«سخنان روحانی درباره تبریز به مذاق دوستان پایتخت‌نشین خوش نیامد»

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تمجید رئیس جمهور روحانی از خدمات مردم تبریز در امر جمع‌آوری متکدیان و معتادان متجاهر، گفت: سخنان ایشان گویا به مذاق برخی از دوستان پایتخت‌نشین خوش نیامد و واکنش‌هایی را شاهد بودیم که به نظر می‌رسد لازم است برخی از افتخارات تبریز و آذربایجان مجدداً یادآوری شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، پورمحمدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان، بیان کرد: بحران کرونا در کنار مشکلاتی که برای مردم ما به وجود آورده، صحنه‌های زیبایی از مودت، وفاق و همدلی را نیز در جامعه ایجاد کرده است که باید از این فرصت برای تقویت اعتماد اجتماعی استفاده کنیم.

وی با قدردانی از مدافعان سلامت و تمام دست‌اندرکاران مبارزه با بیماری کرونا، اظهار کرد: از همراهی مردم در عمل به توصیه‌های بهداشتی در مراسم شب‌های قدر هم تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به رزمایش کمک مومنانه برای کمک‌رسانی به خانواده‌های نیازمند و اقشار آسیب‌دیده از کرونا، گفت: این رزمایش، اوج حرکت مبارزه با کرونا بود که به ابتکار رهبری در سراسر کشور برگزار شد و استان آذربایجان شرقی هم جزو استان‌های پیشرو در اجرای آن بود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: با همراهی و مشارکت مردم و هدایت نماینده ولی فقیه در استان، نهضتی از کمک‌رسانی به راه افتاد که تداعی‌گر روحیه ایثار و مقاومت سال‌های دفاع مقدس بود.

وی با بیان این‌که لازمه موفقیت در امر مبارزه با کرونا، تبدیل کردن آن به یک مسأله اجتماعی است، افزود: خوشبختانه در استان ما این اتفاق افتاده و موفقیت‌های به‌دست‌آمده نیز در سایه جلب مشارکت اجتماعی بوده و تداوم این موفقیت نیازمند توجه به توصیه‌های بهداشتی از سوی مردم است.

وی با پیشنهاد این موضوع که مسأله اعتماد اجتماعی، محور برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی در سال 99 باشد، گفت: بحران کرونا در کنار مشکلاتی که به همراه داشته، صحنه‌های زیبایی از وحدت و همدلی را در جامعه رقم زده است که همین امر می‌تواند فرصتی برای تقویت اعتماد اجتماعی باشد.

پورمحمدی با بیان اینکه باید داشته‌های خودمان را معرفی کنیم، افزود: آذربایجان، خاستگاه تشیع، آغازگر انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی و سرمنشأ ایران مدرن است؛ بسیاری از تحولات نوگرایانه از تبریز و آذربایجان شروع شده؛ 700 سال قبل در این شهر دانشگاه تأسیس شده و این شهر، نقطه عطف تاریخ ایران در مقاطع مختلف است.

وی اضافه کرد: واقعیت‌ها را باید بگوییم و اگر به بهانه اینکه ممکن است عده‌ای سوءاستفاده کنند، دستاوردهای خود را بازگو نکنیم ناسپاسی کرده‌ایم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه البته بیان این افتخارات به معنی نادیده گرفتن مشکلات نیست، افزود: متأسفانه 10 درصد از جمعیت استان حاشیه‌نشین هستند و فراوانی برخی از جرایم مانند مشاجره، خشونت‌های کلامی و رفتاری و کودک‌همسری در استان بالاست و شاهد برخی از آسیب‌های نوظهور هستیم که باید برای حل تمامی این مسائل تدبیر شود.

وی افزود: در حوزه اعتیاد و مواد مخدر، با وجود اینکه کارهای بسیار بزرگی صورت گرفته و آذربایجان شرقی با نرخ 1.2 درصد جزو پاک‌ترین استان‌های کشور است، اما باز هم باید توجه بیشتری انجام شود.

وی همچنین با اشاره به صدور مجوز فعالیت به بیش از 650 سازمان مردم‌نهاد در استان، گفت: این سازمان‌ها در امر کمک‌رسانی به نیازمندان و آسیب‌دیدگان از بحران کرونا بسیار خوب عمل کردند و باید از ظرفیت آنها در تمامی حوزه‌ها استفاده کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان و اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای در این خصوص ارائه کرد و تعدادی از اعضا نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی بحران کرونا پرداختند.

هشتاد و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان آذربایجان شرقی با محوریت بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی بحران کرونا، بعد از ظهر امروز (شنبه) با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا