تصمیم دلار۴۲۰۰ تومانی از کجا آمد؟

تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار در افکارعمومی به نام اسحاق جهانگیری سند خورده اما با رصد دقیق فضای رسانه‌ای در فروردین پارسال، به یک «اسحاق» دیگر برخورد می‌شود؛ حالا که این روزها دوباره بحث دلار ۴۲۰۰ تومانی در افکار عمومی داغ شده، مرور خبرها نشان می‌دهد که پیش از تعیین نرخ رسمی از سوی دولت برای دلار، اولین بار یحیی آل اسحاق، از اعضای حزب موتلفه اسلامی و عضو سابق اتاق بازرگانی، پیشنهاد تعیین نرخ۴۲۰۰ تومان برای دلار را مطرح کرده بود.

یحیی آل اسحاق درست صبح همان روزی که در شامگاهش قرار بود دولت تصمیم جدید ارزی را اعلام کند، در مصاحبه‌ای با ایسنا، از افزایش نرخ دلار انتقاد و تاکید کرد: «نرخ واقعی دلار نهایتا ۴۲۰۰ تومان است و نرخ ۵۶۰۰ تومانی موجود در بازار اصلا واقعی نیست». این در حالی است که چند ساعت بعد، جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز برگزار و در ساعات پایانی شب، نتیجه جلسه از سوی اسحاق جهانگیری اعلام شد.

این مساله از آن جهت اهمیت دارد که بعضی رسانه‌های اصولگرا در روزهای گذشته با انتشار روایت‌هایی از جلسه‌ی ستاد اقتصادی دولت، تلاش کردند تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی را تصمیمی فردی از سوی روحانی یا جهانگیری وانمود کنند. در حالی که با توجه شرایط و واقعیت‌های آن مقطع، اجماع سیاسیون و اقتصاددان‌ها بر این تصمیم بوده است. به طوری که اصلا ایده اولیه دلار ۴۲۰۰ تومانی نه از سوی چهره‌های دولتی که از طرف یکی از فعالان اقتصادی عضو حزب موتلفه اسلامی مطرح شده است.

اما خبرگزاری فارس که این روزها بشدت منتقد دلار ۴۲۰۰ تومانی است، فردای اعلام نرخ دلار دولتی، با تئوریسین اولیه‌ی این پیشنهاد، یعنی آل اسحاق مصاحبه و از تصمیم دولت دفاع کرده است. آل اسحاق در مصاحبه‌ی روز۲۲ فروردین با خبرگزاری فارس در توضیح چگونگی رسیدن به فرمول نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی گفته: «نرخ ۴۲۰۰ تومان از نظر عوامل اقتصادی از جمله عرضه و تقاضا برای دلار نرخ درستی است،عوامل غیراقتصادی موثر بر قیمت ارز شامل تقاضای ارز برای قاچاق، تقاضای ارز برای خروج سرمایه، فضای روانی بازیگران حوزه ارز و سوداگران است که باید این حوزه ها را به تعادل درآورد.استفاده از این فرمول ما را به ارز ۴۲۰۰ تومان می رساند».

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن