گوشت گربه می‌خورند! اما عذرخواهی می‌کنم

ادعای اینستاگرامی «حسن شمشادی» خبرنگار صداوسیما، با عنوان «این ظرف غذای یک خانواده در روستاهای شهرستان زابل است که برای نمردن؛ گوشت گربه می‌خورند! / می‌خواهیم کمک کنیم تا زنده بمانند» جنجالی شد و او به خاطر برخی واکنش‌ها، ضمن عذرخواهی اما توضیحی در این باره داد.

به گزارش انصاف نیوز او نوشته بود:

آنچه که می‌بینید، ظرف غذای یک خانواده است؛ تصور می‌کنید که محتوی آن چیست؟! آنچه این خانواده و بسیاری دیگر می‌خورند گوشت گربه است! آنان حتی از اندک گوشت کلاغ مُرده هم نمی‌توانند که بگذرند؛ چون چاره‌ای ندارند و می‌خواهند زنده بمانند.

این خانواده یکی از دهها خانوار ساکن در روستاهای بسیار محروم گمشاد، کندوکه، ملادادی، جهان آباد، رودینی، هیرمند و قرقری در شهرستان زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان است.

بسیاری از این مردم با وجود مشکلات بسیار؛ روزه هم هستند؛ و همچنان به درگاه الهی شکر می‌کنند.

دوستان جهادی من مدتی است؛ از خانه و کاشانه کنده‌اند و در این منطقه مستقر شده‌اند؛ آن‌ها سعی می‌کنند علاوه بر تأمین بسته‌های غذایی برای مردم محروم این منطقه؛ و نجاتشان از مرگ به خاطر گرسنگی؛ و ساخت سرویس بهداشتی و مرمت سقف‌های نه چندان موجود بالای سرشان، طرح‌هایی را برای توانمند شدن اقتصادی این مردم را اجرا کنند؛ مثلاً برایشان کوره سفال گری بسازند و جوانان و زنانشان را آموزش دهند؛ یا باغ‌های زیتون و پسته برایشان ایجاد کنند.

دوستان من؛ هم اکنون در این منطقه محروم حضور دارند؛ قصد داریم تا با کمک مردم؛ از راه دور این هموطنان محروم و آن دوستان را یاری کنیم. [مشخصات راه‌های کمک]

 

عذرخواهی و توضیح

شمشادی پس از آن با یادداشتی تکمیلی درباره‌ی ماجرای گوشت گربه نوشت:

هموطنان ارجمندم در سیستان و بلوچستان؛ زابلی‌های عزیز. سلام علیکم. همانگونه که می‌دانید؛ دو روز پیش؛ با استناد به گزارش‌های بچه‌های جهادی مستقر در روستاهای اطراف زابل، مطلبی را در باره محرومیت شدید در این مناطق منتشر کردم، که بازتابهای متفاوت؛ مختلف و البته گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور داشت.

به نظر آنچه در آن مطلب گفته شد؛ باعث ناراحتی و دلخوری زابلی‌های گرامی و مردم عزیز سیستان و بلوچستان شده است، و انتشار آن مطلب و عکس را توهین به خود تلقی کرده‌اند.

خدای بزرگ که از اعمال و نیّات همه ما آگاه است؛ و ملاک اعمالمان را هم؛ نیّت‌های ما؛ قرار داده است؛ بر نیّت این کمترین در انتشار آنچه گفته شد؛ و هدفم که صرفاً و صرفاً نشان دادن اوج محرومیت در این مناطق و لزوم تلاش بیشتر برای کمک به هموطنانمان؛ بود، به خوبی آگاه است؛ هر چند که برخی بزرگواران از آن مطلع نباشند یا به هر دلیل نیّت و هدفم را زیر سؤال ببرند.

بر خود وظیفه می‌دانم؛ اعلام کنم اگر مطلب من؛ به هر دلیل و به هر مقدار؛ باعث ناراحتی اهالی شریف شهرستان زابل و استان با تمدنِ کهن سیستان و بلوچستان شده است، صمیمانه و خاضعانه از فرد فرد این عزیزان پوزش می‌طلبم؛ عذر خواهی می‌کنم و طلب حلالیت دارم.

این عذرخواهی از باب انسانیتی است که هدف اصلی از انتشار آن مطلب بود؛ نه هیچ چیز دیگر!

طبیعتاً نقش دست‌های پیدا و پنهان، و برخی منابع خبری در فضای مجازی، با نیّات خاص و برخی دست اندرکاران در منحرف کردن اصل ماجرا، که همان محرومیت شدید آن مردم؛ و عدم رسیدگی به وضعیت آنان و نیز نپرداختن به موضوع مهم و اساسی سوءمدیریت در آن دیار، و عدم توجه جدی از مرکز به آن استان و شهرستان است، نمی‌توان در ملتهب کردن فضای حاکم و فراموش کردن اصل و پرداختن به فرع نادیده گرفت؛ که خدای بزرگ بر آنها هم شنوا و بینا و حکیم است.

در پایان جا دارد مراتب ارادت و احترامم را به فرد فرد اهالی شهرستان زابل و مردم صبور و مقاوم استان کهن سیستان و بلوچستان؛ ابراز و اعلام کنم.

از خدای بزرگ روزهای بهتر و پر رونق تری را برای آن استان و مردمش مسئلت دارم.

خاک پای هموطنانم

حسن شمشادی، خبرنگار

شامگاه جمعه؛ چهارم خرداد نود و هفت


 

تکذیب رسمی

بخشدار قرقری با اشاره به اینکه سخنان یک خبرنگار کذب و از روی بی اطلاعی بوده است، افزود: استفاده مردم بخش قرقری از گوشت گربه تکذیب می‌شود.

اردشیر ارباب‌زهی، در همین رابطه در گفت‌وگو با تسنیم در زاهدان اظهار داشت: تمام حرف‌های این خبرنگار کذب محض و ناشی از بی‌اطلاعی وی بوده است.

بخشدار قرقری افزود: در بی‌اطلاعی وی همین بس که شهرستان هیرمند را به عنوان یک روستا فرض کرده و اطلاع نداشته که هیرمند یک شهرستان مجزا و دارای فرمانداری جداگانه است.

ارباب‌زهی خاطرنشان کرد: مردم دارالولایه سیستان در دینداری شهره آفاق هستند پس چطور ممکن است در ماه رمضان با گوشت گربه افطار کنند؟!

بخشدار قرقری خاطرنشان کرد: هر چند سیستان با مشکلات زیادی روبرو است اما دولت، خیران و نهادهای حمایتی اجازه نخواهند داد که این شرایط اسفبار برای مردم رخ داد و تمام این حرفها توهین به مردم است و از زبان هیچ انسان عاقلی شنیده نمی شود.

دهیار روستای ملادادی هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: حرف‌های این آقای خبرنگار از پایه بی اساس و دروغ است.

وی تصریح کرد: ما در این روستا اصلا گربه نداریم که کسی بخواهد گوشت آن را بخورد؛ در ضمن مردم اینجا خودشان دامداری می‌کنند و افراد بی بضاعت هم تحت پوشش نهادهای حمایتی و کمیته امداد هستند.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. تصورکرده اید سوسیس های کیلویی 7000 تومان چیستند ؟؟؟؟؟؟؟که با ولع غذای دلپذیر خانواده هاست……

  7
  1
 2. تاجایی که ماهم اطلاع داریم ودر مناطق محروم همراه گروههای جهادی و…سفرها واقامت واشنایی خوبی داشته ایم موش هست ولی گربه پیدا نمی شه!
  گمانم اینا هم غربگرا واز انجا امدن با مناطق محروم اشنا نیستن
  بچه های جهادی هم زود احساسی ویه جورایی میشن!

 3. حال یک خبرنگارهم که درد و رنج مردم را گفته به قول بخشدار پشت میز نشین سیر، دروغگو است!!!!!!!!!!!

 4. ای لعنت بر شما که فقط اهل تکذیب و توجیح هستید سفسطه سفسطه. من خودم زابل بودم روستاهای سیستان و بلوچستان رو گشتم. فقر بشدت در اون مناطق زیاده . چیه حتما میخواید این رو هم تکذیب کنید؟

 5. حالا حتما” باید گوشت بخورند تا زنده بمونند !! من نزدیکه 5 ساله که گیاهخوار شدم و لب به گوشت نمیزنم و زندم و حالم خوبه !!!
  منظورم به مشکلات مالی و معیشتیشون نیست…. اون جای خود داره ….. منظورم به جفائیست که به این حیوانات زبان بسته میشه .

  1
  4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا