گزارش سایت تندرو در حمایت از نامه‌ی هیات کوهنوردی خراسان

سایت محلی تندروی «صبح توس» گزارشی را در حمایت از نامه‌ی هیات کوهنوردی خراسان با تیتر «صفر تا صد ماجرای اذن ولی برای کوهنوردی در خراسان رضوی / جنجال سلبریتی‌ها برای حمایت از اشاعه ابتذال در مشهد» منتشر کرد.

بیشتر بخوانید: آیا مردان هم در خراسان به اذن همسر برای کوهنوردی نیاز دارند؟

به گزارش انصاف نیوز، متن این گزارش به همراه تصاویری که در آن منتشر شده در پی می‌آید:

صبح طوس: انتشار نامه‌ای از سوی هیئت کوهنوردی خراسان رضوی مبنی بر وجود فساد در گروه‌های کوهنوردی غیرمجاز و ضرورت اجازه نامه ولی برای حضور بانوان در اردوهای مختلط، دستمایه هجمه سلبریتی‌ها و افراد معلوم الحال به مشهد شد.

۱۳ آبان ماه سال جاری بود که نامه‌ای از جانب هیئت کوهنوردی خراسان رضوی خطاب به مؤسسین و مدیران باشگاه‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی منتشر شد؛ در بخشی از این نامه به گزارش‌های دریافتی از ساکنین روستا‌های منتهی به مناطق کوهنوردی و همسران بانوان متأهل و خانواده خانم‌های مجرد اشاره‌شده بود.

در این گزارش‌ها شکایت از گسترش روزافزون فعالیت‌های به‌اصطلاح ورزشی با عناوین تورهای طبیعت‌گردی، کوه‌پیمایی و غیره به‌صورت مختلط که باهدف کسب درآمد نامشروع، ترویج بی‌بندوباری اخلاقی، کشف حجاب بانوان و رواج بی‌حیایی اعلام‌شده بود که در پس‌آن ارتباطات غیراخلاقی و نامشروع زنان و مردان را پدید می‌آورد.

با افزایش گروه‌های طبیعت‌گردی با مدیریت افراد معلوم‌الحال که به‌صورت غیرمجاز فعالیت داشتند، هیئت کوهنوردی خراسان رضوی قانونی را بازخوانی کرد که مورد هجمه برخی رسانه‌های داخلی و خارجی واقع شد.

بازخوانی قانون / در این ابلاغیه آمده بود: “از کلیه مدیران، مؤسسین و اعضای باشگاه‌ها انتظار می‌رود به‌منظور جلوگیری از هرگونه شائبه و مبری کردن ورزشکاران واقعی و پایداری اعتبار و ارزش‌های انسانی و دینی در این ورزش، نسبت به شناسایی و معرفی فعالیت‌های غیر مشروع آنان اقدام نمایند تا سره از ناسره جدا گردد.”

در بخش دیگر بیان‌شده بود: ” در جهت رعایت ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، اجازه همسر برای شرکت خانم‌های متأهل و اجازه ولی قهری برای خانم‌های مجرد و نوجوانان تا سن ۲۰ سال الزامی است.”

کوهنوردی یا سلب آرامش؟ / نکته قابل‌توجه، آن است که بسیاری از روستاییان که زندگی ساده و آرامی را می‌گذرانند، با ورود کوهنوردان غیرمجاز به منطقه سکونت آن‌ها، دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند؛ برهم زدن سکوت طبیعت با زیاد کردن صدای موسیقی، رقص مختلط، حضور دختران نوجوان بدون اذن والدین، در جریان نبودن شوهران از حضور همسران خود در تورهای طبیعت‌گردی و مسائل اخلاقی که در تورهای دارای شب خواب به وجود می‌آید، بخشی از مواردی است که موجب نارضایتی عمومی شده است.

در خدمت رسانه‌های معاند / اگرچه ۱۰ روز از انتشار این اعلامیه می‌گذرد ولی در حال حاضر این سؤال به وجود می‌آید که چرا پس‌ازاین مدت این موضوع رسانه‌ای شد؟ روزنامه شهرآرا که متعلق به شهرداری مشهد است با انتشار گزارشی با تیتر “صعود با اجازه ولی!” منبعی نامعتبر برای رسانه‌های معاند شد.

پس از شهرآرا نوبت به ایسنا رسید که در دم این اعلامیه بدمد و خود را از آتش فتنه دورنگه ندارد؛ رسانه‌های داخلی غیرخودی محتوا را برای بی‌بی‌سی آماده کردند تا بر طبل ولایت خودمختار بودن خراسان بزنند ولی غافل از آنکه بدانند اصل ماجرا چیست.

مهناز افشار که ید طولانی‌ای در حمایت از زندانیان سیاسی و منافقین دارد نیز خود را از غافله عقب ندید و هجمه توئیتری را آغاز کرد، در همین راستا اکانت‌های توئیتری که با هماهنگ شده و با هدف مشخص فعالیت خود را آغاز کردند و مشهد و زنان را مورد هجمه قراردادند.

تاجزاده و مهناز افشار خدای اظهارنظرهای کورکورانه / مصطفی تاجزاده نیز یکی دیگر از افرادی بود که مشهد را هدف قرارداد تا بدین واسطه به سمت اهداف سیاسی خود بتازد ولی فعالین رسانه‌ای و فضای مجازی به او این‌گونه پاسخ دادند: ” چند روز دیگه تو یک تور تفریحی غیرمجاز مشکلی پیش بیاد همین شماها فریاد وااسلاما سرمیدین و میگین چطور تو مشهد بدون اجازه دختری میتونه هم‌چین جایی بره، به خاطر منافع جناحی به ناموس مملکت هم رحم نمیکنی؟” و ” جناب تاجزاده شما به قانون کشور اعتراض دارین و داعشی میدونین؟ رئیس هیئت کوهنوردی استان خراسان رضوی گفت: تمامی این موارد قانونی است که در متن قانون آمده است، ما که حکم نکردیم ما توصیه کردیم. حالا اگر کسی به این حکم معترض است یعنی به مواد قانونی معترض است.”

فعالان فضای مجازی، تاجزاده و سایر افرادی که سعی در گرفتن ماهی از آب گل آلود دارند را متهم به تشویش اذهان عمومی خطاب کردند؛ اظهار نظرهای  کورکورانه ای که موجب شد فضایازی رسانه‌ای علیه مشهد به وجود آید که تنها پاسخ آن ارجاع به قانون و شرع بود.

خبرنگار صبح توس برآن شد تا در مورد این مساله به گفت‌و‌گو با رئیس هیات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی بنشیند که مشروح آن به شرح ذیل است:

زحمتکش اظهار کرد: اینکه برخی افراد از انتشار اعلامیه برآشفته شده و واکنش نشان می‌دهند بدان جهت است که شاید منافعشان درخطر بوده است، ما قانونی را وضع نکردیم بلکه تنها مواد قانونی را یادآوری کردیم.

وی افزود: یکی از مواردی که در اعلامیه بیان‌شده مربوط به قانون مجازات اسلامی است و یکی دیگر از قوانین مربوط به قوانین مدنی است که سال‌های گذشته به تصویب رسیده‌اند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن