برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

پیشگویی سیلویا براون در ۲۰۱۸ از کرونا در ۲۰۱۰

کانال پاسخ به شبهات درباره‌ی ماجرای کتاب پیشگویی سیلویا براون در ۲۰۱۸ از کرونا در ۲۰۱۰ که این روزها مورد توجه قرار گرفته و فروش بالایی پیدا کرده است، نوشت:

آن چه این روزها به عنوان پیشگویی سیلویا براون دست به دست می‌شود عبارت زیر است:

“حول و حوش سال ۲۰۲۰ یک بیماری شبه ذات الریه شدید در سراسر دنیا منتشر خواهد شد که به ریه و لوله های برونش حمله کرده و در برابر همه روش های درمانی شناخته شده مقاومت نشان می‌دهد. این بیماری به همان سرعتی که از راه رسیده به خودی خود و ناگهان ناپدید می شود و ده سال پس از آن دوباره برمی گردد و به طور کامل ناپدید می شود.” (کتاب پیشگویی ترجمه زارعی ص ۲۷۵)

درحالیکه این پیشگویی از خبر خاص یا عجیبی پرده برنمی‌دارد زیرا:

۱٫ محدوده تاریخی بسیار تقریبی بیان شده و کلمه حول و حوش نسبی است. براون دقیقا به سال ۲۰۲۰ اشاره نکرده و این روش بیان، نوعی تکنیک روانشناختی معمولی است که می تواند بازه تاریخی بین سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۳، یعنی بیش از نصف یک دهه را در بر بگیرد.

۲٫ براون به یک بیماری شبه ذات الریه شدید اشاره کرده در حالی که کووید ۱۹ این گونه نیست، اگرچه این بیماری در برخی موارد ممکن است به ذات الریه منجر شود اما حدود ۸۰ درصد بیماران علائم خفیف دارند و میزان مرگ و میر آن بین ۲ تا ۴ درصد است. دو بیماری خانواده کرونا یعنی سارس و مرس می‌توانند باعث مشکلات تنفسی شدید شوند اما کووید ۱۹ این گونه توصیف نمی‌شود.

۳٫ براون از یک بیماری همه گیر در دنیا صحبت می کند که با کووید ۱۹ هم خوانی دارد اما این که اشاره شده به ریه و لوله های برونش حمله می کند در واقع پیشگویی نیست بلکه توصیف بیماری ذات الریه است.

۴٫ براون یک ویژگی دیگر برای این بیماری ذکر کرده و آن این که در برابر همه درمان های شناخته شده مقاومت نشان می دهد که درباره کووید ۱۹ صدق نمی کند، این بیماری شبیه آنفلوآنزا یا دیگر بیماری های تنفسی است و مورد منحصر به فردی درباره مقاوم بودن آن نسبت به تمام درمان ها وجود ندارد اگرچه هنوز واکسن یا درمان خاصی برای آن کشف نشده است.

۵٫ در مورد قسمت دوم این عبارت که گفته شده کرونا ناگهان ناپدید می شود باید بگوییم حداقل تاکنون که چنین اتفاقی رخ نداده است و حتی اگر اتفاق بیفتد الگوی پیدایش آن باید با سایر داده های اپیدمیولوژی معمولی مقایسه شود تا بدانیم آیا ناپدید شدن ناگهانی آن مسئله شگفت انگیزی است که بتواند پیشگویی براون را خاص کند زیرا بیماری های عفونی به خصوص تنفسی الگوهای قابل پیش بینی دارند. با توجه به توزیع نرمال (منحنی زنگوله) اگر این بیماری به همان سرعتی که رخ داده فروکش کند لزوما حیرت آور نیست.

نکته مهم این است که خلق بیماریهای جدید (با انگیزه های سیاسی، اقتصادی و….) توسط تروریست‌های بیولوژیک امر کاملا قابل حدس است که بارها توسط صاحب نظران و دلسوزان در مورد آن هشدار داده شده است  بنابراین پیش‌بینی چنین بیماری‌هایی بیشتر پیش بینی است تا پیشگویی!

باید دانست که بسیاری از پیشگویی‌هایی براون داشته اشتباه و دردسر ساز بوده است:

در مورد پرونده آماندا براون گفته بود بری مرده است اما زنده بود.

در مورد پرونده شاون هورنبک ۱۱ ساله، براون به والدین او گفت فرزندشان توسط مردی با پوست تیره دزدیده و کشته شده است در حالی که پنج سال بعد فهمیدند پسرشان زنده است و توسط یک مرد قفقازی با موهای کوتاه ربوده شده بود.

براون به مادربزرگ غمگینی که نوه ۶ ساله اش را از حیاط منزلش در تگزاس دزدیده بودند گفت که نوه اش به عنوان برده به ژاپن منتقل شده اما چهار سال بعد بقایای جنازه این دختر بچه در تگزاس پیدا شد.

او پیش بینی کرده بود سربازان آمریکایی تا ماه ژوئن یا جولای سال ۲۰۰۴ از عراق خارج می شوند.

مهمتر از همه اینکه او گفته بود در سن ۸۸ سالگی از دنیا می رود در حالی که سال ۲۰۱۳ و در سن ۷۷ سالگی فوت کرده است.


راست و دروغ انیمیشن جنجالی پیش‌بین

روزنامه‌ی خراسان در میانه‌ی اسفندماه در گزارشی نوشته بود:

حتما شما هم در روزهای اخیر و با توجه به شیوع کرونا از پیش بینی هایی که درباره شیوع این ویروس رخ داده، شنیده و خوانده اید. هرچند پیش از این دو نویسنده آمریکایی به نام های «دین کونتز» در کتاب «چشمان تاریکی» و «سیلویا براون» در کتاب «پایان روزها» درباره ویروس هایی مشابه کرونا در سال های ۱۹۸۱ و ۲۰۰۸ در کتاب هایشان مطالبی را نوشته اند اما بیشترین پست ها درباره پیشگویی‌های عجیب مجموعه پویانمایی «سیمپسون‌ها» است.

سریالی که از سال ۱۹۸۹ در حال پخش است و به تازگی در شبکه های اجتماعی درباره پیشگویی های این سریال بحث های زیادی مطرح شده و حتی برخی آن را به فراماسونرها ربط می دهند. هر چند به دلیل طولانی بودن این سریال برخی از پیش بینی هایشان درست از آب درآمده، درست همان طوری که بسیاری از پیشگویی ها در نوشته های نویسنده های بزرگ مثل ژول ورن مدت ها بعد از نوشتن کتاب به حقیقت پیوسته است اما درباره تعدادی از پیشگویی های این سریال پرطرفدار هم اغراق شده و اصلا پیشگویی در کار نبوده است به عنوان نمونه می توان به پیش بینی ویروس کرونا و رئیس جمهور شدن ترامپ اشاره کرد.

امروز سعی داریم در کنار بررسی شایعه هایی که درباره برخی از پیش بینی ها صورت گرفته، به چند نمونه از پیش بینی های درست این سریال بپردازیم.

این سریال در این مدت طولانی که در حال پخش است ، بارها پیش آمده که آن چه زاییده تخیل نویسندگان سریال بوده، مشابهش در دنیای واقعی هم اتفاق افتاده است. شاید همین باعث شده هر موضوعی که درباره این سریال ادعا می شود، بسیاری آن را باور کنند در حالی که به هیچ عنوان واقعیت ندارد.

پیش‌بینی شیوع کرونا

در بسیاری از صفحات، کانال ها و … ادعا شده که سریال «سیمپسون‌ها» شیوع ویروس کرونا را پیش‌بینی کرده اما این ادعا نادرست است. آن چه بسیاری از آن به عنوان پیش‌بینی کرونا یاد می‌کنند، بخشی از قسمت ۲۱ فصل چهارم این سریال است که در سال ۱۹۹۳ پخش شد. در این اپیزود هومر (پدر خانواده) یک دستگاه آب میوه‌گیری سفارش می‌دهد. یک نفر از کارگران خط تولید کارخانه در شهر اوساکای ژاپن آنفلوآنزا دارد و با سرفه در جعبه‌ها باعث می‌شود ویروس‌ «آنفلوآنزای اوساکا» به شهر اسپرینگ‌فیلد برسد و بسیاری را مبتلا کند.

پس این ویروس در سریال نه از چین که از ژاپن آمده است. همچنین این ویروس نه یک ویروس ناشناخته، بلکه آنفلوآنزاست که باعث مرگ کسی هم نمی‌شود. البته در تصاویری از این سریال، دستکاری هایی صورت گرفته و نام ویروس کرونا به آن اضافه شده که در نسخه اصلی سریال وجود ندارد.

ریاست‌جمهوری ترامپ

پیش از این بارها ادعا شده در سریال سیمپسون‌ها فردی که شبیه ترامپ است، به ریاست‌جمهوری می‌رسد. تصاویری که به عنوان سند پیشگویی منتشر می‌شود، در واقع ویدئوهایی هستند که سازندگان سریال به عنوان ویدئوهای اینترنتی در هجو دونالد ترامپ در حاشیه سریال می‌سازند. به عنوان مثال، پایین آمدن ترامپ از پله‌برقی برای اعلام نامزدی‌اش در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶، دستمایه یکی از همین ویدئوهای کوتاه اینترنتی شد که در ۷ ژوییه ۲۰۱۵ یعنی ۲۰ روز بعد از واقعه اصلی منتشر شده است.

این در خصوص تصویر معروف ترامپ، ملک سلمان و عبدالفتاح سیسی که دست بر گوی درخشان گذاشته‌اند هم صدق می‌کند. هرچند در سال ۲۰۰۰ در قالب یک شوخی به رئیس جمهور شدن ترامپ اشاره‌ای گذرا می‌شود. در این خصوص باید به این موضوع توجه داشت که در سال ۲۰۰۰، دونالد ترامپ برای اولین بار تلاش کرد برای نخستین‌بار بخت خود را در ریاست جمهوری بیازماید. دنیل گرینی نویسنده این اپیزود در سایت هالیوود ریپورتر گفت که قصدش هشداری به آمریکا درباره ترامپ بوده است البته ۱۶سال بعد این اتفاق روی می‌دهد.

مرگ ترامپ

ادعای پیش‌بینی مرگ دونالد ترامپ در این سریال هم به کلی نادرست است. تصویری هم که در شبکه‌های اجتماعی ترامپ را در تابوت نشان می‌دهد، ساختگی است و ارتباطی با مجموعه تلویزیونی سیمپسون‌ها ندارد. طبق تحقیقات سایت درستی‌سنجی «اسنوپس»، این تصویر ظاهرا نخستین بار در ۴chan.org که یک فروم گفت‌وگوست، منتشر شده است.

پیشگویی های واقعی سریال پویانمایی سیمپسون‌ها

پیش‌بینی‌ و پیشگویی‌هایی در عمر سی و یک ساله خود درباره آینده دارد که برخی از آن ها به شهرت بیشتر این سریال کمک کرده است، پیش‌بینی‌هایی در حوزه های سرگرمی، فناوری و نتیجه بازی های ورزشی. در ادامه به تعدادی از مشهورترین پیش بینی های این سریال اشاره می کنیم.

فساد فیفا، پیش‌بینی مصدومیت نیمار – فصل ۲۵ قسمت ۱۶

در قسمت ۱۶ فصل بیست‌وپنجم که سال ۲۰۱۴ به نمایش درآمد، در پی یک اتفاق از هومر خواسته می‌شود در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل داوری کند. از طرف دیگر فدراسیون جهانی فیفا که به نظر می‌رسد بسیار فاسد شده، به هومر پیشنهاد رشوه می‌دهد تا در نتایج بازی‌ها تغییراتی را ایجاد کند اما این پیشنهاد را هومر قبول نمی‌کند. جالب این که در سال بعد یعنی سال ۲۰۱۵، رسوایی نهادهای خاصی در فیفا که درگیر رشوه، کلاهبرداری و پولشویی بوده‌اند، یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌ها در زمینه ورزش شد.

البته باید اضافه کنیم که این سریال مصدوم شدن نیمار و پیروزی آلمان دربرابر برزیل را هم درست پیش‌بینی کرده بود که در مسابقات جام جهانی شاهد هر دو اتفاق بودیم.

خرید «فاکس» توسط والت دیزنی – فصل ۱۰ قسمت ۵

در بخشی از قسمت پنجم فصل دهم این پویانمایی می بینیم که در آن «فاکس قرن بیستم» به‌عنوان یکی از بخش‌های والت دیزنی معرفی شده که در آن زمان همه فکر می‌کردند یک شوخی با شرکت اصلی خانواده سیمپسون هاست اما کمتر از ۲۰ سال بعد این اتفاق رخ داد.به اعتقاد بسیاری از طرفداران، این پیش‌بینی شاید بزرگ‌ترین پیش‌بینی پویانمایی سیمپسون ها بوده است.

برنده جایزه نوبل – فصل ۲۲ قسمت اول

در سال ۲۰۱۶ پروفسور بنت هولمستروم از دانشگاه MIT، جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که دقیقا شش سال قبل در قسمت اول فصل بیست و دوم پویانمایی سیمپسون‌ها، بر سر دریافت جایزه نوبل اقتصاد توسط این دانشمند شرط‌بندی شده بود. در این قسمت مشاهده می‌کنید که اسامی افرادی را که تصور می‌کردند جایزه نوبل به آن‌ها اهدا خواهد شد، نوشته بودند که نام پروفسور بنت هولمستروم هم دیده می شود.

ساعت های هوشمند – فصل۶، قسمت ۱۹

در قسمتی از سریال که در سال ۱۹۹۵ پخش شد، لیسا ازدواج کرده است و نامزد او ساعتی دارد که می تواند از طریق آن با دیگران ارتباط برقرار کند. ساعت های هوشمند امروزی تشابه زیادی با آن چیزی دارند که تصویرگران سیمپسونز در آن زمان به نمایش گذاشتند.

دستگاه تغییر دهنده رای – فصل ۲۰، قسمت

۴ در قسمتی که مربوط به سال ۲۰۰۸ می شود، هومر هنگام رای دادن، با دستگاهی مواجه می شود که رای او را عوض می کند. بعد ها و در سال ۲۰۱۲ در حوزه انتخابی پنسیلوانیا، یک دستگاه رای گیری به خاطر این که رای های باراک اوباما را به نام میت رامنی ثبت می کرد، از رده خارج شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن