گزارش| درآمد چند صد میلیونی روزنامه‌ها از آگهی دولتی

روزنامه‌های دولتی بیشترین درآمد را از آگهی‌های دولتی دارند!

سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبالغ و تعداد آگهی‌های دولتی اختصاص یافته به تمام روزنامه‌ها در شش ماهه‌ی اول سال ۹۷ را منتشر کرده است؛ گزارشی که با توجه به گزارش تیراژ و میزان تولید محتوای آنها، نشان دهنده ی بی عدالتی و رانت‌های فراوان در دریافت آگهی‌های دولتی (دولتی و ثبتی) است.

در این جدول نام حدود ۳۳۰ روزنامه وجود دارد که آگهی دولتی گرفته‌اند [لینک فایل کامل جدول] نتیجه‌ی بررسی ۵۰ روزنامه‌ی نخست این لیست توسط خبرنگار انصاف نیوز در ادامه می‌آید:

پیش از این انصاف نیوز در دو گزارش به بررسی میزان تیراژ روزنامه‌ها [لینک گزارش] و میزان مطالب تولیدی آن ها در یک روز [لینک گزارش]  پرداخته بود.

روزنامه‌ی ایران متعلق به دولت بیشترین درآمد از آگهی‌های دولتی را دارد. ایران در ۶ ماهه‌ی اول سال ۹۷ حدود ۹۸۰ میلیون تومان از تعداد ۲۴۵۵ آگهی‌های دولتی درآمد داشته. اطلاعات (۹۶۹ میلیون تومان)، جام جم (۷۴۱ میلیون تومان)، دنیای اقتصاد (۶۸۳ میلیون تومان)، کیهان (۵۸۴ میلیون تومان)، همشهری (۵۴۸ میلیون تومان)، جمهوری اسلامی (۴۲۱ میلیون تومان)، خراسان (۴۰۴ میلیون تومان)، قدس (۳۰۶ میلیون تومان) و جهان صنعت (۲۴۱ میلیون تومان) در رتبه‌های بعدی تا رتبه دهم هستند. در میان ده روزنامه‌ای که بیشترین درآمد از آگهی‌های دولتی را داشته‌اند، تنها نام دو روزنامه‌ی خصوصی ، یعنی «دنیای اقتصاد» و «جهان صنعت» به چشم می‌خورد.

در میان ده روزنامه‌ دوم که سهم بیشتری دارند نام چند روزنامه با وابستگی به مسوولان وجود دارد. «ابتکار» با درآمدی حدود ۲۱۰ میلیون تومان با تعداد ۱۱۱۲ آگهی در رتبه‌ی ۱۲‌ام این جدول قرار دارد. این روزنامه متعلق به «محمدعلی وکیلی» نماینده‌ی مجلس تهران است.

رتبه‌ی ۱۴ام این جدول مربوط به روزنامه‌ای به نام «سایه» است. این روزنامه از آگهی‌های دولتی حدود ۱۸۰ میلیون از ۹۵۱ آگهی درآمد داشته است. صاحب امتیاز این روزنامه «علی‌اکبر بهبهانى» مديرعامل تعاونى مطبوعات كشور است.

رتبه‌ی ۱۵ام متعلق به «مردم سالاری»، روزنامه‌ی «مصطفی کواکبیان»، نماینده‌ی مجلس است. این روزنامه هم در این شش ماه حدود ۱۷۰ میلیون تومان آگهی دولتی گرفته.

رتبه‌ی ۲۰ام متعلق به روزنامه‌ی «جوان»، متلعق به یکی از موسسات زیر مجموعه‌ی یکی از ارگان‌های نظامی است؛ که حدود ۱۶۵ میلیون تومان از دولت آگهی گرفته است.

نکته‌ی جالب در میان این بیست روزنامه نبودن نامی از روزنامه‌های خصوصی اصلاح طلب بویژه سه روزنامه‌ی شرق، آرمان و اعتماد است که فروش و شهرت نسبتا خوبی در دکه‌ها دارند.

«کار و کارگر» رتبه‌ی بیست و یکم این جدول را با ۱۶۰ میلیون آگهی دارد. این روزنامه متعلق به خانه‌ی کارگر کم فروش است و محتوای تولیدی پایینی دارد

در میان روزنامه‌های استانی «پیام استان سمنان» با اختلاف در جایگاه اول است. این روزنامه در این بازه‌ی شش ماهه حدود ۱۷۰ میلیون تومان آگهی دولتی گرفته است و در جایگاه ۱۹ام در میان کل روزنامه‌های کشور، بالاتر از روزنامه‌های سراسری چون شرق و اعتماد است. رتبه‌ی بعدی در میان استانی‌ها مربوط به «آوای خراسان جنوبی» است. این روزنامه درآمدی نزدیک به ۱۴۰ میلیون تومان از انتشار این آگهی‌ها به دست آورده است.

روزنامه‌های «دریا» و «صبح ساحل» به ترتیب با حدود ۱۲۰ و ۱۱۰ میلیون تومان در رتبه‌ی اول و دوم منطقه‌ای ها هستند.

«اعتماد» متعلق به «الیاس حضرتی»، نماینده اصلاح طلب استان تهران، رتبه ۲۴ در این جدول را دارد؛ این روزنامه حدود ۱۵۰ میلیون تومان از دولت آگهی گرفته.

«ستاره صبح» و «روزان» پایین تر از اعتماد و بالاتر از شرق به ترتیب با درآمد ۱۴۶ و ۱۳۷ میلیون تومان در رتبه های ۲۴ ام و ۲۸ ام قرار دارند. این دو روزنامه جزو کم فروش‌ترین روزنامه‌ها هستند.

«شرق» که یکی از پر تولید ترین و روزنامه های خصوصی است در رتبه ۲۹ ام این جدول است و از مجموع ۵۳۶ آگهی دولتی خود در شش ماهه اول سال ۱۳۱ میلیون تومان درآمد داشته.

«شهروند» متعلق به سازمان هلال احمر در رتبه ۳۱ ام با ۶۰۰ آگهی ۱۳۰ میلیون درآمد کسب کرده.

«هفت صبح» روزنامه نام دار بعدی است که با در آمد ۱۲۱ میلیونی در رتبه ۳۶ ام است. این روزنامه یکی از روزنامه های خصوصی موفق و با تولید محتوای با کیفیت است.

«تعادل» دیگر روزنامه متعلق به الیاس حضرتی با درآمد ۱۰۲ میلیون تومانی در جایگاه ۴۳ ام است.

«همدلی» متعلق به «ولی الله شجاع پوریان» معاون شهردار تهران با درآمد ۹۶ میلیونی در جایگاه ۴۸ است.

نکته جالب رتبه ۵۷امی «آرمان امروز» است که تنها ۸۶ میلیون آگهی دولتی گرفته است.

در ادامه جدول تعداد آگهی‌ها و درآمد روزنامه‌ها در شش ماهه‌ی اول سال ۹۷ از آگهی‌های دولتی را مشاهده می‌کنید:

نام روزنامه تعداد آگهی درآمد از آگهی (میلیون تومان)
ایران ۲۴۵۵ ۹۸۱
اطلاعات ۲۴۳۹ ۹۶۹
جام جم ۱۸۵۵ ۷۴۱
دنیای اقتصاد ۱۷۱۱ ۶۸۳
کیهان ۱۴۶۵ ۵۸۴
همشهری ۱۳۷۲ ۵۴۸
جمهوری اسلامی ۱۷۳۵ ۴۲۱
خراسان ۱۰۷۲ ۴۰۴
قدس ۱۲۴۲ ۳۰۶
جهان صنعت ۹۶۹ ۲۴۱
صمت ۸۸۱ ۲۱۹
ابتکار ۱۱۱۲ ۲۱۰
۱۹ دی ۹۸۴ ۱۸۵
سایه ۹۵۱ ۱۸۰
مردم سالاری ۹۱۵ ۱۷۳
آفتاب یزد ۷۰۱ ۱۷۲
رسالت ۱۳۱۳ ۱۷۰
فرصت امروز ۷۵۳ ۱۶۹
پیام استان سمنان ۱۳۴۳ ۱۶۹
جوان ۶۶۵ ۱۶۴
کار و کارگر ۱۲۳۳ ۱۶۰
حمایت ۸۳۹ ۱۵۸
آفرینش ۸۲۳ ۱۵۶
اعتماد ۵۹۴ ۱۴۸
ستاره صبح ۶۹۶ ۱۴۶
جهان اقتصاد ۵۷۵ ۱۴۱
آوای خراسان جنوبی ۲۷۷۵ ۱۳۹
روزان ۱۰۵۵ ۱۳۷
شرق ۵۳۶ ۱۳۱
شهروند ۶۰۰ ۱۳۰
عصر اقتصاد ۶۸۵ ۱۲۹
خراسان شمالی ۹۶۹ ۱۲۵
نسل فردا ۹۷۰ ۱۲۴
سیاست روز ۹۴۴ ۱۲۲
دریا ۹۳۵ ۱۲۱
هفت صبح ۴۸۶ ۱۲۱
اصفهان امروز ۶۳۷ ۱۱۶
مناقصه – مزایده ۶۱۰ ۱۱۵
عصر آزادی ۸۷۸ ۱۱۴
صبح ساحل ۱۰۸۶ ۱۱۲
کیمیای وطن ۱۰۶۳ ۱۱۱
عصر ایرانیان ۸۰۶ ۱۰۳
تعادل ۵۴۴ ۱۰۲
هدف و اقتصاد ۱۱۲۹ ۱۰۱
اقتصاد ملی ۶۵۴ ۱۰۰
تجارت ۷۶۶ ۹۸
پیام ما ۷۴۸ ۹۷
همدلی ۵۳۷ ۹۶
اخبار صنعت ۸۶۵ ۹۴
بشارت نو ۹۰۰ ۹۴

 

رازهای آگهی دولتی برای روزنامه‌های عجیب

گزارش انصاف نیوز | تیراژ روزنامه‌ها چقدر است؟ [بروز رسانی شده]

 

گزارش دوم انصاف نیوز: هر روزنامه چقدر محتوا تولید می‌کند؟ [+نمودار]

 

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن