اهدای کارت هدیه به خبرنگاران، رانت یا حمایت؟

اهدای کارت هدیه به خبرنگاران رسمی است که در نشست‌های خبری مختلف انجام می‌شود و مبالغ مختلفی به عنوان هدیه به آنها داده می‌شود که هدف از دادن این مبالغ مشخص نیست.

چندی پیش خبرنگار انصاف نیوز در نشست خبری بیمه مرکزی که در آن چنین کارت هدیه‌ای به خبرنگاران داده بودند، از غلامرضا سلیمانی مدیرکل بیمه مرکزی در این‌موردسوال پرسید که او در این مورد اظهار بی‌اطلاعی کرد. مهدی افروزمنش، خبرنگار سابق روزنامه‌ی همشهری نیز در اینباره با خبرنگار انصاف ‌نیوز به گفت‌وگو پرداخت.

بیمه مرکزی دوازدهم بهمن نشست خبری برگزار کرد تا خبرنگاران سوالات خود را از غلامرضا سلیمانی مدیرکل این مرکز بپرسند. خبرنگار انصاف نیوز نیز به نشست خبری دعوت شد. بیرون سالن اجتماعات، افرادی نشسته بودند که بعد از احراز هویت خبرنگاران بسته‌های سفیدرنگی از کشو خارج می‌کردند و به خبرنگار می‌دادند بعد از باز کردن بسته‌ها متوجه شدیم، یک کارت هدیه‌ی ۲۰۰ هزار تومانی داخل هریک از آنها است.

این نشست تنها نشستی نبود که در آن کارت هدیه بین خبرنگاران توزیع می‌شد. در نشست خبری بیمه مرکزی خبرنگار انصاف نیوز از غلامرضا سلیمانی پرسید:« تا کی قرار است بودجه عمومی در کشور صرف کارهای بی‌هدفی مثل کارت هدیه دادن به خبرنگاران شود؟» سلیمانی در پاسخ گفت: «پول بیمه پول بودجه عمومی نیست، بیمه خسارت می‌گیرد. در مورد کارت هدیه نمی‌دانم به شما کارت هدیه داده شده یا نه.» او با خنده ادامه داد: « اگر نداده‌اند بگویم تقدیم کنند.»

مهدی افروزمنش خبرنگار سابق روزنامه‌ی همشهری در این مورد به انصاف نیوز گفت: «برای من هم بارها چنین اتفاقی افتاده است. برای این موضوع بیشتر از اینکه به نهادها اشکال وارد باشد به خبرنگاران اشکال وارد است که این هدایا را می‌پذیرند؛ اگر نپذیرند این رسم از بین می‌رود.»

او در مورد انگیزه‌ی اهدای کارت هدیه به خبرنگاران می‌گوید: « دادن این کارت‌ها به خبرنگارها تاثیری روی کار آنها ندارد؛ این کار یک جور حمایت است اما حمایتی است که از روش بسیار بسیار غلطی انجام می‌شود و بیشتر باعث کسر شان خبرنگار است. حتی اگر دو طرف در اینباره ندانند یعنی عمدی در کار نباشد، این نوعی کم کردن منزلت خبرنگار است.

من نیت‌خوانی نمی‌کنم اما اگر کسی به خاطر خریدن خبرنگار این کار را می‌کند باید در عقل او شک کرد. چون تجربه ثابت کرده که اینکار تاثیری ندارد. اگر کسی فکر کند با دادن این پول خبرنگاران، خبر را مطابق میل او انعکاس می‌کنند، باید در راهبردها و تخصص او شک کرد چون تجربه ثابت کرده که خبرنگاران این کار را نمی‌کنند به خاطر این موضوع فکر می‌کنم این کار نوعی حمایت است.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پذیرفتن این کارت‎ها نوعی رانت است یا نه توضیح داد: «رانت تعریف مشخصی دارد و گرفتن ۵۰ هزار تومان کارت هدیه نمی‌تواند رانت باشد.  رانت یعنی استفاده از یک قدرت مشخص برای کسب منافع بیشتر روزنامه‌نگار قدرت خاصی ندارد. ضمن اینکه روزنامه‌نگار تلاشی برای گرفتن آن نمی‌کند؛ روابط عمومی کارت را به او می‌دهد که روزنامه نگار می‌تواند نگیرد. در رانت شخص به عنوان فاعل رفتار می‌کند، در این مورد خبرنگار به عنوان فاعل رفتار نمی‌کند. یک هدیه وجود دارد که او اختیار دارد آن را بپذیرد یا نپذیرد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/sIYSq
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن