بلایی که سر تماشاخانه پالیز آمد [+عکس‌ها]

امیرحسین ناظری کنزق، خبرنگار انصاف نیوز: از چند ماه قبل زمزمه‌های تعطیلی تماشاخانه پالیز به گوش می‌رسید. تماشاخانه‌ای که با وجود اجراهای بسیار خوب و با کیفیتی که در آن شده بود اما از زمان افتتاحیه همیشه دچار حواشی مختلف بود. اجرای افتتاحیه این تماشاخانه با نمایشی از «رضا ثروتی» بود.

ثروتی از همان ابتدا از مدیریت مجموعه و آقای پالیزدار ناراضی بود و در نهایت او پس از این اجرا یک سال از تئاتر ایران دور بود.

بعد از آن هم هنرمندان دیگری از جمله «بامداد افشار» کارگردان نمایش «شهر-بازی»، «کیانوش اخباری» کارگردان نمایش «مارکس و کوکاکولا، «امین میری»، کارگردان نمایش «شلتر» هم از نحو برخورد مدیر مجموعه و عدم انجام تعهداتش به گزوه ها با رسانه ها مصاحبه کردند.

اما با این وجود پالیز تا روزهای آخر پذیرای با کیفیت ترین اجراهای تئاتری پایتخت بود. شاید دلایلی چون خیابان خلوت و جای پارک؛ امکانات خوب فنی سالن؛ امکانات رفاهی مانند کافه و سالن انتظار مناسب در این موفقیت نقش داشتند.

آقای پالیزدار به ملک من خسارات فراوان زده‌اند!

 

اما حالا «محمد حبیبی» مالک بنایی که تماشاخانه پالیز در آن واقع شده بود گلایه شدیدی از آقای پالیزدار دارد. او مدعی است پالیز دار به بنایی که به او اجاره داده شده در زمان تخلیه آسیب جدی زده است.

حبیبی در گفت‌وگو با انصاف نیوز گفت: آقای پالیزدار با من قرارداد سه ساله بسته اند که در اینجا کار فرهنگی و تئاتر کنند. این مکان قبلا رستوران بود؛ به خاطر فرهنگ و هنر اینجا را دادم به آقای پالیزدار ولی حالا به شدت پشیمانم به خاطر رفتار ایشان.

وی افزود: متاسفانه ما آمدیم به کار فرهنگ کمک کنیم ولی به آدم خوبی در این حوزه نخوردیم. ایشان موقع تخلیه آسیب جدی به ملک من زده اند. در حالی که ایشان در قراردادشان ذکر شده بود که باید هرچیزی که به ملک اضافه می‌کنند را بگذارند و بروند. با این حال من گفتم هرچه هست بگذار من پولش را می‌دهم. آقای پالیزدار اجاره بهای یازده ماه خود را پرداخت نکرده اند؛ هرکاری توانستند علیه من کردند در بانک، شهرداری، اداره برق و… حتی پول برق خود را هم نداده‌اند و رفته‌اند.

تصویر بدهی آب تماشاخانه
تصویر بدهی برق تماشاخانه

کافه داخل مجموعه ۲۵۰ میلیون طلب دارد!

 

مالک بنایی که تماشخانه پالیز در آن دایر بود اضافه کرد: این آقا حقوق کارمندان خود را هم نداده اند. از طرفی بدون اینکه من بدانم کافی شاپ من را اجاره داده اند به آقای حسینی. ایشان اصلا حق اجاره دادن کافی شاپ را نداشتند. آقای حسینی آمده اند پیش من و می‌گوید ۲۵۰ میلیون تومان پول داده ام به آقای پالیزدار. حالا آقای حسینی دنبال پولش است ولی آقای پالیزدار نیست.

تا یک ماه دیگر تماشاخانه‌ای دیگر در این مکان دایر می‌شود

 

او در انتها گفت: من به دوستان تئاتر می‌خواهم بگویم شماها نباید بگذارید با سرمایه تئاتر اینگونه رفتار شود. اگر سرمایه گذار دیگری بود حتما نگاهش به تئاتر بد می‌شد ولی من دوباره اینجا را بازسازی می کنم و به اهالی تئاتر این نوید را می‌دهم که این سالن تا یک ماه آینده به بهترین نحو و با بهترین امکانات برای دوستان تئاتری تجهیز می‌کنم و در اختیارشان قرار می‌دهم. ولی من از مسوولان می‌خواهم که حتما صلاحیت این دوستان را تایید کنند که مالکان بعدی ضربه نخورند.

ادعای پالیزدار

فرامرز پالیزدار در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز در این باره مدعی شد: «محمد حبیبی» اصلا مالک آن ملک نیست، او خودش مستاجر آن ملک است، مالک آقای لاهیجی‌ها است. ایشان هم فقط تا ۱۰/۲۳ در آنجا قرارداد دارد و بعد باید برود.

وی افزود: من دو سال در آنجا مستاجر بودم حالا هم بلند شده‌ام، البته در حضور مدیر تیوال آقای امرآبادی، آقای حبیبی به ما قول تمدید داد ولی بعد گفت ۵۰۰ میلیون تومان پول پیش و ۷۰ میلیون تومان اجاره، خب نمی‌شود با این ارقام قرارداد بست.

او درباره تخریب بنا هم گفت: من فقط سازه پشت گالری را از ایشان اجاره کردم، بقیه چیز ها هم خودم ساختم، من بیش از یک میلیارد تومان در آنجا هزینه کردم، حالا هم مال خودم را جمع کرده ام و سازه ایشان را پس داده ام.

پاسخ محمد حبیبی

«محمد حبیبی» در پاسخ به ادعای پالیزدار گفت: نکته اول اینکه من این ملک را تا برج ده اجاره کرده‌ام، بعدش هم از بانک ملی خریده‌ام، مدارکش هم در دفترخانه شماره ۶۳۳ موجود است. نکته دوم اینکه ایشان خودشان اذعان کردند که می‌خواستند با من تمدید کنند، خب اگر من مالک نیستم چرا جلوی آقای امرآبادی می‌خواستند با من تمدید کنند؟ ایشان بخشی از حقیقت را می‌گوید ولی بقیه اش را نمی‌گوید. وی افزود: حالا سوال اینجاست ایشان چه‌کاره است که می‌گوید من مالک‌ام یا نه؟ قوه قضاییه من را مالک شناخته که به من حکم تخلیه داده و من ایشان را با دستور قضایی از آنجا بیرون انداخته‌ام. ایشان بهتر است به فکر بدهی خود به من باشد که یازده ماه است اجاره نداده، بهتر است به فکر پول آقای حسینی باشد. قوه قضاییه تکلیف مالک را مشخص می‌کند.

 

زمان تخلیه سالن آتش گرفت

 

یکی از نگهبانان ملک به خبرنگار انصاف نیوز گفت: روزی که آقای پالیزدار وسایلش را جمع می‌کرد من اینجا بودم. صندلی ها هنوز روی تیرآهن‌ها بود که ایشان دستگاه برش آوردند و خواستند آهن‌ها را ببرند. دستگاه برش به صندلی‌ها گرفت و همه چیز آتش گرفت. بعد هم فقط یه سری آهن قراضه ماند برای آقای پالیزدار.

در ادامه عکس‌های خرابی‌های ناشی از آتش سوزی و تخلیه گروه قبلی مستقر در مجموعه را مشاهده می‌کنید.

تصویری از سالن یک که کف آن بر اثر آتش سوزی و آب باد کرده و در نیز آسیب دیده

 

تصویری از سالن یک که تمام لوله های بستن نور تخریب شده اند

 

تصویری از سالن یک که آثار تخریب و زباله ها در آن پیداست

 

تصویری از سالن یک که تمام امکانات حتی عایق ها هم تخریب شده اند

 

تصویری از زباله های سالن یک

 

تصویری از سالن یک که سقف و صندلی های آن تخریب شده

 

تصویری از جعبه برق سالن یک که سیم ها کنده شده اند و درحال سیم کشی جدید است

 

تصویری از اتاق گریم سالن یک که بالابر آن خراب شده است

 

تصویری از جای خالی موتور بالابر که آن را برده اند!
تصویری از سالن دو که خساراتی به آن وارد شده و صندلی و سقف آن تخریب شده

 

تصویری از سالن دو که خساراتی به آن وارد شده و صندلی و سقف آن تخریب شده

 

آثار آتش سوزی روی در سالن دو

 

تصویری از سالن دو که خساراتی به آن وارد شده و صندلی و سقف آن تخریب شده

 

تصویری از اتاق فرمان سالن دو که آثار تخریب و از بین بردن سیم کشی در آن قابل مشاهده است

 

عکسی حیاط مجموعه؛ گونی ها نحاله های جمع شده از سالن دو است

 

نمونه ای از نخاله های موجود در سالن دو

 

تصویری از پله های یکی از اتاق های سالن دو که پله های آن موقع تخلیه بریده شده اند!

 

تصویری از پله های اتاق های گریم و اتاق فرمان سالن دو که بریده شده اند!

 

تصویری از تابلو برق که تمام کابل های آن قطع شده اند و کارگران درحال بازسازی آن بودند

 

تصویری از حیاط پشتی مجموعه

 

تصویری از حیاط پشتی مجموعه

 

تصویری از حیاط پشتی مجموعه

 

تصویری از حیاط پشتی مجموعه

 

تصویری از حیاط پشتی مجموعه

 

تصویری از اتاق های داخلی

 

تصویری از اتاق های داخلی

 

تصویری از حیاط مجموعه

 

تصویری از حیاط مجموعه

[نام تماشاخانه‌ی جدید در میان تیتر خبر به اشتباه «پالیز» نوشته شده بود که در حدود ساعت ۱۲ تصحیح شد]

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن