دفاعی از زبان ترکی آذربایجانی در پاسخ به یک پژوهشگر

«محمدباقر کریمی» عضو هیات علمی دانشگاه در دانشگاه آزاد تبریز در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است در پاسخ به یادداشت اخیر امیر هاشمی مقدم، پژوهشگر فرهنگی و عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز با عنوان «وقتی صدای نیروهای انقلابی هم در می‌آید» [لینک]، نوشت:

اخیراً مطلبی از جناب آقای هاشمی مقدم، در سایت خبری تحلیلی انصاف نیوز منتشر شده است که مواضع آیت الله سید حسن عاملی، امام جمعه محترم اردبیل را نقد کرده‌اند. نقد سخنان ایشان و یا هر کس دیگری البته در یک فضای بدون پیش داوری و سوگیری از لوازم توسعه فرهنگی و مدنی جامعه متکثر ماست و باید این نوشته را به فال نیک گرفت.

اما ایشان در این نوشته، با القاء داشتن شناختن دقیق خود از آقای عاملی به خواننده، به طور ضمنی جناب آقای عاملی را به نوعی ناآگاهی در مورد تبعات اظهارنظرهای خود و بروز رفتار هیجانی متهم کرده‌اند که نمی‌توان به آسانی از کنار چنین ادعایی گذشت.

اگر با همین متد، مضمون نوشته آقای هاشمی مقدم را هم نقد کنیم، در وهله اول با نوعی خطا در آن مواجه می‌شویم که یا از سر ناآگاهی و عدم اشراف کلی به لوازم و جایگاه و واقعیت‌های مسئله زبان مادری اقوام ایرانی است و یا نوعی مغالطه عامدانه و از سر فرافکنی و ایجاد انحراف از حقیقت است. برای تبیین مدعای فوق، مواردی در ادامه مطرح می‌شود:

یکم: نویسنده محترم، حساسیت آقای عاملی در مورد خلوص زبان را تعبیر به قومگرایی کرده‌اند. در حالی که جنس این دغدغه، فرهنگی است و نه قومی. فقط نقدی که وارد است این است که اولاً استفاده از واژه خلوص در اینجا با توجه به برداشت منفی از معنای خلوص و خلوص گرایی در حیطه زبان در جامعه ما، متناسب با منظوری که ایشان در صدد بیان آن بوده‌اند، نبوده و ثانیاً ایشان برای بیان عمومیت مشکل و خاطر نشان کردن اینکه این مشکل منحصر به جامعه ما نیست و نیز رفع شبهه اقدامات عامدانه در تضعیف زبان ترکی آذربایجانی، اشاره‌ای به وضعیت زبان ترکی در کشورهای آذربایجان و ترکیه کرده‌اند که البته نتیجه عکس داده و به نوعی افتادن در دام افراد مغرضی منجر شده است که نام بردن از آن کشورها برای یک ایرانی ترک زبان را معادل با قوم گرایی تلقی می‌کنند.

این در حالی است که قصد آقای عاملی تبیین این مهم بوده است که این مشکل یک مشکل ایرانی و یا تابع غرض‌ورزی نیست بلکه یک سرنوشت عمومی و یک معضل کلان و فراکشوری هست که زبان ترکی در این قرن با آن مواجه بوده است.

با مرور کردن مواضع آقای عاملی به استقراء می‌توان دریافت که مسئله ایشان مسئله حفظ زبان به مثابه یک میراث مهم فرهنگی است نه گرایش‌های قومی و تمام فعالیت‌هایشان هم با همین کلید به وضوح قابل درک و تبیین است.

مطابق کنوانسیون معنوی یونسکو که در سی و دومین اجلاس آن در سال ۲۰۰۳ به تصویب رسید، از زبان به عنوان یکی از مواریث فرهنگی غیرملموس نام برده شده و حفظ آن را به عنوان یک یادگار گرانقدر از نسل‌های پیشین به نسل‌های جدید نوع بشر بسیار مهم شمرده‌اند.

محمدباقر کریمی
محمدباقر کریمی

بسیار واضح است که وقتی زبان یک قوم و یا ملت به موازات پیشرفت‌ها در عرصه‌های مختلف عمومی و علمی در دنیای امروز که فرکانس تغییرات در آن بسیار زیاد هست، در جهت ظرفیت سازی برای کسب قابلیت حمل آن دستاوردهای جدید به روز نمی‌شود، و یا به دلیل فقدان کتابت و عدم استفاده و کاربرد رسمی آن زبان و یا قرار گرفتن آن تحت هژمونی یک زبان غالب علمی یا سیاسی، حضور همه جانبه خود در زندگی روزمره و رسمی افراد را از دست می‌دهد، متکلمین به مرور حضور ذهن واژه‌ای خودشان در حوزه آن زبان را از دست می‌دهند و علاقه‌مندی در بین متکلمین آن زبان برای استفاده از آن کم می‌شود.

بدین ترتیب یک زبان بیش از پیش تضعیف شده و با از دست دادن جایگاه کاربردی خود به عنوان یک زبان غیررسمی به گوشه انزوا می‌رود و در نهایت سرنوشتی جز مرگ نخواهد داشت.

ممکن است افرادی از دور در حال تماشای برق در خرمن مردم باشند، اما از چشم کسانی که در این خطه زندگی می‌کنند و دغدغه زبان به عنوان میراث فرهنگی و زبان مادری خود را دارند، این دغدغه یک دغدغه حقوق شهروندی و نیز یک مقوله فرهنگی است و تلاش برای محافظت از حیات زبان‌های اقوام و زنده و در جریان نگه داشتن آنها را نه تنها وظیفه خود مردم بلکه وظیفه جدی حاکمیت و حتی یک وظیفه جهانی می‌دانند.

دوم: به نظر می‌رسد که جناب آقای عاملی باید توضیح بیشتری در مورد مقوله ضرورت خلوص می‌دادند تا همه جوانب دغدغه‌شان به خوبی روشن و تبیین می‌شد. با شناختی که از رفتار و گفتار آقای عاملی در باب باور و نوع تفکر ایشان در مورد مقوله زبان به دست می‌آید، ایشان نگران تضعیف شدن زبان مادری خطه آذربایجان و حفظ حیات آن زبان هستند. کما اینکه چنین نگرانی در سطحی کلان‌تر در مورد زبان فارسی هم وجود دارد و تأسیس فرهنگستان زبان فارسی، دایره المعارف‌های فارسی، فرهنگستان‌های مختلف در حوزه‌های علوم و هنر و پزشکی و غیره همگی مؤید این دغدغه مهم است.

البته در حوزه زبان فارسی این کار به صورت افراطی‌تری انجام شده است و متولیان آن به جای اینکه تمرکزشان را بر واژه سازی و معادل سازی در جهت آینده بگذارند، به فکر سره سازی و پالایش آن از گذشته بوده‌اند و اقدام در جهت پاکسازی زبان فارسی از هزاران واژه ترکی و عربی از این زبان کرده‌اند که اینهمه غلظت نه تنها ضروری نبوده بلکه آسیب‌زا هم هست.

به نظر می‌رسد سخن آقای عاملی تحت تأثیر همین تجربه زبان فارسی بوده است. واقعیت تلخی که که امروزه در خطه آذربایجان دیده می‌شود نشان از این دارد که زبان ترکی آذربایجانی به قدری تضعیف شده است که متکلمان آن در فضاهای رسمی و حتی ادبی گاهی فقط قادر هستند که تنها فعل جمله را به ترکی بگویند و بقیه واژه‌ها، در فضاهای رسمی به فارسی و عربی و در فضاهای عمومی به استانبولی ادا می‌شود که اخیراً رواج یافته است.

ادامه این روند به نحیف‌تر شدن هر چه بیشتر این زبان می‌انجامد. حال اگر نظر نویسنده، مرگ زبان ترکی آذربایجانی است و تحقق هدفی هست که از صد سال گذشته دنبال می‌شد، در اینصورت باید گفت که آسوده باشند که هدف به تدریج در حال حصول است! اما اگر زبان ترکی آذربایجانی را هم یک زبان ایرانی و یک میراث فرهنگی معنوی و غیر ملموس می‌دانیم، سخن آقای عاملی نه تنها نگران کننده نیست، بلکه کاملاً قابل درک و اعتنا هست.

سوم: نویسنده محترم ادعا کرده‌اند که زبان ترکی آذربایجانی یک زبان وارداتی در این خطه است و عمر آن از مبدأ حضور سلجوقیان تجاوز نمی‌کند. اولاً این ادعاها در مورد همه زبان‌ها صادق است. به هر حال غالب تمدن‌ها در اثر مهاجرت‌ها شکل گرفته‌اند. در این صورت نه تنها قدمت زبان فارسی بلکه حتی قدمت اسلاف آن نیز از تاریخ ۲۵۰۰ ساله قید شده برای مهاجرت آریاییان تجاوز نمی‌کند.

در ثانی بحث زبان قدیمی منطقه آذربایجان یک بحث مناقشه آمیز با سابقه طولانی است و اگر ۱۰ سند وجود داشته باشد که حضور زبان ترکی را محدود به مهاجرت‌های صده ششم می‌کند، ۱۰۰ سند دیگر هم وجود دارد که تاریخ قدمت آن را حتی به چند هزار سال پیش از حضور زبان فارسی در ایران می‌برد. ضمن اینکه مثال‌های نقض ساده‌ای وجود دارد که فرضیه فوق را رد می‌کند.

اگر قرار بود با مهاجرت چند ده هزار نفری دوره سلجوقیان، زبان منطقه آذربایجان تغییر کند، چرا با مهاجرت ترک‌ها به اصفهان با مقیاس چندین برابر بیشتر از آن در زمان صفوی‌ها، زبان اصفهان ترکی نشد؟ مگر اینکه قائل به یک فرضیه دیگر باشیم که قوم مهاجم و مهاجر، ساکنان بومی آذربایجان را اخراج کرده باشد و خود به جای آن‌ها ساکن شده باشد که البته اولاً سندی برای آن وجود ندارد، ثانیاً در آن صورت هم ما با یک واقعیت تثبیت شده مواجه هستیم که در هر حال ساکنان امروز این منطقه، زبانشان ترکی است و آن را زبان مادری خود می‌دانند و نه تنها با آن مشکلی ندارند، بلکه در صدد حفظ و احیای بیشتر آن هستند و این تفکر را کاملاً در جهت ارتقای وحدت ملی و در چارچوب ایرانیت خود می‌دانند.

چهارم، اما عنوان این نوشته هم جای بحث دارد. ایشان نوشته‌اند که صدای نیروهای انقلابی هم درآمد. به عبارتی برداشت‌شان این بوده که قوم گرایی آنقدر جدی شده است که حتی متدینین و روحانیت را هم درگیر خود کرده است. اما نقطه مقابل این نگاه هم وجود دارد. این مسئله را می‌شود اینطور هم دید که اجحافات در حوزه حقوق فرهنگی اقوام آنقدر پر رنگ شده است که حساسیت قشر روحانی اقوام را نیز برانگیخته است.

جامعه روحانی که معمولاً ارزش‌های دینی و ارزش‌های سیاسی نظام برایشان اولویت اول و آخر بوده است و برای برخی از آنان که مسئولیت‌های حاکمیتی هم دارند مصلحت‌های سیاسی نظام هم، هم عرض همان ارزش‌های دینی تلقی می‌شده، وقتی از نزدیک شاهد برخی کج سلیقگی‌ها در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی می‌شوند و به علت خاستگاه قومی خود برخی از تبعیض‌ها را با گوشت و خون لمس می‌کنند، دیگر از سر ندای وجدان و نیز وظیفه شرعی، نمی‌توانند سکوت کنند و لب به اعتراض باز نکنند.

اما راه منطقی مواجهه با این پدیده شبهه افکنی و متهم سازی طرف مقابل به قومیت گرایی نیست. باید این پدیده را به درستی و در محافل تخصصی آسیب شناسی کرد و راه حل‌های منطقی برای آن ارائه کرد.

وقت آن رسیده است که از نگاه صفر و صدی به مسائل فرهنگی و قومی دست برداریم و از راه حل‌های نادرست آسیمیلاسیونی رضاشاهی برگردیم. جهان امروز تجربه‌های بسیار بهتر و مبارک‌تری از الگوهای زیست متکثر در مقایسه با الگوهای استالینیستی نشان داده است.

چند سال پیش مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، مسائل قومی را یکی از چند چالش مهم جامعه ما در دهه پیش رو عنوان کرد. این بدین معناست که این مسئله، مربوط به چند نفر و یا چند گروه نیست و ریشه آن را باید در تغییراتی اجتماعی جستجو کرد که در مناسبات انسانی جوامع در دنیا، حوزه حقوق بشر و حقوق شهروندی و در سطح آگاهی شهروندان رخ داده است و جامعه ایران نیز به عنوان بخشی از جامعه جهانی تحت تأثیر این تغییرات مهم قرار گرفته است.

ما باید مسئله خودمان را به درستی درک کنیم و در چارچوب منافع ملی و بر اساس دستاوردهای جدید علمی و تجربی اقدام به ارائه راه حل بنماییم.

اگر ما به مسئله حقوق اقوام از پنجره همان پارادایم‌های قدیمی بنگریم، لاجرم به همان راه حل‌های گذشته خواهیم رسید. در این صورت روندی که باعث شده آیت الله عاملی به این موضع برسد، ادامه خواهد یافت و شاید در آینده شاهد موضع گیری‌های مشابه از ائمه جمه سایر شهرهای ترک نشین هم باشیم.

پنجم: در خاتمه از دوستان اهل قلم و روشنفکر انتظار می‌رود که مسائل کلان جامعه را از منظر منصفانه و در چارچوب منافع ملی تحلیل کنند. همان الگویی که مرحوم جلال آل احمد، ۶۰ سال پیش به عنوان یک روشنفکر متعهد و پیشرو از خود به یادگار گذاشت و در مقاله روشنفکر و مشکل زبان ترکی، آن را یک مسئله روشنفکری مهم معرفی کرد.

نویسنده محترم اگر شناختی از آقای عاملی دارند، قاعدتاً باید بدانند که فردی مانند ایشان و در جایگاه ایشان به هیچ وجه به اقدام خلاف مصالح ملی ایران و نظام جمهوری اسلامی مبادرت نمی‌کند. دریغ است که فردی در سطح و مقیاس ایشان را به برداشت‌ها و مواضع هیجانی متهم کنیم.

ایشان نیز مسئله حقوق زبانی و فرهنگی اقوام را در چارچوب منافع ملی دنبال می‌کند. اما مسئله این است که تعریف و نحوه تحقق منافع ملی از نظر ایشان با نظر امثال نویسنده آن مطلب، یکسان نیست.

لذا راه حل منطقی این است که روشنفکران دغدغه مند وحدت ملی ایران، به جای متد منسوخ پاک کردن صورت مسئله و گفتن اینکه هیچ خبری نیست، سعی کنند روی واقعیت مسئله و تعریف وحدت ملی و نحوه پرداختن و تحقق حقوق اقوام در چارچوب آن تعریف مشترک، به توافق برسند.

وقتی صدای نیروهای انقلابی هم در می‌آید

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. استعمار مزدوران و نانخورهای دویست دلاری را علیه ایران فعال میکند و جنبشی منحوس آمیخته با نژادپرستی عریان و فاشیسم قومی به راه می اندازد، آنوقت این آقای مثلا قلم به دست به جای اینکه نگران چنین وضعیتی در آذربایجان باشد به تبیین مطالبه وارداتی میپردازد. سوار یابوی اجنبی نشوید استاد (!) اگر واقعا دغدغه وطن دارید. قلم خود را بر ضد فاشیسم عریان نشانه بگیرید نه کشوری که در مقایسه با همسایگان خود (خصوصا ترکیه و جمهوری باکو) از بالاترین میزان رواداری قومی برخوردار است. کاری نکنید که رویکرد نظام به سمتی تغییر کند که یک بار برای همیشه به چالش های قومی (!) پایان دهد.

  46
  110
   1. دوست عزیز که اهل لاهیجان هستید ، شما خودتون نیز اصالتا تورک زبانید .
    ابن حوقل (سیاحت کننده در آذربایجان) در نقشه ای که از دریای خزر ترسیم نموده ، از دربند (داغستان) تا گیلان را از تورک های نجیب و اهل آذربایجان​ نامیده است .
    همین ادعا را کتیبه ای که مرزبان ساسانیان در داغستان (۵۳۳ میلادی) اوایل سلطنت انوشیروان بر دیواره دژ آن سامان حک کرده اثبات می‌کند .
    سفر نامه ابن حوقل (ایران در صورة الارض)

    61
    18
    1. هر چند می دانستم که مثل همیشه دروغ گفته اید ولی دوباره به ابن حوقل مراجعه کردم و بخش مربوط به «آذربایجان و اران و ارمنیه»آن را مطالعه کردم.نه تنها ادعایی که مطرح کرده اید دروغ بود بلکه سیاح روشن بین گزارشی خلاف آنچه مدعی آن هستید از وضع زبان مردمان آن دیار روایت کرده است.توجه شما و امثال شما را به این جمله ابن حوقل جلب می کنم:«زبان مردم آذربایجان و بیشتر مردم ارمنیه فارسی است و عربی نیز میان ایشان رواج دارد»(سفرنامه ابن حوقل:ایران در صوره الارض.ترجمه جعفر شعار.۱۳۶۶ص ۹۶).گفته اند که پان ترکیسم ترکیبی از بی شعوری و بی سوادی است.لذا می دانم که سخن گفتن با شما با زبان سند هم فایده ای ندارد.افسوس

     9
     19
    2. خدا بهت انصاف بده. یه چیزی بنویس که دیگران با خواندنش یه جمله از حر ف های شما رو باور کنن. زبان گیلکی رو چه به زبان ترکی. اگر منظورت این هست که به به دلیل فرهنگ تسامح و تساحل تعداد زیادی ترک مهاجر از اذربایجان به گیلان مهاجرت کرده و از مواهب طیبعی ان بهره میبرند حرف شما درست هست وگرنه مغاطله می کنید

     10
     19
  1. شما چیکاره نظامید که تصمیم میگیرید؟؟؟ در برابر متن بسیار عالی و با دلیل و منطق دکتر کریمی عزیز ، چرا جواب یاوه میدهید؟؟؟ اولا باید بگم اصل فاشیست و پان فارس شمایید که تاریخ سراسر دروغ و پوچ و کوروش خیالی و … رو که ساخته رضاشاه پهلوی و دروغ نویسانی مثل احمد کسروی که با کمک چند مغز متفکر پول میگرفتند و تاریخ سازی برای زبان بی هویت فارسی و از بین بردن زبان اصیل و ریشه دار ترکی میکردند تا به مذاق رضا پهلوی قالتاق خوش بیاید و اصل این ماجرا بعدا توسط خود کسروی در آخرین سالهای عمر منحوسش بیان شده است. دوما از اسامی و نوشته های تاریخی که امیر هاشمی مقدم گفته ، غیر از کسروی اگر میتوانید عکسی بفرستید و مثل بسیاری از احادیث جعلی ، تاریخ جعلی خودتون رو فقط با منبع کسروی تلاوت نکنید و اون اروپایی ها رو هم‌کسروی از مخیلات خودش گفته و لاغیر.سوما کتاب دده قورقود آذربایجان به اندازه تمام تاریخ فارس قبل از پیدایش حتی مگس و پشه هایی که شاید بعدا جهش پیدا کرده و قوم واهی آریایی رو ساخته اند، قدمت دارد! چهارما شما اگر متوسل به زور هستید و دایه مهربانتر از مادرید و طرف نظام تهدید به نابودی کامل قومیت ها میکنید، اگر مرد هستید و واقعا عرضه ی گفتن این حرف رو دارید در جایی بگید که ۴ تا ترک حضور داشته باشه . مطمعنم نسل خودت به تنهایی همونجا منقرض میشه. در آخر نظام بسیار آگاهتر و کاملتر از این حرفاست که بقول دوستی، خس و خاشاک هایی مثل شما بخواد از طرفش صحبت کنه. پس سکوت کنید و …

   95
   31
   1. چرت پرت تحویل نده…وهمیات شماها چنان تصویری از اذری زبان ها درست کرده که حتی اندیشه یکروز گذراندن را دران مناطق از خیلی ها سلب کرده…شرم ازرم خوب چیزیست که مفاخر ملی وباستانی را هم به پای افکار عقب مانده تان به توهین وهرزه درایی کشیده اید…شما قبل از بیسوادی عقده دارید واگرنه میدانستید سیداحمدکسروی خود ترک واذری بود…

    18
    56
    1. اولا اینکه دوست عزیز شما حتی لحن حرف زدن رو بلد نیستید و لطفاً ادب و فرهنگنتون رو رعایت وتصحیح کنید .
     دوما ، این حرف های شماست که هجویاتی بیش نیست ، شما هیچ احمد کسروی رو میشناسید ؟؟؟ هیچ میدونید که علیه تورک ها چه اقداماتی انجام داده ؟؟؟ هیچ میدونید تئوری کسروی چی هست ؟؟؟

     تئوری کسروی : این اجنبی ادعا می‌کرد که روستائیان خالص ترین و دست نخورده ترین زبان را دارند .
     کسروی با اهالی چند روستای هرزند ، گلین قیه ، زنوز ، حسنو ، در اطراف مرند و قره داغ و تات های خلخال روبرو شد و از زبان آنها پرسید .
     آنها زبان های خود را هرزندی ، تالشی و تاتی نامیدند . هرچند که این زبان ها کاملاً متفاوت و مستقل از هم بودند و جدا از فارسی و تورکی بود ، ولی کسروی آنها را آذری خطاب و ادعا کرد که آنها ریشه در زبان پهلوی دارند . و از آنجا که روستائیان دست نخورده ترین زبان هارا دارا هستند ، مدعی شد که زبان کل آذربایجانی ها زیر شاخه فارسی پهلوی است و آنها همان فارس هستند و تورک نیستند .
     اگر بخواهیم تئوری کسروی را به کل ایران تعمیم دهیم در می یابیم که کل ایران تورک زبان است ، زیرا که بجز (آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل و زنگان که کلا تورک هستند ) در شهر های زیر این تعداد روستای تورک زبان وجود دارد :
     تهران ۲۰۹ روستا
     قزوین ۴۴۱ روستا
     اراک ۳۳۴‌‌ ««
     ساوه ۲۲۴ ««
     دماوند ۲۸ ««
     قم ۱۷ ««
     محلات ۱۲ ««
     طوالش (هشتپر) ۶۸ ««
     رشت ۳۹ ««
     بندر انزلی ۱۰ ««
     فومن ۴ ««
     لاهیجان ۴ ««
     آمل ۲ ««
     ساری ۷ ««
     شاهرود ۱۵ ««
     گرگان ۱۰۷ ««
     نوشهر ۱ ««
     سنندج ۸۳ ««
     اصفهان ۷ ««
     لار ۱۰ ««
     مشهد ۱۵ ««
     نیشابور ۴۶ ««
     شهرضا ۱۹ ««
     شهرکرد ۳۰ ««
     فریدن ۸۲ ««
     بیجار ۱۳۵ ««
     تویسرکان ۹ ««
     شاه آباد(اسلام آباد) ۲ ««
     کرمانشاه ۸ ««
     همدان ۴۵۲ ««
     اهواز ۵ ««
     خرم آباد ۶۵ ««
     آباده ۶۵ ««
     بوشهر ۵۷ ««
     شیراز ۲۹ ««
     فسا ۴۷ ««
     فیروزآباد (فارس) ۱۲ ««
     کازرون ۵۳ ««
     سیرجان ۴ ««
     درگز ۹۹ ««
     سبزوار ۱۰۹ ««
     بجنورد ۱۹۳ ««
     قوچان ۳۳۰ ««

     منبع : سیری در زبان و لهجه های تورکی _ دکتر جواد هئیت _ ص۳۰۷

     شمایی که احمد کسروی رو اینقدر دوست دارید و حرفش رو به عنوان مفاخر ملی قبول دارید ؛
     اگر می‌تونید و در توان دارید کامنت من رو نقض کنید و بگید کل ایران «تورک» نیست .

     65
     14
     1. اولا شما اگر مدعی سیادت هستیداصالتا عربید..پس اینقدر سنگ اذری ها را بر سینه نکوبید.ثانیا.اگر به تبار واصالت باشد..خودم از تبار یکی از بزرگترین طوائف ترکم….وقتی میگویم کسی را انگیزه گذراندن مدت قلیلی دران مناطق هست بهمین علت است…..فرزندم دریکی از دانشگاه های معتبر اندیارپذیرفته شده بود…بعلت اینکه شهرتش مربوط به همان ایل معروف بود چون با زبان فارسی سخن می گفت مورد اذیت وازار همدرسی هایش قرار گرفت ومجبور شدم علیرغم جایگاه ان دانشگاه اورا به محل فعلی ام انتقال دهم …ثالثا زمانیکه من کسروی را شناختم هرچند با بنیان فکری اش موافقتی نداشتم ولی بعنوان یک اندیشمند مورخ وصاحب نام میدانستم (احتمالا دران زمان شما دوران صباوت را می گذراندیدویا هنوز….)رابعا مفاخرملی وباستانی منظور کورش بزرگ است..حالا اگر بازهم شما به بزرگان غیرترک حساسیت دارید چیز دیگری است…..انشاالله بقدرمستوفی شرح داده باشم….حالاعلت اصطلاح وهمیاتی که بکاربرده بودم را فهمیدید….

      16
      37
     2. این امار که شما اوردید ممکن هست درست باشد به چند دلیل. زندگی در مناطق ترک نشین برای اقوام غیر ترک بسیار سخت هست چون اقلیتی از شما یه جوری هستید(محترمانه خواستم از واژگان بی ادبانه استفاده نکنم)
      این در حالی است که بدلیل فرهنگ تسامح و تساحل در مناطق برشمرده شما تر ک ها پس از مهاجرت به راحتی بومیان ان مناطق زندگی کردید.

      5
      12
     3. همین که شما کل ایران رو ترک‌تصور کردید نشانگر دانش بی انتهای شماست. یک‌سوال دارم چرا تبریز چندان غیر ترک ندارد ولی شمال پر ترک هست.چرا اردبیل چندان ترک ندارد ولی اراک و مشهد و بندر عباس پر ترک هستن؟ میدانی چرا؟ زندگی در مناظق ترک‌نشین [سخت است].شما دم از مبارزات ضد فاشیستی میزنید ولی مثال بالا خود گویای ان هست

      7
      10
  2. با سلام عرض ادب خدمت شما ؛
   این چالش ها و رقابت شما به منظور تخریب یک قوم من جمله تورک و فارس نه تنها هیچ منفعتی ندارد ، بلکه موجب تفرقه و تضاد بین ما میشود . محض اطلاع شما عرض می‌کنم که همین بدبینی شما ، نتیجه هزاران برنامه و سال ها تلاش متخاصمان هست . همان کسانی که چشم دیدن قدرتی که از جانب متحد شدن اقوام را ندارند​ ، زیرا میدانند اگر تورک های با تعصب ، کرد های با غیرت ، لر های دلاور ، بلوچ های ناموسمند ، عرب های شیر پیکر ، فارس های زیرک ، گیلک های سرو سان و قوم های دیگر با هم متحد شوند دیگر هیچ قدرتی آنها را نمی‌تواند شکست دهد ، پس به همین علت سعی میکنند شما را وادار به همین کاری کنند که شما انجام میدهید . طبق قانون اساسی تصویب شده بعد از انقلاب ، همه اقوام حق دارند در مدرسه و مراکز آموزشی به زبان مادری خود تدریس کنند ، اما چرا انجام نمیشود؟؟؟
   خشت اول و بنیه تهران را تورک ها (قاجاریه) بنا کردند و کسانی که به آنجا مهاجرت کردند از تورک هایش تبریزی و پایتخت تورک نشین حکومت های قبلی بوده اند ، اکنون چرا ساکنان تهران و قزوین و ابهر و شهر های دیگر فارسی صحبت میکنند و هویت خود را فراموش کرده آمد ؟؟؟ همین بلا سر اقوام دیگر نیز آمده ، من جمله شرم و خجلت نسبت به پوشیدن لباس محلی .

   80
   14
    1. شاهان ترک فاشیست نبودند و در دربار شعرای ترک فارس عرب حضور داشتند

     ضمنا زبان فارسی دری حتی تا عصر در بین مردم حتی شیراز فهم نمی شد
     تحقیق کنید در مورد اشعار سعدی به زبان مادری اش
     تحقیق کنید در مورد سخنان وزیر فرهنگ افغانستان در مورد گسترش زبان دری

     32
     7
  3. فاشیست عریان تویی که خودت را به نادانی زدی و نمیفهمی ایران بعد از صدها سال پس از حمله اعراب و مغول و غیره کهایران را تکه پاره کرده بودندو دیگر نامی از ایران روی نقشه جهان باقی نمانده بود اتحاد طوایف ترک آذربایجان باعث احیای دباره ایران شد.و این با اهدای جان و خون شهیدان ترک و تلاش بی واهمه با چنگ و دندان ما بود که دباره ایران جمع شد یک جا.حالا تو جوجه میخای به ما یاد بدی ما کی هستیم.اونی فاشیست احمقی که برعلیه ما ترکها پان پان میکنه خوبه بدونه مرزهای ایران رو ترکها نگه داشتن از ناخدا صمدی و صیاد شیرازی گرفته تا رئسعلی دلواری و نادر شاه بگیر برو.واقعیت اینه نه تاریخ ساختگی مذحک و بچه گانه دیکته شده زمان پهلوی به دست غربی ها

   76
   17
   1. احسنت
    این تورک های با غیرت بودند که تو هر شرایطی ایران رو تنها نگذاشتند ، اون سرداران تورک بودند که با شعار (قیزیل دان وارسا قفسیم ، اوزگورلوگه وار هوسیم)
    « اگر قفسم از طلا باشد ، من به آزادی هوس دارم »
    به جنگ با دشمنان می‌رفتند .

    54
    12
   2. تبریزی ها یه جمله دارند که میگن : « آرپا چورگی یئمیشیک ، اولکه ساخلامیشیک »
    (( نان جو خوردیم تا شهرمون رو نگه داریم ))
    این جمله اشاره دارد به استبداد صغیر (جنبش مشروطه ایران) که شهر تبریز به مدت یازده ماه تحریم بود و هیچ ماده غذایی به آنجا وارد نمیشد ، تو این وضعیت بود که اجداد ما تسلیم نشدند و از جوی اسب ها نون می‌پختند و می‌خوردند تا دوام بیاورند .
    اگر هر قومی این کار رو انجام داد اون موقع هست که لیاقت لقب باغیرت رو داره .
    اجداد ما گردن همه ایرانی ها حق دارند ، چون این ستارخان و باقرخان و سرداران تورک بودند که خواسته های تمام اقوام رو به سرانجام میرسوندند نه فارس ها .
    شما هم از افتخارات فارس ها مثال بزنید تا ببینیم بجز افسانه کوروش کس دیگه ای دارید ؟؟؟
    البته با سند و مدرک .

    57
    16
  4. ترکهای آذربایجان حق طبیعی خودشون رو میخوان!تحصیل به زبان مادری!
   و تا آخرین قطره خونمان برای گرفتن حقمان مبارزه میکنیم!
   خدا را شکر روز به روز ملتمان قویتر میشوند

   81
   22
   1. ساغ اولاسان تورک کارتال ؛
    وقتی واژه تورک رو میشنویم ، اولین کلمه ای که به ذهنمون می‌رسه غیرت هست ، بله غیرت .
    حالا ما با این غیرتمون اجازه نمیدیم که همین سیاست اجنبی ها پیش بره ، ما راه رو برای فرزندان تورک آینده هموار خواهیم کرد ، ما آموزش رو تورکی خواهیم کرد ،
    ما حماسه ۱۳/تیر/۸۲ را تکرار خواهیم کرد ، همون‌طور که آرکاداش های ما در این روز برای آموزش به زبان تورکی در قلعه بابک کلیبر قیام کردند ماهم ساکت نخواهیم نشست . بله ما هر روز قوی تر می‌شویم ، چون زهر هایی که … به خوردمون دادند ، به عنوان پادزهر عمل کرده و مارو قویتر کرده . یاشاسین آذربایجان ، وار اولسون تورک .

    50
    14
    1. یاشاشین تورک .عزیز قارداشلارم گلین اوز دیلیمیزی دیریدین و زیره لره قالراین گلین سویمیایین اذربایجان بو گون کمک ایستر بیزدن وارلسون وطنم اذربایجان.

     29
     9
  5. بهترین طرح دولت برای پایان چالش قومی داشت در نظر گرفتن حقوق ومساوات هستش واگر دولتمردان به مانند شما بخواهند افسار گسیخته عمل بکنند از ایران ویرانه ای بیش نخواهد ماند چرا که قدرتی که در همدلی واتحاد هست در جدایی و… نیست.
   پس یه ذره دقیق تر به این مسائل نگاه بکنیم.

   40
   7
  6. رواداری از جانب ترکها بود که اجازه دادند زبان فارسی رسمی بشود در حالی که اکثریت ایران ترک بود رضاخان با زور اسلحه و حمایت انگلیس زبان فارسی رو رسمی کرد و اگه میتونست ترکها رو قتل عام میکرد. در حد اندازه های خودت حرف بزن

   52
   18
   1. خوبه رضا شاه و محمد رضا شاه هر دو زنان ترک داشتن! پس قاعدتا میبایست اول زنان خود را قتل عام میکردن.دست بردارید از این رفتار مشمئز کننده

    5
    6
  7. شما ظاهراً بدجور سوار یابوی اجنبی هستی و الحق از نوع مزدوران و نانخورهای دویست دلاری هستی که اکثریت مردم ایران را تهدید به پایان می کنید آن هم با رویکرد نظام !!! ،
   اولا ترکان در ایران قوم نیستند ملت هستند و زیر ستم فاشیسم عریان زجر می کشند نه به زبان خود می نویسند نه تحصیل می کنند نه رادیوی ملی دارند نه روزنامه ملی دارند نه تلویزیون ملی و … دارند هر زمان هم راجع به حقوق شهروندی صحبت می کنند مورد تهمتهای بی ملاحظه امثال شما قرار می گیرند . آن موقع زبان شما منفعت ملی دارد و زبان ما ضد منافع ملی است راستی تعریف شما از منافع ملی چیست؟.
   ترکها در ایران تاریخ ۷۰۰۰ ساله دارند که موید آن قبرستانهای باستانی در گوشه گوشه ی این سرزمین است . یک نمونه دیگر اسلم ابن عمرو ترکی دیلمی شهید دشت کربلا که به زبان ترکی حرف میزد میتوانی جستجو کرده و از توهم در بیایید.

   4
   2
   1. شما دوست لاهیجانی هیچ می‌دونید که خود شما هم اصالتا تورک هستید ؟؟؟؟؟
    ابن حوقل (سیاحت کننده در آذربایجان) در نقشه ای که از دریای خزر ترسیم نموده :
    از دربند (داغستان) تا گیلان را تورک زبان و جزء آذر بایجان نامیده است .
    همین ادعا رو کتیبه ای که مرزبان ساسانیان در داغستان (۵۳۳ میلادی) اوایل سلطنت انوشیروان حک کرده اثبات می‌کند .
    منبع : سفرنامه ابن حوقل (ایران در صورة الارض

    52
    17
  1. اگر هر روز یک ساعت مطالعه آزاد داشتید الان میدونستید .
   اگر دنبال منبع و کتاب های خوب در این رابطه میگردید ، اثر های استاد حسن راشدی فوق‌العاده اند .

   37
   11
   1. تا آنجا که می دانم ایشان رشته تخصصی اش الکترونیک بوده. نوشته های همین غیرمتخصصان را می خوانید که آشکارا سفرنامه ابن حوقل را تحریف می کنید و درباره کتیبه های دژ داغستان از خودتان جمله می سازید و کتابهای دکتر رئیس نیا را در حالی که خودشان همچنان زنده اند (و خداوند طول عمرشان دهد) تحریف کرده اید. در حالی که شمار زیادی اسطوره شناس، تاریخ دان و زبان شناس و… برجسته ترک/آذری داریم.

    16
    38
    1. آفرین بر تو ای امیر هاشمی مقدّم . خوب پاسخ دادی . موفّق باشی . زنده باد ایران . زنده باد همهِ ملّت ایران از هر قومیّت . زنده باد تاریخ نگاری تخصّصی و حرفه ای .

     7
     18
 2. سلام-مرحوم سید جلال آل احمد فارس زبان در کتاب در خدمت وخیانت روشنفکران در بخش مربوط به آذربایجان رفتار ظالمانه با آذربایجان وزبان ترکی را به روشنی تبین کرده امیدوارم برخی هموطنان ایشان راهم پان ترک خطاب نکنند ضمنا در قرآن مجید صریحا تاکید شده ما مردم را دررنگها زبانها و ….آفریدیم ودر این مورد حکمتی هست من به عنوان یک تبریزی می گویم آیت الله عاملی از فرزندان راستین و صادق ائمه اطهار (ع) است شیعیان لبنان به گفته تاریخ نشان از ابوذر غفاری دفاع گر بی پروای ولایت دارند واگر آجداد آیت الله عاملی از آن دیار به دیار اردبیل بنیانگذار انقلاب رسمی تشیع آمده اند حتما سهم بزرگی در آن انقلاب داشتند

  72
  17
 3. آیت الله دکتر عاملی هم آشنا به علوم دانشگاهی هست هم حوزوی و فقه….حرف های ایشان حرف دل بسیاری از نخبگان آذربایجان اعم از مذهبی و علمی است که گاهی اتهام پوسیده پان ترک برای ایجاد تفرقه میان اقوام ترک ایران با خارج ایران مطرح می شود.. و…است حتی عده ای از نخبگان فارسی زبان ولو کم…نگران ترویج ادبیات فاشیستی پهلوی برای ترویج نژادگرایی انحصاری فارسی و پیامدهای خطرناک آن به دلیل انباشت نارضایتی از عدم اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی هستند.چرا باید در کشوری که قانون اساسی آن در مورد زبان مادری مشخص هست به بهانه پنهان کردن ناسیونالیسم تهاجمی فارسی با اتهامات مختلف نارضایتی و خشم اقوام را برانگیخت و فرصت های توسعا از درون را ازبین برد و زمینه های تحقیر هویت ها و جدایی طلبی را تقویت نمود.

  72
  17
 4. استاد گفته اند که اسنادقدمت زبان ترکی بیش از صدها ومربوط به هزاران سال پیش است …..لطفا ازاین صدها اسناد حداقل ۵سند رو کنند/

  25
  53
  1. سابقه زبان فارسی (دری) از زمان سامانیان به بعد است، اما موجودیت ترکان که زبان ترکی هم موجودیت این زبان است قبل از اسلام در کتاب التیجان در حمله امپراتور یمن به آذربایجان در زمان تولد حضرت محمد(ص) و همچنین در تاریخ بلعمی و دیگر تواریخ نوشته شده، همچنین زبان ترکی در ادامه زبان سومری و دیگر زبانهای التصاقی قبل از مهاجرت آریائیان به ایران است که سابقه هفت هزار ساله در ایران دارند

   57
   19
   1. ساغول کیشی ،
    ۷۰% کلمات فارسی دری برگرفته از زبان های عربی ، هندی و حتی تورکی هست .
    اگر از دید تاریخ بخایم به این قضیه نگاه کنیم ، به این نتیجه می‌رسیم که نه تنها کل ایران بلکه تمامی کشور های منطقه از عراق و سوریه گرفته تا قزاقستان و گرجستان همه تورک زبان هستند و دارای تمدن های تورک و با شکوهی بوده اند .
    سومری ، ایلامی ، کوتی ، لولوبی ، اورارتویی ، ماننایی ، اشکانی ، صفویه ، قاجاریه و… از جمله این حکومت ها هستند .
    فارس ها نیز راهزنانی بوده اند که از استب های جنوب سیبری به ایران مهاجرت کرده اند .
    حتی زبانشان نیز با زبان امروزه فارسی کاملاً متفاوت بود و به صورت پهلوی با یکدیگر مکالمه می‌کردند .برای مثال ، سعدی به زبان آنها میگوید :
    «به پی ما جان غرامت بسپریمن
    عزت یک وی روشتی از آمادی»
    خب یک فرد فارس هیچ موقع نمی‌تواند معنی این شعر را بفهمد زیرا که این زبان مختص مهاجران اوروسی است . حتی زبانی که اکنون صحبت میکنند (دری)نیز میراث سامانیان و زبان مردم تاجیک و افغان است که خود آن نیز برگرفته از ۲۴۰۰۰ فعل تورکی و زبان های هندی و عربی است .

    44
    19
   2. یعنی امپراطور یمن(بزعم شما؟؟؟؟)تمام کشور ایران را از جنوبی ترین مرزها تا شمالی ترینشان را زیرسم ستورانش قرار داد تا به اذربایجان حمله کندودراین احوال انوشیروان خاک ستورانش را توتیای چشمانش کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟درشگفتم که توهم چه میزاید….

    7
    21
  2. گمبرون (گئن بورون يعني دماغه بزرگ) اسم قبلي بندر عباس و اينجه بورون (دماغه كوچك) يكي در جنوب و ديگري در شمال كشور از موقعي كه تاريخ نوشته شده بوده اند و اسمشان هم همين بوده. بيش از هفت هزار سال قدمت. باز هم سند مي خواهي

   49
   13
   1. کاملاً صحیح ؛
    از قدیم الایام افراد مزدور قصد تخریب زبان تورکی را داشته اند و تا اکنون نیز ادامه دارد ،
    یکی از اقدامات، عوض کردن نام شهرها ، روستاها ، رودها و کوه ها از تورکی به فارسی بود ، برای مثال : سویوق بولاق به مهاباد _ تاتائو به سیمینه‌رود _ جیغاتی به زرینه رود _ ارومیه به رضائیه _ صائین قالا به شاهین دژ _ سلماس به شاهپور _ آجی چای به تلخه رود _ قره داق به ارسباران _ آخما قیه به احمقیه _ قره چیمن به سیاه چمن _ کوچ کوله به کج کلاه و …. از جمله شاهکار های این افراد بی فرهنگ بود ، اما آنها با این کار خود یک دنیا را به خود خنداندن زیرا به عنوان مثال : ترجمه قره چیمن ، چمنزار وسیع میشود نه چمن سیاه و قره بولاق ، چشمه بزرگ میشود نه چشمه سیاه و حتی نام روستای کوچ کوله یک جمله است نه کج کلاه .

    45
    11
    1. سخنی دارم با فرهیختگان اذری…..از این پیام ها تداعی امری مثبت به ذهن تبادر نمی یابد….وظیفه شماست که درجهت تلطیف این افراط گری ها بکوشید…واگرنه نتیجه این تندروی ها همان بالابردن پرچم کشور بیگانه میشود که متاسفانه اتفاق هم افتاد….

     14
     28
     1. عدالت مایه همبستگی و اتحاد و تبعیض مایه اختلاف است.

      تندر روی ؟؟ از کی اعتراض به بی عدالتی و مطالبه حقوق تندروی است

      ما به چه زبانی باید میگفتیم که اصل ۱۵ اجرا شود که نگفتیم؟
      چه کار باید میکردیم که نکردیم؟
      گناه ما چه بود که پهلوی برنامه برای از بین بردن زبانمان ریختند؟
      گناه ما چیست که فرهنگستان نداریم و شاهد پر پر شدن زبانمان هستیم؟
      گناه ما چیست وقتی اسامی جغرافیایی اصیلمان را در شهر صدا میزنیم ولی اسامی تحریفی کثیف را به روی تابلو میبینیم؟
      چقدر بگویم؟ چند مورد دیگر بگویم که بفهمی احساس میکنم که خفه میشوم در این فضای ساخته مزدوران پهلوی با حمایت امپریالیزم

      آقایی که نگران هستی
      از معلول حرف نزن
      شیر باش و علت را پاتولوژی کن

      امروزه حتی دانش آموزان تیزهوشان های تبریز به قدری حساس شده اند که به محض ورود به دانشگاه نشریه ترکی راه می اندازند
      آنهایی که یک عمر سرشان در کتاب و دفتر بوده و حتی فوتبال نمیدیدند!
      آن توجیهی که میکردید اهالی ورزشگاه قشر پایین جامعه و بیسواد است الان در سطل زباله است.

      حق گرفتنی است و ما حقوق مان را مطالبه میکنیم. این خلاف کدام قانون است؟ کسی که حقوقش را از کشورش مطالبه میکند تجزیه ظلب است؟ آنکه تجزیه طلب است اتفاقا به دنبال براورده نشدن مطالبات و رادیکال کردن فضا است. من با چه زبانی بگویم تجزیه طلب نیستم اما زبانم هویتم ترک و ایرانی (به معنی سرزمین نه تعریف نژادی آن که مساوی با آریایی است , ایت تعریفراسیستی را بر خواهیم چید ) بودنم را دوست دارم ؟
      مشرق ما افغانستان با چند زبان رسمی و مغرب ما عراق با چند زبان رسمی است . این وسط برخی فاشیست های تنگ نظر تفاله پهلوی , با ندادن حقوق اقوام کشور را جهنم میکنند
      ترکی هم باید رسمی شود , این یک مطالبه حقوقی است.
      مرگ بر فاشیست ترک ستیز
      مرگ بر راسیسم
      مرگ بز شونیسم

      31
      7
     2. ظاهرا این اقای موسوم به صفدر خان(ذیل الذکر)توجه کافی نکرد…من محصول این افراط گری ها گفتم…که کسی را مانند من (که شجره نامه اش را به ترک بن یافث بن نوح دارد)اجازه گذراندن مدت قلیلی دران منطقه نمی دهدواثارش همان بود که گفتم …شما از حق وعدالت سخن می گویید؟؟؟

      2
      17
     3. آقای مرتضی من پیام های شما رو از بالا دنبال کردم
      بالا نوشتید از شهرتتون معلوم هست ترک هستید اما فرزند شما فارس زبان هست.
      بعد نوشتید نظریات کسروی را قبول دارید , آنهم شمایی که به یافث ابن نوح میرسید !!
      بهتر بود فرزندتان زبان غنی و قدرتمند اجدادش که بیشترین حکومت ها را بر این فلات تشکیل دادند را بلد میبود و یا حداقل دو زبانه تربیتش میکردید
      البته اختیار با خودتان است , لکن آنهایی که با مانقورد ها و ساتقین ها نمیسازند هم اختیار با خودشان است

      19
      1
 5. تاحالا واژه سومر را شنیده ای سومر معرب چومر ترکی به معنای گل خاک رس هست تمدن سومر هم یعنی تمدنی که خانه هایشان از گل رس ساخته شده خیلی جالبه نه البته فقط این نیست هزاران دلیل دیگه که سومریان اجداد ترکان آزربایجان هستند

  58
  19
  1. بله
   حتی عراق در تمامی دوران دارای دو تمدن سومر و سوبارو بوده و این دو تمدن تورک زبان هستند ، ولی به دلیل اسلام و پیشروی عرب ها اکثر مردم عراق عربی صحبت میکنند ، دقیقا مثل کشور مصر .

   50
   18
    1. مسخره بازی در نیار
     کجا گفت همه جاها ترک بود
     اونایی که میگن حضرت آدم و حضرت پیامبر و بومیان امریکا و افریقا خخخ هم آریایی هستن و عرب نمیپرستن خخخخ پان آریایی های نادان هستن

     30
     6
  2. من فکر میکنم شما بهتره بنویسی ترک ها اجداد تمام نژاد های روی زمین هستن تا هم‌خیال شما راحت بشه و هم‌خیال بقیه افراد. اقا قبول اصلا نژاد زرد نژاد سفید و سرخ همه برخواسته از نژاد شما هستند.ما تسلیم

   3
   5
 6. در ادوار کهن فلات کنونی ما نه اقوام آرایی پارسی وجود داشتند نه ترکها پس همه مهاجریم حالا عده ای باستانگرا که با کودتای رضا خانی قدرت حاکمه رو در دست گرفته بودند مسابقه قدمت راه انداختند و با افکار ضد ترک و ضد عرب به دوستی هزاران ساله اقوام ایران ضربه زدند خوشبختانه با وقوع انقلاب اسلامی قدری از آتش اختلافات قومی فروکش کرد. مثلا در کتاب تجارب الامم از اسکان پنجاه هزار ترک در زمان انوشیروان در منطقه آذربایجان یاد شده است حساب کنید در گذر زمان این جمعیت چقدر رشد کرده است و بعدا با مهاجرت ترکهای سلجوقی با آذربایجان تقویت شده است. در واقع بتدریج بافت قومی آذربایجان و نه صرفا زبان آذربایجان از اورارتو-للوبی و … به ترک متحول شد البته در بخش هایی هم زبان پهلوی وجود داشت ولی در کنار ترکی نه به تنهایی. به هر رو امروز آذربایجان هویت خود را ترک ایرانی و زبانش را ترکی معرفی میکند و صالح تر از عرف و عموم مردم هیچ مرجع دیگری نیست و حق تحمیل هویت و زبان به این جامعه را ندارد. آذری سازی سلطنت طلبان و باستانگرایان به جای زبان ترکی (بر عکس مردم ترک ایران و بزرگانی چون شهریار و غلامحسین ساعدی و …) و خصومت با این زبان گام اول تخریب وحدت ملی اقوام ایرانیست

  50
  11
 7. دوست عزیز این سایت یک وبسایت زرد و عمومی و پروپاگاندا نیست و بازدیدکنندگان آن از قدرت تحلیل مناسبی برخوردارند. بنابراین بهتر است به جای اینکه پای «نظام» را وسط بکشید، مکنونات قلبی تان را با استدلال بیان نمایید. شأن نظام که قدرتش اکنون تا مدیترانه گسترده شده است، بسیار بالاتر از این حرفهاست که به خاطر دیدگاههای واپسگرایانۀ برخی روشنفکران پشت میزنشین، حقوق بخشی از شهروندان خودش را نادیده بگیرد؛ آن هم شهروندانی که همواره و متهورانه آماده بوده اند جان خویش را برای یکپارچگی ایران اسلامی فدا نمایند

  10
  32
 8. استاد شما ببخشین نفهمیده یه اظهار نظری کرده محض خالی نبودن عریضه راستی قلمشونم دزدی بوده حتی حاجی عاملی رو هم از نزدیک ندیدن یه چیزی پروندن دیگه جاهلی کردن

  30
  12
 9. دهها سال در کشور المان از زمان شاه تا چند سال پیش شاید الان همه باشد اطاق ضد ترک از طرف پارسیان فاشیست اداره میشود بودجه انهم از طرف دولت ایران شاه و جمهورری باصطلاح اس… پرداخت میشود انوقت ترکها پان هستن!!!!! اگر به مزدوران فیتیله ای و جشنهای دولتی فاشیستی برضد ترکها و بوزینه شیرازی و صدا و سیما و رسانه های فاشیستی و پیاده نظام بیمغز فاشبست در ورزشگاهها……….. اعتراض کنند پس قومگرا هستند!!!!!! یعنی ملت ۳۰میلیونی ترک اجازه اعتراض به توهین و تحقیر و نابودی داشته های خود از طرف پارسیان فاشیست را ندارد!!! در کشوریکه یک قوم(پارسیان) همه چیز را در اختیار خود بگیرد همه چیز و همه کس را برای ایران و ایران را فقط ملک خود بنامد!!! ناخواسته انسان را به یاد بالکان میاندازه……….

  57
  14
  1. فکر نمی کردم انصاف نیوز متنی توهین آمیز را اجازه نشر بدهد مگر اینکه خود اعضای تحریره آن دستی بر آتش داشته باشند.
   به نظر این رسانه هم از انصاف خارج شد.

   11
   31
 10. زبان تورکی دارای قدمت هفت هزار ساله هست و قبل از زبان فارسی نیز در ایران بوده .
  از لحاظ مورفولوژی ادامه زبان های سومری وایلامی هست . (آذربایجان در سیر تاریخ ایران -ج۲-ص۸۶۹_رحیم رئیس نیا)

  57
  11
   1. اگر منظورتان تحریف آشکار متن سفرنامه ابن حوقل و کتیبه‌های داغستان و کتاب دکتر رحیم رئیس نیا است، در کامنتی جداگانه در پایین توضیح داده‌ام.

    6
    37
 11. هرکسی دوست دارد از زبان مادری خود حمایت کنه مگه این مشکلی داره؟
  همه ما هم اینو میدونیم که هیچ مشکلی در این موضوع نیست معنی این همه مخالفت را نمیدانم

  47
  7
 12. شوونیسم و تفکر شوونیستی عامل تفرقه و جدایی در کشور!
  حسن راشدی
  ظاهرا ما ترکها در کشور خود، با دارا بودن حداقل ۴۰ % از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و یا به زبان دیگر، با جمعیت ۳۲ میلیونی، نه تنها حق تحصیل به زبان ترکی خود به اندازه ارامنه ۱۰۰- الی ۱۵۰ هزار نفری ایران نداریم، حتی حق نداریم بگوئیم زبان ترکی ما باید خالص بماند، چرا که اگر چنین صحبتی را بر زبان آوریم از نظر شوونیسم « قومگرا» هستیم!
  فردی از بخش فرهنگی سایت انصاف نیوز با تفکرات راسیستی و کسروی گرایانه، در مورد سخنان آیت اله سید حسن عاملی امام جمعه محترم اردبیل که به ترکی گفته است : «… زبان ما باید خالص بماند. زبان مادری ما باید خالص بماند. ما از تهدیداتی که برای خلوص زبان‌مان وجود دارد نگرانیم…» ناراحت و عصابی شده و روز سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ مقاله ای آغشته با تفکرات شوونیستی در این سایت منتشر کرده است.
  در قاموس چنین کسانی، صحبت کردن ما به زبان درست و غیر مخلوط مادر بزرگها و پدر بزرگهایمان هم گناه نابخشودنی است، چرا که اینها می خواهند آرزوی دیرینه سیاست ضد بشری و آسیمیلاسیونی خاندان پهلوی به حقیقت بپیوندد که یکی از مهره های اصلی و تئوریسینهای مهم این پدر و پسر، محمود افشار یزدی که ثروت باد آورده و هنگفتی را هم در زمان این خاندان بدست آورد، گفته بود :
  «…نگارنده با آموختن پنج دقیقه زبان ترکی هم در هر مدرسه یا دانشگاه آذربایجان مخالفم …میخواهم آموزش فارسی را اجباری و مجانی و عمومی نمایند و وسائل این کار را فراهم آورند تا ظرف سه سال یا زودتر همه مردم بدون استثنا هر دو زبان را بدانند . پس از آن کم کم و خود بخود کلمات فارسی به قدری در لهجه ترکی داخل خواهد شد که اقلا صدی شصت فارسی خواهد بود و این نسبت روز به روز زیادتر می شود تا به صدی هفتاد برسد و دو زبان یکی خواهد شد . ..اگر این سیاست فرهنگی را دولت بپذیرد و ملّت هم کمک کند، چه در آذربایجان و چه سایر شهرستانها، برای من تردیدی نیست که بی هیچ زحمت و دردسری برای هیچ کس و مخالفتی از هیچ کجا به مقصود خواهیم رسید بی آنکه آذربایجانیها احساس کرده باشند بعد از پنجاه سال به زبان فارسی ناحیه خودشان که باید آنرا لهجه ” آذری تازه ” خواند صحبت خواهند کرد…»
  طرفداران چنین تفکر نژادپرستانه ای باید بدانند رهبر انقلاب در شانزدهم آذر ماه ۱۳۹۵ در دیدار با خانواده شهدا به مادر جوان خانواده شهیدی که کودک خردسالش ترکی نمیدانست توصیه کرد که ترکی صحبت کردن را به فرزندش بیاموزد.
  ما در طول چند ماه گذشته شاهد تفکرات نفرت انگیز و تحریک کننده نسبتا زیادی از طرف آنهایی که ایران کثیرالمله را در چنبره یک زبان و یک قوم دیده و بر دیگر ملیتها و زبان و فرهنگ آنها می تازند با بکارگیری واژه ها و ترکیباتی چون « ترکتازی » که قبل از حاکمیت خاندان پهلوی معنی و مفهوم مثبت اما از زمان حاکمیت این خاندان معنای منفی پیدا کرد بودیم، اما همینها در برنامه « سبقت» شبکه اول تلویزیون در تاریخ ۳۰ فروردین که از طرف مجری برنامه به شرکت کننده ای که به زبان ترکی سخن میگفت به شوخی گفته شد پیامتان را به اقلیت فارس زبان کشور هم به فارسی برسانید، غوغایی بپا کردند که چرا چنین جمله ای از زبان مجری برنامه جاری شده است، تا جایی که مسئول برنامه مجبور به عذرخواهی شد !
  در این کشور اگر سالانه دهها میلیارد تومان از جیب مردم و بیت المال انسان ایرانی با زبانها و فرهنگهای متنوع که حداقل چهل درصد آنها ترکان هستند اما برای زبان فارسی، در « فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی» با ۷۵ کارگروه و از سال ۱۳۷۰ به این سو برای ساخت واژه های جدید و به عبارتی که در مطبوعات و شبکه های اجتماعی منعکس شده برای هر کلمه «۱۱ میلیون و۶۰۰ هزار تومان» خرج کنند تا کلمات زیبا و۱۴۰۰ ساله اسلامی عربی جا افتاده در فارسی « خلیج» را به »شاخاب» و « نسیم» را به «آرامه » تبدیل کنند و یا « پیتزا»ی ایتالیایی را «کش لقمه» و « کراوات» فرانسه را « دراز آویززینتی » ایرانی کنند و در « بنیاد سعدی » با میلیاردها تومان هزینه از جیب مردم ، فارسی را به بیگانگان یاد دهند؛ اشکالی ندارد اما اگر امام جمعه محترمی به تاسّی از رهبر انقلاب گفت : زبان ترکی ما باید خالص بماند؛ می شود قومگرا !!

  50
  6
  1. شیخ محمود شبستری
   نظامی گنجوی
   خاقانی
   شعرای اهل آذربایجانند که فارسی می سروده اند (قرن هفتم و هشتم بوده اند)
   در مورد خلوص زبان که بعضی می فرمایند فارسی از دوره پهلوی وارد ترکی شده شعر زیر از صائب تبریزی است ببینید چند لغت فارسی و عربی دارد
   مین دل محزونیله بیر تازه قربانیز هله زخم تیر غمزه مستینله بیجانیز هله
   اولمادان غم چکمه ریز دور زمانیندان سنین ناله و آه ائتمه ده دل ایندی حیرانیز هله
   لطف ائدرسن، گر چه سن اغیاره هر دم دوستیم روز و شب بیز فرقتینله زار و نالانیز هله
   عید وصلینه مشرف اولمادان اغیار دون دستینی بوس ائیله دیک بیز اونلا شادانیز هله
   دام دوزخ ایچره اغیار اولماسین اصلاً خلاص صائبا بیز جنت دلداره مهمانیز هله

   6
   25
   1. از دیرگر رفتار های ترک ستیزان دست گذاشتن بر اشعاری است که بنا لغت غیر ترکی بیشتری دارد و تعمیم آن به کل آثار غنی ترکی
    این مانند آن است که من از کل شاهنامه فاشیست اعظام , بیت زیر را بیاورم که ۵ لغت عربی دارد و بعد گویم آثار فارسی لهجه ای از عربی است

    قضا گفت گیر و قدر گفت ده , فلک گفت احسنت و مه گفت زه

    متاسفانه جوانان ما به دلیل سیستم آموزشی از تاریخ ادبیات خود نیز غافل اند
    از اثری که جمعا ۸۰ لغت غیر ترکی دارد , آن هم به دلیل اسلامی بودن کتاب و اصطلاحاتی چون زکات , بی خبر اند و حتی نمیدانند همچین اثری وجود دارد یا نه!

    ضمنا شعرای آذربایجان فارسی *هم* میسرودند که به علت چند بعدی و نخبگی آن هاست
    که به ترکی شعر میگفتند به فارسی و عربی هم شعر گفتند و حتی صرف و نحو عربی هم نوشتند

    28
    5
   1. چه کسی گفته فارسی باید از بین بره؟ زبان فارسی هم زبانِ مادری فارسی زبانان است و باید هم حفظ شود، اما نباید برای حفاظت از زبان فارسی، زبان مادری ترکان با جمعیت اکثریت نسبی حداقل ۴۰% کشور و زبان اقلیتهای دیگر چون کردی، عربی، بلوچی، گیلکی و غیره از بین برود. فرهنگستان « زبان و ادبیات فارسی » برای جایگزینی کلمات ۱۴۰۰ ساله اسلامی – عربی که خیلیها عربی بودن آنرا در میان جملات فارسی را هم نمی دانند مانند کلمات « خلیج» و « نسیم»، با واژه های نوساز غیر مانوس فارسی به قیمت هر کلمه ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از جیب بیت المال که همه ملل و اقوام در آن شریکند خرج می کند و سالانه ۲۶ میلیارد دلار هزینه این کار است که حساب کنید از سال ۱۳۷۰ که این فرهنگستان کار خودرا شروع کرده تا به حال برای این کار چقدر هزینه کرده ، اما اجازه نمی دهد ترکان با جمعیت حداقل ۳۲ میلیونی به اندازه ارامنه ۵۰ الی ۱۰۰ نفری هم در مدارس خود به زبان مادری ترکی خود تحصیل کنند! آیا زبان فارسی در مقابل زبان ترکی اینقدر ضعیف و نحیف است که حیات خودرا در ممات و مرگ زبان ترکی و دیگر زبانهای این کشور می بیند؟ اگر واقعا اینقدر ضعیف است اجازه بدهند زبانی در کشور زبانِ رسمی شود که در مقابل رشد زبان و فرهنگهای دیگر اقوام کشور خودرا ضعیف نبیند و همه زبانهای کشور بتوانند در کنار هم و به نسبت درصد جمعیتشان در مدارس و دانشگاهها تدریس شوند و در ادبیات، تئاتر و سینما و دیگر هنرها رشد کنند.

    31
    3
    1. حق با شماست آموزش زبان ترکی در مدارس حق ترک زبانان است که در قانون اساسی تصریح شده اما اینکه اجرا نمی شود به خاطر ناتوانی آموزش و پرورش است نه اینکه کسی با زبان ترکی مخالفت دارد (شاید هم عده قلیل مخالف باشند اما اگر ناتوانی رفع شود نه فقط زان ترکی بلکه زبان کردی و بلوچی و حتی تالشی و سرخه ای هم در مدارس تدریس خواهد شد) در ضمن من چند جا در این کامنت ها دیدم به این اشاره می شود که ۴۰ درصد ایرانیان ترک هستند ولی جایی آمار این چنین پیدا نکردم اگر ممکن است به من توضیح بدهید
     همچنین اینکه بعضی ها پیامهای در دفاع از فارس و زبان فارسی می دهند یه چیز طبیعی است که نشانه ترک ستیز بودن نیست. یعنی نوعی حالت تدافعی اولیه است
     نکته بعدی پان ترکیسم است. اینکه شما جوری صحبت کنید که انگار همه ایران ترک بوده اند بعد فارسها و عربها و بلوچ ها آمده اند تا جائیکه ما می دانیم تعریفش پان ترکیسم است (مثل چیزی نویسنده مطلب بالا آورده “هزاران سال قبل”)
     البته آنها تنها نیستند فی المثل عرض می کنم تروریست های حدکا (پان کرد) ادعا دارند ارومیه اصالتا کرد است و ترکها مهاجرند در آنجا و برای خودشان هزار سند و مدرک می آورند پس این بحث های بیهوده را رها کنید که “همه شهر ایران سرای من است” من همان قدر که نسبت به خانه خود غیرت دارم به روستاهای مرزی آذربایجان و خوزستان و سیستان و بلوچستان هم غیرت دارم همان قدر که شهر خود را دوست دارم اهواز و تبریز و سنندج را دوست دارم.
     بحث دیگر درباره یکی کامنت هاست که دل مرا بسیار سوزاند “پان ایرانیزم ترک ستیز …” هموطن عزیز یا شما نمی دانید ایران چیست یا ما معنی ترک ستیز را نمی فهمیم. ایران این قدر وسیع هست که برای همه فرزندان جا دارد و جای کسی هم تنگ نیست.چه کسی شایسته تر از مردمان تبریز برای ایرانی خطاب شدن. که در برابر روس از ایران دفاع کردند و در مشروطه پیشگام قیام علیه استبداد شدند.
     در مورد معنی ایران همه امثال نویسنده آن کامنت باید بدانند مفهوم ایران بیش از آنکه به اتحادهای سیاسی وابسته باشد به عشق فرهنگ و ادبیات ساکنانش وابسته است گواهش این شعر نظامی است “همه عالم تن است وایران دل/نیست گوینده زین قیاس خجل” این بیت زمانی سروده شده که اتحاد سیاسی بین پاره های ایران وجود نداشته. کسی الفبای ما را(همان الفبایی که ما با آن به فارسی عربی ترکی و کردی می نویسیم) روی تخته سیاه برای ما ننوشته و به ما نگفته از این پس این خط شماست. پدران ما از چندین قرن پیش به این خط می نوشته اند ( صدالبته اجبار نقش داشته ولی آیا آنها نمی توانسته اند خط خودرا حفظ کنند همانگونه چیزهای دیگر را حفظ کردند؟) کسی به ما نگفته از کجا تا کجا مرز ماست فرهنگ ما فارغ از مرزهای سیاسی هنوز حکمرانی می کند.
     پوزش اگر پرگویی شد
     تا زبر خاکی ای درخت تنومند/ مگسل از این آب خاک ریشه پیوند

     4
     21
 13. خیلی جالبه پانفارسها ترکهای آزربايجان را مهاجر می‌دانند .گویی فراموش کرده اند قوم پارس هم مهاجر بوده… اگر بحث مهاجرت باشد کوروش و تیر طایفه عاریایی او هم مهاجر بوده.. در ضمن ترکهای آزربايجان هزاران سال است که در آزربايجان زندگی می‌کنند… تمام ادعاهای پانفارسها هم به خزعبلات احمد کسروی مربوط میشه که نه خدا را قبول داشت نه ائمه را و هر هفته کتب مولانا و حافظ و سعودی و قرآن را آتش میزد

  53
  14
 14. آذربایجان ترک است و ترک خواهد بود. فارسها نمی توانند برای ما نژاد تعیین کنند. نه تنها آذری ها ترک هستند بلکه بیشتر فارسهای و لرها و کردها اصالتا ترک بوده اند ولی به دلیل حمایت شاهان ترک از زبان فارسی؛ فارس شده اند.

  47
  14
 15. جلال آل احمد
  در خدمت و خیانت روشنفکران
  جلد ۲
  صفحه ۱۳۸

  اشاره ای کوچک به سیاست های ترک ستیزی حکومت پهلوی

  اکنون چهل و چند سالیست تمام تلاش های حکومت ایران نه تنها بر محدود کردن بلکه بر محو کردن زبان ترکیست . آن را آذری نامیدند . زبان تحمیلی نامیدند. اسامی شهر ها و محله های آذربایجان را عوض کردند.کارمند و سرباز ترک را به نواحی فارس نشین و به عکس فرستادند ….

  50
  10
 16. تا آنجا که دیدگاه‌ها را خواندم، به جز سخنان تکراری و غیرمستند، تنها یک نفر در دیدگاه‌هایی که در بالا نوشته، به دو منبع استناد کرده است. در اینجا برای آنکه نشان بدهم چقدر ادعاهای قوم‌گرایان دروغ و تحریف آشکار منابع تاریخی است، به این دو منبع یادشده می‌پردازم. گردآوری لشکرِ دشنام‌گو و لایک کردن دیدگاه‌های موافق و آنلایک کردن دیدگاه‌های مخالف هم نمی‌تواند حقیقت را دگرگون کند.
  او در یکجا نوشته: «ابن حوقل (سیاحت‌کننده در آذربایجان) در نقشه‌ای که از دریای خزر ترسیم نموده : از دربند (داغستان) تا گیلان را تورک زبان و جزء آذربایجان نامیده است».
  حقیقتا خیلی عجیب است از سفرنامه ابن حوقل چنین دروغ آشکاری بیرون کشیدن. نویسنده این دیدگاه توضیح نداده که دقیقا در کدام صفحه از کدام چاپ و انتشارات این سفرنامه، چنین چیزی را دیده. اما من بر پایه سفرنامه ابن حوقل (چاپ ۱۳۶۶، به کوشش جعفر شعار. انتشارات امیر کبیر) این تحریف را نشان می‌دهم.
  در صفحه ۹۶ این سفرنامه آشکارا جمله‌ای آمده که قوم‌گرایان را خوش نمی‌آید: «زبان مردم آذربایجان و بیشتر مردم ارمنیه فارسی است و عربی نیز میان ایشان رواج دارد».
  و البته برای آنکه تردیدی نماند که این جمله را «پان‌فارس‌ها» یا «نوچه‌های کسروی» در برگردان فارسی سفرنامه ابن حوقل گنجانده‌اند، متن عربی آنرا هم می‌آورم. آن هم از نسخه‌ای که به شماره ۳۳۴۶ در گنجینه کاخ توپکاپی استانبول نگهداری می‌شود و در سال ۱۹۳۸ از روی همین نسخه، در چاپخانه بریل شهر لیدن در سال ۱۹۳۸ منتشر شده:
  «فأمّا لسان أهل اذربیجان و أکثر أهل ارمنیه فالفارسیّة نجمعهم و العربیّة بینهم مستعملة» (ص: ۳۴۸).
  درباره حضور ترکان در نواحی شرقی ایران (و نه در آذربایجان که هنوز در آن زمان –سده چهارم هجری- حضور ترکان ملموس نشده بود) هم نکات جالبی در همین سفرنامه هست. اینکه تازه داشتند از شرق وارد ایران می‌شدند و البته به شهرها و روستاهای ایران یورش می‌آوردند:
  «در گرگان رباطی به نام رباط دهستان است و این دهستان شهری متوسط است و منبری دارد و مرز ترکان غز است و اندکی اختلال بدان راه یافته. گرگان به بیابانی متصل است که آنرا به خوارزم می‌پیوندد و ترکان از همینجا می‌تازند» (۱۲۵).
  «جز دهستان، جزیره سیاه‌کویه نیز مسکون است و ساکنان آن طایفه‌ای از ترکان غز اند و این طایفه به سبب اختلاف با غزان از آنجا بریده و «اخیرا» بدین جا آمده و در این ناحیه سکونت کرده‌اند» (۱۳۰).
  درباره گیل و دیلم هم هیچ کجا اشاره به اینکه زبان‌شان ترکی باشد یا بخشی از ترکان باشند نشده؛ بلکه حتی آشکارا درباره مردمانش نوشته: «اما ناحیه دیلم شامل سهل و جبل است … و ساکنان این کوهها دیلم محض‌اند» (۱۱۹).
  شخص تحریف‌کننده، در ادامه دیدگاهش نوشته: «همین ادعا رو کتیبه‌ای که مرزبان ساسانیان در داغستان (۵۳۳ میلادی) اوایل سلطنت انوشیروان حک کرده اثبات می‌کند». در زمینه کتیبه‌های قفقاز، تا آنجا که می‌دانم دکتر مرتضی رضوانفر (عضو هیئت علمی سازمان میراث فرهنگی) از معدود متخصصان این حوزه است و خود از نزدیک همه این کتیبه‌ها را بررسی کرده است. کانالی هم در تلگرام دارد به نام «کتیبه» که دقیقا به کتیبه‌های منطقه قفقاز می‌پردازد. با وجودی که مطمئن بودم این ادعا نیز همچون سایر ادعاهای قوم‌گرایان نادرست است، برای اطمینان بیشتر از ایشان در این باره پرسیدم. پاسخ ایشان را عینا اینجا می‌نویسم: «سلام و احترام. خیر. کتیبه‌های پهلوی تماما گزارش معماری است که توسط ناظران ساخت دیوار دربند و نارین قلعه نوشته شده است. هر ناظر تایید کرده که تا این نقطه زیر نظر من ساخته شده است». گمان نمی‌کنم جای سخن دیگری باقی مانده باشد.
  درباره این ادعا که سومریان ترک بوده‌اند هم، همانگونه که در مقاله اصلی نوشته بودم، چنین ادعایی در دهه‌های آغازین جمهوری در ترکیه مطرح می‌شد و به واسطه ترجمه این آثار (توسط افرادی همچون زهتابی) چنین تفکراتی وارد ایران شد. در حالی که اکنون در خود ترکیه هم این مسائل به کناری نهاده شده و دانشکده «زبان، تاریخ و جغرافیا» در دانشگاه آنکارا (که روزگاری مرکز اینگونه ادعاها بود)، اکنون گروهی تخصصی دارد به نام «سومرشناسی» که در آنجا دیگر چنین ادعاهایی مطرح نمی‌شود. با این وجود همچنان در ایران این ادعاها تکرار می‌شود. همان شخص جاعل درباره سفرنامه ابن حوقل و کتیبه‌های داغستان، در یکی دیگر از دیدگاه‌هایش در بالا نوشته:
  «زبان تورکی دارای قدمت هفت هزار ساله هست و قبل از زبان فارسی نیز در ایران بوده. از لحاظ مورفولوژی ادامه زبان های سومری و ایلامی هست. (آذربایجان در سیر تاریخ ایران -ج۲-ص۸۶۹_رحیم رئیس نیا)»
  جالب است که در منبعی که به آن استناد شده (صفحه ۸۶۹ جلد دوم کتاب آذربایجان در سیر تاریخ ایران) نویسنده (رحیم رئیس‌نیا) ابتدا دیدگاه‌های طرفداران ارتباط خویشاوندی میان ترکان و سومری‌ها را آورده و البته در همان صفحه هم خودش نوشته: «اما ارائه چنین مثال‌هایی برای اثبات قرابت دو زبان کافی به نظر نمی‌رسد. زیرا که فاصله ۵-۴ هزار ساله موجود بین دو قطب مقایسه [سومریان و ترکان] نتیجه‌بخش بودن آنها را تردید پذیر می‌نماید». سپس دیدگاه‌های مخالف خویشاوندی میان زبان ترکی و سومری را نیز آورده است. رئیس‌نیا دو صفحه بعد می‌نویسد که حتی اگر روزی ثابت شود سومریان خویشاوند ترکان بوده‌اند، «باز برای اثبات حضور طوایف ترک‌زبان در آذربایجان هزاره‌های ۵-۴ پ.م به اسناد و دلایل قانع‌کننده‌تری احتیاج خواهد بود؛ زیرا که سومریان ساکن جنوب بین‌النهرین بوده‌اند و نه آذربایجان». (صص: ۸۷۰-۸۷۱). همچنین در همین کتاب «آذربایجان در سیر تاریخ ایران»، نویسنده در صفحات ۸۸۲ تا ۹۰۶ جلد دوم فصل مهمی را نوشته به نام «دگرگشت زبان در آذربایجان» که فرایند ترک‌زبان شدن مردم این منطقه را شرح داده است.
  اما به هرحال برخی‌ها دوست دارند با تقطیع و برش‌کاری، آنگونه که خودشان دوست دارند داستان را روایت کرده و تحریف کنند.

  17
  50
  1. جناب آقای امیر هاشمی! در نقشه ابن حوقل از کوهای قفقاز تا «سمیران» (شمیران) که سمیران یا شمیران آنزمان کوههای شمال منجیل این زمان است اذربیجان ( آذربایجان) نامیده شده است که عده ای پانفارس ادعا دارند هیچوقت شمال رود ارس آذربایجان نبوده بلکه «اران» بوده است و اما در مورد زبان مردم آذربایجان ابن حوقل همان چیزی را که شما نوشتید کفته است : « «زبان مردم آذربایجان و بیشتر مردم ارمنیه فارسی است و عربی نیز میان ایشان رواج دارد». این جمله نشان میده زبان نوشتاری مردم آذربایجان و ارمنیه فارسی و عربی بوده نه زبان گفتاری آنها! چه کسی نمی داند ساکنین آذربایجان و ارمنستان در هیچ دوره ای عرب زبان نداشته است که عربی میانشان رواج داشته باشد، این جمله ابن حوقل نشان میدهد زبان گفتاری مردم آذربایجان ترکی وزبان مردم ارمنستان ارمنی بوده اما زبان مرسوم نوشتاری عربی و فارسی بوده است، از آذربایجان بگذریم چطور ممکن است زبان مردم ارمنستان فارسی و عربی باشد؟! لذا نوشته ابن حوقل در مورد زبان نوشتاری است که عربی و فارسی بوده نه زبان گفتاری مردم منطقه، همانطوریکه تا زمان قاجار هم تحصیل و نوشتار به زبان عربی در کل ایران و آذربایجان رواج داشته است.

   43
   6
 17. نویسنده مقاله که خود را استاد دانشگاه نامیده گفته است که ۱۰۰ سند تاریخی وجود دارد که زبان ترکی هزاران سال قبل از کوچ آریاییان در ایران تکلم می شده . خواهشا التماسا تو را به هر که می پرستی یکی از آن ۱۰۰ سند را ارائه فرمایید؟ شما یا نمیدانید تاریخ چیست یا معنی هزاران سال را متوجه نیستید یعنی شما و قتی میگویید ۱۰۰ سند وجود دارد که نشان میدهد که ترکی هزارن سال قبل از کوچ اریاییان در ایران تکلم می شده به معنای آن است که دست کم از ۶۰۰۰ سال قبل ترکی اذری در ایران تکلم میشده . ما را چه فرض کرده ای؟ کدام سند ؟ چرا دروغ می گویی؟ یکی از ۱۰۰ سند ادعایی را منتشر کن اگر راست می گویی. دروغ که کنتور ندارد میتوانستی بگویی ملیونها سال قبل کی به کیه .

  14
  45
 18. ظاهرا ما ترکها در کشور خود، با دارا بودن حداقل ۴۰ % از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران ( دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه اسبق) و یا به زبان دیگر، با جمعیت ۳۲ میلیونی، نه تنها حق تحصیل به زبان ترکی خود به اندازه ارامنه ۱۰۰- الی ۱۵۰ هزار نفری نداریم، حتی حق نداریم بگوئیم زبان ترکی ما باید خالص بماند، چرا که اگر چنین صحبتی را بر زبان آوریم از نظر شوونیسم « قومگرا» هستیم! ما ترکها چه بومی و از مردم ۷۰۰۰ ساله ایران باشیم و یا به قول کسروی، ترکان مهاجر بعدی و از زمان سلجوقیان به این سو به این مکان هم آمده باشیم اکثریت مطلق منطقه را تشکیل میدهیم و اگر هم باصطلاح آذریهای غیر ترکی هم در میان اکثریت ترکان بوده اند به علت به اقلیت در آمدن آنها و با گذشت قرنها و ازدواج با ترکان اکثریت، بدون زور و فشار و عوامل غیر طبیعی در میان ترکان مستحیل شدند همانطوریکه ترکان مهاجرت کرده به اصفهان در زمان شاه عباس که در محله عباس اباد و مشهور به محله تبریزیها ساکن بودند بعد از چند قرن در میان فارسهای اصفهان مستحیل شده و فارس زبان شدند. از طرف دیگر مگر فارسها خودرا مهاجران آریایی به این سرزمین نمی دانند؟ مهاجرت مهاجرت است چه ۲۵۰۰ سال پیش و یا ۱۰۰۰ سال پیش. حالا چطور فارسها خودرا صاحب این سرزمین و ترکها را مهاجران بعدی و البته بی حقوق تصور می کنند؟! ما چه ۷۰۰۰ سال پیش به این مکان آمده باشیم چه ۱۰۰۰ سال پیش و یا حتی ۵۰ سال پیش! ما ترک هستیم و زبانمان هم ترکی است و در حال حاضر هم به نسبت جمعیتمان که کمتر از فارسها نیست باید در ایران از حق تحصیل به زبان مادری ترکی از ابتدایی تا پایان دانشگاه برخوردار باشیم و این خق را را به فارس زبانها و غیر فارس زبانها به نسبت جمعیشان قائلیم.
  در مورد سخنان آیت اله سید حسن عاملی امام جمعه محترم اردبیل که به ترکی گفته است : «… زبان ما باید خالص بماند. زبان مادری ما باید خالص بماند. ما از تهدیداتی که برای خلوص زبان‌مان وجود دارد نگرانیم…» باید بگویم در قاموس پان ایرانیستها صحبت کردن ما ترکها به زبان درست و غیر مخلوط مادر بزرگها و پدر بزرگهایمان هم گناه نابخشودنی است، چرا که اینها می خواهند آرزوی دیرینه سیاست ضد بشری و آسیمیلاسیونی خاندان پهلوی به حقیقت بپیوندد که آرزوی باطلی است و چنین سیاستی جز ایجاد دشمنی و هرج و مرج در کشور نتیجه دیگری ندارد.

  47
  7
 19. جالبه نویسنده امیر هاشمی مقدم خودش لر بختیاری و فارس نیست که اینگونه متعصبانه دفاع میکند ضمنا ترکهای عزیز حواستون باشه اصفهانی نیست و از چشم ما نبینید
  من بعنوان یک اصفهانی معتقد به فدرالیسم هستم همونطور که ترکها با مهاجران کرد تقارن و تناسب فرهنگی تو ارومیه ندارن ما هم با مهاجران بختیاری به اصفهان نداریم
  ما فدرالیسم را قبول داریم مشروط به اینکه بختیاریها برگردن از اصفهان بیرون
  شعارهای وحدت و … عملا داره هویت و جمعیت و فرهنگ بومی اصفهانی ها را توسط مهاجران لر حذف میکنه مجلس و دولت دست دو فراکسیون لر و ترک هست سر فارس ها بدجور کلاه رفته به اسم ایران تهران دست ترکهاست
  اصفهان داره نابود میشه این توطیه اسعد بختیاری بوده
  ما اصفهانی ها با ترکها مشکل نداریم چون ترکها تهدید هویتی اصفهان نیستند و بالعکس تاریخ رابطه خکبی دوره صفویه داشتیم
  اما لر بختیاری ها تهدید اصلی هویت اصفهان هستند
  انصاف نیوز منتشر کن اونسری هم سانسور کردی

  ما با اموزش زبان ترکی موافقیم و موتفق فدرالیسم و تقسیم بندی مرزی قومی استانی هستیم

  22
  7
 20. در واقع اصرار بر زبان فارسی و وحدت برای استانهای فارس نشین هیچ مزیتی نداشته بلکه باعث شده ناسیونالیسم و هویت استانی سرکوب شود درحالیکه سایر اقوام هویت خود را حفظ کردند
  الان اصفهان تقریبا بخاطر شعار وحدت کشور و ایران عملا دست لر و بختیاری ها افتاده چرا که اعتراض کنیم به مهاجرت میگویند اینجا ایران است حق اعتراض ندارید
  رشد جمعیت و تولید مثل اصفهانی ها کم است ولی بختیاری ها زیاد است در صورتی که اگر فدرالیسم بود اصفهان هم مثل همه اقوام روی هویتش مانور می داد والان نصف اصفهان را مهاجران لر نمیگرفتند همین موضوع برای سایر استانهای فارس اتفاق افتاده
  انروز اگر شما لر یا ترک یا کرد باشی براحتی در تهران و سیستم قدرت به شبکه قومی خودت وصل میشی
  الان خوزستانی ها ادعای مالکیت نفت میکنند لرها اب را بروی اصفهان بسته اند اصفهانی ها خواب به امید حگومت اما اگر فدرالیسم بود قطعا اصفهان وابسته به نفت نمیشد و میدانست روی پای خود باشد و با خوش خیالیاجازه نمیداد حکومت مرکزی زاینده رود را دو تکه و سرچشمه را به استان جدیدد بدهد تا امروز هزاران فحش بشنود
  بنظر من اصفهان و استانهای فارس نشین باید بخود بیایند وگرنه هویتشان نابود میشود بشخصه اصفهان خالص را انقدر توانمند میدانم که بدون نفت هم سرپا خواهد بود قطعا باید سرچشمه زاینده رود در فدرالیسم به اصفهان برگردد و کارون مال بختیاری ها
  من با توجه به اینهمه اصفهان ستیزی هیچ تعلق و تعصبی برای ماندن در این مرزها ندارم و حتی استقلال اصفهان و تشگیل کشور اصفهان را هم پیگیری میکنم ما مثل المان هستیم

  6
  6
  1. جناب معنون به کشور سپاهان…..من نه لرم ونه بختیاری ونه عرب….ولی دیگر شماها را این گفته ها نشاید….درباره شماها این سینه سخن ها دارد….کارون را کرده اید مرداب تا درکویر برنج لنجون بکارید واکواریوم لاکچری بسازید..قطب عظیم ومتنوع کشاورزی خوزستان وانبار گندم کشورومزارع بزرگ برنج چمپا وعنبربو وایضا مرداب های بین المللی انجا را خشکانده اید….تا وزرای اصفهانی دولت مفخم ومدبر را راضی به خدمت شوند……و و و و و….انوقت از لر وبختیاری (که اصالت خودتان هم بختیاریست)می نالید؟؟؟؟؟

   2
   7
 21. ترکان آذربایجان ساکنین بومی آن خطه
  در مورد بومی بودن ترکان در آذربایجان در کتاب تاريخي «کتاب التيجان» که به دست تاريخ نويس عرب «ابو محمدعبدالملک ابن هشام» نوشته شده و خود وي در تاريخ ۸۲۹- ۸۲۸ ميلادي (۲۰۸-۲۰۹ هـ ق) در گذشته است در مورد مذاکرات معاويه اوّل خليفه پنجم با عبيدابن شرويه (سالهاي ۶۶۱-۶۶۸ ميلادي) آمده است:
  عبيد ابن شرويه در مورد حمله شمر بن القطاف به آذربايجان در زمان «رايش» پادشاه يمن در حضور معاويه صحبت مي¬کرد؛ او اظهار ميداشت که آنچه در حملة ابن¬القطاف اتفاق افتاده به دستور او بر روي دو سنگ نوشته شده که اين سنگها اکنون( زمان وی) نيز در آذربايجان نگهداري مي¬شوند, وقتي صحبتهاي عبيد باينجا مي¬رسد, معاويه سخن عبيد را قطع کرده مي¬پرسد:
  عبيد, ترا خدا نظر و خاطرات خود را در مورد آذربايجان برايم بگو.
  عبيدابن شرويه چنين جواب مي¬دهد: «آنجا سرزمين ترکان است, آنها در آنجا متمرکز شده و اجتماع بزرگ و متشکلي را فراهم آورده¬اند.»
  «در جريان گفتگوي عبيد با معاويه دوبار از آذربايجان سخن به ميان آمده است. بار اوّل از حملة حارث رايش, پدر ابرهة معروف, که به روايتي در سال تولد حضرت محمد (ص) بافيل به مکّه حمله کرد- به آذربايجان سخن رفته است. به روايت عبيد, رايش با صد هزار قشون از يمن به راه افتاد و از طريق جزيره¬العرب و عراق به کوهستان موصل فرود آمد و در آن جا شمربن القطاف. . . را همراه با صد هزار لشکر روانة آذربايجان کرد.» «شمر وارد آذربايجان شد جنگجويان آن¬ها را کشت و کودکان را اسير گرفت. پس باز آمد و روي دو پاره سنگ موضوع آمدنش را نگاشت. آن دو سنگ هم امروز [در اواسط سدة يک هجري] بر ديوار آذربايجان باقي است.
  معاويه گفت: خدا ترا خير دهاد, از حال آذربايجان بگو؟
  عبيد گفت: آذربايجان از سرزمينهاي ترک است و ترکان در آن گرد آمده¬اند . . . »
  اين خبر را طبري [و به نقل از او بلعمي] و حمزه اصفهاني و ابن¬اثير و . . . هم با تغييرات اندک نقل و همه به جنگ رايش در آذربايجان اشاره کرده¬اند. جلد دوم ، ” تاريخ بلعمی ” (صفحه ۶۸۱ ) ترجمه ” تاریخ طبری ” که به تصحیح محمد تقی بهار ” ملک الشعرا” صورت گرفته و به کوشش محمد پروین گنابادی در سال ۱۳۵۳ چاپ شده است ب

  30
  6
 22. سیاست آسیمیلاسیون و فارس سازی مستبدانه ، غیر انسانی و حتی وحشتناک‌تر از سیاستهای قرون وسطایی که در طول تاریخ هرگز نظیرش دیده نشده بود در دوران رضاخان دیکتاتور آنچنان سرعتی گرفت که مهیار نوایی یکی از محققین وابسته به دربار پهلوی پروژه جدا سازی نوزادان تازه متولد شده آذربایجانیان از والدینشان و نگهداری آنها در شیرخوارگاههایی خارج از شهر و روستا که به وسیله پرستاران فارس زبان اداره شوند و مادران این نوزادان در ساعات معیّن و بدون اینکه حقّ صحبت با جگرگوشه هایشان داشته باشند فقط نوزادان خودرا شیرداده از آنجا دور شوند را در کتابی که تقدیم پدر تاجدارش رضاشاه کرده بود منتشر نمود ! تکرار و پیگیری این تفکر غیر انسانی و قرون وسطایی توسط جواد شیخ الاسلامی ازمتولیان بنیاد نژادپرستانه”محمود افشار” حتی بعد از انقلاب اسلامی هم ادامه داشته است.
  تبلیغ رضاخان علیه ترکان چنان تاثیر خودرا گذاشت که در اواخر حکومت پهلوی اول ، کلمه ” ترک” بجای تحقیر و توهین نه تنها در میان توده‌های ناآگاه و بیسواد حتی در میان باصطلاح روشنفکران و تحصیلکرده‌های فارس هم به کار گرفته شد !

  33
  5
 23. آقای هاشمی مقدم.سلام. توی نظر قبلی راجع به داستان آقای عاملی، نوشته بودم براتون که ترکیستها میخشونو کوبیدن. می بینید؟ یوخ، بولار هامیسی برنامه ریزی اوسته گلمه ییب لر نظر وئرسینلر. گفتم که سالهاست دارن کار میکنن.به عنوان یه معلم که توی نواحی ارسباران و خط مرزی و شهرهای مختلفش و حتی تبریز وزنجان و اردبیل و خوی و ارومیه و مرند و.. بودم، دیدم که این سرطان ایدئولوژیک رو دارن یواشکی گسترش میدن.
  من با آخ.و.ن.د و ایدئولوژی و حکومت دینی مخالفم ولی راستش تجزیه طلبی برای ایران نتیجه ی دوسویه ج.ا. است:
  الف: از یه طرف تضعیف شدید عنصر ملییت و تاریخ باستان. اؤخودوز کی طرف یازیب” کتاب مستدل ده ده قوروقود” و از اون طرف کل تاریخ ایران رو که کل دانشگاههای اروپایی و آمریکایی، تاریخهای معتبر رسمی دانشگاهی اروپا، حتی خیلی از اساتید زبان شناس و ادیب و مورخ و باستان شناس آذربایجانی ایران مثل دکتر مرتضوی، خانم دکتر ژاله آموزگار، خود کسروی، استاد طباطبایی، خانم دکتر باقری، و…. تایید میکنن؛ رو علنأ نفی می کنه. بخدا اینا یک کلمه هم سواد علمی ندارن، فقط ساده اند و لجوج و زودباور. منهای اون معدود باسوادایی که میدونن چه غلطی میکنن و میکنن، با آرزوی( امیدوارم)پوچِ تجزیه و تبدیل شدن به بزرگان آتی بعد از تجزیه.
  ب: خارخارِ ج.ا. ضد اسراییل و اعراب و آمریکا و کل جهان متمدن،. من توطئه اندیش نیستم ولی خیلی طبیعی میدونم که اونا( کسایی که ما بنا به شرایط دشمن تراشی، ۴۱ ساله داریم تحریکشون میکنیم + امثال ترکیه و اعراب که با قدرت فرهنگی و مدیریتی شون میخان بعبارتی توسعه قدرت داشته باشند و چون میتونن حقشونه) بیکار ننشینند و برنامه ریزی کنن برای تکه تکه کردن این خاک.
  گفتم بازم میگم متاسفانه بیشتر کسانی که بخوان یه مقدار روشنفکربازی دربیارن و مثلا اخبار رسمی ج.ا. رو باور نکنن در اون مناطق مرزی، اولین گزینه شون یک رسانه ی کثیف و البته خطرناک و قوی به نام ” گونز تی وی” هست. خیلیا، آقای هاشمی ، چوخلاری، گونزتی وی نین هر بیر یالانین، آنا محبّتی کیمی اینانیرلار.
  آقای هاشمی این پیامها و صداها و جهالتها و توطئه ها قلب من وشما رو تیکه تیکه میکنه اما اون بیشعورهایی که باید بشنوند و اون بالا بالاها نشستن، ککشون هم نمیگزه. آقای هاشمی، دارم میگم این طرز فکر داره بدجور شایع میشه و خود من بارها به خاطر دفاع از ایران و تاریخ و هویت ایران حتی مورد حمله قرار گرفتم،با اینکه درکنار فردوسی و حافظ و اخوان، عاشق اشعار ترکی هم هستم و از ۹۹ درصد این ترکستها بیشتر کتاب شعر ترکی و مطالعه شونو دارم.
  متاسفانه، این نطفه ی کثیف بسته شده، و رشد کرده و برای خودش الان شاخ وبرگ داره. در سکوت ۴۱ ساله ی فرهنگ ایرانی، اینا نشستن برای خودشون منبع هم درست کردن. الان اینا برا خودشون منبع هم دارن، و جالبه که دست اول ترین منابع رفرنس شده شون ،یک دو تا زبان شناس روس اند. این روسیه کثیف، که حکومت پیشه وری رو آورد و پشتش واینستاد و برد و بزرگترین خائن به ایران و ایرانیه. بله، اینها برای خودشون تاریخ هم درست کردن. گیرم حتی دانشگاهیای ترکیه لیبرال تر شدن و دیگه ادعاهای غلط نمیکنن. مهم نیس، آتیش اینا خیلی تنده. عجز و لابه و تاریخ و دلایل ادعایی شون هم آمیخته ی درست و نادرسته. صنایع آذربایجان رو با اصفهان مقایسه میکنن و دربرابر این حرف که محرومیت لرستان و خوزستان و کردستان و بلوچستان و حتی کرمان و فارس و بوشهر و هرمزگان و … (که دیگه مسئله زبانی نیست، )از محرومیتهای نواحی آذربایجان خیلی بیشتره، یا اینکه “شخص اول” و بیشتر فرماندهان”سبزپوش” و تجار تهران و.. ترک اند؛ خفه خون میگیرن. وقتی مقالات زبان شناسی زبانهای باستانی ایرانی رو از زبون دکتر مرتضوی بزرگ بهشون میگم و دلایل زبان شناسی و واژه های باستانی ایرانی رو در دورافتاده ترین نواحی آذربایجان اونم از زبون پیران صدساله ازجمله مادربزرگ مادرم و پدربزرگم و خیلیای دیگه اونم حداقل ۳۰ سال قبل. وقتی از علل اجتماعی، مهاجرتی و تاریخیِ معاصرِ پدیده زشت فحشها و تمسخر قومیتی براشون میگم، وقتی از یکپارچگی همه ایرانیا حتی زحماتِ شاید زیادتر روشنفکران آذربایجانی در آزادیخواهی و مشروطه و جنگ بهشون میگم، وقتی از نامهای ایرانی گذشته ی نواحی آذربایجان و آسیای صغیر و عراق و قفقاز که در ریشه شناسی لغات جمهوری آذربایجان هم مورد قبوله، وقتی استدلالات واقعا مسخره ی اساتیدشونو میگم مثلا یکیشون یه مقاله نوشته بود تا ثابت کنه واژه ی”چلّه” از ریشه ی ۴۰ روز که در زمینه های معنایی متفاوتی به ویژه ۴۰ روز اول و دوم زمستان، اومده؛ نیست بلکه از ریشه ی “چیله مک” به معنای پاشیدن مثلا آب اومده و خیلی مسخره بازیای مزخرف دیگه؛؛؛وقتی چندین منبع بین المللی(درمعنای دانشگاهی اروپا و آمریکای شمالی) بهشون معرفی میکنم، وقتی از همصدایی و همدستی مشکوک تجزیه طلبها با جریانات متحجر مذهبی داخل بهشون میگم،… بله وقتی از اینا بهشون میگم داد میزنن که “به سنین غیرتین یوخدی؟ آی بی غیرت!!”
  آقای هاشمی!من می ترسم چون تاریخِ دقیق جنگ سوریه رو خوندم و پیگیرم. نباید کار به جایی برسه که حتی طرفت حاضر نشه باهات گفتگوی منطقی و علمی که سهله، اصلا باهات همدردی انسانی کنه. اتفاقی که در سوریه افتاده.
  داغونم اما امیدوارم.امیدوارم اما مثل شعله ی شمعی دربرابر طوفان، بیر شمع ألووکیمی، قره یئللر قاباغیندا.

  7
  36
  1. اگر نگران تجزیه طلبی هستید من هم هستم
   لکن درمان آن با به رسمیت شناختن حقوق معترضین است
   نه با آسیمیله و کوبیدن بر طبل فاشیسم ساخته پهلوی
   ضمنا یک فاشیست باستانگرای اسلام ستیز هستید و متاثر از محافل پان ایرانیستی
   توصیه میکنم اول اشعار شهریار جوان که تازه به تهران رفت و چند شعر نیز علیه ترک سرود را بخوانید و سپس اشعار شهریار بیدار شده که بایکوت است را بخوانید
   شهریاری که میگوید تورکونون جانینی آلمیشدی حیاسیز طاغوت , من حایات آلدیم اونا حق اوچون احیا اله دیم
   شهریاری که میگوید تورکون دیلی تک سوگیلی ایستکی دیل اولماز
   مصاحبه شهریار را گوش کنید و بشنوید که میگوید
   آذربایجان میلتی اولونمز بیر میلت دی , مگر قاباغین آلماغینان اولار؟۵۰ ایل قاباغین آلدیلار بیر آز دا شیشدی!
   شعر الا تهرانیا انصاف میکن را بخوانید که به فارسی است
   پس لطفا دست از ساتقین بودن بردارید
   وضع آشفته است . من به هزاران دلیل مفصل یکپارچگی ایران را میخواهم
   ایرانی با عدالت , ایرانی که با حفظ تمامیت ارضی به سمت کشور هایی چون سوید و سویس و… حتی افغانستان که دو زبان رسمی سراسری پشتو و دری دارد , زبان های نورستانی , بلوچی , ترکی ترکمنی و ترکی اوزبکی نیز به رسمیت شناخته شده و حتی آموزش *به* زبان مادری دارند.

   از لحاظ فرهنگی نیز باید آریایی بازی جمع شود
   در زمان پهلوی , ایران به معنی سرزمین آریایی و ایرانی به معنی آریایی تعریف میشود.
   با یک شیطنت موزیانه نام زبان های ایرانی را برای زبان های آریایی خاورمیانه انتخاب میکنند. در این تعریف زبان های ترکی و عربی و آسوری و… دیگر ایرانی نیست. ( آریایی نیست )
   شخص ترک و عرب ساکن در ایران , ایرانی نیست ! ( آریایی نیست )

   ایران دست کم از زمان ساسانی فقط بار جغرافیایی دارد.
   بگونه ای که شاهان ترکی چون غزنویان , سلجوقیان , خوازمشاهیان و… تا صفوی و افشار و قاجار خود را شاه ایران نامیده اند.

   ایران باید در معنی یک سرزمین تعریف شود نه نژاد
   همانگونه که آسیا نام یک سرزمین ( قاره ) است . ایران هم نام یک سرزمین ( حدودا معادل خاورمیانه ) است که ترک , عرب , فارس , لر , بلوچ و… دارد.

   نگارنده به هیچ وجه من الوجوه به یاوه های ژاژ راسیست ها اعتقاد نداشته و لذا چیزی به نام نژاد و احیانا نژاد خالص را قبول ندارد و همه انسان های کنونی را از یک گونه میداند.

   ترک بودن فارس بودن عرب بودن و… یک فرد ۲ وجه دارد
   یکم زبان
   دوم فرهنگ هایی چون لباس , موسیقی , آداب و رسوم و…
   که با ورود مدرنیزم , کل دنیا به سمت یک فرهنگ میانگین حرکت خواهد کرد.

   من برای حل مشکلات هویتی و قومیتی کشور
   یکم عدالت در زمینه هویتی زبانی و الگو قرار دادن کشور های مترقی چند زبانه را در این زمینه خواستارم.
   دوم ضرورت باز تعریف ایران در معنی مردم یک جغرافیا با فرهنگ های نزدیک رنگین کمان و قطع انحصار آریایی محوری , باز تعریف ناسیونالیزم ایرانی و قطع انحصار پارس محوری میدانم

   فارس یک ایالت از ایالات ایران شهر ساسانی بود.
   چرا یونانیان ایران را پرشیا نامیده اند؟
   زیرا زمان همسایگیشان با ایران ,حکومت وقت به دست پارس ها بود و قدیم نام حکومت بر نام قلمرو گفتن بسیار رایج بوده است. همچنان که گاها ایران را ممالک صفوی یا قاجار نیز خوانده اند.
   علی ای حال نام هر منطقه , آنیست که بومیان آن میگویند نه اجنبی
   برای مثال نام آن کشور , عربستان نیست بلکه اعراب سعودی است
   عربستان نامی است که ما بدان صدا میزنیم
   و هکذا اینگلند آنها و انگلستان ما
   در مورد فارس نامیدن این جغرافیا توسط اعراب , باز همین مساله به خاطر حکومت ساسانیان است. یعنی حکومت بدست ساسانیان فارس بود و قلمرو آنها قلمرو فارس , هرچند مردم دیگر مناطق فارس نبودند.
   لذا فارس در معنی ایالت و امروزه استان فارس و فارسی با ی نسبت , منسوبین بدان استان است . حتی ترک های قاشقایی
   فارس در معنی زبان , همان زبان دری است که خاستگاه آن افغانستان کنونی است.
   لذا متکلمین بدان نیز میتوانند فارس نامیده شوند.
   منظور از قوم فارس , گروه زبانی با زبان مادری فارسی است.

   نکته مهم که باید به همه دغدغه مندان بگویم این است
   علت اینکه برخی هویت طلبان میگویند ایرانی نیستند چیست ؟

   چون میبینند یا باید ترک باشند یا ایرانی ( در معنی آریایی )
   این دوگانه کمی هم با سیاست و زبان مادری و تراکتور و قره باغ و کوروش و پانترکیزم و… مخلوط میشود که ترک بودن را ترجیح میدهد
   درمان من هم این است که ایران به تعریف سرزمین بازگردد
   یک مطلب مهم را هم حداقل خود شما میدانید
   هویت غالب در آذربایجان هویت ترکی است البته ذیل ایران
   یعنی اگر به روستای دور افتاده بروید از یک پدربزرگ بیسوادی که دور از فضا های ترک و آذری هست بپرسید زبانت چیست میگوید ترکی
   و میگوید ترکم
   خودم من قبل آنکه چیزی از این فضا ها نمیدانستم
   وقتی جوک میگفتن یا میگفتن ترک خر بهم و به همه هم شهریام بر میخورد
   کسی که خودش رو ترک ندونه میگه ما رو که نمیگه
   لذا این منش هم در انتخاب دوگانه ترک یا ایرانی ( آریایی )
   برای قشر بزرگی بسیار نقش تعیین کننده داره

   30
   6
 24. تا اونجایی که من از تاریخ خوندم در رسانه ترکیه دیدم و نظر کارشناسان تاریخ رو خوندم تا حدود قرن هفتم، ایران با همون زبان دوره خودش صحبت میکرده و شمال غرب کشور هم زادگاه قوم ماد بوده و زبان مغولی که مثلا خواستن از ننگش بیان بیرون و کردنش اذری بعد حمله مغول و تجاوز به ناموس و خاک ایران و به زور شمشیر اون منطقه و بعضی جاهای دیگه متاسفانه زبانشون شد مغولی(ترکی) و باز بدبختانه اینکه الان بدون اینکه به فلسفه زبانی که گویش میکنن فک کنن،بهش افتخار و تعصب هم دارن،وقتی میپرسی چرا میگه زبان مادری ماست یعنی یکی تو اینها از خودشون نیست که بگه بابا زبان مادری ما قبل حمله مغول همون زبانی بوده که کل ایران استفاده میکردن و بیاین به زبان اصلیمون تعصب داشته باشبم نه زبانی که به زور شمشیر و… بخوردمون دادن

  7
  37
  1. از خزعبلات ترک ستیزان ربط دادن ماد به پانکرد هاست
   ماد ها یا مادای ها در کتیبه های آشوری یا مدیته در منابع یونانی اصلی آریایی و ایندین اوروپین نیستند. بلکه بومی منطقه بودند
   فرضیه آریایی بودنشان به علت مطرح شدن همزمان اسامی آنها با آریایی هاست که به قطعیت رد شده است.
   علت همه گیر شدن این فرضیه , قرقره آن توسط آریا باز ها و تاریخ سازی است و هیچ محمل تاریخی ندارد.
   کتاب تاریخ ماد اثر دیاکونوف از متن اصلی (نه ترجمه های چلمنگ های پهلوی ) مطالعه شود و به اسامی مناطق بسیار دقت شود

   تو جاهلی چون فرق زبان های مغول و ترک را نمیدانی
   تو شرافت نداری چون بنابر دید منفی که مغول در ایران دارد ترک را به مغول ربط میدهی
   تو کذاب مفتر هستی چون میگویی تاریخ خوانده ای لکن قبل حمله مغول حکومت به دست خوارزمشاهیان ترک بود , حکومت قبل آن سلجوقیان بود که باز ترک بود و قبل آن غزنویان بود که باز هم ترک بود.
   تو احمقی چون در فرضیه تو مغول آذربایجان را مغولی زبان نه بلکه ترک!! زبان میکند.
   و تو پانکردی چون برای کرد ها تاریخ سازی میکنی و ماد را بدان مربوط میسازی که جوابت را دادم
   به سلامت

   20
   3
 25. متاسفم که یک عده نژاد پرست از سخنان ایت الله عاملی ناراحت شدن ایشان سخنرانی به حقی در مورد زبان ترکی آذربایجانی انجام دادن . این نژاد پرستی ها و سرکوب قومهای ایرانی باعث ازرده خاطر شدن تمام قومهای ایرانی میشود و باید جلوی نژاد پرستها از ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی گرفته شود .

  36
  6
 26. از انصاف نیوز بعید است که میدانداری و بلیط فروشی درگیری لات و اراذل و اوباش شود؟ چه فرقی است بین شما و تتلو که هر دو عاشق و شیفته فالوورهای بیسواد و قمه بدست هستید تا به جان هم بیفتند وهی کلیک کنند تا درآمدتان بالا برود! به دنبال کسب حلال باشید!

  3
  27
 27. واقعا که دکتر سید جواد طباطبایی تبریزی حرف درستی زده که پانترکیسم ملغمه ای است از حماقت و خریت. به قول طباطبایی همه چیز در این مملکت متولی دارد بجز ایران

  11
  34
  1. جواد طباطبایی هم از طرف پدر و هم از طرف مادر سید است ، یعنی تبار عربی دارد، زبان مادری و پدری اش هم جد اند جد آذربایجانی و ترک است ولی هم ضد عرب و هم ضد ترک است و پانفارس دو آتشه شده است ما اینجور افراد را « مانقورد» می نامیم که تقریبا معنای « مغز شستشو داده شده و انکار کننده پدر و مادر» را میدهد که این واژه بر گرفته از رمان « گون وار قرنه بدل» ( روزی به درازای یک قرن) نویسنده چیره دست قیرقیز چنگیز آیتماتوف وارد ادبیات ترکی شده است. جواد طباطبایی مگر بر ترک بودن پدر مادر خود شک دارد که بر علیه زبان و فرهنگ پدر و مادر خویش برخاسته است؟ در اصل جواد طباطبایی خود ملغمه ای از بی هویتی و دربدری و گرفتار « خود آذری پنداری» است. جواد طباطبایی میگوید ادبیات ترکی گسترش بیشتر از دو واحد دانشگاهی را ندارد، این فردی که خودرا فیلسوف هم می نامد اقلا دو دقیقه به فکر فرو نرفته و تعقل نکرده که دانشگاههای جمهوری آذربایجان و ترکیه با دو واحد دانشگاهی به دانشجویان خود مدرک دکترای « زبان و ادبیات ترکی» می دهد؟! این ترک « خود آذری پندار» فکر نمی کند که چند سال پیش نویسنده ترکیه ای « اورهان پاموک» جایزه ادبیات نوبل را ازان خود کرد که تا به حال ادبیات فارسی چنین جایزه ای نگرفته است . آیا جایزه نوبل به خاطر دو واحد ادبیات ترکی به این نویسنده ترک تعلق گرفته است ؟! ادبیات ترک مرز سیاسی نمی شناسد، چه ترکیه باشد، چه جمهوری آذربایجان و چه آذربایجان جنوبی ( ایران) در ایران هم اگر ترکها به زبان خود تحصیل می کردند و به زبان خود اثر می آفریدند شاید برنده جایزه نوبل هم می شدند که آنموقع آقای طباطبایی مانقورد می فهمید این جمله اش چقدر کودکانه و بی سوادانه است!

   28
   4
 28. سلام-از رفتارهای سیاسی حاکمیتها می توان به برخی قضایا پی برد مثلا وقتی هخامنشیان مادها را شکست دادند وسرزمین ماد را با کمک خائنین به اشغال خود در آوردند در ابتدا هیچ تغییری در منصبهای منطقهای صاحب منصبان ایجاد نکردند بطوریکه در یونان همه فکر می کردند حاکمیت جدید همان ادامه حکومت مادیست اما بعد مدتی که هخامنشیان ارکان قدرت خود راتثبیت کردند صاحبمنصبان پارس را یکی بعد دیگری به جای مادها منصوب می کردند این قضیه به شورش وقیام همگانی در سرزمین ماد بزرگ انجامید که داریوش کبیر در کتیبه بیستون توضیح داده چگونه با سبوعیت قیام ملیون ماد را سرکوب کرده است حال سوال اینجاست اگر ماد وپارس داری زبان مشترک یا نژاد بودند چگونه پارس ها احساس نا امنی کرده و چنین اقداماتی کردند حتی نظریه پردازان ؤزیم پهلوی علی رغم اینکه مدعی بودند قبایل ماد وپارس از یک منشاء هستند اما تاریخ خود را از زمان به قدرت رسیدن کوروش تعیین کردند چون آنها نیز در باطن می دانستند چنین نیست امپراطوری ماد از اتحایه اقوام التصاقی زبان منطقه شمال غرب تاسیس شد وتوانست آشور خونریز را نابود کند

  24
  4
 29. بابا چرا خودتونو اذیت میکنید .هرکسی یه زبان ولهجه ای داره اون کسی که اون لهجه رو داره گناه که نکرده . یه کم برای هم دیگر احترام قاعل باشید .مهم همان انسانیت که توی ادما باید پیدا کرد حالا هر قومی باشه ایشالا همه عاقبت بخیر بشن

  23
  2
 30. در جواب آقای هاشمی مقدم باید بگویم با اندك دقتي معلوم مي گردد زبان فارسي دري كه امروز به فارسي مشهور شده، حتي زبان بومي هيچكدام از اهالي شهرها و روستاهاي مردم فارس زبان ايران هم نبوده است بلكه اين زبان زباني است وارداتي كه در گذشته تنها در مناطق افغانستان و تاجيكستان صحبت مي شده ولي سلاطين و پادشاهان، اين زبان را به عنوان زبان شعر براي دربار انتخاب كرده بودند وشعرايي كه مي خواستند از پادشاهان تعريف وتمجيد كرده انعامي بگيرند به اين زبان شعر مي سرودند و مورخين هم با نوشتن فتوحات سلاطين به اين زبان،آنهم با بزرگنماييهاي خاص ، به نان ونوايي مي رسيدند!
  زبان ترکي هم تاريخ هفت هزارساله در ايران دارد و از نظر ريشه و مورفولوژي ادامة زبان سومري و ايلامي است و هيچ قرابت و نزديکي با زبان فارسي دري ندارد. (آذربايجان در سير تاريخ ايران ج. ۲ ص ۸۶۹ رحيم رئيس¬نيا).
  با توجه با آنچه که نوشته¬ شد از آنانيکه ادعا دارند زبان ترکي بعدها به مردم آذربايجان تحميل شده است بايد پرسيد, اين زبان اگر تحميلي است اين تحميل به وسيله چه¬کسي, کدام سلطان و با چه امکاناتي بوده است؟!
  در تاريخ حتي نشان اندکي از تشويق اين زبان بوسيله سلاطين ترک ديده نشده است تا چه رسد به تحميل آن !
  زبان ترکي که زبان مردم آذربايجان و ديگر مناطق ترك ايران است وضع و موقعيتش از دو حال خارج نيست :
  ۱- اين زبان از۷۰۰۰ سال پيش و از زمان سومريان كه بنيان گذاران اولين تمدن بشري هستند , ايلاميان و اعقاب آنها به مردم ترک ايران به ارث رسيده است که اسناد زيادي در اين مورد موجود است. و ترکاني هم که بعداً به اين سرزمين آمده¬اند به همزبانان قبلي خود پيوسته و زبان ترکي آذربايجان و آناتولي را پديد آورده¬اند
  ۲- اين زبان, زبان ترکاني است که بعداٌ و بقول احمد کسروي و کسرويست¬ها از زمان غزنوي¬ها, سلجوقي¬ها و . . . با جمعيت انبوه به آذربايجان , آناتولي و ديگر مناطق ايران آمده و اکثريت مطلق جمعيت اين مناطق را تشکيل داده و ترکيب جمعيت را به نفع خود تغيير داده¬اند که در هر دو حال اينها ترکان اصيلي هستند كه بعد از حاكميت اسلام به مدت هزار سال مستمر از چين تا قلب اروپا را با تدبير و كارداني و سياستمداري خردمندانه , زير حاكميت و اداره خود داشتند و آذريهاي ترک شده هم نيستند , چه اگر آذريهاي آقاي كسروي در آذربايجان اكثريت مي بودند و تركان مهاجر در اقليت , بايد مهاجرين ترك در داخل بوميان باصطلاح آذري مستحيل مي شدند وزبان مردم كنوني آذربايجان هم زبان آذري مورد ادعاي آقاي كسروي مي شد نه زبان تركي آذربايجان !
  همچنين اين زبان به مراتب از فارسي دري كه بيش از %۷۰ آن برگرفته از لغات و کلمات عربي, ترکي, هندي و ديگر زبانهاست خالص¬تر و قدرت¬ بيان آنهم بعلت داشتن ۲۴ هزار فعل بيشتر است.
  بعلاوه اين زبان بر عکس زبان فارسي دري به هيچ قوم و ملّتي هم تحميل نشده است. حال مردم آذربايجان و مردم ديگر مناطق ترک ايران چه ترک بومي و از نسل سومرها و ايلامها باشند, چه ترک مهاجر, فرقي نمي¬کند ترکان اصيلي هستند که اگر افرادي غير ترک هم بصورت اقليت اندک در بينشان بوده است با برخورداري از مهمان نوازي تركان، در ميان آنها با صلح و صفا زندگي کرده¬اند ؛ مثل اهالي بعضي از روستاهاي غير ترک آذربايجان در اطراف شهرهاي مرند و خلخال . بعضي از اين اقليت¬ها ممکن است بر اثر ازدواج يا بکارگيري زبان ترکي بعنوان زبان رابط و زبان اكثريت منطقه , در طول چندين سده در داخل مردم ترک مستحيل شده باشندکه بسيار طبيعي است.

  28
  7
  1. آقای عزیز همانطور گنجه و نخجوان و باکو جزئی از ایران بوده اند تاجیکستان و افغانستان هم جزئی از ایران بوده اند. مهد زبان فارسی دری خراسان بوده با یه سرچ ساده نقشه ایران قدیم رو ببینید ( آذربایجان و تاجیکستان و افغانستان که سهله نواحی کنونی اقلیم کردستان و بحرین هم جزئی از ایران بوده اند)
   ایران را کوچک نکنید
   ضمن اگر سومرهای و ایلامی ها اجداد ترک ها بوده اند پس اویغورها و ترکمنها نواده چه کسی هستند؟
   برادر هموطن سومری ها ایلامی ها اکدی ها فینیقیها ساکنان شهر سوخته صاحبان تمدن جیرفت همه یا نابود شده اند یا در اقوام دیگر حل شده اند چرا که سرزمین هایشان محل رفت و آمد اقوام بوده

   5
   18
 31. جواد طباطبایی هم از طرف پدر و هم از طرف مادر سید است ، یعنی تبار عربی دارد، زبان مادری و پدری اش هم جد اند جد آذربایجانی و ترک است ولی هم ضد عرب و هم ضد ترک است و پانفارس دو آتشه شده است ما اینجور افراد را « مانقورد» می نامیم که تقریبا معنای « مغز شستشو داده شده و انکار کننده پدر و مادر» را میدهد که این واژه بر گرفته از رمان « گون وار قرنه بدل» ( روزی به درازای یک قرن) نویسنده چیره دست قیرقیز چنگیز آیتماتوف وارد ادبیات ترکی شده است. جواد طباطبایی مگر بر ترک بودن پدر مادر خود شک دارد که بر علیه زبان و فرهنگ پدر و مادر خویش برخاسته است؟ در اصل جواد طباطبایی خود ملغمه ای از بی هویتی و دربدری و گرفتار « خود آذری پنداری» است. جواد طباطبایی میگوید ادبیات ترکی گسترش بیشتر از دو واحد دانشگاهی را ندارد، این فردی که خودرا فیلسوف هم می نامد اقلا دو دقیقه به فکر فرو نرفته و تعقل نکرده که دانشگاههای جمهوری آذربایجان و ترکیه با دو واحد دانشگاهی به دانشجویان خود مدرک دکترای « زبان و ادبیات ترکی» می دهد؟! این ترک « خود آذری پندار» فکر نمی کند که چند سال پیش نویسنده ترکیه ای « اورهان پاموک» جایزه ادبیات نوبل را ازان خود کرد که تا به حال ادبیات فارسی چنین جایزه ای نگرفته است . آیا جایزه نوبل به خاطر دو واحد ادبیات ترکی به این نویسنده ترک تعلق گرفته است ؟! ادبیات ترک مرز سیاسی نمی شناسد، چه ترکیه باشد، چه جمهوری آذربایجان و چه آذربایجان جنوبی ( ایران) در ایران هم اگر ترکها به زبان خود تحصیل می کردند و به زبان خود اثر می آفریدند شاید برنده جایزه نوبل هم می شدند که آنموقع آقای طباطبایی مانقورد می فهمید این جمله اش چقدر کودکانه و بی سوادانه است!

  25
  6
 32. این که بعضی از اظهار نظر کنندگان تمدن های سومر و ایلام و آشور را اصالتاً ترک دانسته اند بیشتر به جک شباهت دارد تا واقعیت، به این ترتیب میتوانید ادعا کنید که حضرت آدم ابوالبشر هم اصالتاً ترک بوده است بهتر است به جای کتمان واقعیت ها، واقعیت را پذیرفت، در قرون سوم و چهارم هجری ایران پیشرفته ترین کشور دنیا بوده است و شهرهای بزرگی چون نیشابور، طوس، ری و اصفهان را داشته که هرکدام جمعیت میلیونی داشته اند، دانشمندان بزرگی مانند ابن سینا، ذکریای رازی، جابربن حیان، خوارزمی و … حاصل این تمدن کهن هستند، در همان زمان ترک ها از قبایل چادرنشین آسیای میانه بوده اند و کمتر در شهرها ساکن بوده اند، پیشرفت های تمدنی ایران در آن زمان باعث شد تا مهاجرت های گسترده ای از آسیای میانه به طرف ایران شکل گیرد و البته حکومت هایی هم برپا کردند که مهمترین آنها غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان بودند؛ تمدن ایران به این ترتیب مورد هجوم ترک ها قرار گرفت و پهنه وسیعی از ایران ماهیتش دگرگون شد که امروزه شاهد آن هستیم، اینها واقعیت های تاریخی است پس باید انصاف داشت و در صدد وارونه جلوه دادن واقعیت ها نبود، حق مردم ایران را در گسترش زبان و فرهنگشان در سراسر این سرزمین به رسمیت بشناسید و اتحاد مردم ایران را خدشه دار نکنید چون سودی عاید کسی نمی شود. از انصاف نیوز هم خواهش میکنم این بحث را خاتمه دهد.

  10
  32
  1. نوشته حق مردم ایران را در گسترش زبان و فرهنگشان به رسمیت بشناسید. :///

   فاشیست است دیگر !

   منظورش پارسستان است!! یکی لازم هست گفته های اینا رو برای مردم نا آگاه که از بچگی هر جوکی توهینی میشنیدیم میگفتیم اشکال نداره همه مون ایرانی هستیم توضیح بده! بدونن در کشور همچین افرادی وجود داره که تفاله های پهلوی هستن و متاسفانه گاها در بدنه نظام و دولت نفوذ کردن

   19
   5
  2. بحث در اینباره زیاده تک تک حرفایی که زدی جواب داره حتی اون توهین هایی که در فاز دوزاری روشن فکریت اسم حقیقتو روشون گذاشتی
   فقط همینو بدون که اگه خوش خدمتی سلجوقیان و غزنویان یا بعد اونا صفویان به زبان فارسی و میهن دوستی‌شون نبود امروزه همین زبان فارسی اصلا تو ایران وجود نداشت
   منم مثل خودت میگم به هرحال این حقیقته و باید انصاف داشت
   نتیجه سلطه چند صد ساله اعراب رو که واقفی چقدر رو فارسی اثر گذاشته اگه ترکا هم راه همونارو پیش میگرفتن دیگه باید فاتحه این زبان شیرین رو می خوندیم واقعا هم می تونستن اینکارو بکنن چون زبان خودشون هیچ کمبودی نداشت
   شما فقط کافیه ببینی این سلجوقیان چه لطفی به فارسی کردن و گسترشش دادن
   خیلی از شعرای فارسی هم در زمان حکومت همین سه سلسله بودن
   اگه این سلسله ها نبودن عرب ها به جاشون حکومت میکردن درسته اشخاصی مثل یعقوب الیث صفاری هم در برهه هایی قیام کردن ولی نتونستن جریان نفوذ عربارو قطع کنن
   چندی از همون شهراییم که مثال زدی مثل همین اصفهان امروزه محبوبیتشو مدیون سازه هایی هست که ۹۰ درصدشو ترکای صفوی ساختن
   .
   امید میره حالا که نمک خوردین نمکدونو نشکونین
   بحث درباره ریشه ترک ها به مراتب عمیق تره ولی نیازی نیست چون همین یه مطلب برات کافیه

   5
   1
 33. هموطنان گرامی سلام.
  سپاس از فرصتی که ایجاد کردید تا همگی بتونیم نظراتمون رو باهم در اشتراک بگذاریم.
  به نظر من وجود زبان مادری و تنوع اقوام در ایران هیچ تهدیدی برای موجودیت کشور نیست. ایا اشکالی داره که فرزندانمان در کنار زبان فارسی زبان مادری خودشون رو آموزش ببینند؟ یا فقط انحصارا بایستی به اجبار به مدرسین مراکز آموزشی کتبا دستور داده بشه که باید به فارسی در کلاس ها تدریس بشه و هیچ احدی حق آموزش زبان مادری در هیچ مکتبی رو نداره!؟ زبان رسمی کشورمون فارسی هست ( و البته که منه شهروند ایرانی هیچ نقشی در انتخاب این زبان به عنوان زبان رسمی کشورم نداشتم!) پاس داشتن زبان فارسی وطن پرستی و نگه داشتن زبان مادری اقوام جرم و خطاست؟ آیا زبان ترکی خطری برای رسمیت زبان فارسی در ایران هست؟ زسمیت بخشیدن به زبان مادری چندین میلیون ترک زبان در ایران برای زبان فارسی تهدیدیه؟ یا موجودیت کشور رو به خطر میندازه؟! خیلی هستند کسانی که این نوع افکار سمی رو در اذهان عمومی پخش میکنن. چرا باید فرزندی حق تکلم به زبان مادریش رو نداشته باشه و بهش زبانی که احساس میکنه براش بیگانه هست رو تحمیل کنیم و گویا که در شکری بیگانه زندگی میکنه که بالاجبار بایستی برای بقا زبان و نوشتار اون کشوره بیگانه رو یاد بگیره و فاجعه زمانی رخ میده که این فرد زبان مادری خودش رو فدای زبانی میکنه که سالها به اجبار بهش تحمیل شده و قدرت تکلم زبان خودش زبان مادری خودش رو از دست میده و قطعا این روند برای صاحبان این سیاست یکطرفه ترک ستیزی لذت بخش و امیدوار کننده ست. .چه اشکالی داره در کناره زبان فارسی زبان ترکی هم رسمیت داده بشه. البته که یادگیری زبان ها هیچ زیانی برای هیچ انسانی نداره و اتفاقا بیشتر دوستی بخشه و رابطه بخش هست ولی اینکه حق انسانی رو از زبان مادری خودش بگیریم با هیچ منطقی همخوانی نداره و مصداقه ظلمه حالا ما بیاییم با توجیه هایی با عناوین بزک شده ای مثل وطن دوستی و زدن انگ و تهمت به منتقدین این سیاسته پست سعی در پاکسازی صورت مساله باشیم. . منه ترک زبان در کشوری زندگی میکنم که علاوه بر زبان مادری خودم میتونم به زبان دیگه ای مثل فارسی هم تکلم کنم و در تمام دوران آموزش به فارسی نوشتم و درس خواندم ولی این حق رو ندارم به زبان مادری خودم هم در کنار زبان فارسی بنویسم و بخوانم با اینکه اگر به ترکی بنویسم و بخوانم قدرت یادگیری من بسیار بیشتر و برام راحت تر خواهد بود. من به عنوان یک شهروند ایران که ترک هستم با همه تلاش های منفی که سعی در از بین بردن زبان ترکی در ایران انجام میگیره من این اقدامات رو ظلمی میبینم در حق خودم و زبانم . زبان ترکی هیچ تهدیدی برای هیچ کس نیست. سیاست ترک ستیزی که از زمان پهلوی ها آغاز شد و الان هم ادامه داره سیاست خطایی بود که باعث افزایش حساسیت و ایجاد نفاق و کینه در دل مردم آذربایجان شده و عزت این مردم خدشه دار شده. این نوع سیاست نتیجه ای جز ایجاد نفرت و فاصله گرفتن اقوام رو پی نخوهد داشت. دفاع از زبان مادری در هیچ کجای دنیا در هیچ کشوری جرم نیست. همونطور که دوستی که فارسی زبان هست از زبان مادریش دفاع و به زبان ترکی حمله میکنه قطعا دوستی که ترک زبان هست این حق رو داره که از زبان مادری که گوشت و خونش هست دفاع کنه. مطمعن باشید احترام احترام میاره. ترک ها و زبان ترکی هیچ تهدیدی برای هیچ احدی نیست و کسانی که شغال گونه سعی در رواج دادن این نوع افکار منفی در اذهان دارند قطعا در پی کسب سود و منافعشون هستند. اینها به قدری پیش میرن که حس تعلق مردم ترک نسبت به کشورشون ایران رو از دست میدن. قطعا نتایج این سیاست کثیف که چند دهه ست در کشور کاشته شده و اکنون در حال جوانه دادنه بسیار تلخ خواهد بود.
  دوستان دفاع از حق طبیعی یک انسان یعنی دفاع از زبان مادری خودش قوم گزایی و تفرقه افکنی نیست دوستان. همانطور که دفاع از زبان فارسی رو حق خودمون میدونیم این حق رو بدیم به میلیون ها نفر از هموطنانمون که از زبان مادری خودشون دفاع کنند تا از آسیب ها و تهدید هایی که بهش وارد میشه در امان بمونه. درک کنیم همدیگه رو همگی مون عاشق زبان مادری مون هستیم و این احترام و حق رو برای همدیگه قاعل باشیم و بدونیم تنوع زبان مادری تهدیدی برای موجودیت کشورمون نیست بلکه این اقدام و اعمال نادرست و تحمیل و ناحقی ما برای از بین بردن حقوق اقوام هستش که موجودیت یک کشور رو به مخاطره میندازه و بذر نفاق و کنیه رو در بین مردم میکاره.
  به امید روزی که برای هم برای داشته های هم برای موجودیت هم احترام و ارزش قاعل باشیم و همدیگه رو با تمامی تنوعاتمون دوست داشته باشیم و کنار هم باشیم نه بیگانه از هم.

  25
  4
 34. هموطنان گرامی سلام.
  سپاس از فرصتی که ایجاد کردید تا همگی بتونیم نظراتمون رو باهم در اشتراک بگذاریم.
  به نظر من وجود زبان مادری و تنوع اقوام در ایران هیچ تهدیدی برای موجودیت کشور نیست. ایا اشکالی داره که فرزندانمان در کنار زبان فارسی زبان مادری خودشون رو آموزش ببینند؟ یا فقط انحصارا بایستی به اجبار به مدرسین مراکز آموزشی کتبا دستور داده بشه که باید به فارسی در کلاس ها تدریس بشه و هیچ احدی حق آموزش زبان مادری در هیچ مکتبی رو نداره!؟ زبان رسمی کشورمون فارسی هست ( و البته که منه شهروند ایرانی هیچ نقشی در انتخاب این زبان به عنوان زبان رسمی کشورم نداشتم!) پاس داشتن زبان فارسی وطن پرستی و نگه داشتن زبان مادری اقوام جرم و خطاست؟ آیا زبان ترکی خطری برای رسمیت زبان فارسی در ایران هست؟ زسمیت بخشیدن به زبان مادری چندین میلیون ترک زبان در ایران برای زبان فارسی تهدیدیه؟ یا موجودیت کشور رو به خطر میندازه؟! خیلی هستند کسانی که این نوع افکار سمی رو در اذهان عمومی پخش میکنن. چرا باید فرزندی حق تکلم به زبان مادریش رو نداشته باشه و بهش زبانی که احساس میکنه براش بیگانه هست رو تحمیل کنیم و گویا که در کشوری بیگانه زندگی میکنه که بالاجبار بایستی برای بقا زبان و نوشتار اون کشوره بیگانه رو یاد بگیره و فاجعه زمانی رخ میده که این فرد زبان مادری خودش رو فدای زبانی میکنه که سالها به اجبار بهش تحمیل شده و قدرت تکلم زبان خودش زبان مادری خودش رو از دست میده و قطعا این روند برای صاحبان این سیاست یکطرفه ترک ستیزی لذت بخش و امیدوار کننده ست. .چه اشکالی داره در کناره زبان فارسی زبان ترکی هم رسمیت داده بشه. البته که یادگیری زبان ها هیچ زیانی برای هیچ انسانی نداره و اتفاقا بیشتر دوستی بخشه و رابطه بخش هست ولی اینکه حق انسانی رو از زبان مادری خودش بگیریم با هیچ منطقی همخوانی نداره و مصداقه ظلمه حالا ما بیاییم با توجیه هایی با عناوین بزک شده ای مثل وطن دوستی و زدن انگ و تهمت به منتقدین این سیاسته پست سعی در پاکسازی صورت مساله باشیم. . منه ترک زبان در کشوری زندگی میکنم که علاوه بر زبان مادری خودم میتونم به زبان دیگه ای مثل فارسی هم تکلم کنم و در تمام دوران آموزش به فارسی نوشتم و درس خواندم ولی این حق رو ندارم به زبان مادری خودم هم در کنار زبان فارسی بنویسم و بخوانم با اینکه اگر به ترکی بنویسم و بخوانم قدرت یادگیری من بسیار بیشتر و برام راحت تر خواهد بود. من به عنوان یک شهروند ایران که ترک هستم با همه تلاش های منفی که سعی در از بین بردن زبان ترکی در ایران انجام میگیره من این اقدامات رو ظلمی میبینم در حق خودم و زبانم . زبان ترکی هیچ تهدیدی برای هیچ کس نیست. سیاست ترک ستیزی که از زمان پهلوی ها آغاز شد و الان هم ادامه داره سیاست خطایی بود که باعث افزایش حساسیت و ایجاد نفاق و کینه در دل مردم آذربایجان شده و عزت این مردم خدشه دار شده. این نوع سیاست نتیجه ای جز ایجاد نفرت و فاصله گرفتن اقوام رو پی نخوهد داشت. دفاع از زبان مادری در هیچ کجای دنیا در هیچ کشوری جرم نیست. همونطور که دوستی که فارسی زبان هست از زبان مادریش دفاع و به زبان ترکی حمله میکنه قطعا دوستی که ترک زبان هست این حق رو داره که از زبان مادری که گوشت و خونش هست دفاع کنه. مطمعن باشید احترام احترام میاره. ترک ها و زبان ترکی هیچ تهدیدی برای هیچ احدی نیست و کسانی که شغال گونه سعی در رواج دادن این نوع افکار منفی در اذهان دارند قطعا در پی کسب سود و منافعشون هستند. اینها به قدری پیش میرن که حس تعلق مردم ترک نسبت به کشورشون ایران رو از دست میدن. قطعا نتایج این سیاست کثیف که چند دهه ست در کشور کاشته شده و اکنون در حال جوانه دادنه بسیار تلخ خواهد بود.
  دوستان دفاع از حق طبیعی یک انسان یعنی دفاع از زبان مادری خودش قوم گزایی و تفرقه افکنی نیست دوستان. همانطور که دفاع از زبان فارسی رو حق خودمون میدونیم این حق رو بدیم به میلیون ها نفر از هموطنانمون که از زبان مادری خودشون دفاع کنند تا از آسیب ها و تهدید هایی که بهش وارد میشه در امان بمونه. درک کنیم همدیگه رو همگی مون عاشق زبان مادری مون هستیم و این احترام و حق رو برای همدیگه قاعل باشیم و بدونیم تنوع زبان مادری تهدیدی برای موجودیت کشورمون نیست بلکه این اقدام و اعمال نادرست و تحمیل و ناحقی ما برای از بین بردن حقوق اقوام هستش که موجودیت یک کشور رو به مخاطره میندازه و بذر نفاق و کنیه رو در بین مردم میکاره.
  به امید روزی که برای هم برای داشته های هم برای موجودیت هم احترام و ارزش قاعل باشیم و همدیگه رو با تمامی تنوعاتمون دوست داشته باشیم و کنار هم باشیم نه بیگانه از هم.

  30
  2
 35. بمیرید بترکید آتش بگیرید بازهم زبان شیرین فارسی زبان رسمی ملت کهنسال ایران است و شما اتراک مغول زاده و زبانک خنده دارتان هیچ آینده ای جز استحاله و محو شدن در ملت ایران و نابودی زبان شبه مغولیتان نخواهید داشت ، حال از فرط خشم و درد و حقارت و سوختگی یقه بدرانید و ناله های سوزناک سردهید

  6
  34
  1. خخخ لازم نیست اسمت رو تبریزی بذاری. ما تورکها خیلی ریلکس داریم به صورت مدنی علیه فاشیسم مبارزه مبکنیم , از نوشته ت معلوم هست که کی داره میمیره میترکه و آتش میگیره خخخخ
   با آمدن فضای مجازی و رسانه آزاد موج بیداری تورک ها علیه فاشیسم چنان بلند شده که دارید آخرین دست و پاها رو میزنید . ما زبان اصیل , غنی و قدرتمند تورکی رو رسمی خواهیم کرد. این جمله رو چند بار بخون از الان عادت کنی خخخخ , به حقوق دیگران هم احترام میذاریم و شخصا تجزیه طلب نیستم.

   چون از استحاله حرف زدی یک چیزم بگم , معلومه تورک ها رو نشناختی جناب تبریزی خخخخ
   پدر من تورکه مادرم فارس البته تورکی بلده و پدربزرگش تورک بوده , چون متولد تهران هستم از کسی تورکی یاد نگرفتم. خواستم بهت بگم که یک ساله دارم یاد میگیرم و خونه فقط تورکی حرف میزنیم خخخخ
   الحق که شاعر گفته
   دوز دی تورک آدی گلن چاغدادا غیرت ده گلر , غیرته تورک یاراشار تورکه تیراختور یاراشار
   امکان نداره ما بدونیم ظلمی هست و مقابلش نایستیم
   وقتی کامنتت رو نوشتی انگار خیلی روت فشار بوده , بیای این جواب رو هم بخونی فکر کنم سکته رو بزنی خخخخ
   خداوند تو را به راه راست هدایت کناد!!
   مرگ بر فاشیسم آنتی تورک
   جمعتون میکنیم.

   31
   4
 36. بهترین راه حل برای حل مسائل قومیتی در ایران این است که طبق چهارچوب قانون اساسی زبان و فرهنگ و تاریخ هر قومیت در کنار زبان فارسی در مدارس تحصیل و به دانش اموزان اموخته بشه . واگر در مورد تاریخ تورک های ایران بخواهیم بدون غرض و بی طرفانه صحبت کنیم طبق یافته های علم باستان شناسی سرزمین اسیا و خیلی قبلتر مناطق شمال غرب و غرب ایران . کشور عراق (بین النهرین )و ترکیه(هیتی) خصوصا شرق ترکیه (اوراتو) از حدود ده هزار سال قبل به بعد محل زندگی اقوام زردپوست اسیایی که در گروه زبانی التصاقی صحبت میکرده اند میبوده . اسناد و مدارک همان اثار و کتیبه های انان میباشد که اگر بخواهیم دقیقتر بیان کنیم مردمان تورک بازماندگان اقوام بومی ایران از حدودا هشت هزار سال قبل و زبان تورکی امروزه با در نظر گرفته تمام لهجه ها (حتی لهجه سابریا و آل آس ها در سیبری و سرخ پوستان آلاسکا) بازمانده انچه که ما زبان ایلامیان ( زبان تمام شش طایفه ای که اتحاد مته (ماد) را علیه آشور تشکیل دادند) و ارشک ها در پارتاکن و صریحتر و غنی تر اوشکوزها و اقوام پیشین همچون لولوبیان . حوریان . میننائیان . گوتیان و مهمترین ایالت کهن ارآتاییان (ارتابیل بعدی) که سومریان سرزمین اصلی خود را انجا معرفی میکردند و همچنین خود سومر و کنگر ها و… مینامیم . یعنی زبان اقوام زردپوست ایران (اشاره به ایرآنا . مکانی که انا الهه مادر انجاست هماننده ایرآوان یعنی مکانی که قوم تورک آوان انجاست . )پروتورک و زبان کنونی نسل انان تورکی است . با در نظر گرفتن این هم که خود کلمه تورک یا صحیحتر توروک (ایستاده . در یکجا ساکن شده از مصدر تورماک ) خاستگاه نخستش اقوام یکجا نشین شده از بین اقوام کوچ نشین اسیای میانه میباشد که در کتیبه های اشوری برای اولین بار به نام توروخی ها برمیخوریم که بعد ها به تمامی هم زبانان این اقوام اطلاق شد . بنده نام چند مکان که در کتیبه های سومئر در دانشگاه شیکاگو امریکا ترجمه شده اشاره میکنم نام رود دجله در کتیبه ای ایتیگلا نوشته شده . ئیتی در زبان تورکی یعنی تیز . و گلا یعنی می آید . کورائیم .: کور از مصدر کورماک به معنی کوه . اوزونا به معنی درازا که سومر ها به کوچه اطلاق میکردند . بئل به خدای زمین . در تورکی معنی سرزمین میدهد مثلا نام اردبیل را بصورت ارآتابعل اورده اند سرزمین ارآتا (پدر قهرمان ) . اوت به خورشید اطلاق میکردند همچنین هیتی ها هم به خورشید اوت میگفتند در تورکی معنی اتش میدهد . و همچنین آتا یا آدا به معنای پدر که احتمالا از زبان سومری به عربی راه یافته و حضرت آدم ابولبشر در قران کریم بدان اسم معرفی شده که در زبان پروتورک و هم تورکی کنونی بصورت آدام به معنای پدرم تلفظ میشود .در هر صورت انچه که مسلم است قدیمیترین زبان و اقوام ساکن در خاورمیانه در منطقه ای که ما مرکز ان را ارارات فرض و نواحی شمالغرب و غرب ایران و قفقاز و اسیای صغیر و عراق میدانیم و قدیمیترین زبانی که بشر بدان تکلم کرده در گروه زبانی التصاقی قرار میدهیم .

  18
  2
  1. ادم وقتی نوشته کسانی که میخوان از زبان ترکی حمایت کنند رو میخونه ترس برش میداره. فکر میکنه با یک‌قوم خشنی روبروست که دغدشون فقط زبان هست و همش در حال جنگ و کتک کاری با اقوام دیگر هستند که همه شما ترکید ولی چرا به زبان فارسی، گیلکی ، لری و یا کردی حرف میزنید. باور کنید مردم اذربابجان بیشترشون نازنین و زحمت کش هستند و دوست دار میهن. ببخشید این تند رو ها رو شاید روزی سلولهای خاکستری و مدار های مغزی بر نواحی هیجانی قرار گرفته در نواحی پایین تر مغز در اینگونه از افراد غلبه نماید.

   3
   5
 37. هموطنان فارس و ترک همه ما واقفیم که ریشه این جدایی ها و نفرت پراکنی ها از کجاست. عده ای مافیای سیاسی و اقتصادی مرکز نشین آنگلوفیل که از همان ابتدا با شعار یک ملت، یک دولت و یک زبان وارد عرصه شدند، قصد دارند با تفرقه میان فارس، کرد، عرب و ترک منابع طبیعی و ثروت ملیتهای ساکن در منطقه را بنام وطن دوستی به سود خود چپاول و غارت کنند. بیایید آتش بیار این معرکه نشویم و یاد بگیرم با هم زیر یک سقف زندگی کنیم و حقوق سایر ملیت ها (از واژه تحقیره کننده اقوام استفاده نمی کنم) را رسمی کنیم.

  11
  1
 38. آقا الان ما اینجا با گرج ها و لر ها و فارس های باهم داریم زندگی میکنیم راستی خودم ترکم اگه میخواید یه جستجو تو اینترنت ترک های فریدن بکنید.ولی فقط گرج ها هستن که بحث نژاد ستیزی دارن وبارها خودم از اونها واژه ترک مغول با حالت تمسخر شنیدم و درگیری هم داشتیم و درگیری گرج ها با لر ها حتی به تیر اندازی هم کشید اما اونها همش ادعا میکنن ایران لیاقت مارا نداره اما با اینکه دولت گرجستان از اونا خواسنه برگردن برنمی گردن و همه منصب های دولتی منطقه فریدن را با پارتی بازی مال خود کردن البته ناگفته نماند وقتی ترک های اینجا به منصبی میرسن نه تنها از هم نژاد هاشون حمایت نمی کنن بلکه تو تحقیقات نیرو انتظامی هم حتی به هم تهمت میزنن.

  1
  1
 39. آقا الان ما اینجا با گرج ها و لر ها و فارس های باهم داریم زندگی میکنیم راستی خودم ترکم اگه میخواید یه جستجو تو اینترنت ترک های فریدن بکنید.ولی فقط گرج ها هستن که بحث نژاد ستیزی دارن وبارها خودم از اونها واژه ترک مغول با حالت تمسخر شنیدم و درگیری هم داشتیم و درگیری گرج ها با لر ها حتی به تیر اندازی هم کشید اما اونها همش ادعا میکنن ایران لیاقت مارا نداره اما با اینکه دولت گرجستان از اونا خواسنه برگردن برنمی گردن و همه منصب های دولتی منطقه فریدن را با پارتی بازی مال خود کردن البته ناگفته نماند وقتی ترک های اینجا به منصبی میرسن نه تنها از هم نژاد هاشون حمایت نمی کنن بلکه تو تحقیقات نیرو انتظامی هم حتی به هم تهمت میزنن.

  1
  1
 40. جالبه كه در هيچ كدوم از احاديث نامي از كلمه ايران وجود نداره و هميشه نام مناطق موجود ذكر شذه مثلا خراسان ، اذربايجان ، ري و…. واژه ايران در خود شاهنامه فرودسي هم به منطقه كوچكي اطلاق ميشده چنان كه شاعر از نبرد ايرانيان با مازندران ياد ميكنه يا مملكت ايران رو همسنگ ري و خوزستان و مازندران و…. تلقي ميكنه

 41. جهت مطالعه زبان مردم آذربایجان به کتابهای که تا قرن چهارم نوشته شده مراجعه می کنیم که از زبان شبه زبان مردم ری و اصفهان برای زبان مردم آذربایجان بیان می کنند بعد از هجوم اقوام ترک زبان در اواخر دوره آل بویه و غزنویان به طرف ایران ابتدا وارد اصفهان شدند که فرمانروای بویه انها از اصفهان رانده انها وارد آذربایجان شدند که حاکم آذربایجان از انها جهت سرکوب امرای مجاور استفاده نمود سپس سلجوقیان با سرنگون نمودن غزنویان در شرق ایران و ال بویه در غرب ایران امپراطوری خود را تاسیس نمودند و این سلسله بخصوص به آذربایجان بعلت داشتن اقلیم مناسب جهت کوچ نیشینان ترک سلجوقی توجه ویژه داشته اند بخصوص بعلت نزدیکی به روم شرقی و جلوگیری تعرضات اقوام گرجی و ارمنی در آذربایجان مستقر شدند و به این وسیله زبان ترکی شروع به توسعه در این منطقه نمود با هجوم مغول ها اقوام ترک زبان همراه مغولها وارد ایران شده باز هم بیشتر در آذربایجان مستقر شدند و این منطقه در بعلت شرایط طبیعی مورد توجه اقوام چادرنشین ترک و مغول شد . اما برای مطالعه زبان مردم آذربایجان باید به سفرنامه های که در قرون پنج به بعد در مورد ایران و بخصوص منطقه اذربایجان اشاره شده توجه نمود در بین آنها باید به نزهه القلوب حمداله مستوفی توجه ویژه نمود

  1. یعنی چه که زبان مردم آذربایجان تورکی است اما روحشان ایرانی است!!!؟ یعنی زبان تورکی ایرانی نیست؟ خودتان علنا ادعا می کنید که زبان تورکی ایرانی نیست! چگونه انتظار دارید تورک ها خود را ایرانی بدانند؟ عامل تفرقه و تجزیه ایران کسانی مثل شماها هستید که دانسته یا ندانسته تورک ها را از ایرانی بودن بیزار می کنید. اصلا زبان غالب و اصلی ایران زبان تورکی است و ایران بدون عنصر تورک هیچ معنی و مفهومی ندارد.

 42. یعنی چه که زبان مردم آذربایجان تورکی است اما روحشان ایرانی است!!!؟ یعنی زبان تورکی ایرانی نیست؟ خودتان علنا ادعا می کنید که زبان تورکی ایرانی نیست! چگونه انتظار دارید تورک ها خود را ایرانی بدانند؟ عامل تفرقه و تجزیه ایران کسانی مثل شماها هستید که دانسته یا ندانسته تورک ها را از ایرانی بودن بیزار می کنید. اصلا زبان غالب و اصلی ایران زبان تورکی است و ایران بدون عنصر تورک هیچ معنی و مفهومی ندارد.

 43. به ازای هر یک پان ترک ۱۰۰ وطن پرست هست تو همین شهرهای اذربایجان که به جای ترک میگویند آذری ترک زبان .مخفی شدن یک‌پانترک پشت کلمه اذربایجان یا زبان ترکی به مانندمخفی شدن یک داعشی پشت کلمه اسلام هست

 44. اول از همه هرچیزی که اولش پان باشه یعنی تعصب،حالا چه پان ایرانیست باشه یا…. دوما در تاریخ ایران هیچ قومی عامل تجزیه و جدایی ایران نبوده(اون گروه هایی هم که جدایی میخوان نماینده اون قوم نیستن) یه زمانی از طریق مذهب اختلاف افکنی میکردن ولی الان که اعتقادات مذهبی کمرنگ شده از طریق قوم گرایی اختلاف افکنی میکنن ایران یک سرزمین هست که با اقوامش معنا پیدا میکنه کورد،تورک،فارس،لر،بلوچ،گیلک و….که در زبان و در بعضی از مواقع شاید در نژاد تفاوت داشته باشن ولی در ملیت باهم مشترک هستن…چون هویت از زبان و نژاد و ملیت تشکیل میشه که ملیت بیشترین تاثیر رو در فرهنگ و نگرش افراد میزاره…اینکه تورک ها،کوردها و هر قومی دلش میخواد زبانش تدریس بشه حق طبیعی اون قوم هست اما این حق رو با توهین و تفرقه نمیشه بهش دست پیدا کرد…اگر میخوان ایران و ایرانی پیشرفت بکنه و اقوام به تمام حقوقشون برسن باید متحد بشن.مثل زمان نادرشاه بزرگ که ایران و ایرانی براش مهم تر بود و با همین نگرش تونست ایران رو متحد و یکچارچه کنه و از تورک و کورد و لر و …. در سپاه نادر جانفشانی میکردن…نگرش متعصبانه و فاشیستی از هر قومی که باشه محکوم به شکست هست…اتحاد ،دفاع از حقیقت و میهن پرستی تنها راه حل رسیدن به آزادی،عدالت و رفاه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن