه نگرفتن فیلم‌ها خواستند این حضور را کم رنگ یا بی اهمیت جلوه دهند. اگر هم جایزه می‌گرفتند، باز بهانه‌ی دیگر می‌یافتند یا به حربه‌ی قدیمی و نخ نما شده “سیاه نمایی”، “سیاسی” و “ضد ایرانی” روی می‌آوردند تا عوام فریبی کنند.

از دید این گروه “فیلم ایرانی” یعنی فیلمی که در راستای اهداف حکومت یا فیلمی خنثی و بی خاصیت باشد، نه فیلمی که شرافت هنری‌اش را به پای حکومت نریزد و سازنده‌اش سر سپرده قدرت نشود.

آنچه مسلم است این است که بهانه و تهدیدها همچنان ادامه خواهد داشت. ولی سینمای مستقل با راه‌های تازه‌تر و فیلم‌های خلاقانه‌تر در جهت استقلال خود خواهد کوشید، امیدوارم در ونیز هم این روند ادامه یابد. ما هم همانند تمام کشورهای مهم صاحب سینما، از طریق همین فستیوالها به بازار سینمای جهان دست یابیم.
و اما یک آرزوی شخصی: بزرگ‌ترین آرزویم به عنوان یک فیلمساز این است که فیلم‌هایم در ایران به نمایش در آید. حتی اگر در یک سینما، حتا اگر در دورافتاده‌ترین جا باشد.

 

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/w8Knw
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن