بن کتاب هست، کم است

ماجرای تخفیف های کتاب دانشجویی؛

بن کارت‌های تخفیفی برای استفاده جمعیت بیش از چهار میلیونی با شرایط اعلام شده و مبلغ مصوب، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و موافقان و مخالفان بسیار دارد؛ برخی در مورد مبلغ آن و گروهی درباره نحوه ثبت‌نام و توزیع حرف دارند و در این میان بازار تقلب و تخلف هم وجود دارد.

به گزارش ایرنا، سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رویداد فرهنگی بزرگی است که تقریبا همه اقشار جامعه مخاطب آن هستند و در این میان، برخی از گروه‌های اجتماعی از جمله دانشجویان و دانش‌آموزان که در مسیر آموزش‌وپرورش قرار دارند، از مزایای آن بیشتر بهره‌مند می‌شوند.

طبق آخرین آمارهای موجود، در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۴۴ هزار و ۵۴۹ دانشجو و طلبه خواستار دریافتبن خرید کتاب بودند که از این تعداد، ۱۰۴ هزار و ۵۵۳ نفر متقاضی دریافت بن فیزیکی، ۴ هزار و ۴۳۴ نفر متقاضی بن NFC( کارت مجازی) و ۳۵ هزار و ۵۶۲ متقاضی نیز از طریق کارت ملی هوشمند ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

واقعیت این است که بن تخفیف کتاب در روزهای نمایشگاه، اقدامی در جهت سیاستگذاری‌های حوزه کتاب و کتابخوانی است که نیازمند هدف‌گذاری دقیق و منسجم است و در این میان، مخاطبان اصلی این طرح دانشجویان و طلابی هستند که برای تهیه کتاب به نمایشگاه مراجعه می‌کنند؛ کسانی که به گفته‌ی آن‌ها تهیه کتاب را نیاز اصلی خود می‌دانند ولی اقدامات حمایتی بیشتری نیاز دارند.

براساس اعلام گروه پژوهش‌های آماری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد کل دانشجویان در همه دوره‌های تحصیلی در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ برابر با ۴ میلیون و ۸۳ هزار و ۱۲ نفر است و اگر با میزان ثبت‌نام های بن کارت‌های تخفیف دانشجویی نسبت بگیریم، در می‌یابیم که ۳٫۵ درصد از دانشجویان از این طرح استفاده می‌کنند و این در حالیست که به نظر می‌رسد مبلغ بن‌ها هم برای خرید کتاب کافی نیست.

بن‌های کتاب دانشجویی بسیار ناچیز است
«رومینا قدوسی»، دانشجوی رشته دندانپزشکی می‌گوید: بن‌های کتاب دانشجویی بسیار ناچیز است و بسیاری از دانشجویان هم به همین دلیل بن نمی‌گیرند. زیرا کتاب‌ها گران است و با این مقدار نمی‌توان حتی یک کتاب تهیه کرد.
او می‌گوید: نوسانات ارز، روی قیمت کتابهای انتشارات خارجی تاثیر گذاشته است و با این وضعیت فقط توانستم کتابتخصصی رشته دندانپزشکی با قیمت ۲۵۰ هزار تومان را خریداری کنم.
این دانشجوی دندانپزشکی درباره‌ی پرداخت یارانه کتاب به گروه‌های خاص می‌گوید: کسی که کتابخوان باشد یا به کتاب خاص درسی نیاز داشته باشد، به هر طریق تهیه می‌کند، اما بهتر است افراد براساس شرایط و نیاز امکان خرید با تسهیلات داشته باشند.

سهمیه بن کتاب چهار همکلاسی‌ام را گرفته‌ام
«محمد الهی فر»، دانشجوی رشته برق و قدرت دانشگاه اراک نیز که برای بازدید از نمایشگاه آمده، معتقد است میزان بن کتاب دانشجویی کم است.
او می‌گوید: سهمیه بن کتاب چهار همکلاسی‌ام را گرفته‌ام چون آن‌ها قصد استفاده از آن را نداشتند، با این وجود تنها نیمی از هزینه‌های خرید کتابهای موردنیازم را توانستم از این طریق پرداخت کنم.

گرفتن بن کتاب به دردسرش نمی‌ارزد

«فرشته صدیقی»، دانشجوی رشته مامایی دانشگاه کرج، بن خرید کتاب دریافت نکرده و معتقد است به درگیری و دردسر آن نمی‌ارزد.
او می گوید اگر مقدار بن کتاب دو برابر شود بازهم شاید بتوان بخشی از خریدها را از طریق بن‌های تخفیف تهیه کرد مثلا اگر ۱۲۰ تومان بدهیم و بن کارت ۲۰۰ هزار تومانی دریافت کنیم، بهتر است.
این دانشجوی جوان همچنین پیشنهاد کرد که به هر دانشجو با توجه به شاخص‌های مختلف از جمله نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی، رشته دانشگاهی و معدل، امتیازاتی داده شود و افراد براساس امتیازات دریافتی، تخفیف بیشتری بگیرند.

فکر نمی‌کنم بن کتاب برای خرید همه منابع کارشناسی ارشد کافی باشد

«فرزانه کلهر»، دانشجوی رشته‌ی جغرافیا در دانشگاه خوارزمی، که به همراه دوستش به نمایشگاه آمده است، می‌گوید: برای تهیه منابع کارشناسی ارشد به نمایشگاه آمده‌ام و فکر نمی‌کنم بن کتاب برای خرید همه منابع کافی باشد.
او که فهرست بلند بالایی از کتاب های مورد نیازش در دست دارد، می گوید: بیشتر این کتاب ها را می‌توانم از انتشارات سمت و پیام‌نور تهیه کنم که خیلی گران نیست و البته در نمایشگاه تخفیف هم دارد.

مقدار بن کتاب طلاب ناکافی است

«محمدجواد حسینی»، طلبه‌ای که از قم به نمایشگاه آمده است هم میزان بن کتاب را ناکافی می‌داند و می‌گوید: مقدار بنکتاب طلاب هم به اندازه بن‌های دانشجویی است و مقدار آن برای طلاب و دانشجویان کم است.
وی می‌گوید: از ناشران عربی خرید می‌کنم و اکنون قیمت یک کتاب خارجی به طور متوسط ۸۰ هزار تومان است و اگر بخواهیم روی بن کتاب حساب کنیم ارزش ندارد که به نمایشگاه بیاییم، اما به هر حال خرید برخی منابع برای ما ضروری است و تهیه آن‌ها هزینه محسوب نمی‌شود.
این طلبه پیشنهاد می‌دهد که به صورت دوره‌ای و گردشی همه‌ی اقشار از مزایای بنهای تخفیف کتاب بهره‌مند شوند و سیاستگذاری‌ها به گونه‌ای باشد که عدالت توزیعی در این مورد رعایت شود.
او می‌گوید: تحصیل علم و دانش حق همه مردم است و باید افرادی که جویای علم هستند، بتوانند با سهولت بیشتر به منابع علمی دسترسی داشته باشند.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از ۱۲ اردیبهشت در محل مصلای امام خمینی (ره) دایر شده است و تا ۲۲ اردیبهشت به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
نمایشگاه امسال در فضایی به مساحت ۱۳۰ هزار متر مربع راه اندازی شده تا دو هزار و ۵۰ ناشر داخلی و ۱۳۲ ناشر خارجی کتابهای خود را عرضه کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن