نامه‌ی آیت‌الله یزدی خطاب به آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی در اعتراض به دیدار با خاتمی

خبرگزاری«حوزه» نوشت: چندی قبل تصویری از یک دیدار در تهران منتشر شد که آیت الله العظمی شبیری زنجانی را در کنار شخصیتهایی چون آقایان موسوی خوئینی، غلامحسین کرباسچی، سید محمد خاتمی، عبدالله نوری، عبدالمجید معادیخواه و تعدادی دیگر نشان می‌داد که اخبار و تحلیل های زیادی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت [لینک]. با گذشت چند روز از آن ماجرا، اینک رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی نامه ای سرگشاده به این موضوع پرداخت.

بر پایه این گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌ متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله شبیری زنجانی «دامت برکاته»

سلام علیکم

با احترام؛ ضمن عرض ارادت و تسلیت ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری«دام ظله العالی» احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است.

لازم به ذکراست، اینجانب نیز در دو مرحله با حضرتعالی مکاتباتی در مورد برخی از مسائل دیگر داشته ام که جواب قانع کننده ای دریافت نکردم؛ لذا این نامه رابه ناچار به صورت سرگشاده خدمتتان ارسال ‌کردم

چگونه می‌شود، حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیات رئیسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقایی در تهران حاضر شوید و با این آقایان ملاقات داشته باشید!.

یادآور می‌شوم مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است، پس لازم است این احترام و شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمائید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد.

ان شاء الله

محمد یزدی»

درباره نامه آقای محمد یزدی | یادداشت عباس عبدی

در نقد نامه انتقادی محمد یزدی به آیت الله شبیری زنجانی

تجدید دیدار استاد و شاگرد «محبوب»

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. درباره شان مرجعیت هرکس حق اظهارنظر را ندارد بماند از اشخاصیکه سابقه نیکویی نزد بسیاری از مردم ومراجع ندارندووزانی علمیشان هم درحد واندازه مراچع نیست …….

 2. بنده مقلد این مرجع تقلید آزاده و مستقل هستم و تعجب هم نکردم بلکه تعجبم از این نامه است که مراجع را “مقلد” میخواهند نه مرجع تقلید!

 3. سلام ظاهرا استقلال مرجعیت تقلید در حضور در جمعی هم بایستی با اجازه ایشان باشد. دلسوزانه عرض میکنم آیا تا بحال از این روش ها طرفی بسته ایم موفق باشید

 4. بنده خدا هنوز از تکرار می کنم دلگیره! خیلی خوبه که محبوبان ملت از نظر آقایان به صراحت مساله دار خوانده می شوند!

  1. کسی که خودش از حرف خودش به خاطر “تکرار می کنیم” و حمایت از محبوبش، عذرخواهی می کنه، چه جایگاهی داره که جناب عالی سنگش را به سینه ات می زنی؟
   یک جور می گه محبوب ملت، هر کی ندونه فکر می کنه ما تو بیابان زندگی می کنیم.

 5. اگر ناراحتي و تعجبي وجود داشته باشد، از ناحيه حوزويان و مقلدين جناب شبيري زنجاني نيست، بلکه از ناحيه کساني است که مشکلاتي جسماني دارند و بهمين دليل بسيار عصباني مزاج و تندخو هستند. ضمنا” اتفاقا” برعکس گفته اند، اگر برفرض محال، نظام، احترام و شآني داشته باشد، از صدقه سر مراجع مستقل و آزاده اي است که هنوز جايگاهي در بين مردم و جامعه دارند.

 6. وای بر ما
  آزادی یکی از اشعار جمهوری اسلامی در سال 57بود
  وقتی مرجع تقلید آزادی ندارد، وقتی صله ارحام که از طرف اسلام انقدر برایش تاکید شده است و داستان پیامبر و مسیحی و خاکستر حداقل چهل هزار بار شنیده ایم، وقتی رییس حوزه و…به دیگران بهتان میزنند، وقتی پیرمردی که پایش لب گور است و خود را زاهد میداند و به خاطر دنیا از دیگران پاچه خواری میکند،
  این تذهبون؟

 7. بی بصیرتی تا به کجا؟ تا جایی که با سران فتنه نشست و برخواست کنی؟ بی بصیرتی عوام و خواص ندارد،این بی بصیرتی ها از خواص و مراجع تقلید پذیرفته نیست که با فتنه گران و اسلام ستیزان امریکایی دیدار کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا