گزارش| درآمد چند صد میلیونی روزنامه‌ها از آگهی دولتی

روزنامه‌های دولتی بیشترین درآمد را از آگهی‌های دولتی دارند!

سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبالغ و تعداد آگهی‌های دولتی اختصاص یافته به تمام روزنامه‌ها در شش ماهه‌ی اول سال ۹۷ را منتشر کرده است؛ گزارشی که با توجه به گزارش تیراژ و میزان تولید محتوای آنها، نشان دهنده ی بی عدالتی و رانت‌های فراوان در دریافت آگهی‌های دولتی (دولتی و ثبتی) است.

در این جدول نام حدود ۳۳۰ روزنامه وجود دارد که آگهی دولتی گرفته‌اند [لینک فایل کامل جدول] نتیجه‌ی بررسی ۵۰ روزنامه‌ی نخست این لیست توسط خبرنگار انصاف نیوز در ادامه می‌آید:

پیش از این انصاف نیوز در دو گزارش به بررسی میزان تیراژ روزنامه‌ها [لینک گزارش] و میزان مطالب تولیدی آن ها در یک روز [لینک گزارش]  پرداخته بود.

روزنامه‌ی ایران متعلق به دولت بیشترین درآمد از آگهی‌های دولتی را دارد. ایران در ۶ ماهه‌ی اول سال ۹۷ حدود ۹۸۰ میلیون تومان از تعداد ۲۴۵۵ آگهی‌های دولتی درآمد داشته. اطلاعات (۹۶۹ میلیون تومان)، جام جم (۷۴۱ میلیون تومان)، دنیای اقتصاد (۶۸۳ میلیون تومان)، کیهان (۵۸۴ میلیون تومان)، همشهری (۵۴۸ میلیون تومان)، جمهوری اسلامی (۴۲۱ میلیون تومان)، خراسان (۴۰۴ میلیون تومان)، قدس (۳۰۶ میلیون تومان) و جهان صنعت (۲۴۱ میلیون تومان) در رتبه‌های بعدی تا رتبه دهم هستند. در میان ده روزنامه‌ای که بیشترین درآمد از آگهی‌های دولتی را داشته‌اند، تنها نام دو روزنامه‌ی خصوصی ، یعنی «دنیای اقتصاد» و «جهان صنعت» به چشم می‌خورد.

در میان ده روزنامه‌ دوم که سهم بیشتری دارند نام چند روزنامه با وابستگی به مسوولان وجود دارد. «ابتکار» با درآمدی حدود ۲۱۰ میلیون تومان با تعداد ۱۱۱۲ آگهی در رتبه‌ی ۱۲‌ام این جدول قرار دارد. این روزنامه متعلق به «محمدعلی وکیلی» نماینده‌ی مجلس تهران است.

رتبه‌ی ۱۴ام این جدول مربوط به روزنامه‌ای به نام «سایه» است. این روزنامه از آگهی‌های دولتی حدود ۱۸۰ میلیون از ۹۵۱ آگهی درآمد داشته است. صاحب امتیاز این روزنامه «علی‌اکبر بهبهانى» مديرعامل تعاونى مطبوعات كشور است.

رتبه‌ی ۱۵ام متعلق به «مردم سالاری»، روزنامه‌ی «مصطفی کواکبیان»، نماینده‌ی مجلس است. این روزنامه هم در این شش ماه حدود ۱۷۰ میلیون تومان آگهی دولتی گرفته.

رتبه‌ی ۲۰ام متعلق به روزنامه‌ی «جوان»، متلعق به یکی از موسسات زیر مجموعه‌ی یکی از ارگان‌های نظامی است؛ که حدود ۱۶۵ میلیون تومان از دولت آگهی گرفته است.

نکته‌ی جالب در میان این بیست روزنامه نبودن نامی از روزنامه‌های خصوصی اصلاح طلب بویژه سه روزنامه‌ی شرق، آرمان و اعتماد است که فروش و شهرت نسبتا خوبی در دکه‌ها دارند.

«کار و کارگر» رتبه‌ی بیست و یکم این جدول را با ۱۶۰ میلیون آگهی دارد. این روزنامه متعلق به خانه‌ی کارگر کم فروش است و محتوای تولیدی پایینی دارد

در میان روزنامه‌های استانی «پیام استان سمنان» با اختلاف در جایگاه اول است. این روزنامه در این بازه‌ی شش ماهه حدود ۱۷۰ میلیون تومان آگهی دولتی گرفته است و در جایگاه ۱۹ام در میان کل روزنامه‌های کشور، بالاتر از روزنامه‌های سراسری چون شرق و اعتماد است. رتبه‌ی بعدی در میان استانی‌ها مربوط به «آوای خراسان جنوبی» است. این روزنامه درآمدی نزدیک به ۱۴۰ میلیون تومان از انتشار این آگهی‌ها به دست آورده است.

روزنامه‌های «دریا» و «صبح ساحل» به ترتیب با حدود ۱۲۰ و ۱۱۰ میلیون تومان در رتبه‌ی اول و دوم منطقه‌ای ها هستند.

«اعتماد» متعلق به «الیاس حضرتی»، نماینده اصلاح طلب استان تهران، رتبه ۲۴ در این جدول را دارد؛ این روزنامه حدود ۱۵۰ میلیون تومان از دولت آگهی گرفته.

«ستاره صبح» و «روزان» پایین تر از اعتماد و بالاتر از شرق به ترتیب با درآمد ۱۴۶ و ۱۳۷ میلیون تومان در رتبه های ۲۴ ام و ۲۸ ام قرار دارند. این دو روزنامه جزو کم فروش‌ترین روزنامه‌ها هستند.

«شرق» که یکی از پر تولید ترین و روزنامه های خصوصی است در رتبه ۲۹ ام این جدول است و از مجموع ۵۳۶ آگهی دولتی خود در شش ماهه اول سال ۱۳۱ میلیون تومان درآمد داشته.

«شهروند» متعلق به سازمان هلال احمر در رتبه ۳۱ ام با ۶۰۰ آگهی ۱۳۰ میلیون درآمد کسب کرده.

«هفت صبح» روزنامه نام دار بعدی است که با در آمد ۱۲۱ میلیونی در رتبه ۳۶ ام است. این روزنامه یکی از روزنامه های خصوصی موفق و با تولید محتوای با کیفیت است.

«تعادل» دیگر روزنامه متعلق به الیاس حضرتی با درآمد ۱۰۲ میلیون تومانی در جایگاه ۴۳ ام است.

«همدلی» متعلق به «ولی الله شجاع پوریان» معاون شهردار تهران با درآمد ۹۶ میلیونی در جایگاه ۴۸ است.

نکته جالب رتبه ۵۷امی «آرمان امروز» است که تنها ۸۶ میلیون آگهی دولتی گرفته است.

در ادامه جدول تعداد آگهی‌ها و درآمد روزنامه‌ها در شش ماهه‌ی اول سال ۹۷ از آگهی‌های دولتی را مشاهده می‌کنید:

نام روزنامهتعداد آگهیدرآمد از آگهی (میلیون تومان)
ایران۲۴۵۵۹۸۱
اطلاعات۲۴۳۹۹۶۹
جام جم۱۸۵۵۷۴۱
دنیای اقتصاد۱۷۱۱۶۸۳
کیهان۱۴۶۵۵۸۴
همشهری۱۳۷۲۵۴۸
جمهوری اسلامی۱۷۳۵۴۲۱
خراسان۱۰۷۲۴۰۴
قدس۱۲۴۲۳۰۶
جهان صنعت۹۶۹۲۴۱
صمت۸۸۱۲۱۹
ابتکار۱۱۱۲۲۱۰
۱۹ دی۹۸۴۱۸۵
سایه۹۵۱۱۸۰
مردم سالاری۹۱۵۱۷۳
آفتاب یزد۷۰۱۱۷۲
رسالت۱۳۱۳۱۷۰
فرصت امروز۷۵۳۱۶۹
پیام استان سمنان۱۳۴۳۱۶۹
جوان۶۶۵۱۶۴
کار و کارگر۱۲۳۳۱۶۰
حمایت۸۳۹۱۵۸
آفرینش۸۲۳۱۵۶
اعتماد۵۹۴۱۴۸
ستاره صبح۶۹۶۱۴۶
جهان اقتصاد۵۷۵۱۴۱
آوای خراسان جنوبی۲۷۷۵۱۳۹
روزان۱۰۵۵۱۳۷
شرق۵۳۶۱۳۱
شهروند۶۰۰۱۳۰
عصر اقتصاد۶۸۵۱۲۹
خراسان شمالی۹۶۹۱۲۵
نسل فردا۹۷۰۱۲۴
سیاست روز۹۴۴۱۲۲
دریا۹۳۵۱۲۱
هفت صبح۴۸۶۱۲۱
اصفهان امروز۶۳۷۱۱۶
مناقصه – مزایده۶۱۰۱۱۵
عصر آزادی۸۷۸۱۱۴
صبح ساحل۱۰۸۶۱۱۲
کیمیای وطن۱۰۶۳۱۱۱
عصر ایرانیان۸۰۶۱۰۳
تعادل۵۴۴۱۰۲
هدف و اقتصاد۱۱۲۹۱۰۱
اقتصاد ملی۶۵۴۱۰۰
تجارت۷۶۶۹۸
پیام ما۷۴۸۹۷
همدلی۵۳۷۹۶
اخبار صنعت۸۶۵۹۴
بشارت نو۹۰۰۹۴

 

رازهای آگهی دولتی برای روزنامه‌های عجیب

گزارش انصاف نیوز | تیراژ روزنامه‌ها چقدر است؟ [بروز رسانی شده]

 

گزارش دوم انصاف نیوز: هر روزنامه چقدر محتوا تولید می‌کند؟ [+نمودار]

 

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/s8leU
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن